prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze – zwyczajowe określenie dziedzin prawa regulujących działalność gospodarczą.


 • 3 największe problemy sprzedawców przy płatności kartą

  3 największe problemy sprzedawców przy płatności kartą

  Transakcje z użyciem kart płatniczych stają się coraz bardziej popularne i coraz bardziej wypierają gotówkowe. Świadczą o tym m.in. dane NBP: w II kwartale 2017 r. liczba kart płatniczych w obiegu była rekordowa – 37,8 mln, o 28 tys. wyższa niż w marcu. Rekordowa była też liczba terminali POS obsługujących płatności – 584 tys., a zainstalowane były łącznie w 430 tys. placówek. Od kwietnia do czerwca przeprowadzono za ich pośrednictwem 955,5 mln transakcji – także najwięcej w historii. Pomimo upowszechnienia kart przepisy związane z korzystaniem z nich nie zawsze są znane sprzedawcom i konsumentom. Świadczą o tym m.in. liczne opisywane w prasie i internecie przypadki sporów, np. w sytuacji odmowy przyjęcia karty od klienta albo gdy sprzedawca prosi o przedstawienie dowodu osobistego przy określonej wysokości transakcji. Jak się okazuje, w tym ostatnim przypadku sprzedawcy często czynią to bezprawnie. Dziś odpowiadamy zatem na wybrane pytania przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Walka z fałszywym wpisem w BIG jest już łatwiejsza

  Walka z fałszywym wpisem w BIG jest już łatwiejsza

  Od wczoraj, jeżeli biuro prowadzące rejestr nie usunie nieprawdziwej informacji gospodarczej o firmie, odpowie za czyn nieuczciwej konkurencji. Także wtedy, gdy wniosek złożył dłużnik.

  czytaj więcej

 • Jak uratować spółkę w sytuacji, gdy uciążliwy partner w sądzie domaga się jej rozwiązania

  Jak uratować spółkę w sytuacji, gdy uciążliwy partner w sądzie domaga się jej rozwiązania

  Wchodzę w skład trzyosobowej spółki partnerskiej. Niedawno jeden ze wspólników wystąpił do sądu z pozwem o jej rozwiązanie. Jako powód wskazał rzekome torpedowanie przeze mnie i drugiego partnera jego pomysłów, co – według niego – godzi w interesy spółki. My się z tym nie zgadzamy. Nie chcemy już jednak kontynuować z nim współpracy, ale równocześnie zamierzamy pozostać w spółce. Czy jest rozwiązanie opisanej sytuacji?

  czytaj więcej

 • Ekosystem dla start-upów

  Ekosystem dla start-upów

  Innowacyjność ma poprawić jakość polskiej gospodarki. Na rozwój ok. półtora tysiąca projektów przeznaczone zostały 3 mld zł. Wsparcie przewidziane jest na każdym etapie – od pomysłu aż do uruchomienia produkcji masowej oraz wejścia na rynek krajowy i międzynarodowy

  czytaj więcej

 • Waszczykowski i Wallström: Chcemy zaproponować kształt przyszłego rozwoju PW

  Waszczykowski i Wallström: Chcemy zaproponować kształt przyszłego rozwoju PW

  Osiem lat temu powstało Partnerstwo Wschodnie (PW) Unii Europejskiej. Było ono wspólną inicjatywą polsko-szwedzką i oznaczało, że UE postanowiła pogłębić relacje z sześcioma najbliższymi sąsiadami, zamieszkałymi przez 75 mln osób: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

  czytaj więcej

 • Ministerialny spór o wyższe pensje dla akademików

  Ministerialny spór o wyższe pensje dla akademików

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje powołanie specjalnego zespołu, który zajmie się wypracowaniem reguł podnoszenia płac na uczelniach. W jego skład wejdą nie tylko urzędnicy, ale także przedstawiciele akademików i rektorów.

  czytaj więcej

 • Rząd przyjął Konstytucję Biznesu. Oto najważniejsze zmiany

  Rząd przyjął Konstytucję Biznesu. Oto najważniejsze zmiany

  Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrowa; ulga na start dla początkujących przedsiębiorców; powołanie Rzecznika MŚP; osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych - to niektóre założenia Konstytucji Biznesu, którą we wtorek przyjął rząd.

  czytaj więcej

 • Rząd przyjął projekt, który ma usprawnić działanie Krajowego Rejestru Sądowego

  Rząd przyjął projekt, który ma usprawnić działanie Krajowego Rejestru Sądowego

  Ułatwienia przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej oraz usprawnienie działania sądu rejestrowego, takie mają być skutki noweli ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, której projekt przyjął we wtorek rząd - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

  czytaj więcej

 • Szydło na konferencji z Kaczyńskim: Rodzina, rozwój i bezpieczeństwo - to trzy filary naszych rządów

  Szydło na konferencji z Kaczyńskim: Rodzina, rozwój i bezpieczeństwo - to trzy filary naszych rządów

  Rodzina, rozwój i bezpieczeństwo, to trzy filary naszych rządów; potrzeba jeszcze kolejnych lat, by można było powiedzieć, że dzieło, którego podjął się rząd PiS zostało w pełni dokończone - podkreśliła we wtorek premier Beata Szydło podsumowując dwa lata rządów.

  czytaj więcej

 • My po swojemu będziemy walczyć z szarą strefą

  My po swojemu będziemy walczyć z szarą strefą

  MF nie wprowadza certyfikowanego podatnika i z dystansem patrzy na propozycję Komisji Europejskiej. Na początku października KE opublikowała projekt rozporządzenia, które ma być elementem głębokiej reformy systemu VAT w Unii Europejskiej. Po zmianach miałby on być bardziej odporny na wyłudzenia i nadużycia podatkowe, na których dziś według wyliczeń KE kraje Unii tracą ok. 50 mld euro rocznie.

  czytaj więcej

 • Jedlak o nowelizacji CIT: Błąd trzeba usunąć nie tylko rozsądną interpretacją

  Jedlak o nowelizacji CIT: Błąd trzeba usunąć nie tylko rozsądną interpretacją

  Nowelizacja ustawy o CIT wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. Czeka już tylko na podpis prezydenta. Zgodnie z literalnym brzmieniem jednego z jej przepisów utworzenie każdej spółki kapitałowej, np. z o.o. albo akcyjnej, oraz podwyższenie kapitału przez taką spółkę poprzez sprzedaż akcji lub udziałów oznaczać może obowiązek zapłaty podatku dochodowego przez osobę prawną (np. inną firmę), która te udziały lub akcje zdecyduje się kupić. Bez różnicy przy tym, czy kupi je za gotówkę, czy za aport, czyli wkład niepieniężny.

  czytaj więcej

 • E-myto znalazło się na politycznym zakręcie

  E-myto znalazło się na politycznym zakręcie

  Zaskakująca decyzja ministra Andrzeja Adamczyka o przekazaniu systemu viaTOLL Inspekcji Transportu Drogowego może spowodować więcej problemów niż korzyści.

  czytaj więcej

 • Morawiecki o Konstytucji Biznesu: Od ponad 25 lat przedsiębiorcy czekali na to rozwiązanie

  Morawiecki o Konstytucji Biznesu: Od ponad 25 lat przedsiębiorcy czekali na to rozwiązanie

  Konstytucja Biznesu to rozwiązania fundamentalnie ważne i fundamentalnie pozytywne, zarówno dla polskiej gospodarki, jak i polskich przedsiębiorców. Zwłaszcza dla właścicieli średnich, małych i jeszcze mniejszych firm - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w wywiadzie z Polską Agencją Prasową.

  czytaj więcej

 • Ziobro: MS chce uczynić Polskę krajem sprawiedliwym

  Ziobro: MS chce uczynić Polskę krajem sprawiedliwym

  Zadaniem mojego resortu jest uczynienie Polski krajem bardziej sprawiedliwym, w którym prawo jest równe wobec wszystkich i które gwarantuje bezpieczeństwo prawne i opiekę - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Mamy przed sobą wiele ambitnych planów - dodał.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej