ulga prorodzinna a dochód dziecka

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ulga prorodzinna a dochód dziecka. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ulga prorodzinna a dochód dziecka.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zobacz, jakie ulgi podatkowe odliczysz w 2015 roku

  Zobacz, jakie ulgi podatkowe odliczysz w 2015 roku

  Wypełniając deklarację PIT za 2014 rok, którą podatnik składa w 2015 roku, należy pamiętać o odliczeniu ulg podatkowych. Zobacz, jakie ulgi podatkowe są obecnie dostępne.

  czytaj więcej

 • PIT 2014: Korzystniejsza ulga prorodzinna

  PIT 2014: Korzystniejsza ulga prorodzinna

  Tak jak zapowiadało Ministerstwo Finansów rodzic, który będzie chciał wykorzystać ulgę na wychowanie dziecka już w zeznaniu składanym za 2014 r. skorzysta z wyższych limitów odliczenia.

  czytaj więcej

 • Jakie błędy w PIT można poprawić

  Jakie błędy w PIT można poprawić

  Pan Grzegorz, ojciec dwójki dzieci, rozlicza się co roku z pracującą na pół etatu żoną. W tym roku postąpił podobnie. Postanowił wysłać wspólne zeznanie roczne przez internet. Zabrał się jednak do tego dopiero 30 kwietnia. Niestety nie wiedział, jak skorzystać z ulgi na dziecko na nowych zasadach i popełnił błąd – wskazał zbyt niską kwotę do odliczenia. Mało tego, nie zdołał wysłać formularza przez internet, a było już za późno, aby go wydrukować i wysłać w formie tradycyjnej – pocztą. Zrobił to dopiero 2 maja. – Czy miałem prawo do rozliczenia wspólnego z żoną? Czy mogę skorygować zeznanie i odzyskać całą kwotę ulgi na dzieci? Jak uniknąć ewentualnej kary ze strony fiskusa – pyta pan Grzegorz

  czytaj więcej

 • PIT: Ulga prorodzinna nie od zarobków brutto, ale od wysokości podstawy opodatkowania

  PIT: Ulga prorodzinna nie od zarobków brutto, ale od wysokości podstawy opodatkowania

  Rodzice, którzy chcą skorzystać z ulgi z tytułu wychowania dziecka, powinni brać pod uwagę wysokość podstawy opodatkowania, a nie zarobioną przez nie kwotę brutto – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła małżonków, którzy chcieli skorzystać z preferencji przewidzianych w ustawie o PIT. Chodziło o wspólne rozliczenie podatku (art. 6 ust. 4 pkt 3) i ulgę prorodzinną (art. 27f ust. 1). We wniosku o interpretację rodzice wyjaśnili, że ich syn student, pracując jako ratownik na basenie, uzyskał dochód brutto w wysokości 3159 zł. Był zatrudniony na umowę o pracę, dlatego pracodawca obowiązkowo potrącał mu składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Po ich odjęciu dochód był niższy niż kwota wolna od podatku – wyniósł 2695 zł.

  czytaj więcej

 • Kodeks pracy do wymiany. Ulga za etat dla firmy i zmiany w płacy minimalnej

  Kodeks pracy do wymiany. Ulga za etat dla firmy i zmiany w płacy minimalnej

  Rząd zapowiada rewolucję w zatrudnieniu: chce wspierać firmy, które podwyższą pensje i przyjmą na umowę o pracę. - Chciałbym, aby projekt nowego k.p. przygotowała komisja kodyfikacyjna prawa pracy. Zależy nam też na zmianie zasad ustalania płacy minimalnej i podpisaniu umowy społecznej. Dzięki niej wzrosłyby pensje - mówi w wywiadzie dla DGP Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  czytaj więcej

 • 500 zł na dziecko nie obniży zasiłków. Praca nie będzie się opłacać

  500 zł na dziecko nie obniży zasiłków. Praca nie będzie się opłacać

  Zdaniem ekspertów, lepiej nie wykreślać z projektu ustawy przepisu, w myśl którego 500 zł na dziecko wpływa na kryteria przyznawania innych świadczeń. Może to spowodować, że spadnie motywacja Polaków do pracy, a być może niektórzy nawet ją porzucą.

  czytaj więcej

 • 500 zł na dziecko jednak pozbawi zasiłków i świadczeń? Trwa spór w rządzie

  500 zł na dziecko jednak pozbawi zasiłków i świadczeń? Trwa spór w rządzie

  Trwa spór, czy dochody z 500 plus wliczać do kryterium dochodowego do pomocy społecznej.

  czytaj więcej

 • Niekorzystny wyrok NSA w sprawie ulgi prorodzinnej: Preferencja w PIT po odjęciu składek ZUS

  Niekorzystny wyrok NSA w sprawie ulgi prorodzinnej: Preferencja w PIT po odjęciu składek ZUS

  Limit zarobków dziecka uprawniający rodziców do skorzystania z preferencji w PIT należy liczyć jedynie po odjęciu kosztów uzyskania przychodu, a nie także składek ZUS – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Poradnik rodzica: Wszystko, co trzeba wiedzieć o becikowym

  Poradnik rodzica: Wszystko, co trzeba wiedzieć o becikowym

  W ramy prowadzonej w naszym kraju polityki prorodzinnej wpisują się nie tylko ulgi podatkowe, ale również świadczenia pieniężne przyznawane rodzicom. Narzędziem mającym pobudzić dzietność Polaków uczyniono także becikowe, czyli świadczenie pieniężne przyznawane z tytułu urodzenia dziecka. Choć zasady przyznawania świadczenia ulegały na przestrzeni lat wielu zmianom (np. wprowadzono próg dochodowy uprawniający do uzyskania prawa do becikowego), to niezmienna pozostała jego wysokość. W dzisiejszym poradniku przedstawimy informacje niezbędne każdemu, kto chciałby ubiegać się o zapomogę z tytułu urodzenia dziecka.

  czytaj więcej

 • Polacy nie wierzą w 500 plus. Świadczenia rodzinne nie stworzą demograficznego boomu

  Polacy nie wierzą w 500 plus. Świadczenia rodzinne nie stworzą demograficznego boomu

  Choć polityka prorodzinna ma niewątpliwie wpływ na decyzję o posiadaniu dziecka, to nie należy oczekiwać, że szybko doprowadzi do demograficznego boomu. Nie stało się tak dotychczas w żadnym kraju.

  czytaj więcej

 • Ekspert: Wszędzie, gdzie jest dobra polityka prorodzinna, są programy jak 500+

  Ekspert: Wszędzie, gdzie jest dobra polityka prorodzinna, są programy jak 500+

  "Ale jednocześnie są też rozbudowane usługi społeczne, jak dostęp do dobrych szkół, przedszkoli, żłobków, opieki zdrowotnej, mieszkań, infrastruktury, ochrona praw pracowniczych, w tym zwłaszcza rynek pracy przyjazny dla kobiet. W Polsce, niestety, po 25 latach demontażu polityki społecznej, usługi publiczne są słabo rozbudowane, także w Warszawie brakuje przedszkoli i żłobków. Kobiety, od których decyzji zależy w dużym stopniu dzietność, nie mają także elastycznego rynku pracy w Polsce i zrozumienia pracodawców w kontekście powrotu na rynek pracy czy atypowych form zatrudnienia" - wskazał prof. Mirosław Grewiński.

  czytaj więcej

 • Ekspert: Powszechnemu 500+ powinny towarzyszyć wyższe podatki dla bogatych

  Ekspert: Powszechnemu 500+ powinny towarzyszyć wyższe podatki dla bogatych

  Na pełną ocenę skutków podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy o programie 500+ trzeba będzie poczekać, ale już dziś warto zastanowić się, czy inwestycji w politykę rodzinną nie można byłoby dokonać sensowniej i skuteczniej - twierdzi Rafał Bakalarczyk.

  czytaj więcej

 • Marczuk: Nigdy nie było tak szerokiego programu wsparcia dla rodzin, jakim jest 500 plus

  Marczuk: Nigdy nie było tak szerokiego programu wsparcia dla rodzin, jakim jest 500 plus

  - Musimy spoglądać wstecz i do przodu. W poprzednich latach udało się sporo rzeczy zrobić. Polityka rodzinna zaczęła się realnie w Polsce w 2006 r. Byłem współautorem programu polityki prorodzinnej, który wprowadzał wtedy pierwszy rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wielu rzeczy nie udało się dokończyć, bo w 2007 r. skończyła się kadencja, ale wprowadzono m.in. ulgę na dzieci mówi Bartosz Marczuk.

  czytaj więcej

 • PIT 2015: Same składki ZUS nie wystarczą do ulgi na dzieci

  PIT 2015: Same składki ZUS nie wystarczą do ulgi na dzieci

  Jeżeli podatnik nie osiągnął przychodu opodatkowanego w Polsce, to nie ma prawa do ulgi na dzieci, choćby nawet opłacał w kraju składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne – wyjaśnił dyrektor bydgoskiego organu.

  czytaj więcej

 • Dzięki 500 plus wejdziemy do unijnej czołówki

  Dzięki 500 plus wejdziemy do unijnej czołówki

  W dziedzinie wsparcia dla rodzin byliśmy daleko za innymi krajami. Statystyki się poprawiają, ale oczekiwany efekt wcale nie jest pewny

  czytaj więcej

 • 500+ rewolucją w polityce rodzinnej. Na efekty trzeba jednak poczekać

  500+ rewolucją w polityce rodzinnej. Na efekty trzeba jednak poczekać

  Program powszechnych świadczeń ma spowodować zwiększenie wskaźnika dzietności i zmniejszenie poziomu ubóstwa wśród najmłodszych Polaków. Jednak zdaniem uczestników naszej debaty, aby jego cele zostały osiągnięte, nie można zapominać o inwestycji w edukację i instytucje opieki. Potrzebny jest też monitoring ustawy, bo kumulowanie pomocy finansowej może grozić biernością zawodową rodziców

  czytaj więcej

 • Obowiązki podatników w kwietniu, czyli czas na rozliczenie PIT za 2015 rok

  Obowiązki podatników w kwietniu, czyli czas na rozliczenie PIT za 2015 rok

  Zeznanie roczne muszą złożyć wszyscy podatnicy, którzy osiągnęli przychody w 2015 r. Oznacza to w praktyce, że do 2 maja zeznanie roczne muszą złożyć podatnicy osiągający dochody z różnych źródeł.

  czytaj więcej

 • PIT 2015: Wersja druku ma znaczenie. Jak prawidłowo rozliczyć się z fiskusem

  PIT 2015: Wersja druku ma znaczenie. Jak prawidłowo rozliczyć się z fiskusem

  Aby prawidłowo złożyć zeznanie podatkowe, należy wybrać właściwą wersję formularza. W tym roku to szczególnie ważne, bo nową formę ma wiele z nich.

  czytaj więcej

 • Jedlak: 500+ odrobina prostej ekonomii

  Jedlak: 500+ odrobina prostej ekonomii

  W tym roku w ramach programu 500+ rodziny otrzymają ok. 17 mld zł, w kolejnych latach po ok. 23 mld zł (nominalnie PKB Polski za 2015 r. to 1888 mld zł). Oczywiście, będzie to impuls napędzający konsumpcję. Właściwie już jest, choć wypłaty dopiero się rozpoczynają.

  czytaj więcej

 • Fiskus przycina ulgę prorodzinną

  Fiskus przycina ulgę prorodzinną

  Organy podatkowe odmawiają prawa do preferencji rodzicom, którzy odliczają stratę, oraz tym, którzy nie zarabiali w Polsce, a płacili tu tylko ZUS. Niekorzystnie liczą też limit dochodów dziecka.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej