przepisy ochrony środowiska

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu przepisy ochrony środowiska. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące przepisy ochrony środowiska.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ochrona wartości konstytucyjnych? Adwokatura powinna zacząć od samej siebie

  Ochrona wartości konstytucyjnych? Adwokatura powinna zacząć od samej siebie

  Nie tylko nieubłagana logika kalendarza, ale także coraz częstsze przejawy nadzorczej nadaktywności organów samorządu adwokackiego wskazują jednoznacznie, że rok wyborczy w adwokaturze dobiegł końca. Rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Katowicach tłumaczy adwokatom, że ukrywanie przed nimi orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego dotyczącego zakazu reklamy jest przejawem najwyższej troski władz adwokatury o jej morale.

  czytaj więcej

 • Gminy porządkują ukryte reklamy, ale pomniki i kostka brukowa to problem

  Gminy porządkują ukryte reklamy, ale pomniki i kostka brukowa to problem

  PROBLEM: Ustawa krajobrazowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 774 ze zm.) uderzając w niechciane reklamy w miastach, przysporzyła włodarzom sporo rozterek. W obecnym stanie prawnym bowiem trudno jednoznacznie stwierdzić, jak należy np. traktować dane fundatora pomnika, które są na nim umieszczone. A co z kostką brukową z napisem firmy? Czy jest to tylko niewinna informacja o inwestorze, czy już powinna być traktowana jak reklama? A jeśli tak, to czy musi być na nią wydane pozwolenie i czy powinna być regulowana w specjalnej uchwale? A może trzeba za nią płacić, gdy jest umieszczona w pasie drogowym? Postanowiliśmy sprawdzić, jak poszczególne jednostki samorządowe radzą sobie z tego typu problemami. Pytania w sprawie reklam umieszczanych na elementach architektonicznych zadaliśmy także prawnikom. I choć ich opinie się różnią co do zasadności podejmowania uchwał w tym zakresie, to zgodnie twierdzą, że to, które z regulacji stosuje się w konkretnym przypadku i kiedy jest mowa o reklamie, uzależnione jest od faktycznych okoliczności w danej sprawie. Taki wniosek płynie też z lektury pionierskiej „uchwały pomnikowej” miasta Wrocławia.

  czytaj więcej

 • Samorządy ruszają na wojnę ze smogiem. Będą zakazy dla mieszkańców

  Samorządy ruszają na wojnę ze smogiem. Będą zakazy dla mieszkańców

  Śląsk, Małopolska, Mazowsze, Podkarpacie i Opole pracują nad przepisami zakazującymi m.in. palenia węglem i ogrzewania domów starymi piecami.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2017 rok

  Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2017 rok

  Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2017 r. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Zgodnie z ustawą, dochody budżetu państwa wyniosą ponad 325 mld zł, a wydatki ponad 384 mld zł, maksymalny poziom deficytu nie przekroczy zaś 59 mld 345 mln 500 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Opłata paliwowa jest zgodna z prawem Unii

  Opłata paliwowa jest zgodna z prawem Unii

  Pobierana w naszym kraju dodatkowa danina od paliw nie narusza przepisów UE, bo spełnia szczególny cel – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Tanio w piecu nie napalisz: Zakaz sprzedaży niskiej jakości węgla od jesieni?

  Tanio w piecu nie napalisz: Zakaz sprzedaży niskiej jakości węgla od jesieni?

  Ministerstwo Środowiska chce, aby zakazy dotyczące sprzedaży niskiej jakości węgla do ogrzewania domów obowiązywały już jesienią. Na przeszkodzie może stanąć gospodarka.

  czytaj więcej

 • Gminy ratują stare drzewa przed wycinką. Muszą zdążyć przed mieszkańcami

  Gminy ratują stare drzewa przed wycinką. Muszą zdążyć przed mieszkańcami

  Lokalne władze mają pomysł, jak uniemożliwić wycinkę niektórych drzew. Mogą jednak nie zdążyć, zanim mieszkańcy sięgną po siekiery.

  czytaj więcej

 • Od 2019 roku koniec bezpłatnych torebek foliowych

  Od 2019 roku koniec bezpłatnych torebek foliowych

  Konieczność pobierania od klientów dodatkowej opłaty za foliówki nie ominie sklepikarzy. Resort środowiska przedstawił nową wersję projektu ustawy o gospodarce opakowaniami.

  czytaj więcej

 • Można uniknąć akcyzy od węgla

  Można uniknąć akcyzy od węgla

  Od początku 2017 r. więcej przedsiębiorstw płaci podatek od wyrobów węglowych użytych do celów opałowych. Część nawet nie wie, że od daniny może uciec, i to w pełni legalnie.

  czytaj więcej

 • Hura! Smog sprawą ważną politycznie

  Hura! Smog sprawą ważną politycznie

  Rada Ministrów przyjęła program „Czyste powietrze”. Ale bez wsparcia gospodarstw domowych walka z pyłami jest skazana na porażkę.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej