pozew o zapłatę

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pozew o zapłatę. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pozew o zapłatę.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Próba ugodowa przerwie bieg terminu przedawnienia

  Próba ugodowa przerwie bieg terminu przedawnienia

  Kontrahent nie zapłacił za zamówienie. Przez dłuższy czas czekałem, aż dobrowolnie ureguluje należność. Niedawno wysłałem do niego przedsądowe wezwanie do zapłaty, w którym wskazałem, że jeżeli nie ureguluje zobowiązania – skieruję sprawę do sądu. Moje wezwanie pozostało bez odpowiedzi. Właśnie zauważyłem, że za 10 dni minie termin przedawnienia mojego roszczenia. Co w tej sytuacji powinienem zrobić? Czy fakt skierowania przeze mnie wezwania do zapłaty przerywa bieg przedawnienia?

  czytaj więcej

 • Zlecenie opiera się na wzajemnym zaufaniu

  Zlecenie opiera się na wzajemnym zaufaniu

  Dlatego zleceniodawca nie musi znosić działań nieskutecznych lub sprzecznych z jego interesami. Informując o rozwiązaniu umowy nie trzeba nawet podawać przyczyny - przypomniał Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia.

  czytaj więcej

 • Opuszczenie lokalu to zwrot kluczy, nie wyprowadzka

  Opuszczenie lokalu to zwrot kluczy, nie wyprowadzka

  Właścicielowi należy się odszkodowanie za bezumowne korzystanie z mieszkania. Fakt, że lokator wyjechał nie oznacza końca relacji - uznał Sąd Rejonowy dla Łodzi - Widzewa.

  czytaj więcej

 • Zakaz konkurencji także dla pracowników fizycznych

  Zakaz konkurencji także dla pracowników fizycznych

  Wiadomości o sytuacji na zagranicznym rynku pracy, warunkach zatrudnienia i zarobkach u zagranicznych kontrahentów mogą być wiadomościami szczególnymi, które uzasadniają zawarcie z pracownikami fizycznymi umów o zakazie konkurencji. Tak stwierdził Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Wciąż trudno ukarać urzędnika za lekkomyślne decyzje

  Wciąż trudno ukarać urzędnika za lekkomyślne decyzje

  Urzędnik z Ostródy ukarany finansowo za błędną decyzję! Taka sensacyjna informacja obiegła niedawno krajowe i lokalne media. Czy to znaczy, że od teraz pracownicy gminni, powiatowi czy na wyższym szczeblu będą musieli znacznie bardziej przykładać się do tego, co robią? Wątpliwe. Ustawa z 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa obowiązuje już prawie pięć lat, a do policzenia wpływających rocznie na jej podstawie spraw spokojnie wystarcza palców jednej ręki. Nie dość tego. Wbrew temu, co ogłosiły już media, zapłata odszkodowania przez ostródzkiego urzędnika wcale nie jest jeszcze przesądzona. Bo procedura w tym zakresie jest bardzo skomplikowana. A i starostwo, którego pracownikiem jest obciążona finansowo osoba, bierze ją w obronę. I chce, by odpowiedzialność ponieśli solidarnie także inni, którzy przyczynili się do wydania błędnej decyzji.

  czytaj więcej

 • Aktualizacja KRS online. Ale tylko dla wybranych

  Aktualizacja KRS online. Ale tylko dla wybranych

  Od 1 kwietnia część spółek prawa handlowego będzie mogła robić wpisy w Krajowym Rejestrze Sądowym przy wykorzystaniu internetu. Żeby jednak skorzystać z ułatwień, najpierw trzeba spełnić wiele warunków, m.in. spółka będzie musiała być zarejestrowana drogą elektroniczną.

  czytaj więcej

 • Podwykonawca nie wywinie się od zapłaty za źle zabezpieczony dach w ulewną noc

  Podwykonawca nie wywinie się od zapłaty za źle zabezpieczony dach w ulewną noc

  Jeżeli nie ustalono, kiedy nastąpiła wymagalność roszczenia wobec podwykonawcy odpowiedzialnego za szkodę, to sąd nie stwierdzi, czy doszło do przedawnienia.

  czytaj więcej

 • Cywilne postępowanie uproszczone. Zasady i wzory pism

  Cywilne postępowanie uproszczone. Zasady i wzory pism

  Postępowanie uproszczone stosuje się w sprawach cywilnych o niedużej wartości przedmiotu sporu (do 10 000 zł). Tą drogą można wnosić pozwy np. o zapłatę zaległego czynszu lub zaległej pensji. Procedura oparta jest o gotowe formularze i jest stosunkowo szybka w porównaniu z postępowaniem w trybie zwykłym

  czytaj więcej

 • SN: Transkrypcja e-protokołu nie jest dokumentem urzędowym

  SN: Transkrypcja e-protokołu nie jest dokumentem urzędowym

  Transkrypcja nagrania z rozprawy, czyli tzw. e-protokołu, nie jest dokumentem urzędowym i nie stanowi podstawy ustaleń dotyczących przebiegu procesu – orzekł w środę Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Co może pracownik, gdy szef nie płaci pensji?

  Co może pracownik, gdy szef nie płaci pensji?

  Gdy pracodawca nie wypłaca pensji terminowo i prawidłowo - pracownik może złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, złożyć pozew do sądu pracy lub wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

  czytaj więcej

 • Paraliż e-sądu w wydawaniu nakazów zapłaty

  Paraliż e-sądu w wydawaniu nakazów zapłaty

  Elektroniczne postępowania upominawcze nie nadążają za znowelizowanymi przepisami. Prawnicy alarmują, że przez to przedsiębiorcy tracą należne im odsetki.

  czytaj więcej

 • Dziecko może być pełnomocnikiem swego rodzica

  Dziecko może być pełnomocnikiem swego rodzica

  Sąsiad wziął od mojej mamy pożyczkę i nie oddał pieniędzy – mówi pan Bartosz. – Napisaliśmy wspólnie pozew o zapłatę i czekamy na wyznaczenie rozprawy. Czy mogę występować na sali sądowej w roli pełnomocnika – pyta czytelnik

  czytaj więcej

 • W egzekwowaniu długów ważna jest żelazna konsekwencja

  W egzekwowaniu długów ważna jest żelazna konsekwencja

  Znajomy od ponad roku zwleka ze zwrotem pożyczki. Na początku wierzyłam w jego tłumaczenie o braku pieniędzy i ulegałam kolejnym prośbom o przesunięcie terminu spłaty. Teraz jednak widzę, że przez cały czas wprowadzał mnie w błąd. Ostatnio kupił nowy samochód, a ja w dalszym ciągu nie otrzymałam od niego ani grosza. – Czy powinnam pozwać go do sądu – pyta pani Małgorzata

  czytaj więcej

 • Do sądów miłość bez wzajemności

  Do sądów miłość bez wzajemności

  Artur Sacharuk, przedsiębiorca spod Warszawy, pokazuje mi grubą teczkę sądowych akt. Mówi, że chciałby wierzyć, że miał po prostu potwornego pecha.

  czytaj więcej

 • Czas na rozwiązanie umowy to nie okres wypowiedzenia

  Czas na rozwiązanie umowy to nie okres wypowiedzenia

  W przypadku istotnej zmiany oferty operatora, konsument ma określony termin na przesłanie skutecznego oświadczenie o odstąpienie kontraktu. Firma nie ma prawa pobierać od klienta opłat abonamentowych po tym fakcie.

  czytaj więcej

 • Pełnomocnik ma wskazać, co zrobił, by spór nie trafił do sądu

  Pełnomocnik ma wskazać, co zrobił, by spór nie trafił do sądu

  Od początku roku obowiązuje ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów (Dz.U. z 2015 r. poz. 1595). Wprowadza ona wiele nowych rozwiązań zarówno do procedury cywilnej, jak i do innych przepisów.

  czytaj więcej

 • E-sąd tańszą drogą do odzyskania należności

  E-sąd tańszą drogą do odzyskania należności

  Pan Jacek odziedziczył po rodzicach przedsiębiorstwo. – Przeglądając dokumentację, znalazłem kilka nieuregulowanych faktur – mówi czytelnik. – Niestety od terminu zapłaty minęły już dwa lata. Obawiam się, że gdy wytoczę sprawę w sądzie, dłużnik podniesie zarzut przedawnienia i stracę pieniądze. Czy istnieje tańszy sposób zorientowania się w zamiarach kontrahenta – pyta

  czytaj więcej

 • Bankructwo nie ma wpływu na odsetki

  Bankructwo nie ma wpływu na odsetki

  Dłużnik musi płacić odsetki także za okres po ogłoszeniu jego upadłości, a wierzyciel może ich dochodzić także w toku postępowania upadłościowego – uchwalił Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej