Nieruchomości

25 marca 2017 r.

Dlaczego selekcja potencjalnych lokatorów jest tak szczegółowa?

Polowanie na lokatora idealnego: Powinien świetnie gotować, prasować i zapomnieć o imprezach w domu25 marca 2017 r.

Kandydatów było siedmiu. Posadzili nas pod ścianą koło meblościanki. Byłem czwarty w kolejce, a i tak czekałem trzy godziny. Nie cackali się, od razu zaczęli pytać: Palisz? Pijesz? Imprezujesz? Wiedziałem, że jedno nieodpowiednie „tak” lub „nie” może zaprzepaścić moje szanse. A chodziło przecież tylko o wynajęcie mieszkania.

19 marca 2017 r.

mieszkanie1

Jak w "Alternatywach 4". Lista prac dla lokatorów w szczecińskiej wspólnocie19 marca 2017 r.

Miała być praca na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, a wyszło niemałe zamieszanie - bo zarząd jednej ze wspólnot w Szczecinie wywiesił ogłoszenie, w którym wypunktował prace do wykonania. Wśród nich znalazły się m.in.: grabienie trawników, mycie stu okien, czy czyszczenie zsypów na śmieci. Mieszkańcy nie są zbyt chętni na takie wiosenne porządki. Tymczasem przewodniczący wspólnoty dopowiada - to nie tylko praca na rzecz wszystkich mieszkańców, ale przede wszystkich sposób na zarobek. Bo za wykonane czynności będzie wynagrodzenie.

19 marca 2017 r.

Pytania, jakie pojawiają się podczas szkoleń, dotyczą różnych kwestii. Bardzo często przedsiębiorcy pytają o przesłanki ustalenia zasiedzenia służebności przesyłu. Wiele wątpliwości dotyczy sposobu określenia przedmiotowych urządzeń w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Służebność przesyłu: Jakie są najczęstsze problemy przedsiębiorców? 19 marca 2017 r.

Przepisy związane z lokalizacją urządzeń przesyłowych oraz ustanawianiem służebności przesyłu rodzą w praktyce liczne kontrowersje. Nic dziwnego. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na nieruchomościach, na których usytuowano tego typu urządzenia, lub planuje się ich lokalizację, często muszą się liczyć z ograniczeniami. A na dodatek te przepisy są dość skomplikowane.

14 marca 2017 r.

Projekt nie zmienia nic w zakresie opłat za wycinkę (500 zł za każdy centymetr obwodu usuwanego drzewa, o ile gmina sama nie ustali niższej taksy)

Deweloperzy proponują: Zamiast opłat za wycinkę drzew kompensacja14 marca 2017 r.

Za każde 50 centymetrów obwodu usuwanego drzewa zostaną zasadzone trzy nowe rośliny tego samego lub podobnego gatunku. Z taką propozycją wyszedł do parlamentarzystów i resortu środowiska Polski Związek Firm Deweloperskich. Wszystko przy okazji dyskusji nad projektem noweli ustawy o ochronie przyrody mającym zatrzymać masową wycinkę na terenach prywatnych.

14 marca 2017 r.

Przyjęcie projektu w pierwotnym brzmieniu prowadziłoby do tego, że nabywcą nieruchomości rolnych pochodzących z kopalnianych zasobów mógł być nie tylko nierolnik, ale nawet osoba prawna

Kopalnie nie sprzedadzą swobodnie swojej ziemi14 marca 2017 r.

Nieruchomości rolne należące do przedsiębiorstw górniczych zostaną wyłączone spod obostrzeń ustawy o obrocie ziemią. Ale tylko w jednym przypadku: gdy transakcje będą odbywać się pomiędzy podmiotami należącymi do tego sektora. Po naszym ubiegłotygodniowym tekście („Działki od kopalń dla każdego”, DGP 48/2017) poselski projekt specustawy dedykowany kopalniom został zmieniony.

11 marca 2017 r.

1. Szukanie najtańszych ofert


Dużym przeoczeniem jest brak rozeznania rynku. Kierujemy się niską ceną i nie bierzemy pod uwagę takich czynników jak lokalizacja czy układ pokoi. Później może się okazać, że trudno będzie je nam urządzić lub będzie niewystarczające dla naszych potrzeb.


- Na cenę końcową mieszkania składa się wiele czynników - komentuje Agnieszka Więckowska z portalu rynek-deweloperski.pl. - To nie tylko koszt materiałów, które zostały wykorzystane podczas budowy, ale także wartość gruntu, w tym jego lokalizacja. Wiadomo, że inwestycje bliższe centrum będą droższe, ale wybierając lokum w takim miejscu, zaoszczędzimy np. na dojazdach do pracy czy odwożeniu dzieci do szkół - dodaje.


Często zapominamy o kosztach utrzymania naszego wymarzonego M. Należy wziąć pod uwagę takie rzeczy jak czynsz, fundusz remontowy/termomodernizacyjny czy opłaty za użytkowanie wieczyste i wywóz śmieci. To wszystko będzie stanowić stałą kwotę, jaką miesięcznie będziemy przeznaczać na utrzymanie lokalu, musi więc być adekwatne do naszych zarobków.

Zobacz, jakich błędów należy unikać przy zakupie mieszkania11 marca 2017 r.

Decydując się na własne M, warto dobrze przygotować się do tego zadania, ponieważ to jedna z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć w życiu. Niech ten wybór będzie przemyślany pod wieloma kątami, unikniemy wówczas niepotrzebnych stresów. W artykule przeczytacie o pięciu najczęstszych błędach, jakie popełniamy, kupując lokal na własność.

11 marca 2017 r.

Co w przypadku, jeśli przedsiębiorcy próbującemu ominąć przepisy prawa uda się przeforsować w powiecie inwestycję podzieloną na mniejsze?

Podzielenie fermy na kilka inwestycji nie pomoże uniknąć oceny środowiskowej 11 marca 2017 r.

Zamierzam zbudować fermę drobiu na terenie swojej nieruchomości. Dowiedziałem się, że przedsiębiorca, chcąc prowadzić tego typu działalność na dużą skalę, musi uzyskać na to zgodę po przeprowadzeniu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Obawiam się, że mogę nie dostać pozwolenia na zbudowanie wystarczająco dużej fermy. Ostatnio ktoś podpowiedział mi, że jednym ze sposobów obejścia obowiązku sporządzenia takiej oceny jest podzielenie inwestycji i uzyskanie osobnych pozwoleń na kilka odrębnych podmiotów. Podobno wystarczy, bym zarejestrował kilka spółek i każda z nich zyska odrębną decyzję. Wskazują to przykłady z praktyki. Czy takie działanie jest jednak dozwolone?

Polecane

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama