Wydatek na zakup akcji spółki jest kosztem uzyskania przychodu tylko przy ich sprzedaży. Jeśli do zbycia nie doszło, bo spółka wycofała akcje z obrotu giełdowego, to inwestor nie może wykazać kosztu. Nie ma przy tym znaczenia to, że osiąga on przychody z innych inwestycji kapitałowych

Tak wynika z interpretacji wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej podatnikowi, który w 2020 r. kupił za pośrednictwem domu maklerskiego akcje jednej ze spółek.

Akcje zostały wycofane

Inwestycja okazała się nieudana, bo jeszcze w tym samym roku akcje spółki zostały wycofane z obrotu giełdowego. Stało się to na podstawie art. 91 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 620 ze zm.).

Akcje zostały następnie wycofane z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, co skutkowało wykreśleniem ich z rachunku maklerskiego podatnika. Dom maklerski poinformował pechowego inwestora, że na jego życzenie może wystawić dokument potwierdzający średni koszt nabycia akcji oraz ich liczbę na dzień wycofania z KDPW.

Podatnik kontynuował inwestowanie na giełdzie i w 2024 r. osiągnął przychody z zysków kapitałowych. Był przekonany, że może odliczyć od nich wydatki, które poniósł w 2020 r. na zakup akcji wycofanych następnie z obrotu giełdowego. Argumentował, że stracił możliwość zbycia tych akcji w normalnym trybie, więc poniesioną stratę powinien móc odjąć od zysków z innych inwestycji.

Stanowisko dyrektora KIS

Nie zgodził się z nim dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Przywołał art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, z którego wynika, że wydatki na nabycie akcji lub innych papierów wartościowych są kosztem uzyskania przychodu wyłącznie w przypadku ich odpłatnego zbycia. Jeżeli podatnik poniósł wydatek na zakup akcji, ale nie uzyskał przychodu z ich zbycia (bo zostały wycofane z giełdy), to nie może zaliczyć poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

W takiej sytuacji – jak podkreślił dyrektor KIS – nie można w ogóle mówić o stracie podatkowej, czyli nadwyżce kosztów nad przychodami. Choć poniesiona przez podatnika strata ma niewątpliwie wymiar ekonomiczny, to nie jest stratą podatkową w rozumieniu art. 9 ust. 2 i ust. 6 ustawy o PIT – wyjaśnił organ.

Podatnik nie może więc wykazać w zeznaniu PIT-38 poniesionych wydatków na nabycie akcji jako straty ze źródła kapitały pieniężne – wynika z interpretacji. ©℗