segregacja śmieci

Segregacja odpadów – metoda usprawniająca utylizację oraz odzysk odpadów.


 • Niepełnosprawni: Nie ma równych i równiejszych

  Niepełnosprawni: Nie ma równych i równiejszych

  Mam 6-letnią córeczkę opóźnioną umysłowo. Staram się ją jednak wszędzie z sobą zabierać, bo kontakt ze światem zewnętrznym wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Jednak po tym, jak Ewunia zanieczyściła podłogę w osiedlowym markecie, nie tylko musiałam zapłacić za sprzątanie, ale zakazano nam wstępu na teren placówki. Czy jej szefowie mogli się posunąć do takich działań – pyta pani Halina.

  czytaj więcej

 • Rewolucja śmieciowa to porażka: Mieszkańcy przepłacają za wywóz odpadów, dzikie wysypiska zostały

  Rewolucja śmieciowa to porażka: Mieszkańcy przepłacają za wywóz odpadów, dzikie wysypiska zostały

  Rewolucja, która miała zlikwidować problem dzikich wysypisk, to niewypał. Efektów nie widać, a mieszkańcy przepłacają za wywóz odpadów.

  czytaj więcej

 • Odpady biodegradowalne – żal składować

  Odpady biodegradowalne – żal składować

  Z odpadami biodegradowalnymi samorządy dają sobie radę lepiej niż z innymi rodzajami śmieci. Tak przynajmniej wynika z różnych statystyk, także z niedawnego raportu NIK dotyczącego gospodarki odpadami komunalnymi po dwóch latach reformy śmieciowej. Tylko dwie na ponad 20 przebadanych gmin miały kłopot ze zmieszczeniem się w ustawowym wskaźniku, który nakazuje ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. 

  czytaj więcej

 • Śmieci płoną coraz częściej. Czy to tuszowanie śladów...

  Śmieci płoną coraz częściej. Czy to tuszowanie śladów...

  Zdarzające się ostatnio pożary sortowni i wysypisk to niekoniecznie tylko efekt tegorocznych upałów, ale jak sądzi część ekspertów, chęć ukrywania nieprawidłowości lub zwalniania terenu pod nowe odpady.

  czytaj więcej

 • Wróblewska: Śmieciowy galimatias trwa, a końca nie widać

  Wróblewska: Śmieciowy galimatias trwa, a końca nie widać

  Sześć megadżuli na kilogram – ta wartość spędza sen z powiek prowadzącym zakłady przetwarzania odpadów, w tym samorządowcom. Z nowym rokiem – o czym ostatnio pisaliśmy – wejdzie w życie zakaz umieszczania odpadów o wyższej wartości kalorycznej na składowiskach.

  czytaj więcej

 • O gospodarczej sile systemu gospodarczego opartego na niewolnictwie w USA

  O gospodarczej sile systemu gospodarczego opartego na niewolnictwie w USA

  Niegdyś stany południowe USA udowodniły, że system niewolniczy, będąc dochodowym, wcale nie kłóci się z demokracją. Czy przyjdzie pora uiścić za to rachunek? W imieniu narodu amerykańskiego Izba Reprezentantów przeprasza Afroamerykanów za krzywdy wyrządzone im i ich przodkom, którzy cierpieli niewolnictwo i dyskryminację rasową” – ogłosił w specjalnej rezolucji Kongres Stanów Zjednoczonych w lipcu 2008 r. Wówczas przewodnicząca klubu czarnych kongresmenów Carolyn Kilpatrick nazwała ten gest „kamieniem milowym na drodze do uleczenia chorób naszej przeszłości”.

  czytaj więcej

 • Będzie kaucja za plastikowe butelki. Napoje podrożeją

  Będzie kaucja za plastikowe butelki. Napoje podrożeją

  Resort środowiska jest skłonny poprzeć samorządowców, którzy domagają się wprowadzenia takiej opłaty. Trwają analizy – wynika z ustaleń DGP. Lokalne władze mają w tym interes. Wkrótce prawo nakaże im osiągnąć w ciągu najbliższej dekady 50-proc. odzysk odpadów. Inaczej zapłacą kary. Kaucje za plastikowe butelki (szacuje się, że opłata będzie na podobnym poziomie co za opakowanie szklane – ok. 35 gr) z pewnością ułatwią spełnienie tego wymogu. Obowiązek płacenia za plastikowe opakowania i możliwość ich zwrotu wprowadziło wiele krajów. Od lutego tego roku na Litwie w cenę napoju jest wliczana kaucja 10 eurocentów. Obejmuje wszystkie butelki i puszki.

  czytaj więcej

 • Mirowska-Łoskot: Wakacje w kolorach tęczy

  Mirowska-Łoskot: Wakacje w kolorach tęczy

  Przed nami długo wyczekiwany wakacyjny urlop. Jednak kilka najprostszych czynności może nam uprzykrzyć beztroski wyjazd. Na przykład segregacja śmieci. Warszawiak, który jest przyzwyczajony do wyrzucania papieru do czerwonych pojemników, zdziwi się, gdy pojedzie nad morze albo w góry.

  czytaj więcej

 • Kolorowa rewolucja w śmieciach za nawet 112 mln zł

  Kolorowa rewolucja w śmieciach za nawet 112 mln zł

  Resort środowiska chce ujednolicić zasady segregacji odpadów. Teraz co gmina, to inne kolory pojemników, a nawet ich liczba. Po zmianach, niezależnie gdzie będziemy mieszkać, papier czy szkło wrzucimy do koszy o ustalonym kolorze.

  czytaj więcej

 • Trzy kosze wystarczą, aby dobrze segregować śmieci

  Trzy kosze wystarczą, aby dobrze segregować śmieci

  Około 55 proc. Polaków mieszka w blokach, w których mieszkania w większości są małe i z ciasną kuchnią. Wydzielenie w niej pięciu koszy, w których będą gromadzone śmieci, może być trudne - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Bartoszkiewicz, twórca Systemu EKO AB sieciowego odbioru i segregacji odpadów komunalnych od mieszkańców.

  czytaj więcej

 • Gminy nie chcą kolorowej rewolucji śmieciowej

  Gminy nie chcą kolorowej rewolucji śmieciowej

  Samorządy będą musiały wprowadzić zmiany w umowach zawartych z firmami, które odbierają śmieci od mieszkańców. Wprowadzenie obowiązkowej segregacji odpadów na pięć frakcji, to nie tylko zmiana kolorystki. Resort środowiska najwyraźniej o tym zapomniał – sugeruje w swoim stanowisku Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

  czytaj więcej

 • Recykling po polsku: Zawieszone sankcje i fikcyjne sprawozdania

  Recykling po polsku: Zawieszone sankcje i fikcyjne sprawozdania

  Setkom gmin, które nie osiągnęły wymaganych poziomów przetwarzania odpadów, grożą milionowe kary. – Gdyby składały prawdziwe zeznania, byłyby to miliardy – twierdzą eksperci.

  czytaj więcej

 • Wywóz śmieci: Opłata z kwietnia może obowiązywać wcześniej

  Wywóz śmieci: Opłata z kwietnia może obowiązywać wcześniej

  Rada gminy nie złamała prawa, ustalając ryczałtową, roczną stawkę za wywóz śmieci, nawet jeżeli wprowadziła ją dopiero w połowie roku – uznał NSA.

  czytaj więcej

 • Gminy apelują o wstrzymanie kolorowej rewolucji w śmieciach

  Gminy apelują o wstrzymanie kolorowej rewolucji w śmieciach

  Samorządy zabiegają, aby resort środowiska wycofał się z obowiązkowej segregacji odpadów na pięć frakcji. Ten jednak nie zamierza zrezygnować z tego pomysłu. Zgadza się jednak na ustępstwa.

  czytaj więcej

 • Segregacja śmieci będzie obowiązkowa?

  Segregacja śmieci będzie obowiązkowa?

  Samorządowcy chcą, aby segregacja odpadów była obowiązkowa. Ci, którzy nie będą stosować się do tego wymogu, zapłacą kary.

  czytaj więcej

 • Obowiązkowa segregacja śmieci: Gminy zapłacą miliony za wymianę pojemników

  Obowiązkowa segregacja śmieci: Gminy zapłacą miliony za wymianę pojemników

  Nie więcej niż 113 mln zł miał pierwotnie wynieść koszt wprowadzenia obowiązkowej segregacji śmieci na kilka frakcji. Ale okazuje się, że gminy na wymianę pojemników będą musiały wydać znacznie więcej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej