Wymianę kart debetowych bank PKO BP rozpoczął w połowie zeszłego roku. Klienci banku otrzymują nowe, ekologiczne wersje kart, wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu. Bank wprowadza również inne zmiany, dotyczące m.in. płatności zbliżeniowych.

Ekologiczne karty debetowe?

Pierwsze karty płatnicze pochodzące w 100 proc. z recyklingu (rPVC) trafiły do klientów banku PKO BP w zeszłym roku. Nowe wersje kart zastąpią tradycyjne karty wykonane z tworzywa PVC. Informację potwierdziła Edyta Tararuj – dyrektorBiura Rozwoju Produktów w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego w PKO Banku Polskim – cytowana przez portal telepolis.pl: "Zaczynamy na masową skalę wydawać karty płatnicze wykonane z tworzyw z recyklingu" wyjaśniła Tararuj. "Wierzymy, że karty z tworzyw bardziej ekologicznych staną się nową normą na polskim rynku, już wiele razy zdarzało się, że PKO Bank Polski inspirował inne banki i wyznaczał rynkowe trendy rozwoju".

Dyrektor Biura Rozwoju Produktów zapowiedziała również wdrażanie kolejnych innowacji w banku i potwierdziła, że docelowo bank chce zmniejszyć liczbę standardowych, plastikowych kart płatniczych.

Karty kredytowe z "Ocean Plastic"

Pierwsze, innowacyjne karty kredytowe z materiałów z recyklingu trafiły do klientów w czerwcu 2023. Nowe karty wykonano z maks. 70 proc. materiału typu "Ocean Plastic" – czyli m.in. z plastikowych butelek odzyskiwanych ze środowiska naturalnego (plaże oceaniczne i obszary przybrzeżne). Bank wdrażał już w zeszłym roku wydawanie zarówno nowych, jak i wznawianych kart, które są produkowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Jak podkreśla PKO BP, nowe karty spełniają normy jakościowe i normy bezpieczeństwa. Na rewersie nowych kart debetowych umieszczono napis "Wykonano w 100% z PVC z recyklingu" i symbol recyklingu. Proces wymiany potrwa do stopniowego wyczerpania dotychczasowego zapasu tradycyjnych kart z plastiku.

Jak aktywować nową kartę PKO BP?

Nową kartę debetową PKO BP można aktywować w serwisie iPKO lub w aplikacji IKO – aktywacja dotyczy płatności internetowych i mobilnych. Bank przypomina, że aktywacja fizycznej karty wymaga skorzystania z bankomatu (wystarczy, że użytkownik sprawdzi saldo) lub wykonania zakupu – po włożeniu karty do terminala należy potwierdzić płatność PIN-em. W ten sam sposób aktywowane są płatności zbliżeniowe. Uwaga: jeżeli klient banku nie korzysta z bankowości elektronicznej, numer PIN do nowej karty zostanie wysłany pocztą na adres korespondencyjny klienta.

Od 20 marca zmiany w płatnościach zbliżeniowych

Bank planuje również zmiany w płatnościach zbliżeniowych. Jak podaje PKO BP, od 20 marca stopniowo będą wycofywane płatności zbliżeniowe telefonem z kartą do konta lub kartą kredytową, która jest podpięta do IKO. Bank poleca, aby klienci korzystający z tej opcji włączyli w zamian opcję BLIKA zbliżeniowego w IKP. Funkcja jest bezpłatna, wliczana do warunków, które zwalniają z opłaty za kartę do konta lub za konto. Bank przypomina również, że płatność zbliżeniowa BLIK wymaga telefonu z systemem Android (wersja min. 6.0) i włączoną funkcją NFC.