Prawo pracy – gałąź prawa obejmująca ogół regulacji w zakresie stosunku pracy konkretnego pracownika i pracodawcy jako stron stosunku pracy oraz regulacji dotyczących organizacji pracodawców i pracowników, układów i sporów zbiorowych, a także partycypacji pracowniczej i dialogu w zbiorowych stosunkach pracy.

Z samorządowym urzędnikiem rozwiązano umowę o pracę z powodu słabej oceny jego pracy. Ten zdecydował się zwrócić do sądu. Czy może pozwać urząd, choć wcześniej nie odwołał się od noty wystawionej przez kierownika jednostki?
czytaj więcej

To będzie test dla opozycji, czy potrafi dyskutować na trudne tematy i dochodzić do wspólnych wniosków – mówią autorzy projektu.
czytaj więcej

KRS mają wybierać sędziowie spośród kandydatów wskazanych przez obywateli i środowiska prawnicze. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego powinna zostać zlikwidowana.
czytaj więcej

Lokal, w którym ma być prowadzona dzienna opieka nad dziećmi, wymaga zmiany sposobu użytkowania – uznał inspektor nadzoru budowlanego. To może uniemożliwić tworzenie takich miejsc.
czytaj więcej

Największa afera polityczna ostatnich lat na Malcie zatacza coraz szersze kręgi. Po kolejnych zatrzymaniach zmusiła do dymisji samego premiera.
czytaj więcej

Rząd przestawia zwrotnicę w sprawie zdobywania uprawnień do kierowania pociągami i wzmacnia dozór czasu pracy kierujących. Reforma niby słuszna, ale szczegóły niedopracowane.
czytaj więcej

Umowa o pracę w pełnym wymiarze może zostać podzielona np. na dwie niepełnoetatowe, jeśli dotychczasowego zatrudniającego przejmą dwie firmy.
czytaj więcej

Od 1 stycznia miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2600 zł. Podwyżka wpływa również na niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności, a także wszystkie te podstawy, progi i wskaźniki, obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą jest krajowe minimalne wynagrodzenie. W górę pójdzie również minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców – będzie wynosić 17 zł
czytaj więcej

Pomoc w remontowaniu świetlic w małych miejscowościach, praca przy
akcjach charytatywnych, wspieranie seniorów czy osób z
niepełnosprawnościami, opieka nad zwierzętami w schroniskach… Można też
podzielić się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem związanym z
pracą zawodową. Tak wygląda dziś wolontariat. To już nie tylko moda, to styl życia, potrzeba dzielenia się z innymi.
czytaj więcej

W PIT-11 za 2019 r. pracodawca uwzględni obowiązujące od sierpnia zwolnienie z PIT dla młodych. We wszystkich wzorach informacji i deklaracji nie będzie zaś trzeba podawać numeru REGON.
czytaj więcej

W przyszłym roku tylko dziewięć dni świątecznych wpływa na wymiar czasu pracy, ponieważ 3 maja i 1 listopada wypadną w niedziele. Liczba świąt ma ponadto znaczenie dla wielkości współczynnika ekwiwalentowego, który będzie wyższy niż w 2019 r. i wyniesie 21,08. A to oznacza dla pracodawców niższe wypłaty z tego tytułu.
czytaj więcej

Trwają prace nad projektem ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Nowe regulacje mają szansę wejść w życie już w przyszłym roku – poinformował zastępca prezesa ds. medycznych w Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński.
czytaj więcej

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powołała w czwartek Radę Rodziny. W życiu każdego państwa, które chce się rozwijać, rodzina musi mieć centralne miejsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości powołania członków Rady.
czytaj więcej

Sąd Najwyższy stwierdza, że obecna KRS nie jest organem bezstronnym i
niezawisłym, zaś Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa
UE i krajowego - podkreślił w podsumowaniu uzasadnienia czwartkowego
wyroku Izby Pracy SN sędzia Piotr Prusinowski.
czytaj więcej

Orzeczenie Izby Pracy Sądu Najwyższego nie będzie miało żadnych realnych konsekwencji dla funkcjonowania KRS i Izby Dyscyplinarnej SN - powiedział w czwartek PAP przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.
czytaj więcej

Pracodawcy mają obowiązek składania rocznych i
kwartalnych sprawozdań o zatrudnionych. Wszystkie przekazuje się drogą
elektroniczną.
czytaj więcej
![Murdzek, Mazur, Niedużak i Nowicki wiceministrami w resorcie rozwoju [SYLWETKI]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4051000/4051039-polityka-145-107.jpg)
Ministerstwo Rozwoju ma czterech nowych wiceministrów: Wojciech Murdzek, Krzysztof Mazur, Marek Niedużak i Robert Nowicki otrzymali w czwartek powołania na stanowiska - poinformowało w czwartek PAP biuro prasowe resortu rozwoju.
czytaj więcej

Sąd Najwyższy odmówił zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Andrzeja Janowskiego ze Szczytna i przywrócił go do pełnienia czynności służbowych. Wobec sędziego toczy się postępowanie dyscyplinarne o nienależne pobieranie zwrotu kosztów dojazdu do pracy.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników