Zwolnienie z PIT przysługuje także wtedy, gdy dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczy się na spłatę kredytu gotówkowego, zaciągniętego na zakup kawalerki, w której podatnik będzie na razie przebywać sporadycznie, a do której dopiero na emeryturze zamierza się przeprowadzić na stałe – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Zastrzegł natomiast, że kredyt gotówkowy musi być faktycznie przeznaczony na cel mieszkaniowy, a nie żaden inny.
Spytała o to podatniczka, która na zakup kawalerki zaciągnęła kredyt gotówkowy w banku (nie otrzymała bowiem kredytu hipotecznego). Chcąc go spłacić, sprzedała dom, który wcześniej wybudowała. Miało to miejsce przed upływem pięciu lat od wybudowania. Zasadniczo w takiej sytuacji należy zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży, ale można go uniknąć, jeżeli w ciągu trzech lat przeznaczy się pieniądze ze zbycia na własny cel mieszkaniowy, np. na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT).
Podatniczka tłumaczyła, że w kawalerce zamierza zamieszkać, gdy przejdzie na emeryturę. Na razie przebywa w niej sporadycznie. Chciała się upewnić, że mimo tego będzie mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej to potwierdził. Uznał, że w takiej sytuacji kobieta realizuje i w przyszłości będzie realizować w kawalerce własne cele mieszkaniowe. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 13 stycznia 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.900.2022.2.DJ