Nieruchomości

13 sierpnia 2018 r.

Lotnisko Chopina w Warszawie

Spór o nieruchomości wokół lotnisk: Termin dostarczenia wezwania do płacącego za szkodę nie ma znaczenia13 sierpnia 2018 r.

Samo złożenie pozwu, bez uprzedniego zgłoszenia roszczenia bezpośrednio zobowiązanemu do jego zaspokojenia, jest wystarczające do zachowania zawitego terminu określonego w ustawie – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 799 ze zm.). Stwierdził tak w ostatni piątek Sąd Najwyższy w kolejnej już sprawie dotyczącej jednego z najgorzej zredagowanych i najbardziej kontrowersyjnych przepisów w dziejach III RP.

13 sierpnia 2018 r.

W przypadku prawa własności płaci się podatek od nieruchomości, który jest o wiele niższy od rocznych opłat z tytułu prawa użytkowania wieczystego

Koniec użytkowania wieczystego: Wszystko, co trzeba wiedzieć o przekształceniu we własność [WYWIAD]13 sierpnia 2018 r.

- Zaświadczenie będzie jedynym dokumentem, na podstawie którego sąd w księgach wieczystych zamieni użytkowanie wieczyste na własność. Proces ten odbywać będzie się bez konieczności uiszczenia opłaty sądowej – mówi w wywiadzie dla gazetaprawna.pl Patrycja Gorgoń-Wróbel, radca prawny w Kancelarii BWHS Bartkowiak Wojciechowski Hałupczak Springer.

7 sierpnia 2018 r.

Grunt przy Srebrnej 16 w Warszawie to najcenniejszy składnik majątkowy spółki

Sprawdzamy co posiada spółka Srebrna związana z PiS: Od gotówki, nieruchomości po udziały7 sierpnia 2018 r.

Poznaliśmy najświeższe dane o majątku spółki Srebrna, związanej ze środowiskiem kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Właścicielem firmy jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Niedawnemu zebraniu wspólników przewodniczył Adam Lipiński, wiceprezes PiS. W skład zarządu wchodzą Jacek Cieślikowski, współpracownik Jarosława Kaczyńskiego oraz Janina Goss, o której kilka lat temu zrobiło się głośno za sprawą pożyczki, jakiej udzieliła prezesowi PiS. W radzie nadzorczej zasiada Grzegorz Tomaszewski, kuzyn Kaczyńskiego.

6 sierpnia 2018 r.

Specustawa mieszkaniowa, ze względu na chaos urbanizacyjny, który ma wprowadzić, została określona jako lex deweloper

Specustawa mieszkaniowa z podpisem prezydenta6 sierpnia 2018 r.

Prezydent nie posłuchał apeli urbanistów ani miejskich aktywistów i podpisał specustawę mieszkaniową, która ułatwi budowę nowych osiedli na terenach poprzemysłowych, powojskowych i rolnych położonych w granicach administracyjnych miast. Resort inwestycji i rozwoju szacuje, że nowe przepisy pozwolą skrócić czas przygotowania inwestycji z pięciu lat do roku.

1 sierpnia 2018 r.

Wprowadzenie specustawy nie oznacza jednak, że nie są planowane żadne zmiany w prawie budowlanym.

Specustawa mieszkaniowa to za mało. Wciąż potrzeba kodeksu budowlanego1 sierpnia 2018 r.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ostatecznie zrezygnowało z prac nad tzw. kodeksem urbanistyczno-budowlanym, który raz na zawsze i kompleksowo miał rozwiązać problemy planistyczne i inwestycyjne. W zamian branża budowlana dostała kolejne rozdrobnione przepisy w postaci tzw. specustawy mieszkaniowej, która tylko w po części łata dziury legislacyjne. Większa łatka ma podobno nadejść na zimę.

Polecane

Galerie

Polecane