odpady

Odpady – wszystkie nieprzydatne substancje i przedmioty, których posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do ich pozbycia się jest obowiązany.


 • Śmieciowa kość niezgody. Tiry z nielegalnymi odpadami na barkach samorządów

  Śmieciowa kość niezgody. Tiry z nielegalnymi odpadami na barkach samorządów

  Zatrzymane tiry z nielegalnie przewożonymi odpadami są dla wielu samorządów jak kukułcze jajo. Nowe przepisy każą się nimi zająć , a o dodatkowych funduszach nie ma mowy.

  czytaj więcej

 • Sposób na redukcję kosztów? Nowoczesna technologia w urządzeniach drukujących od EPSON!

  Sposób na redukcję kosztów? Nowoczesna technologia w urządzeniach drukujących od EPSON!

  Od lat pokutuje przekonanie, że firmy za sprawą powszechnie obowiązującej digitalizacji odchodzą od druku na rzecz dokumentów w formie elektronicznej. Stoi to jednak w sprzeczności z danymi, które sugerują, że na rynku papieru oraz urządzeń do drukowania nie odnotowano drastycznych spadków sprzedaży, a w wielu przypadkach zapotrzebowanie na druk pozostaje na niezmiennie wysokim poziomie. Jak więc wygląda rzeczywistość?

  czytaj więcej

 • Od środy w Senacie ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia oraz ws. ASF

  Od środy w Senacie ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia oraz ws. ASF

  W środę na pierwszym po wakacjach posiedzeniu zbiera się Senat, który zajmie się nowelizacją ustawy dot. ułatwień dla rolników w związku z afrykańskim pomorem świń. W porządku trzydniowych obrad jest też ustawa, która gwarantuje płacę minimalną m.in. dyspozytorom i opiekunom medycznym.

  czytaj więcej

 • Lodówki potrafią zapłonąć. Będą nowe zasady ochrony przeciwpożarowej dla składowisk

  Lodówki potrafią zapłonąć. Będą nowe zasady ochrony przeciwpożarowej dla składowisk

  Trwające prace nad rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej dla składowisk i miejsc przetwarzania odpadów to odpowiedni moment, aby pozytywnymi zmianami objąć także zbiórkę i przetwarzanie elektroodpadów.

  czytaj więcej

 • Senat rozpoczął posiedzenie

  Senat rozpoczął posiedzenie

  W środę po godz. 11 na pierwszym po wakacjach posiedzeniu zebrał się Senat, który zajmie się nowelizacją ustawy dot. ułatwień dla rolników w związku z afrykańskim pomorem świń. W porządku trzydniowych obrad jest też ustawa, która gwarantuje płacę minimalną m.in. dyspozytorom i opiekunom medycznym.

  czytaj więcej

 • Bezpieczne przeładunki produktów płynnych

  Bezpieczne przeładunki produktów płynnych

  Jednym z krajowych specjalistów w zakresie odbioru, transportu i oczyszczania odpadów przemysłowych, takich jak wody zaolejone czy odpady wiertnicze, jest gdańskie Przedsiębiorstwo „COMAL” Sp. z o.o.

  czytaj więcej

 • Elektromobilność rusza, ale wspomagana gazem

  Elektromobilność rusza, ale wspomagana gazem

  Rząd zrozumiał, że zapowiadana rewolucja w transporcie – na samym tylko prądzie – daleko nie zajedzie. Stąd pomysł, by statystyki przedsiębiorcom i samorządom nabiły też pojazdy na CNG.

  czytaj więcej

 • Rygorystyczne normy dla opakowań

  Rygorystyczne normy dla opakowań

  Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach wielomateriałowych i środki niebezpieczne w opakowaniach będą musieli spełnić rygorystyczne normy w zakresie poziomu odzysku i recyklingu.

  czytaj więcej

 • Własne źródła prądu albo czarna dziura

  Własne źródła prądu albo czarna dziura

  Hurtowe ceny w kontraktach na przyszły rok są o połowę wyższe niż rok temu, dlatego przedsiębiorcy zaczynają szukać alternatywy.

  czytaj więcej

 • Emilewicz i Tchórzewski: Najgorsze paliwa powodujące smog znikną z rynku

  Emilewicz i Tchórzewski: Najgorsze paliwa powodujące smog znikną z rynku

  Zdaniem rządu podpisane przez szefa ME rozporządzenie ws. wymagań jakości dla paliw stałych, wyeliminuje z rynku najgorsze paliwa przez które powstaje smog. Ekolodzy zwracają uwagę, że miałem węglowym będzie można palić do połowy 2020 r., a rozporządzenie to obrona lobby węglowego.

  czytaj więcej

 • Rząd pochwalił samorządy za recykling

  Rząd pochwalił samorządy za recykling

  Aż 96 proc. gmin w Polsce osiągnęło wymagany w 2017 r., czyli 20 proc., poziom recyklingu odpadów – poinformował resort środowiska. Chociaż to duży sukces, to w najbliższych latach czeka nas karkołomna droga do nowych, o wiele wyższych unijnych poziomów.

  czytaj więcej

 • Deweloper pozbędzie się ziemi, ale nie kłopotów

  Deweloper pozbędzie się ziemi, ale nie kłopotów

  Wiele firm deweloperskich czy budowlanych staje przed dylematem, co począć z ziemią z wykopu pod budowę domu albo próchniczną warstwą gleby z terenu pod pas drogi. Rzecz w tym, że nawet niezanieczyszczona gleba, która jest pozyskiwana w czasie tych prac, a nie jest wykorzystywana na danym terenie, jest w myśl prawa traktowana jako odpad. Przekazanie jej firmie posiadającej specjalistyczne zezwolenia jest kosztowne. Okazuje się, że najbardziej korzystne dla przedsiębiorców może być oddanie gleby osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej, tyle że konieczne jest przy tym spełnienie dość rygorystycznych warunków i ograniczeń, w tym ilościowych - nie więcej niż 200 kg na jeden metr kwadratowy powierzchni, na którą jest nawożona gleba. Naruszenie obostrzeń skutkuje obowiązkiem usunięcia przewiezionej ziemi.

  czytaj więcej

 • Władze i biznes razem dla dobra mieszkańców

  Władze i biznes razem dla dobra mieszkańców

  Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) dopiero w Polsce raczkuje. Niemniej już teraz wiele miast upatruje w nim panaceum na wysychające źródło unijnych funduszy. Często to też szansa, by przeszczepić na samorządowy grunt dobre praktyki, które z powodzeniem sprawdzają się w biznesie. Na takiej synergii zyskują przede wszystkim mieszkańcy, ale też miasta i inwestorzy. O tym, jak uczynić nasze małe ojczyzny przyjaźniejszymi dla tych pierwszych, godząc jednocześnie niekiedy rozmijające się interesy tych ostatnich, rozmawiali uczestnicy konferencji „Inwestycje partnerskie – wspólny sukces samorządów i przedsiębiorców”, która odbyła się w Gdańsku.

  czytaj więcej

 • Reforma śmieciowa ograniczy swobodę gmin

  Reforma śmieciowa ograniczy swobodę gmin

  Rząd robi porządki w lokalnej gospodarce komunalnej, a samorządy sprzeciwiają się narzucaniu kolejnych obostrzeń, które wiążą im ręce.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej