- Co to jest paszport tymczasowy?
- Paszport tymczasowy na lotnisku
- Jak wyrobić paszport tymczasowy?
- Ile jest ważny paszport tymczasowy?
- Ile kosztuje paszport tymczasowy?
Co to jest paszport tymczasowy?
Paszport tymczasowy to jeden z tzw. dokumentów paszportowych, które uprawniają do przekraczania granicy, potwierdzają tożsamość posiadacza i jego obywatelstwo polskie. Zgodnie z ustawą z dnia 27 stycznia 2022 roku o dokumentach paszportowych, wydaje się go w ściśle określonych przypadkach tj.:
- osobom przebywającym za granicą na czas oczekiwania na odbiór paszportu;
- osobom, od których z przyczyn czasowych nie można pobrać odcisków palców;
- w nagłych wypadkach, czyli na powrót do miejsca stałego pobytu lub związanych z chorobą osoby, chorobą lub pogrzebem członka rodziny, z prowadzeniem działalności zawodowej, z realizacją nauki;
- osobom, które przebywają za granicą i nie nadano im numeru PESEL, w celu ochrony ich interesów i praw.
Paszport tymczasowy na lotnisku
Paszport tymczasowy można także wydać w szczególnie uzasadnionych przypadkach nawet wtedy, gdy osoba posiada paszport. Z takiego rozwiązania korzystają osoby, które ubiegają się o wydanie paszportu tymczasowego na lotnisku. Kiedy można otrzymać paszport tymczasowy na lotnisku? Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl, otrzyma go osoba, której:
- paszport lub dowód osobisty utracił ważność lub ich okres ważności jest zbyt krótki do odbycia zaplanowanej podróży;
- paszport lub dowód osobisty został zgubiony lub skradziony;
- paszport lub dowód osobisty pozostał w miejscu zamieszkania, pobytu lub z innych przyczyn nie ma go ze sobą.
Co ważne, osoba taka musi posiadać ważny bilet lotniczy na wyjazd zagraniczny.
Jak wyrobić paszport tymczasowy?
Wydanie paszportu tymczasowego, podobnie jak paszportu, wymaga uprzedniego złożenia wniosku i załączenia kilku dokumentów. Są to:
- dokument, który potwierdza tożsamość osoby ubiegającej się o paszport tymczasowy (jeśli taki posiada);
- fotografia, którą można wykonać w miejscu wydawania paszportów tymczasowych;
- dowód opłaty.
Jeżeli osoba ubiega się o wydanie paszportu tymczasowego na lotnisku, zobowiązana jest także przedstawić aktualny bilet lotniczy na podróż zagraniczną. Należy wyraźnie podkreślić, że o taki paszport tymczasowy można wnioskować nie wcześniej niż na dwa dni przed planowanym wylotem.
W punkcie wyrabiania paszportów tymczasowych na lotnisku można też złożyć wniosek o wydanie dokumentu dla dziecka. Trzeba jedynie pamiętać, że możliwe jest to wyłącznie wtedy, gdy dziecko posiadało wcześniej dokument tożsamości z numerem PESEL. Urzędnik musi bowiem przed wydaniem paszportu tymczasowego potwierdzić tożsamość dziecka. Ważne jest także wyrażenie zgody przez drugiego rodzica. O wydanie dokumentu mogą zatem wnioskować wspólnie lub jeden z nich może wyrazić zgodę przez Internet za pomocą e-usługi, przed notariuszem lub w dowolnym organie paszportowym.
Ile jest ważny paszport tymczasowy?
Paszport tymczasowy, jak sama nazwa wskazuje, zostaje wydany na inny okres, niż paszport otrzymany w standardowym trybie. O tym, na jak długo zostanie wydany, decydują indywidualne okoliczności. Paszport tymczasowy na lotnisku może mieć zatem datę ważności umożliwiającą wyłącznie wylot i powrót do Polski po podróży zagranicznej. Decyzje podejmuje w tym wypadku urzędnik.
Ustawodawca zastrzegł jedynie w art. 19 ustawy o dokumentach paszportowych, że paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, ale nie dłużej niż 365 dni od daty wydania.
Ile kosztuje paszport tymczasowy?
Wysokość opłaty za paszport tymczasowy została określona w rozporządzeniu rady ministrów z dnia 1 lipca 2022 roku i wynosi 30 zł. W przypadku paszportu tymczasowego na lotnisku możliwe jest uiszczenie opłaty jedynie przy użyciu karty płatniczej.
Paszport tymczasowy na lotnisku – gdzie?
Jak podaje ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji paszporty tymczasowe na lotnisku otrzymało w 2024 roku ponad 17,5 tys. osób. Dane te jednoznacznie pokazują, że rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością. Między innymi to właśnie dlatego obecnie w Polsce działa już sześć punktów wydawania paszportów tymczasowych na lotniskach.
Na jakim lotnisku można wyrobić paszport tymczasowy? Są to:
- Lotnisko Chopina w Warszawie,
- Lotnisko Kraków-Balice,
- Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku,
- Lotnisko Katowice w Pyrzowicach,
- Lotnisko Poznań-Ławica,
- Lotnisko Wrocław.
Informacje o godzinach pracy punktów i ich dokładnej lokalizacji można znaleźć na stronach internetowych lotnisk.
Czy paszport tymczasowy to dobre rozwiązanie na wakacje?
Choć dla wielu osób paszport tymczasowy wydawany na lotnisku może wydawać się szybką i tanią alternatywą na otrzymanie dokumentu paszportowego, to trzeba jednak pamiętać, że wniosek o jego wydanie nie zawsze może spotkać się z przyjęciem. Każdy przypadek rozpatrywany jest bowiem indywidualnie w punkcie na lotnisku, trzeba więc liczyć się z możliwością niepotraktowania zaistniałej okoliczności za wyjątkową.
Co więcej, paszportu tymczasowego nie otrzyma osoba, która już wcześniej taki dokument dostała, a od tamtej pory nie złożyła stosownego wniosku o uzyskanie paszportu tradycyjnego. Nie stanie się posiadaczem paszportu także ten, kto nie miał wcześniej żadnego dokumentu potwierdzającego tożsamość i zawierającego numer PESEL.
Trzeba też wyraźnie podkreślić, że tymczasowy paszport wydany na lotnisku nie jest honorowany przez wszystkie państwa. Oznacza to, że osoba posiadająca taki dokument może zostać niewpuszczona na terytorium niektórych krajów. Jakich? Są to m.in.:
- Zjednoczone Emiraty Arabskie,
- Arabia Saudyjska,
- Sri Lanka,
- Kenia,
- Oman,
- Indie,
- RPA.
Podstawa prawna
- gov.pl
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2022 roku w sprawie opłat za paszport i paszport tymczasowy, Dz. U. 2022 poz. 1499.
- Ustawa z dnia 27 stycznia 2022 roku o dokumentach paszportowych, Dz. U. 2022 poz. 350.