korepetycje

Korepetycje – dodatkowe lekcje pozaszkolne, które mają na celu powtórzenie materiału i przygotowanie z uczniem pracy domowej zadanej w szkole.


 • 10 grzechów ciężkich rodziców, czyli jak "hodujemy" dzieci pierdoły

  10 grzechów ciężkich rodziców, czyli jak "hodujemy" dzieci pierdoły

  Nasze dzieci mają mieć w życiu lepiej niż mieliśmy my sami – to dogmat rodzica. Jak pokazują badania CBOS, to marzenie jeszcze nigdy tak dobrze nie realizowało się w praktyce społecznej – każde powojenne pokolenie miało warunki życia lepsze niż poprzednie, natomiast począwszy od 1989 roku nasza gospodarka rozwija się nieprzerwanie, a Polacy są z każdym rokiem bardziej zadowoleni ze swojego poziomu życia – już 20 proc. deklaruje, że jest im dobrze lub bardzo dobrze. Nigdy nie mieliśmy też tak wielu studentów – jeszcze w 1990 r. na wyższych uczelniach kształciło się 12 proc. osób w wieku 19–24 lata. W 2012 r. – 51 proc.

  czytaj więcej

 • Kluzik-Rostkowska: Duda doprowadzi do fali zwolnień wśród nauczycieli [WYWIAD]

  Kluzik-Rostkowska: Duda doprowadzi do fali zwolnień wśród nauczycieli [WYWIAD]

  - Problem ZNP jest taki, że myśli tyko o swoich członkach, a nie ma tam miejsca dla ucznia, który w edukacji jest podmiotem nadrzędnym - mówi w rozmowie z DGP Joanna Kluzik-Rostkowska.

  czytaj więcej

 • Uczniowie podstawówek i gimnazjów nie nauczą się przedsiębiorczości bez VAT

  Uczniowie podstawówek i gimnazjów nie nauczą się przedsiębiorczości bez VAT

  Przedsiębiorca, który szkoli uczniów gimnazjów i szkół podstawowych z informatyki bądź z podstaw biznesu, musi naliczać na fakturach 23 proc. podatku – stwierdził dyrektor łódzkiej izby skarbowej.

  czytaj więcej

 • Resort i NGO-osy spierają się o bezpłatne wykorzystanie utworów w edukacji

  Resort i NGO-osy spierają się o bezpłatne wykorzystanie utworów w edukacji

  Nad przygotowaną przez resort kultury nowelą trwają prace w Sejmie. Sporne punkty dotyczą przede wszystkim uregulowań związanych z tzw. dozwolonym użytkiem, czyli wyjątkowymi sytuacjami, w których prawo zezwala na korzystanie z cudzej twórczości bez zgody autora i bez zapłaty wynagrodzenia. Chodzi m.in. o prawo do zacytowania dzieła czy wykorzystywania go w procesie nauczania lub informowania.

  czytaj więcej

 • Kluzik-Rostkowska o nauczycielach: Mnie zależy na dobru dziecka, a państwu zależy na pieniądzach

  Kluzik-Rostkowska o nauczycielach: Mnie zależy na dobru dziecka, a państwu zależy na pieniądzach

  W spotkaniu udział wzięli: prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz oraz wiceprzewodnicząca Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Teresa Misiuk, przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Wychowania Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz.

  czytaj więcej

 • Nic na własność

  Nic na własność

  Czy naprawdę da się żyć bez pieniędzy w świecie, w którym wszystko jest na sprzedaż?

  czytaj więcej

 • Jak reklamować wadliwe podręczniki i przybory szkolne

  Jak reklamować wadliwe podręczniki i przybory szkolne

  Książki szkolne, zeszyty, długopisy są objęte dwuletnią odpowiedzialnością sprzedającego za niezgodność towaru z umową. Rodzice mają również prawo do otrzymania zwrotu wpisowego i opłat rekrutacyjnych, jeżeli rezygnują z dodatkowych płatnych zajęć dla dziecka.

  czytaj więcej

 • Zarobkiem z korepetycji trzeba się podzielić z fiskusem

  Zarobkiem z korepetycji trzeba się podzielić z fiskusem

  Jestem nauczycielem matematyki z długoletnim stażem pracy. Za kilka lat zamierzam przejść na emeryturę, ale do tego czasu będę dorabiał do pensji, udzielając korepetycji – pisze pan Stefan, który już znalazł wielu uczniów potencjalnie zainteresowanych jego pomocą. – Zdaję sobie sprawę, że mogę w ten sposób zarobić duże kwoty, które trzeba będzie rozliczyć z fiskusem. Chyba jednak nie powinienem opłacać podatku tak jak przedsiębiorcy, ale podobnie do osób pracujących na umowę-zlecenie. Czy mam rację – zastanawia się czytelnik.

  czytaj więcej

 • Plusy i minusy pracy nauczyciela w szkole samorządowej i w prywatnej

  Plusy i minusy pracy nauczyciela w szkole samorządowej i w prywatnej

  Tylko najlepszym nauczycielom, którzy mają wyniki w pracy z uczniami, opłaca się podjąć zatrudnienie w niepublicznej placówce. Może ona przystać na ich warunki, w tym wyższe wynagrodzenie. Jednak dla wielu praca w prywatnych szkołach lub przedszkolach jest mniej atrakcyjna niż w samorządowych, w których stosuje się przywileje z Karty nauczyciela.

  czytaj więcej

 • Polscy nauczyciele podstawówek i gimnazjów potrzebują korepetycji?

  Polscy nauczyciele podstawówek i gimnazjów potrzebują korepetycji?

  Braki wiedzy, schematyczne rozwiązania, wykład metodą kreda plus tablica. Choć pedagodzy mają dziś nieporównanie większe możliwości, wciąż uczą tak, jak sami byli uczeni

  czytaj więcej

 • By korzystać z karty podatkowej, trzeba spełnić surowe warunki

  By korzystać z karty podatkowej, trzeba spełnić surowe warunki

  Pani Joanna prowadzi działalność gospodarczą jako higienistka. Od niedawna świadczy swoje usługi także w szkole, gdzie nadzoruje stan zdrowia uczniów i warunki sanitarne w placówce. Od swoich zarobków chciałaby opłacać uproszczony PIT w formie karty podatkowej. Znajoma księgowa poinformowała ją jednak, że nie będzie miała prawa do takiej preferencji. Teraz pani Joanna zastanawia się, czy to prawda, a jeśli tak, to dlaczego.

  czytaj więcej

 • IPSOS zbadał ukryte koszta edukacji szkolnej: drobne wydatki można zmniejszyć

  IPSOS zbadał ukryte koszta edukacji szkolnej: drobne wydatki można zmniejszyć

  W cieniu absurdalnych przepychanek o sól i drożdżówki w szkolnych stołówkach i sklepikach, rodzice zmagają się z poważniejszym problemem. Jest nim dopięcie budżetu domowego, tak by zmieściły się w nim wszystkie wydatki drobne związane z edukacją, takie jak kopiowanie dokumentów, zdjęć czy drukowanie, co daje kwotę ponad 100 zł miesięcznie.

  czytaj więcej

 • Wróbel: Nie jesteśmy lepsi od polityków

  Wróbel: Nie jesteśmy lepsi od polityków

  Referendum. Referendum. Ha, myślę, że ile razy bym tego słowa jeszcze nie napisał, nie uznają go państwo za specjalnie niebezpieczne. Niesłusznie. W końcu siły domagające się zwiększenia częstotliwości używania tego narzędzia w polityce zajmują już ważne miejsce w polskim parlamencie. Słowo (państwo) klucz: Szwajcaria.

  czytaj więcej

 • Nowa grupa biednych Polaków: Dzięki kreatywności żyją godnie i są szczęśliwi

  Nowa grupa biednych Polaków: Dzięki kreatywności żyją godnie i są szczęśliwi

  Kontenerowcy, makerzy, wymienni. Często bez pracy albo z marnie płatną. Na wynajmie lub na komunalnym. Mają tyle co nic. I z tego niczego potrafią stworzyć coś wartościowego. Na przykład drukarkę 3D, która zacznie na siebie zarabiać, lub szafkę, którą wymienią na używany rower. Mimo chudego portfela potrafią znaleźć swój własny pomysł na życie.

  czytaj więcej

 • Dawid Sześciło: Państwo dobrobytu jak Ikea

  Dawid Sześciło: Państwo dobrobytu jak Ikea

  W Polsce przez lata dominowało przekonanie, że państwo dobrobytu na wysokim poziomie to luksus, na który nas (kraju na dorobku) po prostu nie stać. Z biegiem czasu zaczęliśmy się jednak orientować, że jego chroniczny brak to jedna z cywilizacyjnych barier, które nie pozwalają nam dogonić bogatego Zachodu. I jak wyjść z tej pułapki? Dawid Sześciło ma pewien pomysł.

  czytaj więcej

 • Nowa ustawa VAT. Stracą szkoły językowe

  Nowa ustawa VAT. Stracą szkoły językowe

  W projekcie nowej ustawy o VAT autorstwa Prawa i Sprawiedliwości nie ma zwolnienia dla nauki języków obcych. W tej sprawie interweniują już nawet posłowie partii rządzącej

  czytaj więcej

 • E-learning: Kopalnia dyplomów. Często bez pokrycia

  E-learning: Kopalnia dyplomów. Często bez pokrycia

  „E-learning” to słowo wytrych: gigantyczny rynek klientów, usługa tańsza od świadczonej przez stulecia, dostępna w każdym miejscu na globie – byleby było podpięte do sieci. Ale w świecie edukacji online kryje się tak wiele pułapek, że na dłuższą metę mogą one podciąć cały ten rozkwitający rynek. Kto da więcej? Analitycy z firm badawczych rywalizują na prognozy dla rynku edukacji online.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne