ryczałt za przejazdy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ryczałt za przejazdy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ryczałt za przejazdy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Uwaga! Komentarz zawiera wszystkie najnowsze zmiany wprowadzone do ustawy o PIT. Większość z nich weszła w życie 1 stycznia 2015 r. Jeśli termin był inny, np. 4 lub 31 stycznia, 1 kwietnia i 31 sierpnia 2015 r., a także 1 lub 2 stycznia 2016 r., zaznaczyliśmy to na czerwono. Zmiany te zostały zawarte w następujących ustawach: z 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. poz. 251); z 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 211); z 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 73); z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1328); z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1662); z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. poz. 478); z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 699); z 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. poz. 693); z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2015 r. poz. 1863); z 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym (Dz.U. poz. 1215).

  czytaj więcej

 • Niemiecka płaca minimalna: Firmy znalazły sposób na 8,5 euro, ale nieskuteczny

  Niemiecka płaca minimalna: Firmy znalazły sposób na 8,5 euro, ale nieskuteczny

  Do niemieckiej płacy minimalnej pracodawcy wliczają dietę i wykorzystując najnowszy wyrok TSUE, twierdzą, że to rekompensata za niedogodności związane z oddelegowaniem. Służby zza Odry już to kwestionują

  czytaj więcej

 • Przewoźnicy żądają jasnej wykładni niemieckich przepisów o płacy minimalnej

  Przewoźnicy żądają jasnej wykładni niemieckich przepisów o płacy minimalnej

  Zdaniem organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska (TiLP) polskie firmy transportowe są w najtrudniejszej sytuacji od 25 lat. Jedną z przyczyn są wprowadzone pół roku temu przepisy niemieckiej ustawy o płacy minimalnej (MiLoG), która obowiązuje również kierowców ciężarówek. Przewidują one konieczność wypłacania stawki minimalnej w wysokości 8,5 euro za godzinę. Ale przepisy nie są wcale precyzyjne. W szczególności nie wiadomo, czy owe 8,5 euro dotyczy płacy zasadniczej, czy też całości świadczeń wypłacanych kierowcom (pensja + diety i ryczałty).

  czytaj więcej

 • Odliczenie VAT: Przedsiębiorca musi udowodnić, że zużył paliwo do celów działalności

  Odliczenie VAT: Przedsiębiorca musi udowodnić, że zużył paliwo do celów działalności

  Pan Józef prowadzi działalność gospodarczą, w której wykorzystuje samochód, którym jeździ do pracy i z pracy do domu. Korzysta z niego również, jeśli robi zakupy w weekendy i wyjeżdża z rodziną na wakacje. – Od 1 lipca mogę odliczać połowę VAT wykazanego na fakturze. Czy od każdej faktury, która dotyczy paliwa, mogę odliczać VAT? Jak mam udowodnić, że zużyłem paliwo do celów działalności, jeśli przyjdzie do mnie kontrola z urzędu skarbowego – pyta pan Józef.

  czytaj więcej

 • Dlaczego warto zostać krwiodawcą

  Dlaczego warto zostać krwiodawcą

  Ulgi podatkowe, dni wolne od pracy, dostęp poza kolejnością do lekarza czy apteki – takie udogodnienia prawo przewiduje dla honorowych dawców krwi

  czytaj więcej

 • Fiskus woli uparcie trzymać się diety

  Fiskus woli uparcie trzymać się diety

  Bezpłatne wyżywienie w podróży służbowej to żaden przychód dla pracownika – twierdzą sądy i eksperci. Urzędy nadal jednak żądają daniny od nadwyżki ponad limity zwolnienia z PIT.

  czytaj więcej

 • Sporny PIT od świadczeń w podróży służbowej

  Sporny PIT od świadczeń w podróży służbowej

  Pan Marek prowadzi firmę budowlaną realizującą kontrakty w całej Polsce. Pracownicy mu podlegli często dostają służbowe polecenie wyjazdu na drugi koniec kraju, aby tam pracować nad danym projektem. Do tej pory firma wypłacała im z tego tytułu diety, ale teraz padł pomysł zmian – pracodawca zamierza zwracać zatrudnionym faktycznie poniesione podczas podróży koszty. – Czy zmiana ma w praktyce jakiekolwiek znaczenie, a pracownicy nadal będą musieli płacić podatek od części pieniędzy – pyta czytelnik

  czytaj więcej

 • Koszty dojazdu do pracy sędziów: Sprawą zajmie się powiększony skład SN

  Koszty dojazdu do pracy sędziów: Sprawą zajmie się powiększony skład SN

  Powiększony skład Sądu Najwyższego rozstrzygnie, czy sędziowie mogą skutecznie dochodzić wyrównania zwrotu całości kosztów odbytych przejazdów, które były wypłacane w wysokości niższej od stawek maksymalnych ryczałtów.

  czytaj więcej

 • Asystenci rodziny chcą dodatków za pracę w terenie

  Asystenci rodziny chcą dodatków za pracę w terenie

  Osoby wspierające rodziny zagrożone zabraniem dzieci uważają, że powinny im przysługiwać podobne uprawnienia jak pracownikom socjalnym. Przeszkadza im też nadmiar biurokracji.

  czytaj więcej

 • Transport: Spanie w kabinie nie uprawnia do ryczałtu

  Transport: Spanie w kabinie nie uprawnia do ryczałtu

  Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2014 r. (sygn. akt II PZP 1/14) dotycząca wypłat kierowcom ryczałtów za noclegi w transporcie międzynarodowym wywołała wzrost roszczeń pracowników z tego tytułu.

  czytaj więcej

 • Zmiany w PIT: Więcej ulg dla bezrobotnych

  Zmiany w PIT: Więcej ulg dla bezrobotnych

  Kto w ramach działań aktywizujących dostanie dofinansowanie do szkolenia zawodowego, zakupu ubrań, usług fryzjerskich, kosmetycznych, środków czystości – nie zapłaci podatku.

  czytaj więcej

 • Ryczałty za jazdy lokalne są bez PIT

  Ryczałty za jazdy lokalne są bez PIT

  Koniec z dyskusjami, czy zwrot wydatków za korzystanie z prywatnego samochodu do służbowych wyjazdów jest zwolniony z podatku. To w ogóle nie jest przychód – potwierdził dyrektor warszawskiej izby skarbowej.

  czytaj więcej

 • Ryczałt za przejazdy: Lokalne jazdy nieopodatkowane? Eksperci zalecają ostrożność

  Ryczałt za przejazdy: Lokalne jazdy nieopodatkowane? Eksperci zalecają ostrożność

  Firmy, które zwracają pracownikom ryczałt za takie przejazdy prywatnym samochodem, powinny wystąpić o własne interpretacje – sugerują doradcy podatkowi i Krajowa Informacja Podatkowa.

  czytaj więcej

 • Jędrzejewska: Pytania do zdrowego rozsądku

  Jędrzejewska: Pytania do zdrowego rozsądku

  Kto powiedział, że ryczałt za jazdy lokalne nie jest zwrotem kosztów używania do celów służbowych prywatnych samochodów, motocykli i motorowerów? Czy nie wynika to z tytułu i treści rozporządzenia ministra infrastruktury? A jeżeli nie zwrot kosztów, to co innego? Wynagrodzenie?

  czytaj więcej

 • Zasady korzystania z samochodów służbowych to podatkowa schizofrenia

  Zasady korzystania z samochodów służbowych to podatkowa schizofrenia

  Fiskus twierdzi, że ryczałt za jazdy prywatne nie obejmuje kosztów paliwa. Pozwala jednak zaliczać do kosztów wydatki na korzystanie z samochodów z uwzględnieniem tych kwot.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej