Często w europejskich krajach to właśnie operatorzy pocztowi zajmują się kontrolą opłat abonamentowych. Nie inaczej jest też w Polsce. Ustawa mówi o tym, że należy rejestrować odbiorniki, a kontrolerzy mogą to sprawdzić. Jak przebiega kontrola odbiorników RTV i czy musisz się na nią zgodzić?

Poczta Polska poszukuje kontrolerów

Jak podaje portal WirtualneMedia.pl trwa aktualnie nabór na stanowisko dotyczące kontroli abonamentu RTV w Poczcie Polskiej. Aktualnie poszukiwany jest kontroler we Wrocławiu, ale w ciągu ostatnich miesięcy można było zauważyć takie ogłoszenia także w przypadku Warszawy czy Bydgoszczy. Jednak na zapytania o wzrost liczby kontrolerów Poczta Polska nie chce udzielać odpowiedzi.

Z danych zawartych w ogłoszeniu dowiedzieć się można, że poszukiwany jest pracownik na etat – pracujący od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Jego zadaniem ma być przeprowadzanie kontroli obowiązku rejestracji urządzeń RTV na terenie województwa dolnośląskiego, promowanie rejestracji odbiorników, a także tworzenie odpowiedzi na pisma wyjaśniające od abonentów.

Aby rozpocząć pracę na tym stanowisku, wymagane jest wykształcenie minimum średnie, prawo jazdy kategorii B i własny samochód, z którego można będzie korzystać w pracy. Ponadto kontroler musi wykazywać się znajomością obsługi komputera i pakietu MS Office. Poszukiwana jest osoba, która potrafi zorganizować sobie pracę, jest komunikatywna i sumienna.

Czy kontrola odbiorników jest zgodna z prawem?

Kontrola rejestracji odbiorników RTVjest zgodna z prawem i przeprowadzana na podstawie ustawy o opłatach abonamentowych i Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA). Przepisy KPA określają, jak przeprowadzić postępowanie pokontrolne.

Czy listonosz może dokonać kontroli odbiorników?

Istnieje przekonanie, że rejestrację odbiorników może sprawdzać każdy listonosz. Jak jednak możemy przeczytać na stronie Poczty Polskiej, żaden listonosz nie ma takich uprawnień, a kontrolę mogą przeprowadzać jedynie upoważnieni do tego pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej.

Według danych z 2023 roku na terenie Polski działało wówczas nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów.

Kontrola opłacania abonamentu RTV – jak przebiega?

Jak można wywnioskować z ogłoszenia o pracę na stanowisko kontrolera, kontrola najpewniej odbywać się będzie w godzinach jego pracy, czyli od poniedziałku do piątku między 7.00 a 15.00. Zadaniem kontrolera jest sprawdzenie, czy urządzenia RTV są zarejestrowane.

Kontroler musi na początku się wylegitymować – a wzór określony jest przez rozporządzenie i można sprawdzić go pod tym linkiem.

Kogo kontroluje Poczta Polska?

Poczta Polska uspokaja, że kontrole przeprowadzane są głównie w firmach i instytucjach. Sprawdzanie odbiorników w gospodarstwach domowych to mały procent i nie na nie kładziony jest nacisk.

Czy musisz wpuszczać kontrolera z Poczty Polskiej?

Czy jeśli kontroler pojawi się w Twoim domu, musisz go wpuścić? Otóż wszystko wskazuje na to, że nie. Jak podają WirtualneMedia.pl, prawnicy uważają, że za odmówienie kontroli nie grożą żadne konsekwencje. Przeszukać mieszkanie można na podstawie konstytucji tylko w przypadkach określonych w ustawie – a ustawy nie określają przebiegu kontroli uiszczania abonamentu RTV. W związku z tym nie trzeba godzić się na spotkanie z kontrolerem, a Poczta Polska, pisząc o tym, że osoba kontrolowana powinna umożliwić prowadzenie kontroli, wyraża bardziej życzenie niż nakaz.