prawo cywilne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo cywilne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo cywilne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Kiedy wierzyciel musi udowodnić bankrutowi szkodę

  Kiedy wierzyciel musi udowodnić bankrutowi szkodę

  Jeżeli niewypłacalność firmy nastąpiła przed 2016 r., czyli przed wejściem w życie nowych przepisów prawa restrukturyzacyjnego, wierzyciel musi udowodnić, że poniósł konkretną szkodę, wynikłą z niezłożenia na czas wniosku o upadłość przez zarząd bankruta.

  czytaj więcej

 • Kredyty frankowe: Roszczenie banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie jest wykluczone [OPINIA]

  Kredyty frankowe: Roszczenie banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie jest wykluczone [OPINIA]

  Omawiany problem prawny jest elementem szerszego zagadnienia negatywnych dla konsumenta skutków upadku umowy kredytu, w której zawarte zostały niedozwolone postanowienia umowne. Dyskusja o skutkach unieważnienia umowy wzmogła się po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 października 2019 r. w sprawie Dziubak (C-260/18).

  czytaj więcej

 • Stołeczny rejent wystawia słony rachunek prokuraturze

  Stołeczny rejent wystawia słony rachunek prokuraturze

  Na ponad 8 tys. zł opiewa faktura za wykonanie, na żądanie prokuratury, odpisów 150 aktów notarialnych. Śledczy, którzy dokumenty mogli po prostu skserować, teraz nie zamierzają płacić.

  czytaj więcej

 • Czy warto było uderzyć w hybrydowe Państwo Boga [OPINIA]

  Czy warto było uderzyć w hybrydowe Państwo Boga [OPINIA]

  W świecie, w którym to organizacje należą do ludzi, a nie ludzie do organizacji, zabicie irańskiego generała Ghasema Solejmaniego i blisko współpracującego z nim w Iraku Abu Mahdiego al-Muhandisa „Inżyniera” to niemal nokaut.

  czytaj więcej

 • Sąd wskaże nową podstawę pozwu i pouczy o spodziewanym wyniku sprawy

  Sąd wskaże nową podstawę pozwu i pouczy o spodziewanym wyniku sprawy

  Po nowelizacji procedury cywilnej sędzia może uprzedzić obecne na posiedzeniu strony, że o żądaniu można rozstrzygnąć w oparciu o odmienną kwalifikację prawną niż zgłoszona w pozwie. Ma też uprawnienie do poinformowania o prawdopodobnym rozstrzygnięciu w świetle zgłoszonych dotychczas dowodów, przy czym nie świadczy to o braku bezstronności przewodniczącego składu.

  czytaj więcej

 • Brak jednego kluczyka nie pozbawia odszkodowania

  Brak jednego kluczyka nie pozbawia odszkodowania

  Ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty jedynie z tego powodu, że ubezpieczony zadeklarował posiadanie dwóch kompletów kluczy, a w rzeczywistości miał tylko jeden – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Istotne jest, czy istniał związek przyczynowo-skutkowy między ich brakiem a kradzieżą pojazdu.

  czytaj więcej

 • Jeśli zobowiązanie wykonano w znacznej części, miarkowanie kary umownej jest możliwe

  Jeśli zobowiązanie wykonano w znacznej części, miarkowanie kary umownej jest możliwe

  Dwie spółki zawarły umowę o roboty budowlane. Generalny wykonawca (X sp. z o.o.) nie wykonał jednak określonych robót na czas. Inwestor (Y sp. z o.o.) obciążył go za to wysoką karą umowną, którą potrącił z wynagrodzenia spółki X. Ta nie zgadza się z tym, domaga się zapłaty potrąconego honorarium, twierdząc, że istnieją podstawy do miarkowania kary umownej z uwagi na fakt, iż zobowiązanie przed 1 października 2019 r. (tj. przed popadnięciem w stan zwłoki) zostało w znacznej części wykonane (bo zrealizowano prace w ponad 50 proc., na skutek czego interes spółki Y został zaspokojony w 80 proc.), a karę tę określono w stałej wysokości (70 tys. zł). Czy można powołać się na taki argument?

  czytaj więcej

 • Sądowa batalia rozkręca się na międzynarodową skalę

  Sądowa batalia rozkręca się na międzynarodową skalę

  W parlamencie znowu wojna wokół ustawy dyscyplinującej sędziów. A jeszcze dziś spór dotrze także do Brukseli.

  czytaj więcej

 • Dziubak, i wszystko jasne? [KOMENTARZ]

  Dziubak, i wszystko jasne? [KOMENTARZ]

  Przełomowy wyrok”, „sprawa roku”, „frankowy armagedon”. To tylko niektóre określenia na rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Warszawie. W skrócie: sąd stwierdził, że w umowie między bankiem a państwem Dziubakami były niedozwolone postanowienia i po ich upadku nie można kontynuować umowy. Podlega ona unieważnieniu w całości. Co istotne, to wyrok pierwszej instancji, zatem sprawa potrwa jeszcze, skromnie licząc, 2–3 lata.

  czytaj więcej

 • Co dla przedsiębiorców oznacza dyrektywa o sygnalistach?

  Co dla przedsiębiorców oznacza dyrektywa o sygnalistach?

  W związku z wejściem w życie 16 grudnia 2019 r. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii Europejskiej przedsiębiorcy oraz podmioty publiczne staną w obliczu konieczności dostosowania się do nowych wymogów.

  czytaj więcej

 • SN: Długi wobec ZUS gmina i tak zapłaci z czynnego spadku

  SN: Długi wobec ZUS gmina i tak zapłaci z czynnego spadku

  Samorząd nie powinien kwestionować decyzji płatniczej ZUS w odniesieniu do zadłużonego spadku po zmarłym płatniku, który odziedziczył po odrzuceniu go przez spadkobierców. Z mocy prawa odpowiada bowiem tylko do wartości czynnej spadku i tylko w tych ramach może być prowadzona egzekucja – orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Sejmowa komisja przesunęła termin wejścia w życie Prostej Spółki Akcyjnej o rok

  Sejmowa komisja przesunęła termin wejścia w życie Prostej Spółki Akcyjnej o rok

   Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka poparła podczas wtorkowego posiedzenia poselskie poprawki do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, a jednym z ich skutków ma być przesunięcie o rok - do 1 marca 2021 roku - wejścia w życie przepisów dotyczącej Prostej Spółki Akcyjnej (PSA), poinformowało Ministerstwo Rozwoju (MR). Resort chciał, aby przepisy dot. PSA weszły w życie 1 marca 2020 r.

  czytaj więcej

 • Francja. Reżyser Luc Besson ukarany grzywną 10 tys. euro

  Francja. Reżyser Luc Besson ukarany grzywną 10 tys. euro

  Sąd w Bobigny ukarał w środę grzywną w wys. 10 tys. euro słynnego francuskiego reżysera Luca Bessona, który oskarżony był o wyrzucenie z pracy przebywającej na zwolnieniu lekarskim swojej asystentki w należącej do niego wytwórni filmowej EuropaCorp.

  czytaj więcej

 • Korzycki: Operacją irańską dowodzi Mike Pompeo

  Korzycki: Operacją irańską dowodzi Mike Pompeo

  W Pentagonie i kierownictwie armii narasta chaos. W weekend wyciekł do mediów list gen. Williama Seely’ego z piechoty morskiej zaadresowany do ministra obrony Iraku, że Amerykanie się z tego kraju wycofają. Kilka chwil później szef amerykańskiego resortu obrony Mark Esper zdementował tę informację.

  czytaj więcej

 • Startupy muszą poczekać. W tym roku jednak bez prostej spółki akcyjnej

  Startupy muszą poczekać. W tym roku jednak bez prostej spółki akcyjnej

  Posłowie w pozaregulaminowym trybie, w 30 minut, zdecydowali, że długo procedowana i uchwalona przez parlament ustawa nie wejdzie w życie za kilka tygodni, lecz najwcześniej w 2021 r.

  czytaj więcej

 • Jak ustalić wynagrodzenie pracownika-uczestnika PPK

  Jak ustalić wynagrodzenie pracownika-uczestnika PPK

  Pracodawca w styczniu 2020 r. podpisze umowę o prowadzenie PPK. Jak rozliczać wynagrodzenia pracowników, którzy nie zrezygnują z wpłat? Proszę pokazać na przykładzie pracownika z wynagrodzeniem 4800 zł. Będziemy dokonywać wpłat podstawowych, wynagrodzenia są płatne na koniec miesiąca.

  czytaj więcej

 • Czy spóźnione płatności do planu kapitałowego trzeba uregulować

  Czy spóźnione płatności do planu kapitałowego trzeba uregulować

  Może się zdarzyć, że na koncie danego uczestnika w PPK powstaną zaległości. I choć ustawa nie wspomina o obowiązku ich pokrycia, to wydaje się, że powinny być one uzupełnione.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 9 stycznia 2020

  Poradnia ubezpieczeniowa z 9 stycznia 2020

  Co nie może być przyczyną odebrania świadczenia rehabilitacyjnegoDlaczego nie można zastąpić wypłaty wynagrodzenia pożyczką z ZFŚSCzy kontrakt na ułożenie kostki brukowej spełnia warunki umowy o dziełoW jakim przypadku skorzystanie z preferencyjnych składek będzie nieopłacalne

  czytaj więcej

 • Szalony Trump, cichy zabójca Obama i dyplomacja dronów

  Szalony Trump, cichy zabójca Obama i dyplomacja dronów

  Donald Trump nie ukrywa emocji, kiedy prezentuje wyniki polowań na wrogów Ameryki. Bywa, że balansuje na granicy dobrego smaku. O Abu Bakr al-Baghdadim mówił, że zginął „jak pies, jak tchórz”, który „przed śmiercią płakał i histeryzował”.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej