darowizna dla syna

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu darowizna dla syna. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące darowizna dla syna.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nie ma potrzeby procesować się o schedę po śmierci spadkodawcy

  Nie ma potrzeby procesować się o schedę po śmierci spadkodawcy

  Pani Krystyna ma dwoje dzieci. Chciałaby pozostawić mieszkanie – jedyny swój majątek – córce, która razem z nią mieszka i opiekuje się nią. Uważa, że synowi nic się nie należy, nawet zachowek, bo bogato się ożenił i ma własne o wiele większe mieszkanie. Sąsiadka powiedziała jej, że nie wystarczy tylko powołać w testamencie córkę do dziedziczenia, bo brat będzie domagał się od niej wypłaty zachowku i nawet może wnieść sprawę do sądu. – Czy mogę, jeszcze przed moją śmiercią, skutecznie zobowiązać syna do zrzeczenia się pieniędzy z tytułu zachowku i w ten sposób ustrzec córkę przed procesem w sądzie – pyta kobieta

  czytaj więcej

 • Kiedy można trafić do więzienia za unikanie spłaty zobowiązań

  Kiedy można trafić do więzienia za unikanie spłaty zobowiązań

  Polskie prawo nie przewiduje odpowiedzialności karnej za długi. W związku z tym np. za niespłacony kredyt nie można zostać skazanym na karę pozbawienia wolności, jednak za jego wyłudzenie albo za ukrywanie majątku przed komornikiem – już tak.

  czytaj więcej

 • Rodzice nie mogą być pewni prawa do ulgi podatkowej

  Rodzice nie mogą być pewni prawa do ulgi podatkowej

  Limit zarobków dziecka wynoszący 3089 zł to przychód pomniejszony wyłącznie o koszty jego uzyskania, a nie jeszcze o składki na ubezpieczenie społeczne – orzekł wczoraj NSA.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie dla dziecka: Wynająć, użyczyć czy podarować

  Mieszkanie dla dziecka: Wynająć, użyczyć czy podarować

  Oczywiście warto to zrobić jak najkorzystniej. Takim sposobem okazuje się nie wynajęcie ani użyczenie, ale darowizna.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć z fiskusem dochody małoletniego

  Jak rozliczyć z fiskusem dochody małoletniego

  Rodzice powinni co do zasady doliczać zarobki swoich dzieci do własnych i wykazać całość w urzędzie skarbowym. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki.

  czytaj więcej

 • Obowiązek alimentacyjny automatycznie nie wygaśnie

  Obowiązek alimentacyjny automatycznie nie wygaśnie

  Czytelniczka ubolewa, że jej mąż płaci wysokie alimenty na syna z pierwszego małżeństwa, mimo że on ukończył już osiemnaście lat, więc mógłby się usamodzielnić i zapracować na swoje utrzymanie, a nawet zarabiać więcej niż ojciec. Matka chłopca nie żyje, więc jest jedynym spadkobiercą dziadków, jej rodziców, którzy wychowują go i planują przepisać na niego cały swój dosyć duży majątek. Zdaniem czytelniczki syn mógłby już teraz utrzymywać się z ich majątku, bo wysokie alimenty stanowią duży uszczerbek finansowy dla drugiej rodziny jego ojca. Czy w tej sytuacji ojciec może sam zaprzestać płacenia alimentów, nie czekając na wyrok sądu o zwolnieniu go z tego obowiązku – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Zwrot akcyzy tylko dla producentów rolnych

  Zwrot akcyzy tylko dla producentów rolnych

  Tylko producenci rolni posiadający gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha fizycznego lub 1 ha przeliczeniowego mogą się ubiegać się o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego – uznał WSA w Opolu.

  czytaj więcej

 • Co nie jest na wspólne życie, jest darowizną

  Co nie jest na wspólne życie, jest darowizną

  Konkubent, który dostaje od partnera pieniądze i następnie przeznacza je na inwestycje, np. w nieruchomości, musi zapłacić podatek od spadków i darowizn – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Członkowi rodziny można przekazać znak towarowy bez VAT

  Członkowi rodziny można przekazać znak towarowy bez VAT

  Jednorazowa darowizna znaku handlowego członkowi rodziny nie jest objęta podatkiem od towarów i usług, bo nie jest to działalność gospodarcza – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

  czytaj więcej

 • Jedlak: 500+ odrobina prostej ekonomii

  Jedlak: 500+ odrobina prostej ekonomii

  W tym roku w ramach programu 500+ rodziny otrzymają ok. 17 mld zł, w kolejnych latach po ok. 23 mld zł (nominalnie PKB Polski za 2015 r. to 1888 mld zł). Oczywiście, będzie to impuls napędzający konsumpcję. Właściwie już jest, choć wypłaty dopiero się rozpoczynają.

  czytaj więcej

 • Zmiana partnera nie uzasadnia żądania zwrotu darowizny

  Zmiana partnera nie uzasadnia żądania zwrotu darowizny

  Związanie się przez kobietę z innym partnerem nie oznacza rażącej niewdzięczności wobec poprzedniego – uznał Sąd Okręgowy w Łodzi.

  czytaj więcej

 • Składek ZUS nie odlicza się od dochodu dziecka

  Składek ZUS nie odlicza się od dochodu dziecka

  Zapadł kolejny wyrok niekorzystny dla rodziców, którzy chcieliby skorzystać z ulgi prorodzinnej. NSA rozstrzygnął, że przy wyliczaniu do tego celu dochodów potomka odlicza się wyłącznie koszty uzyskania przychodu

  czytaj więcej

 • Organizacje pożytku publicznego muszą informować, że się promują na nasz koszt

  Organizacje pożytku publicznego muszą informować, że się promują na nasz koszt

  Harcerze w drużynie mojego syna od lat zachęcają do przekazywania 1 proc. podatku na rzecz ich organizacji – pisze pan Zbigniew. – Czynią to z powodzeniem, propagując tę myśl zwłaszcza wśród rodziców. Już teraz przygotowują się pomału do kampanii naboru nowych członków i drukują informacje w tej sprawie, które będą rozdawać na początku roku szkolnego. Czy prawdą jest, że wprowadzono ograniczenia w reklamowaniu przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Losy zamówień publicznych po śmierci wykonawcy

  Losy zamówień publicznych po śmierci wykonawcy

  Spadkobiercy chcący kontynuować umowy muszą spełnić warunki udziału w postępowaniu, które spełniał zmarły. Chodzi m.in. o kompetencje, sytuację finansową, a nawet zdolności zawodowe.

  czytaj więcej

 • Rozwód syna nie uderza w godność osobistą teściowej

  Rozwód syna nie uderza w godność osobistą teściowej

  Będąca przyczyną rozwodu niewierność małżeńska nie stanowi rażącej niewdzięczności wobec teściów jako darczyńców – stwierdził Sąd Rejonowy w Opocznie. Rozpoznawał on sprawę z powództwa kobiety, która domagała się zobowiązania byłej synowej do złożenia oświadczenia woli co do przeniesienia na teściową własności nieruchomości. Chodziło o udziały w kilku działkach, które kobieta przekazała w drodze darowizny synowi i synowej w 2006 roku. Po ich rozwodzie – orzeczonym z winy synowej – chciała ziemię odzyskać.

  czytaj więcej

 • Dramatyczny finisz z udziałem FBI gorzkiej kampanii prezydenckiej w USA

  Dramatyczny finisz z udziałem FBI gorzkiej kampanii prezydenckiej w USA

  Dramatycznym finiszem z udziałem FBI kończy się we wtorek ponadroczna, gorzka kampania prezydencka w USA, w której personalne ataki między dwojgiem nielubianych kandydatów oraz niewybredne komentarze zajęły nie mniej miejsca niż debata o przyszłości kraju.

  czytaj więcej

 • Zaliczki na poczet darowizny nie mogą być wyższe niż ona sama

  Zaliczki na poczet darowizny nie mogą być wyższe niż ona sama

  Student zapłaci 12 tys. zł podatku od 60 tys. zł, które dostał od rodziców. To niezgłoszona do opodatkowania pożyczka, a nie darowizna zwolniona z daniny – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • USA: Trump zapowiada zamknięcie fundacji charytatywnej swego imienia

  USA: Trump zapowiada zamknięcie fundacji charytatywnej swego imienia

  Amerykański prezydent elekt Donald Trump oświadczył w sobotę, że zamierza już teraz zamknąć fundację charytatywną "Donald J. Trump Foundation", aby uniknąć choćby pozoru konfliktu interesów, gdy 20 stycznia zostanie zaprzysiężony na prezydenta.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej