Do matur pozostało kilka dni. Wraz z powtórkami trwają ostatnie przygotowania organizacyjne. Maturzysta – oprócz wiedzy – musi również znać zasady przeprowadzania egzaminu dojrzałości. Warto wiedzieć czego nie można zabrać na egzamin i jakie zachowanie może grozić unieważnieniem matury.

Większość maturzystów z pewnością zapoznała się już z zasadami przeprowadzania egzaminu. Stres maturalny może jednak skutecznie osłabić pamięć i doprowadzić do sytuacji, w której zdający zapomina o zabraniu ważnego przedmiotu lub dokumentu. O jakich, kluczowych zasadach zdecydowanie trzeba pamiętać?

Matura 2024. Za to grozi unieważnienie egzaminu

Na maturę – pisemną i ustną – uczeń zabiera dowód tożsamości. Egzamin pisemny – na stoliku może się znajdować wyłącznie arkusz egzaminacyjny oraz materiały i określone przybory. W przypadku uczniów chorych lub niepełnosprawnych także leki i pomoce konieczne ze względu na chorobę lub niepełnosprawność.

Na salę egzaminacyjną nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych: telefonów komórkowych, smartwatchy, odtwarzaczy mp3 lub mp4. Uwaga: złamanie tej zasady poskutkuje unieważnieniem egzaminu. Wyjście z sali egzaminacyjnej jest możliwe w uzasadnionych przypadkach, po zezwoleniu przewodniczącego zespołu i po "zapewnieniu braku możliwości kontaktowania się z innymi osobami". W praktyce oznacza to, że potrzebę opuszczenia sali (np. do łazienki lub toalety) należy zgłosić, a ucznia odprowadza członek komisji egzaminacyjnej. CKE przypomina także, że członkowie zespołu przedmiotowego oraz zespołu nadzorującego nie udzielają wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych.

Matura 2024: Kiedy matura może zostać unieważniona?

W informatorach maturalnych CKE precyzuje sytuacje, w których egzamin maturalny może zostać unieważniony. Chodzi o przypadki, w których nastąpiło:

  • stwierdzenie niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych,
  • lub zakłócanie przebiegu egzaminu,
  • lub wniesienia do sali egzaminacyjnej materiałów/przyborów niewymienionych w komunikacie dyrektora CKE.

Zakazane są zatem wszelkie próby "ściągania" i posługiwania się niedozwolonymi pomocami. Zakłócenie przebiegu egzaminu może oznaczać m.in. próby komunikowania się z innymi uczniami, rozmowy, przekazywanie przedmiotów. W przypadku wystąpienia jednej z wyżej opisanych sytuacji przewodniczący zespołu nadzorującego przerwie egzamin danego ucznia i poprosi go o opuszczenie sali egzaminacyjnej. Egzamin z danego przedmiotu w przypadku tej osoby zostanie unieważniony.

Co można wnieść na salę egzaminacyjną?

Zakres dozwolonych pomocy naukowych i przyborów, które można wnieść na salę egzaminacyjną reguluje komunikat CKE w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych (dozwolonych na maturze i egzaminie ósmoklasisty). Uczniowie zdający maturę mogą wnieść na salę:

  • długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem), uwaga: rysunki na arkuszu wykonuje się długopisem (a nie ołówkiem),
  • w przypadku wybranych przedmiotów – linijka, cyrkiel, kalkulator prosty, "Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki",
  • kalkulator naukowy – w przypadku wybranych przedmiotów,
  • lupa – w przypadku wybranych przedmiotów,
  • słowniki językowe – zależnie od przedmiotu obowiązkowo lub fakultatywnie, zabierane przez ucznia lub zapewniane przez placówkę szkolną.

Dodatkowy zestaw przedmiotów i pomocy naukowych dotyczy m.in. osób z niepełnosprawnościami i osób uprawnionych do dostosowania warunków egzaminu. Maturzyści z chorobami przewlekłymi mogą korzystać z zaleconych przez lekarza leków i sprzętu medycznego. Na salę można także wnieść butelkę z wodą (bez etykiety). Niedozwolone są za to wszelkiego typu maskotki i drobne talizmany "na szczęście"– czyli przedmioty, które na egzamin dojrzałości zabierały starsze roczniki maturzystów. Pełny spis dozwolonych pomocy naukowych znajduje się w Komunikacie dyrektora CKE z 17 sierpnia 2023 r.w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 roku.