segregacja śmieci

Segregacja odpadów – metoda usprawniająca utylizację oraz odzysk odpadów.


 • Gmina decyduje, jak wyrzucać odpady ze sklepu i od lokatorów

  Gmina decyduje, jak wyrzucać odpady ze sklepu i od lokatorów

  Do wspólnych pojemników stojących na podwórku śmieci wyrzucają również pracownicy dwóch sklepów, mających siedzibę w naszej kamienicy. To głównie odpady owocowo-warzywne i kartony po artykułach spożywczych. Czy musimy mieć wspólne pojemniki? – pyta pani Karolina.

  czytaj więcej

 • Kolejna rewolucja w śmieciach: ceny za odbiór odpadów będą jeszcze wyższe

  Kolejna rewolucja w śmieciach: ceny za odbiór odpadów będą jeszcze wyższe

  Drastycznie rosną stawki za wywóz odpadów w gminach. Mogą być dwukrotnie wyższe niż do tej pory

  czytaj więcej

 • Gmina nie musi wprowadzać ulg w opłatach śmieciowych

  Gmina nie musi wprowadzać ulg w opłatach śmieciowych

  Zarabiam nieco ponad 2 tys. zł brutto, a za śmieci muszę płacić gminie tyle samo, co chociażby burmistrz osiągający miesięczne dochody na poziomie 10 tys. zł. Wydaje mi się to niesprawiedliwe. Czy gmina nie powinna różnicować stawek opłat za odbiór odpadów w zależności od zarobków właścicieli nieruchomości – zastanawia się pan Michał

  czytaj więcej

 • Ustawa śmieciowa znowu na celowniku NIK. W gminach pojawią się kontrolerzy

  Ustawa śmieciowa znowu na celowniku NIK. W gminach pojawią się kontrolerzy

  Śmieci nie trafiają na wysypiska, a firmy nie zawsze są wybierane w przetargach – z tymi problemami zmierzą się kontrolerzy NIK w nadchodzącej kontroli. Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że rozpocznie się ona w połowie września.

  czytaj więcej

 • Tańszy wywóz śmieci dla najbiedniejszych mieszkańców

  Tańszy wywóz śmieci dla najbiedniejszych mieszkańców

  O ulgę w opłatach będą się mogli ubiegać uprawnieni do pobierania świadczeń z pomocy społecznej. Jej wysokość będą określały gminy. Brak segregacji odpadów będzie karany - informuje Janusz Ostapiuk, wiceminister środowiska.

  czytaj więcej

 • Recykling śmieci w 2015. Sprawdź, co zmieni ustawa

  Recykling śmieci w 2015. Sprawdź, co zmieni ustawa

  Przyjęta 10 października przez Sejm nowelizacja ustawy śmieciowej określiła górne stawki za odbiór śmieci. Samorządy indywidualnie ustalą zasady ich odbioru. Dowiedz się, jak będą wyglądać zasady odbioru śmieci w 2015 r., gdy zostanie podpisana przez prezydenta.

  czytaj więcej

 • Znikające szczątki. Szpitale nie panują nad odpadami medycznymi

  Znikające szczątki. Szpitale nie panują nad odpadami medycznymi

  Placówki nie panują nad odpadami medycznymi, a system ich utylizacji jest nieszczelny – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

  czytaj więcej

 • Co zrobić ze zużytymi bateriami i żarówkami?

  Co zrobić ze zużytymi bateriami i żarówkami?

  Podoba mi się, że dorastamy pomału do segregacji śmieci, denerwuje mnie jednak organizacja tego procesu. Gdzie się nie obejrzeć, jest inaczej – opowiada pani Teresa, ekolożka z zamiłowania. – W moim mieście zbiera się odrębnie tylko szkło, reszta segregowanych ląduje razem jako odpady suche. W gminie, gdzie mam dom letniskowy, zbiera się szkło, plastik, papier. W miasteczku, w którym mieszkają moi rodzice, są tylko odpady segregowane i niesegregowane. Żadna z gmin nie rozwiązała przy tym w sposób jasny, czytelny i wygodny dla obywatela kwestii elektrośmieci. Nie można ich wrzucać ani do odpadów segregowanych, ani do niesegregowanych. Dlaczego muszę zbierać baterie i żarówki i wozić je do specjalnych punktów? Już i tak mam wory różnych odpadów. Nie nadążam z wynoszeniem – twierdzi kobieta. – A tu jeszcze mam kolekcjonować niebezpieczne przedmioty, które powinnam wozić na drugi koniec miasta...

  czytaj więcej

 • Śmieci warte zachodu

  Śmieci warte zachodu

  Przy sortowaniu śmieci ważne jest, by poszczególne surowce precyzyjnie od siebie rozdzielić. Inżynierowie z Torunia wynaleźli nowatorską metodę sortowania tworzyw sztucznych

  czytaj więcej

 • W Polsce nie ma już ćpunów, są konsumenci

  W Polsce nie ma już ćpunów, są konsumenci

  Narkomanów wcale nie jest mniej. Po prostu wtopili się w społeczeństwo, poprawili swój wizerunek. Dziś wzięcie kokainy jest modne. I akceptowane

  czytaj więcej

 • Niepełnosprawni: Nie ma równych i równiejszych

  Niepełnosprawni: Nie ma równych i równiejszych

  Mam 6-letnią córeczkę opóźnioną umysłowo. Staram się ją jednak wszędzie z sobą zabierać, bo kontakt ze światem zewnętrznym wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Jednak po tym, jak Ewunia zanieczyściła podłogę w osiedlowym markecie, nie tylko musiałam zapłacić za sprzątanie, ale zakazano nam wstępu na teren placówki. Czy jej szefowie mogli się posunąć do takich działań – pyta pani Halina.

  czytaj więcej

 • Rewolucja śmieciowa to porażka: Mieszkańcy przepłacają za wywóz odpadów, dzikie wysypiska zostały

  Rewolucja śmieciowa to porażka: Mieszkańcy przepłacają za wywóz odpadów, dzikie wysypiska zostały

  Rewolucja, która miała zlikwidować problem dzikich wysypisk, to niewypał. Efektów nie widać, a mieszkańcy przepłacają za wywóz odpadów.

  czytaj więcej

 • Odpady biodegradowalne – żal składować

  Odpady biodegradowalne – żal składować

  Z odpadami biodegradowalnymi samorządy dają sobie radę lepiej niż z innymi rodzajami śmieci. Tak przynajmniej wynika z różnych statystyk, także z niedawnego raportu NIK dotyczącego gospodarki odpadami komunalnymi po dwóch latach reformy śmieciowej. Tylko dwie na ponad 20 przebadanych gmin miały kłopot ze zmieszczeniem się w ustawowym wskaźniku, który nakazuje ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. 

  czytaj więcej

 • Śmieci płoną coraz częściej. Czy to tuszowanie śladów...

  Śmieci płoną coraz częściej. Czy to tuszowanie śladów...

  Zdarzające się ostatnio pożary sortowni i wysypisk to niekoniecznie tylko efekt tegorocznych upałów, ale jak sądzi część ekspertów, chęć ukrywania nieprawidłowości lub zwalniania terenu pod nowe odpady.

  czytaj więcej

 • Wróblewska: Śmieciowy galimatias trwa, a końca nie widać

  Wróblewska: Śmieciowy galimatias trwa, a końca nie widać

  Sześć megadżuli na kilogram – ta wartość spędza sen z powiek prowadzącym zakłady przetwarzania odpadów, w tym samorządowcom. Z nowym rokiem – o czym ostatnio pisaliśmy – wejdzie w życie zakaz umieszczania odpadów o wyższej wartości kalorycznej na składowiskach.

  czytaj więcej

 • O gospodarczej sile systemu gospodarczego opartego na niewolnictwie w USA

  O gospodarczej sile systemu gospodarczego opartego na niewolnictwie w USA

  Niegdyś stany południowe USA udowodniły, że system niewolniczy, będąc dochodowym, wcale nie kłóci się z demokracją. Czy przyjdzie pora uiścić za to rachunek? W imieniu narodu amerykańskiego Izba Reprezentantów przeprasza Afroamerykanów za krzywdy wyrządzone im i ich przodkom, którzy cierpieli niewolnictwo i dyskryminację rasową” – ogłosił w specjalnej rezolucji Kongres Stanów Zjednoczonych w lipcu 2008 r. Wówczas przewodnicząca klubu czarnych kongresmenów Carolyn Kilpatrick nazwała ten gest „kamieniem milowym na drodze do uleczenia chorób naszej przeszłości”.

  czytaj więcej

 • Będzie kaucja za plastikowe butelki. Napoje podrożeją

  Będzie kaucja za plastikowe butelki. Napoje podrożeją

  Resort środowiska jest skłonny poprzeć samorządowców, którzy domagają się wprowadzenia takiej opłaty. Trwają analizy – wynika z ustaleń DGP. Lokalne władze mają w tym interes. Wkrótce prawo nakaże im osiągnąć w ciągu najbliższej dekady 50-proc. odzysk odpadów. Inaczej zapłacą kary. Kaucje za plastikowe butelki (szacuje się, że opłata będzie na podobnym poziomie co za opakowanie szklane – ok. 35 gr) z pewnością ułatwią spełnienie tego wymogu. Obowiązek płacenia za plastikowe opakowania i możliwość ich zwrotu wprowadziło wiele krajów. Od lutego tego roku na Litwie w cenę napoju jest wliczana kaucja 10 eurocentów. Obejmuje wszystkie butelki i puszki.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej