Nieruchomości

15 stycznia 2017 r.

Wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana

Wyższa opłata za dzierżawę wieczystą jest problemem także dla urzędu 15 stycznia 2017 r.

Pani Anna w 2016 roku kupiła swój pierwszy dom. Z poprzednim właścicielem zawarła umowę, na mocy której nabyła prawo własności do budynku, jak również prawo użytkowania wieczystego do gruntu znajdującego się pod tym budynkiem. Tuż przed końcem roku dostała pismo z urzędu miasta zatytułowane „wypowiedzenie”, w którym została poinformowana, że zwiększeniu ulega opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu. Zdziwienie jej było tym większe, gdy doczytała, że opłata wzrosła o ponad 150 proc. Okazało się, że w tym czasie takie same pisma otrzymali również inni właściciele domów na osiedlu, na którym mieszka pani Anna. W tej sytuacji kobieta zdecydowała, iż w pierwszej kolejności zwróci się o wyjaśnienia do pracownika urzędu miasta, z którego dostała pismo. Skonsultowała się też ze znajomym prawnikiem, który potwierdził, że miasto ma prawo wypowiedzieć wysokość opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Na początku stycznia prawnik pan Andrzej zdecydował się towarzyszyć właścicielce budynku podczas rozmowy w urzędzie.

12 stycznia 2017 r.

Samorządowcy przyznają, że w przypadku inwestycji mieszkaniowych innych niż socjalne czy komunalne, mają większą swobodę w doborze najemców zgodnie z oczekiwaniami własnymi i drugiego inwestora

Jest mieszkanie? Będą też dzieci i wyższe wpływy z PIT12 stycznia 2017 r.

Lokalne władze liczą na to, że czynszówki budowane wspólnie z BGK Nieruchomości zwiększą atrakcyjność miast i gmin. Samorządowcy z Białej Podlaskiej i Jarocina niecały miesiąc temu świętowali rozpoczęcie budowy pierwszych czynszówek, które powstaną we współpracy z BGK Nieruchomości (BGKN), należącym do państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego.

7 stycznia 2017 r.

Projekt ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami w ostatni czwartek grudnia został przyjęty przez Radę Ministrów.

Ograniczanie patologii wykończy branżę pośrednictwa kredytowego 7 stycznia 2017 r.

PROBLEM: Rząd planuje wprowadzić zakaz powiązań finansowych pomiędzy bankami a podmiotami sprzedającymi kredyty – taka poprawka pojawiła się nieoczekiwanie w ostatecznej wersji projektu ustawy, którą przyjął w czwartek rząd. A to w praktyce oznacza koniec z umawianiem się pośredników z bankami na atrakcyjne prowizje. Za usługę pośrednictwa w zaciąganiu kredytu hipotecznego płacić ma klient. Ustawodawca tłumaczy, że celem jest ograniczenie patologii na rynku pośrednictwa: chodzi o to, aby zainteresowany hipoteką otrzymał najlepszą ofertę, a nie ten kredyt, za który broker dostanie od banku najwyższe wynagrodzenie. Branża ostrzega, że skutkiem będą wielkie zmiany na rynku oraz upadek wielu podmiotów 

4 stycznia 2017 r.

RPO zasugerował wprowadzenie do nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów przepisów doprecyzowujących

RPO: Prawa lokatorów nadal źle chronione4 stycznia 2017 r.

Brakuje skutecznej drogi rozstrzygania spornych kwestii dotyczących oferty najmu lokalu socjalnego – uważa RPO. Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich docierają liczne skargi dłużników, którzy wskazują, że gminy oferują im lokale nie tylko nieodpowiednie ze względu na ich sytuację zdrowotną czy rodzaj niepełnosprawności, ale czasem wręcz nienadające się do zamieszkania ze względu na zły stan techniczny czy sanitarny.

1 stycznia 2017 r.

W ile powstaje budynek mieszkalny od dewelopera?

Ile trwa oczekiwanie na mieszkanie z rynku pierwotnego? 1 stycznia 2017 r.

Decydując się na zakup mieszkania, powinniśmy liczyć się z tym, że nie dostaniemy do niego kluczy z dnia na dzień. Często załatwianie wszelkich formalności może pochłonąć trochę czasu, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Jak długo przyjdzie czekać na odbiór lokalu i upragnioną przeprowadzkę? W artykule wyjaśniamy, jak wygląda cały proces i ile może potrwać.

31 grudnia 2016 r.

Wójt nie tylko może, ale wręcz powinien nakazać podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.

Wójt nakaże podłączenie do kanalizacji31 grudnia 2016 r.

Nieruchomość nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, bo na posesji znajduje się bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe. Technicznie jest możliwe podłączenie budynku do kanału sanitarnego sąsiedniego obiektu, ale przyłącze to nie jest własnością wodociągów miejskich. Czy w takiej sytuacji wójt może nakazać właścicielom podłączenie do sieci kanalizacyjnej?

Polecane

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama