rozliczenie podatkowe

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu rozliczenie podatkowe. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące rozliczenie podatkowe.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • PIT: W mieszkaniu trzeba zamieszkać, żeby skorzystać z ulgi

  PIT: W mieszkaniu trzeba zamieszkać, żeby skorzystać z ulgi

  Jeżeli podatnik nie wskaże, kiedy zamierza zamieszkać w nowym lokalu, to nie może skorzystać z ulgi w podatku dochodowym – uznał WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Część żłobków nie skorzysta z nowego podatkowego zwolnienia

  Część żłobków nie skorzysta z nowego podatkowego zwolnienia

  Podatku od nieruchomości nie będzie płaciła niepubliczna placówka prowadzona w lokalu od gminy, ale ta w lokalu wynajmowanym np. od przedsiębiorcy już tak. Zmiany wchodzą od 1 stycznia.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z dnia 6 listopada 2017

  Poradnia podatkowa z dnia 6 listopada 2017

  Od kiedy należy stosować kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek?

  czytaj więcej

 • Oddział ma prawo posługiwać się NIP nadanym zagranicznemu przedsiębiorcy

  Oddział ma prawo posługiwać się NIP nadanym zagranicznemu przedsiębiorcy

  Oddział zagranicznej spółki, który nie jest podatnikiem żadnego podatku, a jedynie płatnikiem PIT i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie ma obowiązku posługiwania się odrębnym NIP – orzekł WSA w Łodzi.

  czytaj więcej

 • Zagraniczny sprzedawca spyta polską firmę o unijny VAT

  Zagraniczny sprzedawca spyta polską firmę o unijny VAT

  Firma z innego kraju Unii Europejskiej, która sprzedaje towar polskiemu nabywcy, powinna ustalić, czy ma on obowiązek rejestrować się jako podatnik VAT-UE. Jeśli ten się z niego nie wywiązał (mimo że powinien), to transakcję rozlicza się jak wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT). Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Branża elektroniczna chce obligatoryjnego split payment

  Branża elektroniczna chce obligatoryjnego split payment

  Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT "Cyfrowa Polska" (ZIPSEE "Cyfrowa Polska"), zrzeszający największe firmy z branży nowoczesnych technologii w Polsce, zaapelował do Ministerstwa Finansów, by tzw. mechanizm podzielonej płatności (split payment), który ma obowiązywać od kwietnia 2018 r., był dla branży elektronicznej obowiązkowy, poinformowało ZIPSEE. Zdaniem przedsiębiorców pomoże to odzyskać równowagę na rynku oraz zaufania wobec kontrahentów.

  czytaj więcej

 • Strata podatkowa przedawnia się już po pięciu latach

  Strata podatkowa przedawnia się już po pięciu latach

  Kto zakończył rok ujemnym wynikiem, nie musi przechowywać dokumentów aż przez 10 lat, jak chciał tego fiskus. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł wczoraj w uchwale, że nadwyżka kosztów nad przychodami, poniesiona w 2007 r. i odliczana od dochodu za lata 2008–2012, może być kwestionowana przez skarbówkę tylko do końca 2013 r. Nie dłużej.

  czytaj więcej

 • RCL ma uwagi do podatkowej rewolucji

  RCL ma uwagi do podatkowej rewolucji

   Nierealne jest, żeby zmiany w podatkach, które lansuje Ministerstwo Rozwoju, weszły w życie od 1 stycznia 2018 r. – uważa Rządowe Centrum Legislacji.

  czytaj więcej

 • Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców (firm do 10 osób) dołączy do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres. Dane do jego utworzenia są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych firmy.

  czytaj więcej

 • Będą zmiany w podatkach? W Sejmie wszystkie kluby za split payment

  Będą zmiany w podatkach? W Sejmie wszystkie kluby za split payment

  Wszystkie kluby opowiedziały się podczas środowej debaty za wprowadzeniem w podatku VAT mechanizmu tzw. split payment, czyli podzielonej płatności. Mechanizm zakłada, że kwota VAT wpływa na specjalne konto, do którego firma ma ograniczony dostęp.

  czytaj więcej

 • Pokrycie strat z pensji pracownika nie jest proste

  Pokrycie strat z pensji pracownika nie jest proste

  Mój były pracownik, zatrudniony wcześniej na stanowisku montera, skierował przeciwko mnie pozew do sądu o rzekome zaległe wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł (zgodnie z umową o pracę przysługiwało mu wynagrodzenie minimalne). Moim zdaniem pieniądze te mu się nie należą. Został bowiem zwolniony w związku z tym, że był pod wpływem alkoholu w trakcie wizyty u kontrahenta. Ponadto wskutek naruszenia obowiązującego w tej firmie regulaminu pracy (w zakresie przepisów bhp) spowodował też szkodę – musiałem więc pokryć koszty naliczonej przez kontrahenta kary umownej w wysokości 6 tys. zł. Potrąciłem mu tę kwotę z wynagrodzenia. Przy czym dysponuję popisanym przez podwładnego oświadczeniem o ponoszeniu przez niego odpowiedzialności materialnej, w którym wyraził on zgodę na pokrycie strat poprzez potrącenie z pensji wszelkich kar. Były pracownik w pozwie wskazał jednak m.in., że potrącenie to nastąpiło niezgodnie z kodeksem pracy. Czy jego powództwo jest zasadne?

  czytaj więcej

 • Jakie składki przy wypłacie dodatku za rozłąkę?

  Jakie składki przy wypłacie dodatku za rozłąkę?

  Firma zatrudnia pracowników na budowie w innej części kraju. W związku z tym, że miejscem pracy zatrudnionych zgodnie z umową o pracę jest miejsce, w których zlokalizowana jest ta budowa, zatrudnionym tam pracownikom nie przysługują świadczenia z tytułu podróży służbowej. Od października 2017 r., zgodnie z regulaminem wynagradzania, został przyznany dodatek za rozłąkę pracownikom czasowo przeniesionym do pracy w innej miejscowości niż miejscowość stałego zamieszkania. W ten sposób są im rekompensowane zwiększone koszty utrzymania i kontaktów z rodziną. Dodatek za rozłąkę wynosi 20 zł za każdy dzień pobytu w miejscowości czasowego przeniesienia. Czy dodatek ten podlega oskładkowaniu?

  czytaj więcej

 • We wpływach z CIT pojawiła się luka na co najmniej 2,8 mld zł

  We wpływach z CIT pojawiła się luka na co najmniej 2,8 mld zł

  We wpływach z podatku dochodowego od firm pojawiła się luka na co najmniej 2,8 mld złotych - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

  czytaj więcej

 • Narzędzia informatyczne szeroko otworzyły oczy skarbówki

  Narzędzia informatyczne szeroko otworzyły oczy skarbówki

  Analiza jednolitych plików kontrolnych przez fiskusa weszła w lipcu na zupełnie nowy poziom. Znacząco wzrosła liczba wykrytych niezgodności między JPK a deklaracjami VAT i VAT-UE. Maleje za to problem z fakturami wystawianymi przez firmy, których próżno szukać w rejestrze podatników.

  czytaj więcej

 • Sprawozdania finansowe również w pliku kontrolnym

  Sprawozdania finansowe również w pliku kontrolnym

  Od października przyszłego roku przedsiębiorcy będą musieli składać roczne raporty do urzędów skarbowych w formacie JPK. Skorzystać na takim rozwiązaniu mają i firmy, i urzędnicy.

  czytaj więcej

 • Nowy plik kontrolny wskaże błędy jeszcze przed wysłaniem

  Nowy plik kontrolny wskaże błędy jeszcze przed wysłaniem

   Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję aplikacji Klient JPK 1.0.2.6 dla podatników, którzy co miesiąc wysyłają dane z ewidencji VAT. Jak wyjaśnia resort, to odpowiedź na ich postulaty.

  czytaj więcej

 • Po wyroku TSUE w leasingu rewolucja? MF: To nieprawda, ale przepisy analizujemy

  Po wyroku TSUE w leasingu rewolucja? MF: To nieprawda, ale przepisy analizujemy

  Branżę leasingową zelektryzowała informacja, że czeka ją prawdziwa rewolucja. Przekaz był jednoznaczny: TSUE zrównał skutki leasingu operacyjnego z finansowym. Leasing operacyjny powinien być traktowany na gruncie VAT jako dostawa towarów, a nie jako świadczenie usług.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej