przepisy ochrony środowiska

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu przepisy ochrony środowiska. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące przepisy ochrony środowiska.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  W sierpniu 2014 r. zakończyły się negocjacje w sprawie CETA - kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej. W grudniu 2015 roku Komisja Europejska podała do wiadomości publicznej swój mandat do negocjacji, a 23 września 2016 roku w Bratysławie, podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu, padły wstępne deklaracje na temat jej przyjęcia. Ministrowie byli „za”. Protestujące w Bratysławie organizacje pozarządowe – „przeciw”. Ale z nimi ani teraz, ani wcześniej nie rozmawiano, podobnie jak w przypadku ACTA i TTIP. 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada, może dojść do parafowania umowy CETA. Czy i w jakim stopniu decyzja ta może wpłynąć na obywateli? Czy ta umowa będzie korzystna także dla nich, czy wyłącznie dla wielkich firm ponadnarodowych?

  czytaj więcej

 • Terlikowski: Żona nie jest własnością męża ani w polskim prawie, ani w polskiej tradycji. Ostateczna decyzja należy do kobiety [WYWIAD]

  Terlikowski: Żona nie jest własnością męża ani w polskim prawie, ani w polskiej tradycji. Ostateczna decyzja należy do kobiety [WYWIAD]

  - Tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono, więc nie wiem. Ale wiem, jak powinienem się zachować. Na pewno chciałbym walczyć o obydwoje. I o żonę, i o dziecko. Ale ostateczna decyzja i tak należy do kobiety - mówi Tomasz Terlikowski.

  czytaj więcej

 • MS organizuje konferencję: Konfiskata nielegalnych majątków. "Chcemy rozwiać obawy niektórych środowisk naukowych i przedsiębiorców"

  MS organizuje konferencję: Konfiskata nielegalnych majątków. "Chcemy rozwiać obawy niektórych środowisk naukowych i przedsiębiorców"

  Poniedziałkowa międzynarodowa konferencja nt. konfiskaty majątku uzyskanego w wyniku przestępstw ma m.in. rozwiać obawy niektórych polskich przedsiębiorców, co do proponowanych rozwiązań - mówi PAP minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

  czytaj więcej

 • CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA czyli kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa pomiędzy UE a Kanadą została wynegocjowana w sierpniu 2014 roku. Ta "starsza siostra" TTIP długo trzymana była w tajemnicy (podobnie jak kiedyś ACTA i nadal TTIP). 27 października tego roku może dojść do jej parafowania. Pod naciskiem społecznym, KE zgodziła się co prawda na proces ratyfikacji przez państwa członkowskie, ale jednocześnie postanowiła wprowadzić tę umowę od razu, bez decyzji parlamentów krajowych. Co to oznacza? Że proces ratyfikacji może ciągnąć się latami, ale postanowienia umowy będą wdrażane od razu. Polski parlament także dał zielone światło do wprowadzenia tymczasowego umowy. Dla zwolenników CET-y obniżenie stawek celnych jest wystarczającym argumentem „za”. Dla przeciwników nie, bo -przekonują- korzyści odniesie kilka dużych firm ponadnarodowych, a przeciętni obywatele stracą, tak jak to miało miejsce po wprowadzeniu umowy NAFTA (USA-Kanada-Meksyk). Przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami dla rynku pracy, rolnego, konsumentów i ochrony środowiska. Szczególne zagrożenie stwarza mechanizm ICS (inwestor-przeciwko-państwu), za sprawą którego korporacje mogą skarżyć rządy, jeśli uznają, że ich decyzje (suwerenne przecież) nie pozwalają na planowany zarobek firmy. To rodzi obawy o odejście od demokratycznych zasad. Tu przeczytacie obszernie o umowie CETA, a poniżej prezentujemy galerię - ściągawkę "CETA - krok po kroku". Czy jest się czego obawiać i przeciwko czemu protestować.

  czytaj więcej

 • Ekoterroryści wyłudzają pieniądze od deweloperów. To biznes na wielką skalę

  Ekoterroryści wyłudzają pieniądze od deweloperów. To biznes na wielką skalę

  Co drugi przedsiębiorca był zmuszony do zapłacenia organizacji ekologicznej za odstąpienie od postępowania dotyczącego jego budowy – przyznaje Polski Związek Firm Deweloperskich.

  czytaj więcej

 • Krytyczny raport na temat KAS. Ministerstwo odpowiada na zarzuty

  Krytyczny raport na temat KAS. Ministerstwo odpowiada na zarzuty

  Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej nie poprawi ściągalności podatków, za to usankcjonuje upolitycznienie naczelników i dyrektorów organów podatkowych, a także ich zastępców – twierdzą eksperci Centrum Analiz i Studiów Podatkowych.

  czytaj więcej

 • Rząd zawłaszcza opłaty za wodę. Samorządy stracą miliony złotych

  Rząd zawłaszcza opłaty za wodę. Samorządy stracą miliony złotych

  Setki milionów stracą samorządy po wprowadzeniu nowej ustawy. Pieniądze popłyną do Wód Polskich.

  czytaj więcej

 • Elektroniczne zajęcie bankowego rachunku za 50 gr., ale może być drożej

  Elektroniczne zajęcie bankowego rachunku za 50 gr., ale może być drożej

  Od 8 września zajęcie rachunku bankowego przez komornika kosztuje tylko 50 gr. Kłopot w tym, że żadne przepisy nie określają limitu, do jakiego można tę opłatę podnieść.

  czytaj więcej

 • Zarządca parku nie może występować o pozwolenie na budowę

  Zarządca parku nie może występować o pozwolenie na budowę

  Dyrektor parku krajobrazowego wystąpił do starosty o pozwolenie na budowę. Czy przepisy dopuszczają taką możliwość?

  czytaj więcej

 • Rząd: Obywatele kupią tylko ekologiczne piece. Samorząd: Nie ma pieniędzy, będzie czarny rynek

  Rząd: Obywatele kupią tylko ekologiczne piece. Samorząd: Nie ma pieniędzy, będzie czarny rynek

  PROBLEM: Od początku 2018 r. w całym kraju będzie można legalnie kupować tylko ekologiczne, ale zarazem drogie piece na paliwa stałe. Taki projekt rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe o mocy nie większej niż 500 kW przedstawiło niedawno Rządowe Centrum Legislacji. Eksperci z zakresu środowiska są zgodni, że to dobry kierunek w budowaniu proekologicznego systemu. Dodają jednak, że słabym ogniwem będzie człowiek. Bez jego odpowiedniej edukacji nie dojdzie do ograniczenia niskiej emisji. Niektórzy samorządowcy są zdania, że rozporządzenie, zawierające rozwiązania nakazowo-zakazowe, nie ma szans na powodzenie. Wprowadzenie nakazu sprzedaży, a tym samym nabywania lepszych, ale drogich i skomplikowanych w eksploatacji kotłów, może spowodować skutek odwrotny do zamierzonego. Doprowadzi do powstania czarnego rynku tańszych kotłów czy produkcji urządzeń grzewczych metodą chałupniczą. To z kolei zamiast polepszyć stan powietrza w kraju, tylko ten problem pogłębi.

  czytaj więcej

 • Miasta zamknięte dla samochodów. Rząd rozważa wprowadzenie stref niskoemisyjnych

  Miasta zamknięte dla samochodów. Rząd rozważa wprowadzenie stref niskoemisyjnych

  Wprowadzenie stref niskoemisyjnych w miastach, do których mogłyby wjeżdżać np. tylko auta elektryczne – takie rewolucyjne zmiany bierze pod uwagę rząd. Samorządy są zadowolone.

  czytaj więcej

 • Senyszyn dla DGP: Bronię Polaków przed kaczystami i oszołomami [WYWIAD]

  Senyszyn dla DGP: Bronię Polaków przed kaczystami i oszołomami [WYWIAD]

  - Czuję żal, że nie ma mnie już w polityce. Bo ona jest narkotykiem i afrodyzjakiem. Z tego nałogu trudno się wyleczyć, więc piszę blogi, felietony, komentuję rzeczywistość na portalach społecznościowych - mówi w wywiadzie dla DGP Joanna Senyszyn, profesor nauk ekonomicznych, polityk SLD.

  czytaj więcej

 • NIK: Komunikacja miejska nadal niedostosowana do potrzeb niepełnosprawnych

  NIK: Komunikacja miejska nadal niedostosowana do potrzeb niepełnosprawnych

  Komunikacja miejska wciąż nie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych; najpowszechniejszy problem to zbyt mała liczba kursów pojazdów niskopodłogowych - wynika z raportu NIK. Kontrolerzy oceniają, że większość barier to efekt nierzetelnej analizy potrzeb niepełnosprawnych.

  czytaj więcej

 • Czy Bruksela zabije polską chemię? Zamach na Azoty to jednocześnie przysługa dla Rosji

  Czy Bruksela zabije polską chemię? Zamach na Azoty to jednocześnie przysługa dla Rosji

  W Brukseli i Strasburgu rusza rozgrywka, w której stawką jest przyszłość polskiej branży chemicznej. Propozycję rozporządzenia, które ma uregulować zawartość kadmu w nawozach fosforowych, Komisja Europejska zaprezentowała w marcu. Teraz zajmą się nią Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej, czyli organ, w którym zasiadają przedstawiciele rządów państw członkowskich. Negocjacyjna gra nad ostatecznym kształtem rozporządzenia właśnie się rozpoczyna.

  czytaj więcej

 • Prywatne strzelnice muszą mieć zgodę włodarza gminy

  Prywatne strzelnice muszą mieć zgodę włodarza gminy

  Czy kierownik jednostki samorządu terytorialnego może decydować o liczbie strzelnic na terenie jego jednostki?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej