śmieci

Odpady – wszystkie nieprzydatne substancje i przedmioty, których posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do ich pozbycia się jest obowiązany.


 • Samotne matki: Próżno ich szukać na marszach. Skupiają się, by przetrwać

  Samotne matki: Próżno ich szukać na marszach. Skupiają się, by przetrwać

  Nie sposób stwierdzić, ile ich jest. Kobiety z dziećmi, które uciekły od kata, od patologii. Próżno ich szukać na marszach, czarnych czy białych. Skupiają się na swoim „tu i teraz”. By przeżyć, by przetrwać

  czytaj więcej

 • Odpowiedzialność karną skarbową i karną ponosi obecnie nie tylko księgowa

  Odpowiedzialność karną skarbową i karną ponosi obecnie nie tylko księgowa

  KOWBUD sp. z o.o. zajmuje się dostawą materiałów budowlanych i drobnego sprzętu budowlanego. W przeszłości padła już raz ofiarą grupy przestępców, którzy, podszywając się pod nią, wprowadzali do obrotu faktury rzekomo wystawione przez tę spółkę. Po długim i dość uciążliwym postępowaniu spółka zdołała wykazać i udowodnić, że ani sama jako podmiot, ani też żaden z jej pracowników nie uczestniczyli w tym procederze. Jednak wspomnienia tego nieprzyjemnego incydentu są cały czas obecne w świadomości zarządu i dużej grupy pracowników (tych, którzy de facto musieli wykazywać swoją niewinność). Stąd od początku 2017 r. daje się wyczuć w firmie pewne podenerwowanie wynikające z faktu, że wprowadzono nowe regulacje, które nie tylko zwiększają sankcje karne skarbowe za błędy w fakturach, ale w kodeksie karnym wprowadziły nowe przestępstwa polegające na wystawianiu fikcyjnych (czyli pustych) faktur, podrabianiu takich dokumentów, przerabianiu ich i posługiwaniu się nimi (używaniu ich jako autentycznych). Zwłaszcza wśród osób fakturujących oraz w księgowości zajmującej się rozliczeniem podatków pojawiły się obawy o to, co się stanie, jeżeli sytuacja taka jak w przeszłości będzie miała miejsce ponownie, a tym razem, z jakichś powodów, nie uda się w sposób jednoznaczny przekonać kontrolujących czy może później organy ścigania o tym, że firma jest ofiarą, a jej zarząd i pracownicy w żaden sposób nie uczestniczyli w nielegalnym procederze. Obawy pracowników księgowości są nawet dalej idące. Rośnie bowiem niepokój o to, czy przypadkiem któraś z licznych faktur zakupowych nie okaże się po jakimś czasie pustym dokumentem i czy nie zaprowadzi to osoby, która ją rozliczała, do więzienia.

  czytaj więcej

 • NSA daje czas na zmianę systemów zarządzania śmieciami

  NSA daje czas na zmianę systemów zarządzania śmieciami

  Widmo finansowego krachu samorządów spowodowanego stosowaniem złych przepisów zostało oddalone. Ale zamieszanie wywołane grudniową uchwałą sądu wciąż trwa.

  czytaj więcej

 • Split payment trafia na Wyspy

  Split payment trafia na Wyspy

  Brytyjczycy, którzy kupują zagraniczne towary przez internet, niedługo bedą mogli płacić VAT bezpośrednio na rachunek fiskusa. Podobny podział płatności obowiązuje już we Włoszech.

  czytaj więcej

 • Polska gościem specjalnym targów książki w Londynie

  Polska gościem specjalnym targów książki w Londynie

  Polska jest w tym roku gościem honorowym najważniejszych wiosennych targów książki na świecie London Book Fair (LBF), które rozpoczęły się we wtorek w stolicy Wlk. Brytanii. Podczas wydarzenia zaprezentuje się 12 pisarzy, którzy mają rozpromować literaturę znad Wisły.

  czytaj więcej

 • Zamówienia publiczne: Luka wykańcza prywatne firmy

  Zamówienia publiczne: Luka wykańcza prywatne firmy

  Przepisy o in-house nie przewidziały, że spółka komunalna może dostać od gminy zamówienie z wolnej ręki, a potem działać na zasadach komercyjnych.

  czytaj więcej

 • Kolorowe awantury Kargula i Pawlaka

  Kolorowe awantury Kargula i Pawlaka

  Komedia wszech czasów już nie wygląda tak, jak kiedyś. Kolor zamiast czerni i bieli się nie sprawdza. Czy można odzyskać „Samych swoich” w oryginalnej wersji?

  czytaj więcej

 • Eureka DGP: Majsterkowanie w trzech wymiarach

  Eureka DGP: Majsterkowanie w trzech wymiarach

  Drukarki 3D cieszą się coraz większą popularnością. Sukces tej technologii nie oznacza, że w urządzeniach nic już się nie da poprawić. Swoje usprawnienia zaproponowali inżynierowie z Kielc.

  czytaj więcej

 • Jak w "Alternatywach 4". Lista prac dla lokatorów w szczecińskiej wspólnocie

  Jak w "Alternatywach 4". Lista prac dla lokatorów w szczecińskiej wspólnocie

  Miała być praca na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, a wyszło niemałe zamieszanie - bo zarząd jednej ze wspólnot w Szczecinie wywiesił ogłoszenie, w którym wypunktował prace do wykonania. Wśród nich znalazły się m.in.: grabienie trawników, mycie stu okien, czy czyszczenie zsypów na śmieci. Mieszkańcy nie są zbyt chętni na takie wiosenne porządki. Tymczasem przewodniczący wspólnoty dopowiada - to nie tylko praca na rzecz wszystkich mieszkańców, ale przede wszystkich sposób na zarobek. Bo za wykonane czynności będzie wynagrodzenie.

  czytaj więcej

 • Stodolak: Reforma nie musi oznaczać tylko strat

  Stodolak: Reforma nie musi oznaczać tylko strat

  Nie rozumiem tego wybuchu oburzenia po tym, gdy kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła, że chce tworzyć Europę dwóch prędkości. Po pierwsze, przynajmniej jeśli chodzi o gospodarkę, już to zrobiła. Po drugie, Polska na tym korzysta.

  czytaj więcej

 • Ustawa dla Warszawy: Jest pomysł na reprywatyzację

  Ustawa dla Warszawy: Jest pomysł na reprywatyzację

  Bony restytucyjne na mienie zamienne, ryczałtowe odszkodowanie albo zwrot w naturze. To katalog świadczeń, które przysługiwać mają na gruncie powstającej właśnie ustawy dla Warszawy.

  czytaj więcej

 • Smoleńska bezsilność: Co może Ocampo i ile za to dostanie?

  Smoleńska bezsilność: Co może Ocampo i ile za to dostanie?

  Opozycja domaga się wyjaśnień, kto zapłaci za zatrudnienie prokuratorskiej gwiazdy, która ma pomóc w ściągnięciu z Rosji wraku tupolewa.

  czytaj więcej

 • Od 1 lipca obowiązkowo cztery pojemniki na odpady. Ceny śmieci mogą wzrosnąć nawet o 74 proc.

  Od 1 lipca obowiązkowo cztery pojemniki na odpady. Ceny śmieci mogą wzrosnąć nawet o 74 proc.

  Największe podwyżki będą w gminach wiejskich. Samorządy szykują się do zawierania nowych umów z firmami na odbieranie odpadów komunalnych. To skutek rozporządzenia ministra środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19).

  czytaj więcej

 • Mariusz z "Ucha prezesa": Krew mnie zalewa gdy widzę, co robią w TVN czy TVP. Czysta propaganda

  Mariusz z "Ucha prezesa": Krew mnie zalewa gdy widzę, co robią w TVN czy TVP. Czysta propaganda

  - Zmienił się reżim, zmienili się dziennikarze, lecz telewizja i radio publiczne wciąż zajmują się wspieraniem władzy. Tuszują jej wpadki oraz wyolbrzymiają podłość opozycji - zauważa Mikołaj Cieślak, aktor oraz artysta kabaretowy, współtwórca Kabaretu Moralnego Niepokoju w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

  czytaj więcej

 • Dworzec Zachodni. Tu oszukani przez pracodawców Ukraińcy czekają na odmianę losu

  Dworzec Zachodni. Tu oszukani przez pracodawców Ukraińcy czekają na odmianę losu

  Tu oszukani przez pracodawców Ukraińcy czekają na odmianę losu. Szukają szansy na lepsze życie, ale często tracą oszczędności. Dworzec Zachodni w Warszawie – punkt teleportacyjny do innego świata.

  czytaj więcej

 • Francusco-nepalska ekspedycja zrobi porządki na Mount Evereście

  Francusco-nepalska ekspedycja zrobi porządki na Mount Evereście

  W połowie kwietnia na Mount Everest wybiera się francusko-nepalska ekspedycja. Jej celem będzie... posprzątanie na najwyższym szczycie świata (8848 m n.p.m.).

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej