przepisy ochrony środowiska

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu przepisy ochrony środowiska. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące przepisy ochrony środowiska.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Szyszko: Stawię się przed TSUE. Będę bronił honoru polskiej nauki i leśnictwa

  Szyszko: Stawię się przed TSUE. Będę bronił honoru polskiej nauki i leśnictwa

  Stawię się przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości 11 września, tak jak Trybunał sobie życzy - powiedział w środę minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że musi bronić honoru polskiej nauki, polskiego leśnictwa i ludzi mieszkających w pobliżu Puszczy Białowieskiej.

  czytaj więcej

 • Wciąż jesteśmy za słabo przygotowani na cyberataki [DEBATA DGP]

  Wciąż jesteśmy za słabo przygotowani na cyberataki [DEBATA DGP]

  Mijają dwa miesiące od ataku Petya, który pokazał, jak bardzo podatne na cyberzagrożenia są także polskie instytucje. Wcześniej był atak na Komisję Nadzoru Finansowego i bardzo groźny ransomware WannaCry, który trochę szczęśliwie ominął nasz kraj. O zagrożeniach i sposobach obrony przed cyberatakami dyskutowano podczas debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną.

  czytaj więcej

 • Efekt reformy emerytalnej: Tysiące pielęgniarek odejdzie ze szpitali i co dalej?

  Efekt reformy emerytalnej: Tysiące pielęgniarek odejdzie ze szpitali i co dalej?

  Eksperci są zgodni: obniżenie wieku emerytalnego będzie czynnikiem, który zwiększy i tak duży obecnie deficyt pielęgniarek i położnych w szpitalach.

  czytaj więcej

 • W poniedziałek posiedzenie Trybunału ws. zakazu cięć w Puszczy Białowieskiej

  W poniedziałek posiedzenie Trybunału ws. zakazu cięć w Puszczy Białowieskiej

  W poniedziałek w Luksemburgu odbędzie się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE ws. decyzji o natychmiastowym wstrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Polska argumentuje, że cięcia są niezbędne, by chronić siedliska i zapewnić bezpieczeństwo publiczne.

  czytaj więcej

 • Puszcza Białowieska w TSUE: Eksperci mają nadzieję, że Trybunał podtrzyma decyzję o zakazie wycinki

  Puszcza Białowieska w TSUE: Eksperci mają nadzieję, że Trybunał podtrzyma decyzję o zakazie wycinki

  - Nie wydaje mi się, aby obecność ministra Szyszki w Luksemburgu spowodowała, że TSUE odstąpi od podtrzymania postanowienia zabezpieczającego z końca lipca. Wynika to z faktu, że bezsprzecznie mamy do czynienia z łamaniem zasad ochrony Obszaru Natura 2000, zawartych w planie zadań ochronnych, a więc łamaniem prawa oraz z niezastosowania się do wezwań Komisji Europejskiej i Trybunału nakazujących wstrzymanie wycinki - mówi profesor Rafał Kowalczyk z PAN w Białowieży. 

  czytaj więcej

 • PO: PiS nakłada na Polaków kolejny podatek - od torebek foliowych

  PO: PiS nakłada na Polaków kolejny podatek - od torebek foliowych

  Rząd PiS nakłada na Polaków kolejny podatek; chce aby od nowego roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie były oferowane za darmo, ale maksymalnie kosztowały złotówkę - mówili w poniedziałek posłowie PO. PiS tłumaczy, że projekt noweli wynika z dyrektywy unijnej.

  czytaj więcej

 • Opłata klimatyczna 2018: Ile dopłacisz do wypoczynku?

  Opłata klimatyczna 2018: Ile dopłacisz do wypoczynku?

  W 2018 zaczną obowiązywać nowe stawki określające wysokość opłaty miejscowej (klimatycznej). Zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów, za dzień pobytu na obszarach ochrony uzdrowiskowej zapłacimy maksymalnie 3,14 zł. Wzrośnie również stawka na pozostałych obszarach.

  czytaj więcej

 • Trybunał UE: Rozpoczęło się posiedzenie ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Trybunał UE: Rozpoczęło się posiedzenie ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej

  W Luksemburgu, w poniedziałek po godz. 15 rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Swoje racje będą przedstawiać minister środowiska Jan Szyszko i przedstawiciele Komisji Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Sejm kończy wakacje. Czym zajmie się na pierwszym posiedzeniu?

  Sejm kończy wakacje. Czym zajmie się na pierwszym posiedzeniu?

  Sejm, który we wtorek rozpoczyna czterodniowe posiedzenie - pierwsze po wakacyjnej przerwie - wysłucha informacji rządu o działaniach wz. nawałnicami, które w sierpniu przeszły nad Polską. Posłowie zajmą się też projektami ustaw: o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych i o statusie sędziów TK.

  czytaj więcej

 • Od nowego roku torba foliowa w sklepie ma kosztować 20 groszy

  Od nowego roku torba foliowa w sklepie ma kosztować 20 groszy

  20 groszy miałaby od 2018 r. kosztować torba foliowa w sklepie; taką deklarację złożył resort środowiska na posiedzeniu sejmowej podkomisji - poinformował w poniedziałek poseł Dariusz Piontkowski (PiS). Jednak maksymalna opłata, zapisana w projekcie ustawy, to 1 zł.

  czytaj więcej

 • Nieoczekiwane skutki lex Szyszko. Tereny zabytkowe bez ochrony

  Nieoczekiwane skutki lex Szyszko. Tereny zabytkowe bez ochrony

  Obowiązujące od soboty prawo sprawi, że wojewódzcy konserwatorzy zabytków całkowicie utracą możliwość stosowania instytucji przewidzianych w ustawie o ochronie przyrody dla ochrony zieleni zabytkowej oraz rosnącej na terenach wpisanych do rejestru zabytków.

  czytaj więcej

 • Nowe przeliczanie f-gazów od 23 września

  Nowe przeliczanie f-gazów od 23 września

  PROBLEM: Ustawa z 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz.U. poz. 1567) wejdzie w życie 23 września 2017 r. Wpłynie ona przede wszystkim na obowiązki podmiotów korzystających z urządzeń działających przy użyciu freonów. Są one czynnikami chłodniczymi w wielu urządzeniach i systemach wymagających obniżonych temperatur, m.in. w klimatyzatorach, centralach klimatyzacyjnych, chłodniach, lodówkach, pompach ciepła, magazynach niskotemperaturowych itp.

  czytaj więcej

 • Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Nie wszystkie pozostałości produkcyjne muszą być w myśl prawa odpadami. Część z nich ma szansę być uznana za produkt uboczny. Takie zakwalifikowanie może być dla przedsiębiorcy atrakcyjne z prostego powodu: skoro produkt uboczny nie jest odpadem, to nie podlega rygorom szeroko pojętego prawa odpadowego. A to przekłada się na oszczędności, korzyści i generalnie większą wygodę, np. brak obowiązków sprawozdawczych i innych wynikających z przepisów środowiskowych. Aby jednak zakwalifikować pozostałości produkcyjne jako produkt uboczny, trzeba najpierw dokonać zgłoszenia marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce ich wytwarzania. Problem w tym, że powinny być przy tym spełnione określone w ustawie warunki. Jak się okazuje w praktyce, wykazanie przed organami administracji publicznej, że mamy do czynienia z produktem ubocznym, a nie odpadem, nie jest wcale zadaniem łatwym, nie tylko ze względu na brak rozporządzenia (które powinno zostać wydane na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy o odpadach), ale i z powodu wątpliwości interpretacyjnych, jakie niosą za sobą te relatywnie nowe przepisy. Jakie warunki trzeba spełnić, jak wygląda procedura i jak zwiększyć szansę na uznanie produktu za uboczny?

  czytaj więcej

 • Wycinka drzew z prywatnych nieruchomości: Szyszko wie o kłopotach gmin, ale nie pomoże

  Wycinka drzew z prywatnych nieruchomości: Szyszko wie o kłopotach gmin, ale nie pomoże

  Samorządy mają problemy z nowymi zasadami usuwania drzew z prywatnych nieruchomości. Ministerstwo Środowiska nie zamierza ich rozwiązać.

  czytaj więcej

 • Rząd przyśpiesza w walce o czyste powietrze

  Rząd przyśpiesza w walce o czyste powietrze

   Samorządy będą musiały zdecydować, czy na terenach, gdzie przekroczone są standardy powietrza, wprowadzić ostrzejsze wymagania emisyjne. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy – Prawo ochrony środowiska. Wczoraj pracowała nad nim komisja ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej