Nie trzeba samotnie wychowywać dziecka przez cały rok, żeby rozliczyć się z podatku dochodowego na preferencyjnych zasadach – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

ikona lupy />
Materiały prasowe

Podatnicy wciąż o to pytają, bo w ustawie o PIT nie ma przepisu, z którego jasno by to wynikało. Odpowiedni przepis przewidziano dla wdów i wdowców oraz dla małżonków, którzy ślub zawarli w trakcie roku podatkowego, ale nie dla samotnych opiekunów.

Dla każdej z tych grup podatników skutek ekonomiczny preferencji jest ten sam – należny PIT ustala się w następujący sposób: łączne dochody małżonków (osoby samotnie wychowującej dziecko) dzieli się na pół, następnie oblicza się od nich podatek według skali podatkowej, a na końcu tak obliczony podatek mnoży się przez 2.

Dzięki temu można:

  • podwójnie wykorzystać kwotę wolną od podatku (30 tys. zł rocznie x 2 = 60 tys. zł),
  • uniknąć przekroczenia progu dochodów (120 tys. zł rocznie), powyżej którego stawka PIT wynosi 32 proc.

Ślub w maju, a co z PIT?

Z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT wprost wynika, że wspólnie mogą rozliczyć się z podatku za miniony rok małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej:

  • przez cały rok podatkowy albo
  • od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego – w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego.

Śmierć w trakcie roku też nie wpływa na preferencję

Wspólnie z małżonkiem może też rozliczyć się osoba, która owdowiała:

  • w poprzednim roku (tym, za który jest składane zeznanie PIT) lub
  • w bieżącym roku, ale przed złożeniem zeznania PIT za poprzedni rok.

Pozwala na to art. 6a ust. 1 ustawy o PIT.

Ważne, by małżonków łączyła w poprzednim roku (tym, za który jest składane zeznanie) wspólność majątkowa.

Samotni rodzice przez część roku też rozliczą się na preferencyjnych zasadach

Takiego przepisu nie ma natomiast w odniesieniu do osób samotnie wychowujących dziecko (dzieci). Stąd pytania do skarbówki.

W najnowszej interpretacji – z 30 stycznia 2025 r. (sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.919.2024.2.KR) – dyrektor KIS potwierdził, że przepisy ustawy o PIT „nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego, czy przez cały rok był osobą samotnie wychowującą dziecko. Wystarczające jest zatem, aby taki stan zaistniał w ciągu roku, a nie trwał przez cały rok”.

Identyczną odpowiedź można znaleźć w broszurze Ministerstwa Finansów „Preferencyjne rozliczenie dochodów osób samotnie wychowujących dzieci”. Co prawda na razie dotyczy ona zasad obowiązujących w 2023 r., ale w tym zakresie nic się w przepisach nie zmieniło.

Na pytanie podatnika, który rozwiódł się w trakcie roku, MF odpowiada, że może on się rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jeśli spełnia pozostałe warunki. „Aby rozliczyć się preferencyjnie, nie musisz być rodzicem samotnie wychowującym dziecko przez cały rok” – czytamy w broszurze.

Co więcej, nawet jeżeli dziecko wzięło w trakcie roku ślub, nie wyklucza to preferencji dla samotnego rodzica. „Wystarczy, że jeden dzień w roku spełniałeś warunki uprawniające do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci”. ©℗