Wstrzymanie wypłaty świadczenia wychowawczego 800 plus od 2025 r.? Taka opcja będzie możliwa w przypadku określonej grupy osób przebywających w Polsce, których dzieci nie chodzą do polskich szkół lub przedszkoli. Realizacja obowiązku edukacyjnego będzie konieczna do wypłaty 800 plus. O jaką grupę osób chodzi?

W 2025 r. zmienią się zasady udzielania wsparcia finansowego dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną. Od stycznia przyszłego roku świadczenia wychowawcze 800 plus nie będą dostępne dla obywateli Ukrainy, których dzieci nie uczęszczają do polskich placówek oświatowych.

800 plus pod pewnymi warunkami od 2025 r.

Projekt nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej przewiduje, że w 2025 r. wypłata świadczenia 800 plus będzie zależała od tego, czy dziecko chodzi do przedszkola albo jest uczniem. Od tego, czy dzieci będą chodziły do szkół i przedszkoli będzie też zależała wypłata świadczenia w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną z programu „Dobry start”. Projekt przeszedł już konsultacje i został skierowany na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Co ważne, świadczenie 800 plus będzie należało się tylko tym Ukraińcom, których dziecko realizuje w polskiej placówce:

  • obowiązek przygotowania przedszkolnego lub
  • obowiązek nauki, chyba że małoletni jest w wieku, w którym go one nie obejmują, lub że zostały w stosunku do niego odroczone.

800 plus nie dla nauki online

Z nowelizacji przypisów wynika, że 800 plus nie dostaną obywatele Ukrainy, których dzieci uczą się zdalnie w szkole ukraińskiej – wyjaśnia dla Dziennika Gazety Prawnej Robert Kamionowski, radca prawny z Peter Nielsen & Partners Law Office (zob. E-szkoła pozbawi Ukraińców 800+. Będą też nowe zasady zatrudniania uchodźców)

Aktualnie obowiązujące przepisy pozwalają na realizację obowiązku nauki w ukraińskiej szkole online, jeśli rodzice złożą w tej sprawie oświadczenie w gminie, w której mieszkają. Problem w tym, że niewielu rodziców składa takie oświadczenie. To sprawia, że nie wiadomo, ile ukraińskich dzieci wypada całkowicie z systemu edukacyjnego - polskiego i ukraińskiego.

Nowe przepisy mają zmotywować rodziców do zapisywania dzieci do polskich szkół i przedszkoli.

Zmiany w 800 plus dla Ukraińców. Od kiedy?

W jaki sposób będzie weryfikowane uczęszczanie dzieci obywateli Ukrainy do polskich szkół i przedszkoli? Otóż, ZUS będzie to sprawdzał w systemie informacji oświatowej. Wypłata 800 plus zostanie wstrzymana, gdy dziecka nie będzie w bazie.

Zmiana przepisów zacznie obowiązywać przy ustalaniu prawa do 800+ na okres świadczeniowy, który zacznie się dopiero 1 czerwca 2025 r. To oznacza, że jeszcze w tym, który wystartuje 1 czerwca br., będą stosowane dotychczasowe regulacje.