
Właściciel chce eksmitować osoby, które nie wnoszą z tytułu użytkowania lokalu żadnych opłat. Czy takie działania można podjąć o każdej porze w roku i bez dodatkowych ograniczeń?
czytaj więcej

Na podstawie prawomocnego wyroku sądu eksmisję lokatora przeprowadza
komornik, który wzywa lokatora do opuszczenia lokalu w wyznaczonym
terminie. Dopiero po upłynięciu tego terminu, jeżeli eksmitowany nadal
zajmuje lokal, komornik przystępuje do eksmisji, czyli opróżnienia
lokalu z osób i rzeczy.
czytaj więcej

Klany rodzinne w administracji są prawnie dozwolone. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mąż kontrolował żonę i odwrotnie.
czytaj więcej

W „Aktach Konferencji Episkopatu Polski” został opublikowany Dekret ogólny KEP o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Od 1 czerwca 2020 r. będą one obowiązywały w Kościele katolickim na terenie Polski.
czytaj więcej
![Egzekucja administracyjna należności pieniężnych: Zajęcie rachunku bankowego przez urząd skarbowy lub ZUS [PODCAST]](https://g5.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/2408000/2408563-145-107.jpg)
Egzekucja administracyjna należności pieniężnych, to (jak każda
egzekucja) oczywiście nic przyjemnego. Jednak wbrew temu co się sądzi,
zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego w świetle przepisów ustawy o
postępowania egzekucyjnym w administracji stanowi jeden z mniej
uciążliwych środków egzekucyjnych.
czytaj więcej

Zdecydowałem, że do czasu wydania przez Sąd Najwyższy orzeczeń w sprawach, w których TSUE przedstawiono pytania prejudycjalne, w Izbie Cywilnej SN nie będą wyznaczane składy sędziów z udziałem osób, których dotyczy wyrok TSUE - oświadczył prezes tej Izby Dariusz Zawistowski.
czytaj więcej

Tym razem wątpliwości pojawiły się w sprawie
rozpatrywanej przez Sąd Apelacyjny w Katowicach. Wczoraj odbyła się w
nim rozprawa, która szybko została przerwana. Skład orzekający
postanowił skierować ją na posiedzenie niejawne.
czytaj więcej

Autoryzujący notatkę o nieprawidłowościach w KAS uważają się za sygnalistów. To pomówienia – twierdzi kierownictwo skarbówki, a dyrektorzy tracą stanowiska.
czytaj więcej

Kraj jest bardzo atrakcyjny pod względem cenowym. Ten atut będzie jednak tracić. Turystów mogą zniechęcać napięcia na granicy z Syrią.
czytaj więcej

Tak wynika z przepisów, ale Polski Fundusz Rozwoju zdaje się tego nie dostrzegać. W mediach do tej pory również było o tym cicho, przez co wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z problemu.
czytaj więcej

Wstępne stadium rozpatrywania sprawy wprowadziła ostatnia nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Dla sądu to możliwość zaplanowania procesu. Dla stron – dodatkowy wysiłek już na samym jego początku.
czytaj więcej

Mamy nietypowy problem związany z długami byłego pracownika. Mianowicie nie spłacił on pożyczki zaciągniętej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na cele mieszkaniowe. Miało to miejsce 10 maja 2010 r., a pożyczone mu zostało 20 tys. zł na cztery lata. Do spłaty na dzień dzisiejszy pozostało jeszcze 11 tys. zł z odsetkami. Niestety nie ma możliwości odzyskania od niego tej kwoty. Pożyczka była jednak poręczona przez poręczyciela – będącego również moim pracownikiem (osoba ta nadal jest u mnie zatrudniona). Czy można dochodzić wymienionego długu właśnie od poręczyciela? Czy powinienem obawiać się przedawnienia?
czytaj więcej

Osoba zarządza spółką na podstawie kontraktu menedżerskiego w ramach własnej działalności gospodarczej. Podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnie chorobowemu, od kilku lat.
czytaj więcej
![Czy dofinansowanie miejsca parkingowego dla pracownika jest oskładkowane? [PORADNIA UBEZPIECZENIOWA]](https://g0.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/2941000/2941847-parking-samochody-145-107.jpg)
Czy na prawo do ulgi na start wpłynie wymiar etatu u byłego pracodawcy, na rzecz którego przedsiębiorca wykonuje usługi? Jakie konsekwencje poniesie płatnik, jeśli zleceniodawca wprowadził go w błąd co do drugiego tytułu ubezpieczeniowego? Dlaczego dofinansowanie miejsca parkingowego dla pracownika nie będzie oskładkowane? Czy od stypendium motywacyjnego dla uczniów szkół branżowych trzeba odprowadzić składki?
czytaj więcej

Po niemal dwuletniej przerwie odbyła się w czwartek kolejna rozprawa w procesie cywilnym z pozwu grupowego ponad 200 klientów tej firmy przeciw Skarbowi Państwa za zaniechania prokuratury ws. spółki. Zeznania składała biegła psycholog.
czytaj więcej

Próby "weryfikacji" prawidłowości powołań sędziowskich, niezależnie od daty ich dokonania, uznać należy za niedopuszczalną ingerencję w sędziowską niezawisłość - głosi oświadczenie siedmiorga sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego powołanych w 2018 r.
czytaj więcej

Oświadczenie prezesa Izby Cywilnej SN Dariusza Zawistowskiego dotyczy składów sędziowskich do nowych rozpraw; do końca tego roku terminy w SN są już wyznaczone - poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski.
czytaj więcej

W Ministerstwie Sprawiedliwości rodzi się koncepcja, jak rozprawić się z patologiami, których nadal wiele w windykacji. Przedstawiciele branży uważają, że wystarczy kodeks etyki, nad którym już zaczęto prace. I argumentuje, że ustawowa regulacja uderzy zbyt mocno w ich klientów, którzy dochodzą należności.
czytaj więcej

Skromny sędzia rejonowy z Olsztyna
rozbił w zeszłym tygodniu bank. Po tym, jak wezwał Kancelarię Sejmu do
udostępnienia utajnionych list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa,
znalazł się na ustach wszystkich. Jedni wynosili go na piedestał, drudzy
wieszali na nim psy. Tymczasem sędzia Paweł Juszczyszyn po prostu
zrobił to, co do niego należało – podjął decyzję procesową.
czytaj więcej

Postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi, który wystąpił z wnioskiem o udostępnienie mu list poparcia dla kandydatów do KRS, to zemsta polityków PiS, próba zastraszenia niezależnego sędziego i złamania sędziowskiej niezawisłości - oceniła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników