renta strukturalna

Renta strukturalna - przyznawana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich rolnikom przekazującym swoje pole do większych gospodarstw w zamian za rentę.


 • renta

  renta

  czytaj więcej

 • Ziemia rolna pułapką dla dewelopera

  Ziemia rolna pułapką dla dewelopera

  Problem: Deweloperzy i inni przedsiębiorcy, którzy posiadają ziemię rolną np. w celach inwestycyjnych, z niepokojem przyglądają się pracom nad projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, który wprowadza wiele ograniczeń związanych z obrotem gruntami rolnymi. Ich obawy okazują się całkowicie zasadne. Projektowane zmiany utrudnią bowiem przedsiębiorcom sprzedaż posiadanych gruntów inwestycyjnych. I znacznie zawężą krąg potencjalnych nabywców. Sprawdzamy zatem, co w świetle planowanej ustawy będzie mógł po 30 kwietnia 2016 r. zrobić właściciel nieruchomości rolnej chcący dokonać jej sprzedaży. Niestety, już za dwa miesiące, w sytuacji gdy deweloper zechce sprzedać posiadane działki na rzecz innego podmiotu niż rolnik indywidualny, jednostka samorządu terytorialnego bądź Skarb Państwa, jedynym korzystnym dla niego wyjściem może się okazać wyłączenie działek z produkcji rolnej. A to wiąże się z wysokimi kosztami. Po 30 kwietnia deweloperzy mogą zatem na sprzedaży ziemi rolnej stracić.

  czytaj więcej

 • Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Już 1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) wprowadzająca do systemu prawnego zupełnie nowe świadczenie wychowawcze. Jest to realizacja programu „Rodzina 500+” i przełomowe rozwiązanie polityki rodzinnej. Program ten oznacza bardzo znaczącą pomoc finansową dla rodzin wychowujących dzieci. Stanowi wyraźny sygnał ze strony państwa, że rodzina nie jest i nie będzie pozbawiona wsparcia państwa w ponoszeniu kosztów wychowania dzieci.

  czytaj więcej

 • Trzy metody na trzydziestokrotność: Zniesienie pułapu składek emerytalnych pozbawi najbogatszych przywilejów

  Trzy metody na trzydziestokrotność: Zniesienie pułapu składek emerytalnych pozbawi najbogatszych przywilejów

  Jeden z pomysłów dotyczących jednolitego podatku to likwidacja progu, od którego przestaje się płacić ZUS. To zysk dla budżetu większy niż z podatku bankowego i handlowego razem wziętych. 331,9 tys. osób. Właśnie tylu ubezpieczonych w 2015 r. miało na tyle wysokie zarobki, że przekroczyły one trzydziestokrotność średniej płacy i tym samym nie musieli do końca roku płacić składek emerytalnych. Tak wynika z informacji ZUS. Efekt? Niższe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznego o 6,2 mld zł.

  czytaj więcej

 • W stronę rzeczywistego upowszechnienia dodatkowego oszczędzania na emeryturę

  W stronę rzeczywistego upowszechnienia dodatkowego oszczędzania na emeryturę

  Pracownicze programy emerytalne (PPE) funkcjonujące w Polsce zbliżają się do wieku maturalnego. Niestety, jeśli sukces mierzyć liczbą programów, a przede wszystkim ich uczestników lub wartością zgromadzonych tam aktywów, trudno liczyć na szóstkę na maturze. Czas więc na konkretne działania. Takie, które pozwolą na faktyczne rozpowszechnienie PPE, a co za tym idzie zauważalny rozwój dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego Polaków. Jest to głos w dyskusji zainicjowanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego w zaprezentowanym Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

  czytaj więcej

 • Młodsi emeryci nadwyrężają budżet państwa. Czy stać nas na obniżenie wieku emerytalnego?

  Młodsi emeryci nadwyrężają budżet państwa. Czy stać nas na obniżenie wieku emerytalnego?

  Reforma PO podnosząca wiek emerytalny przechodzi do historii. Od przyszłego roku świadczenie znów należeć się będzie 60-letnim kobietom i 65-letnim mężczyznom.

  czytaj więcej

 • Podatek rolny 2017: Stawki, ulgi i zwolnienia

  Podatek rolny 2017: Stawki, ulgi i zwolnienia

  Podatek rolny płaci się w gminie kwartalnie, od użytków rolnych zajętych na działalność rolniczą. Stawka zależy od średniej ceny skupu żyta, ogłaszanej co roku przez GUS, choć gminy mogą ją obniżać. W 2017 podatek ten wynosi 131,1 zł od 1 hektara przeliczeniowego. Od podatku przysługuje kilkanaście zwolnień i trzy rodzaje ulg

  czytaj więcej

 • Renta socjalna 2017: Stawki i kryteria przyznania

  Renta socjalna 2017: Stawki i kryteria przyznania

  Renta socjalna jest świadczeniem, jakie ZUS (lub inny organ emerytalno-rentowy, na przykład KRUS) wypłaca osobom pełnoletnim, niezdolnym do wykonywania jakiejkolwiek pracy i zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

  czytaj więcej

 • Organizacje charytatywne wyręczają politykę społeczną państwa

  Organizacje charytatywne wyręczają politykę społeczną państwa

  W Polsce udział w akcjach charytatywnych stanowi wizerunkowy obowiązek polityka, biznesmena czy celebryty. Mało kto kwestionuje sensowność takich działań czy pyta o ich rolę. Bo trwale wpisały się już one w nasze życie publiczne – wypada dać kilka złotych na WOŚP, Caritas lub Szlachetną Paczkę. Z niedawno przeprowadzonego sondażu CBOS wynika, że 10 proc. badanych Polaków działa w organizacji charytatywnej, która pomaga dzieciom, a 8,6 proc. stanowią ci, którzy udzielają się w różnego rodzaju organizacjach charytatywnych pomagających chorym, niepełnosprawnym, seniorom, ubogim, bezdomnym oraz innym potrzebującym.

  czytaj więcej

 • Emerytalne rewolucje 2017: Zobacz, co się zmieni

  Emerytalne rewolucje 2017: Zobacz, co się zmieni

  Takiego roku jeszcze nie było w polskich ubezpieczeniach. Praktycznie nie ma miesiąca, żeby nie były wdrażane nowe przepisy. I to dotyczące nie tylko wcześniej przyznanych świadczeń, lecz także tych, które dopiero będą wypłacane. Jak każde zmiany – mają one swoje wady i zalety.

  czytaj więcej

 • 5 rodzajów renty, jaką możesz otrzymać z ZUS

  5 rodzajów renty, jaką możesz otrzymać z ZUS

  Pracownik niezdolny do pracy, a w szczególnych przypadkach także jego rodzina mogą otrzymać rentę z ZUS.

  czytaj więcej

 • Solidarność chce zmian w przepisach dotyczących emerytur dla rolników

  Solidarność chce zmian w przepisach dotyczących emerytur dla rolników

  NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych przekazał prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie autorski projekt nowelizacji ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie oraz projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników.

  czytaj więcej

 • Kto może liczyć na świadczenie przedemerytalne?

  Kto może liczyć na świadczenie przedemerytalne?

  Warunki przyznawania świadczeń przedemerytalnych określa ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 170 ze zm.). Mają one za zadanie zapewnić utrzymanie osobom, które utraciły źródło utrzymania, a z powodu wieku mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy.

  czytaj więcej

 • Obcy nas nie wykorzystują. Kolonialne myślenie a’la Piketty to anachronizm

  Obcy nas nie wykorzystują. Kolonialne myślenie a’la Piketty to anachronizm

  Ci, którzy trąbią, że Polskę po 1989 r. skolonizował obcy kapitał, zwłaszcza ten niemiecki, by wyzyskiwać tanią siłę roboczą, zapominają o tym, że gospodarka nie musi być grą o sumie zerowej.

  czytaj więcej

 • Mańka o ustawie dezubekizacyjnej: Przywraca elementarne zasady sprawiedliwości

  Mańka o ustawie dezubekizacyjnej: Przywraca elementarne zasady sprawiedliwości

  Ustawa dezubekizacyjna jest potrzebna, gdyż ona przywraca elementarne zasady sprawiedliwości - powiedział PAP publicysta Roman Mańka. "Do tej pory mieliśmy do czynienia z taką sytuacja, że utrwalane było pewne postkomunistyczne status quo"- podkreślił.

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Demograficzna bomba tyka

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Demograficzna bomba tyka

  Mamy aż tak dobrą sytuację na rynku, że zaczyna nam brakować pracowników. A wkrótce może być jeszcze gorzej. Do dobrej koniunktury gospodarczej zaczynamy się powoli przyzwyczajać. Tempo wzrostu PKB rozkręca się coraz mocniej, optymizmem napawa spadek do rekordowo niskich poziomów bezrobocia i obniżający się odsetek osób, które obawiają się utraty pracy.

  czytaj więcej

 • Kaczyński pytany w TVP o rekonstrukcję oraz incydenty na Marszu Niepodległości

  Kaczyński pytany w TVP o rekonstrukcję oraz incydenty na Marszu Niepodległości

  Pokazaliśmy, że Polskę można zmieniać w różnych aspektach - mówił w TVP prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany o największe osiągnięcia rządu PiS przed połową kadencji. Dodał, że jest jeszcze wiele kwestii do zrealizowania m.in. w sferze gospodarki. - Do doskonałości jeszcze daleko - zaznaczył. Prezes PiS pytany był również o incydenty podczas Marszu Niepodległości i o rekonstrukcję rządu.

  czytaj więcej

 • Rząd myśli o integracji dwóch ministerstw

  Rząd myśli o integracji dwóch ministerstw

  Zapowiedziane przez premier Beatę Szydło zmiany strukturalne w ministerstwach odłożyły rekonstrukcję rządu i ożywiły dyskusję, czy Ministerstwo Zdrowia powinno działać w oderwaniu od resortu pracy.

  czytaj więcej

 • Przez nadmiar unijnej biurokracji tracą rolnicy

  Przez nadmiar unijnej biurokracji tracą rolnicy

  Raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wskazuje na nadmiar biurokracji przy tworzeniu programu rozwoju obszarów wiejskich. Tracą na tym rolnicy, którzy zbyt długo czekają na unijne pieniądze - powiedział w piątek członek ETO Janusz Wojciechowski.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne