darowizna dla syna

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu darowizna dla syna. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące darowizna dla syna.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Fiskus może zabrać cały spadek

  Fiskus może zabrać cały spadek

  Jeśli spadkodawca miał zaległości podatkowe, to dziedziczącemu grozi utrata całego majątku. Nie odliczy nawet kosztów pogrzebu – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • NSA: Kto zgadza się zbyć spółce swoje udziały w niej, otrzymane w spadku lub darowiźnie, nie wykaże kosztów podatkowych

  NSA: Kto zgadza się zbyć spółce swoje udziały w niej, otrzymane w spadku lub darowiźnie, nie wykaże kosztów podatkowych

  Kto zgadza się zbyć spółce swoje udziały w niej, otrzymane w spadku lub darowiźnie, nie wykaże kosztów podatkowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Sejm zmienił ulgi podatkowe dotyczące gruntów rolnych

  Sejm zmienił ulgi podatkowe dotyczące gruntów rolnych

  Podatnicy, którzy kupują użytki rolne mniejsze niż 11 ha oraz większe niż 300 ha, stracą ulgę w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn

  czytaj więcej

 • Zaawansowany wiek pozwala na otrzymanie większego zachowku

  Zaawansowany wiek pozwala na otrzymanie większego zachowku

  Osoby najbliższe mają zagwarantowany udział w spadku. Jeżeli w chwili jego otwarcia są trwale niezdolne do pracy jego wysokość rośnie. Brak kodeksowej definicji tego pojęcia pozwala przyjąć, że emeryt należy do tej kategorii uznał Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich.

  czytaj więcej

 • Za przemilczenie darowizny lub pożyczki grozi sankcyjny podatek

  Za przemilczenie darowizny lub pożyczki grozi sankcyjny podatek

  Osiem lat temu dostałam od ojca dużą kwotę, ale nie poinformowałam o tym fiskusa, nie zapłaciłam też należnej daniny – pisze pani Maria. – Dla części kwoty spisana została umowa, w której zobowiązałam się oddać pieniądze, ale reszta miała pozostać podarunkiem rodzica. Dziś chcę kupić po okazyjnej cenie dom. Gdyby urząd skarbowy zadawał pytania o to, skąd mam na to środki, zamierzam przypomnieć swoje ustalenia z ojcem. Skoro minęło więcej niż pięć lat, to przecież nie muszę już od tych pieniędzy płacić podatku – sądzi czytelniczka

  czytaj więcej

 • Darowizna dla wnuka: Dorośnie i rozliczy tego, kto zarządzał jego majątkiem

  Darowizna dla wnuka: Dorośnie i rozliczy tego, kto zarządzał jego majątkiem

  Dziadkowie zamierzają sporządzić umowę darowizny i przekazać wnukowi mieszkanie. Dziecko nie ukończyło jeszcze 18 lat, więc samo nie będzie mogło nim zarządzać ani go wynajmować. Nie mają zaufania do swojego syna i synowej, którzy nadużywają alkoholu i być może wkrótce zostaną pozbawieni praw rodzicielskich. Darczyńcy chcą zabezpieczyć podarowany majątek przed skutkami złego zarządu. Czy mogą wyznaczyć na zarządcę kogoś innego niż rodziców? Czy po osiągnięciu przez wnuka pełnoletniości zarządca powinien mu złożyć rachunek końcowy z zarządu?

  czytaj więcej

 • Nie ma potrzeby procesować się o schedę po śmierci spadkodawcy

  Nie ma potrzeby procesować się o schedę po śmierci spadkodawcy

  Pani Krystyna ma dwoje dzieci. Chciałaby pozostawić mieszkanie – jedyny swój majątek – córce, która razem z nią mieszka i opiekuje się nią. Uważa, że synowi nic się nie należy, nawet zachowek, bo bogato się ożenił i ma własne o wiele większe mieszkanie. Sąsiadka powiedziała jej, że nie wystarczy tylko powołać w testamencie córkę do dziedziczenia, bo brat będzie domagał się od niej wypłaty zachowku i nawet może wnieść sprawę do sądu. – Czy mogę, jeszcze przed moją śmiercią, skutecznie zobowiązać syna do zrzeczenia się pieniędzy z tytułu zachowku i w ten sposób ustrzec córkę przed procesem w sądzie – pyta kobieta

  czytaj więcej

 • Kiedy można trafić do więzienia za unikanie spłaty zobowiązań

  Kiedy można trafić do więzienia za unikanie spłaty zobowiązań

  Polskie prawo nie przewiduje odpowiedzialności karnej za długi. W związku z tym np. za niespłacony kredyt nie można zostać skazanym na karę pozbawienia wolności, jednak za jego wyłudzenie albo za ukrywanie majątku przed komornikiem – już tak.

  czytaj więcej

 • Rodzice nie mogą być pewni prawa do ulgi podatkowej

  Rodzice nie mogą być pewni prawa do ulgi podatkowej

  Limit zarobków dziecka wynoszący 3089 zł to przychód pomniejszony wyłącznie o koszty jego uzyskania, a nie jeszcze o składki na ubezpieczenie społeczne – orzekł wczoraj NSA.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie dla dziecka: Wynająć, użyczyć czy podarować

  Mieszkanie dla dziecka: Wynająć, użyczyć czy podarować

  Oczywiście warto to zrobić jak najkorzystniej. Takim sposobem okazuje się nie wynajęcie ani użyczenie, ale darowizna.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć z fiskusem dochody małoletniego

  Jak rozliczyć z fiskusem dochody małoletniego

  Rodzice powinni co do zasady doliczać zarobki swoich dzieci do własnych i wykazać całość w urzędzie skarbowym. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki.

  czytaj więcej

 • Obowiązek alimentacyjny automatycznie nie wygaśnie

  Obowiązek alimentacyjny automatycznie nie wygaśnie

  Czytelniczka ubolewa, że jej mąż płaci wysokie alimenty na syna z pierwszego małżeństwa, mimo że on ukończył już osiemnaście lat, więc mógłby się usamodzielnić i zapracować na swoje utrzymanie, a nawet zarabiać więcej niż ojciec. Matka chłopca nie żyje, więc jest jedynym spadkobiercą dziadków, jej rodziców, którzy wychowują go i planują przepisać na niego cały swój dosyć duży majątek. Zdaniem czytelniczki syn mógłby już teraz utrzymywać się z ich majątku, bo wysokie alimenty stanowią duży uszczerbek finansowy dla drugiej rodziny jego ojca. Czy w tej sytuacji ojciec może sam zaprzestać płacenia alimentów, nie czekając na wyrok sądu o zwolnieniu go z tego obowiązku – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Zwrot akcyzy tylko dla producentów rolnych

  Zwrot akcyzy tylko dla producentów rolnych

  Tylko producenci rolni posiadający gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha fizycznego lub 1 ha przeliczeniowego mogą się ubiegać się o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego – uznał WSA w Opolu.

  czytaj więcej

 • Co nie jest na wspólne życie, jest darowizną

  Co nie jest na wspólne życie, jest darowizną

  Konkubent, który dostaje od partnera pieniądze i następnie przeznacza je na inwestycje, np. w nieruchomości, musi zapłacić podatek od spadków i darowizn – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Członkowi rodziny można przekazać znak towarowy bez VAT

  Członkowi rodziny można przekazać znak towarowy bez VAT

  Jednorazowa darowizna znaku handlowego członkowi rodziny nie jest objęta podatkiem od towarów i usług, bo nie jest to działalność gospodarcza – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

  czytaj więcej

 • Jedlak: 500+ odrobina prostej ekonomii

  Jedlak: 500+ odrobina prostej ekonomii

  W tym roku w ramach programu 500+ rodziny otrzymają ok. 17 mld zł, w kolejnych latach po ok. 23 mld zł (nominalnie PKB Polski za 2015 r. to 1888 mld zł). Oczywiście, będzie to impuls napędzający konsumpcję. Właściwie już jest, choć wypłaty dopiero się rozpoczynają.

  czytaj więcej

 • Zmiana partnera nie uzasadnia żądania zwrotu darowizny

  Zmiana partnera nie uzasadnia żądania zwrotu darowizny

  Związanie się przez kobietę z innym partnerem nie oznacza rażącej niewdzięczności wobec poprzedniego – uznał Sąd Okręgowy w Łodzi.

  czytaj więcej

 • Składek ZUS nie odlicza się od dochodu dziecka

  Składek ZUS nie odlicza się od dochodu dziecka

  Zapadł kolejny wyrok niekorzystny dla rodziców, którzy chcieliby skorzystać z ulgi prorodzinnej. NSA rozstrzygnął, że przy wyliczaniu do tego celu dochodów potomka odlicza się wyłącznie koszty uzyskania przychodu

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej