Nieruchomości

27 czerwca 2017 r.

Problem polegał na tym, kto właściwie odpowiadał za czystość i porządek w obrębie wynajmowanego lokalu i części nieruchomości – czy właściciel nieruchomości, czy też najemca

Wypadek na chodniku: Odpowiedzialność zawsze po stronie najemcy27 czerwca 2017 r.

Sprawa dotyczyła odszkodowania za wypadek, jakiemu uległa Agnieszka Z. 23 stycznia 2013 r. Tego dnia kobieta wracała po południu z pracy. Niedaleko domu poślizgnęła się i upadła, doznając poważnego złamania ręki z przemieszczeniem kości. Przed sklepem, gdzie doszło do wypadku, śnieg ani lód nie były odgarnięte.

23 czerwca 2017 r.

Rafał Woś

Woś: Skończyć z mieszkaniowym apartheidem23 czerwca 2017 r.

Późny kapitalizm, w którym żyjemy, ma jeden podstawowy problem. Coraz trudniej przychodzi mu zaopatrywanie ludności w mieszkania na ich kieszeń. Problem dotyczy nie tylko krajów takich jak Polska. Również w najbogatszych i najbardziej rozwiniętych zachodnich gospodarkach od San Francisco przez Londyn po Monachium słychać jedno i to samo wołanie. Zatrzymać rozjazd cen najmu i kupna nieruchomości z siłą nabywczą szerokich mas obywateli.

21 czerwca 2017 r.

Pytający sąd odwołuje się jednak również do szerszej wykładni – celowościowej, która to skłania do zupełnie innych wniosków

Obrót gruntami: Sąd Najwyższy zasypany pytaniami o ziemię21 czerwca 2017 r.

Czy rolnicy, którzy po 30 kwietnia 2016 r. nabyli ziemię na powiększenie swojego gospodarstwa, mogą ją teraz swobodnie darować dzieciom, czy też muszą najpierw wystąpić o zgodę na zbycie do sądu powszechnego? To kolejne z pytań dotyczące ustawy o obrocie ziemią (Dz.U. z 2016 r. poz. 585), na które odpowie Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 24/17).

20 czerwca 2017 r.

SN ma przesądzić, czy szczęśliwy nabywca ziemi z licytacji komorniczej (wszczętej przed wejściem w życie ustawy o obrocie ziemią) ma obowiązek prowadzić na niej gospodarstwo rolne i nie może jej sprzedać przez co najmniej 10 lat.

Nieruchomości: Trudnych pytań o ziemię rolną nie ubywa20 czerwca 2017 r.

Czy nieruchomość rolną nabytą w drodze egzekucji, zakończonej przysądzeniem własności dokonanym po 30 kwietnia 2016 r., można sprzedać przed upływem 10 lat? Na to pytanie odpowiedzieć ma Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 51/17). To kolejne z zagadnień dotyczących ustawy o obrocie ziemią (Dz.U. z 2016 r. poz. 585), jakie wpłynęły do SN.

Polecane

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama