ochrona przyrody

Ochrona przyrody – ogół działań zmierzających do zachowania w niezmienionym lub optymalnym stanie przyrody ożywionej i nieożywionej, a także krajobrazu.


 • Natura 2000 będzie większa. Samorządy chcą rekompensat

  Natura 2000 będzie większa. Samorządy chcą rekompensat

  Rząd zamierza rozszerzyć granice terenów podlegających szczególnej ochronie przyrody. Dla lokalnych władz oznacza to dużo mniejsze możliwości inwestycyjne. Szanse na budżetowe zadośćuczynienie są praktycznie żadne

  czytaj więcej

 • Opłata za użytkowanie wieczyste zawiera VAT

  Opłata za użytkowanie wieczyste zawiera VAT

  Przedsiębiorca wpłacający opłatę na gminne konto nie musi doliczać do niej podatku od towarów i usług – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Trudne słowo serendypność. Jak stworzyć przełomowy wynalazek

  Trudne słowo serendypność. Jak stworzyć przełomowy wynalazek

  W debacie na temat pobudzania innowacyjności za dużo mówi się o potrzebie zwiększenia wydatków na badania, a za mało o tworzeniu otoczenia, w którym pojawia się szczęśliwy przypadek. To ślepy traf, a nie rządowe programy, sprawił, że upowszechnił się internet czy pojawiły szczepionki

  czytaj więcej

 • Naukowcy-przyrodnicy piszą kolejny list do premiera. "Objęcie Puszczy Białowieskiej ochroną powinno być bezdyskusyjne"

  Naukowcy-przyrodnicy piszą kolejny list do premiera. "Objęcie Puszczy Białowieskiej ochroną powinno być bezdyskusyjne"

  - Rząd II Rzeczypospolitej – kraju okaleczonego przez wieloletnie zabory, w zaledwie trzy lata po odzyskaniu niepodległości podjął decyzję o roztoczeniu ochroną rezerwatową najcenniejszych fragmentów Puszczy Białowieskiej w 1921 roku. Czyż po 100 latach nie stać nas na kolejny krok? - pytają przedstawiciele środowiska naukowego w kolejnym liście do premiera Morawieckiego. 

  czytaj więcej

 • Czym się zajmuje samorząd terytorialny

  Czym się zajmuje samorząd terytorialny

  Zbliżające się wielkimi krokami wybory samorządowe nasuwają pytanie - jak wygląda struktura samorządu terytorialnego. Zrozumienie sensu jego podziału na kolejne, stopniowo większe jednostki (gmina, powiat, województwo) może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze najlepszego kandydata. Nie każdy przedstawiciel społeczeństwa musi być odpowiedni do konkretnych zadań, np. do działań na rzecz mniejszej społeczności jaką jest gmina.

  czytaj więcej

 • H jak samocHód

  H jak samocHód

  Moda na auta elektryczne może dobiec końca, zanim na dobre się rozkręci. Są one tylko etapem przejściowym. Ostatnim odcinkiem drogi prowadzącej nas do celu: motoryzacji wodorowej.

  czytaj więcej

 • Podatki i opłaty lokalne w 2019 roku

  Podatki i opłaty lokalne w 2019 roku

  W przyszłym roku podatnicy zapłacą więcej. Opłaty wzrosną za sprawą inflacji. W 2019 roku maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną średnio o 1,6 proc. – wynika z obwieszczenia Ministra Finansów ws. górnych stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2019 rok.

  czytaj więcej

 • Sąd uniewinnił uczestników protestu przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej

  Sąd uniewinnił uczestników protestu przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej

  Sąd Okręgowy w Białymstoku uniewinnił w czwartek aktywistów ekologicznych, których policja obwiniała m.in. o zakłócenie spokoju i porządku publicznego podczas protestu w obronie Puszczy Białowieskiej. Uznał, że działali w stanie wyższej konieczności.

  czytaj więcej

 • Kolejka na Kasprowy wraca do państwa. Wygórowane ceny biletów jednak się nie zmienią

  Kolejka na Kasprowy wraca do państwa. Wygórowane ceny biletów jednak się nie zmienią

  Polski Fundusz Rozwoju odkupi od firmy Altura spółkę Polskie Koleje Linowe. Na obniżkę cen biletów nie ma jednak co liczyć.

  czytaj więcej

 • Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie. Ich moc, jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, w końcu czerwca 2018 r. wynosiła 126 MW, co oznacza, że w porównaniu do grudnia ub.r. wzrosła o 16 proc. Tymczasem przedstawiciele branży i rządu zgodnie twierdzą, że tego typu instalacji będzie coraz więcej. Podmiotom decydującym się na inwestowanie w tego typu źródła energii sprzyjają bowiem obecne regulacje, przede wszystkim ustawa z 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1976), która stworzyła ramy wsparcia w systemie aukcyjnym dla instalacji fotowoltaicznych, w tym dla nowych inwestycji. Takie aukcje mają odbyć się już w listopadzie. Co więcej, Ministerstwo Energii już zapowiada, że przyszłoroczne aukcje OZE w większym stopniu adresowane będą do branży fotowoltaicznej. Resort niedawno zadeklarował, że chciałby, aby w 2020 r. zainstalowane moce w tym sektorze przekroczyły moc 2 GW. Dzisiaj odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają przedsiębiorcy planujący inwestycje w elektrownie słoneczne.

  czytaj więcej

 • „Bieszczadzki worek” bez dna. Czy warto ścinać drzewa wszędzie gdzie rosną? [OPINIA]

  „Bieszczadzki worek” bez dna. Czy warto ścinać drzewa wszędzie gdzie rosną? [OPINIA]

  Kiedy w 1991 roku powstawała Ustawa o Lasach, leśnicy, którzy lobbowali za jej powstaniem mieli trudności z przekonaniem ówczesnych decydentów, że zreorganizowana instytucja pod nazwą Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, rzeczywiście będzie w stanie finansować się sama, bez wsparcia z budżetu.

  czytaj więcej

 • Roman Kluska: Gdybym szukał zemsty, mógłbym zginąć [WYWIAD MAZURKA]

  Roman Kluska: Gdybym szukał zemsty, mógłbym zginąć [WYWIAD MAZURKA]

  - Ja mam taki charakter, że nigdy się nie mszczę, naprawdę. I to było najważniejsze, ale była jeszcze argumentacja pragmatyczna – przecież gdybym szukał zemsty, mógłbym zginąć. Wiedziałem, z kim mam do czynienia, i do czego ci ludzie są zdolni. Po co mi to, osierocić dzieci? - z Romanem Kluską rozmawia Robert Mazurek.

  czytaj więcej

 • Czy Puszcza Karpacka nadal istnieje? "Turnicki Park Narodowy ma chronić wyjątkowe płaty lasu" [WYWIAD]

  Czy Puszcza Karpacka nadal istnieje? "Turnicki Park Narodowy ma chronić wyjątkowe płaty lasu" [WYWIAD]

  - Teren projektowanego Turnickiego Parku Narodowego okazuje się wyjątkowo intensywnie zalesiony – lasy stanowią około 90 proc. jego powierzchni. Wyróżnia się także bardzo wysoki udział starodrzewu, czyli lasu, który istniał tutaj przed wojną oraz w czasach przedhistorycznych. Co więcej, w całym sporym paśmie Pogórza Karpackiego nie ma żadnego parku narodowego, gdyż nigdzie poza Pogórzem Przemyskim nie było warunków żeby go utworzyć pośród dość sporej sieci osadnicze - mówi w wywiadzie dla gazetaprawna.pl Radosław Michalski, Prezes Zarządu Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej