pozew o zapłatę

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pozew o zapłatę. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pozew o zapłatę.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zlecenie nie może zastąpić wynagrodzenia za nadgodziny

  Zlecenie nie może zastąpić wynagrodzenia za nadgodziny

  Zatrudnianie pracowników poza normalnym czasem pracy na podstawie umów cywilnoprawnych przy takich samych zadaniach, jak te objęte stosunkiem pracy, to obejście prawa. Nawet jeśli zatrudniony się na to godzi.

  czytaj więcej

 • Kiedy należy się odszkodowanie od pracodawcy

  Kiedy należy się odszkodowanie od pracodawcy

  Zatrudniający, który łamie przepisy prawa pracy albo nie przestrzega zasad bhp i naraża podwładnych na utratę życia lub zdrowia, może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą. Aby wyegzekwować świadczenie, trzeba go jednak pozwać.

  czytaj więcej

 • Proces przeciwko twórcom serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"

  Proces przeciwko twórcom serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"

  Przesłuchanie świadka oraz oglądanie kolejnych odcinków serialu zaplanował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Krakowie podczas drugiej rozprawy w procesie cywilnym przeciwko twórcom niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" za naruszenie dóbr osobistych żołnierzy AK.

  czytaj więcej

 • Szybsza ścieżka w sądzie przyspieszy odzyskanie pieniędzy

  Szybsza ścieżka w sądzie przyspieszy odzyskanie pieniędzy

  Aby szybciej odzyskać pieniądze, unikając długotrwałych procesów, warto skorzystać z postępowania uproszczonego lub elektronicznego postępowania upominawczego, jeżeli tylko sprawa kwalifikuje się do rozpoznania w tym trybie. Na przykład wartość sporu nie przekracza 10 tys. zł, (w postępowaniu uproszczonym) lub roszczenie stało się wymagalne w ciągu trzech lat przed dniem wniesienia pozwu (w elektronicznym postępowaniu upominawczym).

  czytaj więcej

 • Kwestionowany tylko stosunek pracy? Wystarczy jeden sędzia

  Kwestionowany tylko stosunek pracy? Wystarczy jeden sędzia

  Sprawy, w których pracownik składa pozew o wynagrodzenie, a pracodawca kwestionuje stosunek pracy, powinien rozpoznawać sąd w składzie jednego sędziego zawodowego. Tak uznał Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Firmy mogą się domagać zwrotu pieniędzy za noclegi w kabinach ciężarówek

  Firmy mogą się domagać zwrotu pieniędzy za noclegi w kabinach ciężarówek

  Firmy, które przegrały procesy o wypłatę ryczałtów za noclegi w kabinach ciężarówek, mogą się domagać od kierowców zwrotu pieniędzy. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego

  czytaj więcej

 • Spółka partnerska: Zasady odpowiedzialności za zobowiązania

  Spółka partnerska: Zasady odpowiedzialności za zobowiązania

  Spółka partnerska (dalej: sp. p.) jest spółką osobową utworzoną przez wspólników w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Jeżeli przepisy nie stanowią inaczej, może być ona zawiązana dla realizacji więcej niż jednej wolnej profesji. Natomiast za wszelkie długi ww. spółki odpowiedzialność ponosi ona sama, całym swoim majątkiem. Obok niej odpowiadają również jej partnerzy. Przy czym reguły odpowiedzialności tych ostatnich kształtują się odmiennie w zależności od tego, czego konkretnie dotyczy zadłużenie podmiotu. Poniżej opisujemy te reguły oraz przybliżamy je na przykładach.

  czytaj więcej

 • Można żądać zwrotu korzyści, jeśli umowa to przewiduje

  Można żądać zwrotu korzyści, jeśli umowa to przewiduje

  Sprawa dotyczyła pozwu, jaki spółka D. skierowała przeciwko firmie leasingowej T. o zapłatę ok. 60 tys. zł. Chodziło o zwrot korzyści, jakie T. uzyskała w wyniku rozwiązania umowy. Spółka D. zawarła umowę leasingu samochodu osobowego, ale pod sam koniec jej trwania zaczęła mieć kłopoty ze spłatami rat.

  czytaj więcej

 • RPO do TK: Skarga pauliańska nie jest dla fiskusa

  RPO do TK: Skarga pauliańska nie jest dla fiskusa

  Organy podatkowe nie powinny chodzić do sądów powszechnych z żądaniem uznania za bezskuteczne transakcji zawieranych przez podatników. RPO złożył właśnie w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

  czytaj więcej

 • Łódzki pomysł na walkę z dopalaczami. Przyniesie więcej szkody czy pożytku?

  Łódzki pomysł na walkę z dopalaczami. Przyniesie więcej szkody czy pożytku?

  Problem: Za pomocą powództwa wytoczonego przez rzecznika konsumentów Łódź chce unieważniać umowy zakupu szkodliwych substancji z uwagi na wprowadzenie kupującego w błąd. Punktem zaczepienia jest inne niż spodziewane działanie produktu. To z kolei ma otworzyć drogę do kolejnego postępowania o odszkodowanie.

  czytaj więcej

 • Windykacja długów: Należności przedawnią się po trzech latach

  Windykacja długów: Należności przedawnią się po trzech latach

  Banki, odzyskując zaległe płatności, korzystają przy tym z pomocy firm windykacyjnych. Te często skupują należności sprzed wielu lat, również takie, które należą do osób dawno zmarłych. Teraz po najnowszym orzeczeniu Sądu Najwyższego ma się to zmienić.

  czytaj więcej

 • Radca prawny nie musi spotykać się z klientem

  Radca prawny nie musi spotykać się z klientem

  Radca prawny wyznaczony na pełnomocnika z urzędu nie musi osobiście odbyć rozmowy z klientem, by podjąć decyzję w sprawie skargi kasacyjnej. Odmawiając spotkania, nie narusza dóbr osobistych reprezentowanej osoby.

  czytaj więcej

 • GiP chce pomóc, ale na koszt firm

  GiP chce pomóc, ale na koszt firm

  PROBLEM: Zdaniem głównego inspektora pracy podmiot sprzedający firmę powinien przez kolejny rok lub dwa ponosić odpowiedzialność za zaległości płacowe. Wszystko po to, by zabezpieczyć pracowników przed nieuczciwym pracodawcą, który sprzedaje firmę wraz z nimi. Nieuczciwym, bo zdarza się, że przy takim transferze były pracodawca celowo zwleka z wypłatą pensji. Czego przykładem jest sprawa spółki Bezpieczny List, sprzedanej przez Inpost (pisaliśmy o tym w DGP nr 219). GIP zwrócił się ze swoją propozycją do resortu rodziny. Jednak już dziś pomysł budzi kontrowersje. Zdaniem ekspertów jest to rozwiązanie za daleko idące i istnieje ryzyko, że obróci się przeciwko uczciwym przedsiębiorcom.

  czytaj więcej

 • Projekt ustawy o komornikach: Państwo pozostanie państwem teoretycznym

  Projekt ustawy o komornikach: Państwo pozostanie państwem teoretycznym

  Zmiany zaproponowane przez rząd w ustawie o komornikach sądowych rozczarowują. Ich efekt będzie taki, że państwo nadal nie będzie w stanie egzekwować swoich orzeczeń. Pozostanie więc państwem teoretycznym.

  czytaj więcej

 • Kiedy link poniża i upokarza

  Kiedy link poniża i upokarza

  Czy publikacja odnośnika do innej strony może naruszać czyjeś prawo do wizerunku? Tak twierdzi pewien mężczyzna, żądając od blogera zapłaty 20 tysięcy złotych.

  czytaj więcej

 • Kopalnie pozywają za zmowę klejową

  Kopalnie pozywają za zmowę klejową

  Ponad 355 mln zł odszkodowania żądają trzy śląskie spółki węglowe od producentów klejów i pianek ukaranych już wcześniej wysoką grzywną za nieuczciwe praktyki – ustalił DGP.

  czytaj więcej

 • Romans to umowa nienazwana

  Romans to umowa nienazwana

  Sąd: dokonywanych na konto kochanki wpłat nie można uznać za darowizny.

  czytaj więcej

 • Widoku na morze nie mogą przesłaniać palmy i parasole

  Widoku na morze nie mogą przesłaniać palmy i parasole

  Dopłacając za przyjemność patrzenia na morze, turysta ma prawo oczekiwać, że zobaczy akwen ze swojego pokoju. Nie mogą go zasłaniać drzewa czy sprzęty służące plażowiczom.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej