przepisy ochrony środowiska

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu przepisy ochrony środowiska. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące przepisy ochrony środowiska.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Okres wakacji pozwala na rozkręcenie sezonowego biznesu. W tym czasie jak grzyby po deszczu powstają lodziarnie, małe przydrożne bary (nierzadko w prowizorycznych warunkach), smażalnie ryb. Intratną inwestycją jest także założenie pola biwakowego lub kempingu. To, że jest to tymczasowa działalność, która prowadzona jest niekiedy zaledwie przez 2-3 miesiące, wcale nie oznacza, iż nie wiążą się z nią określone problemy, równie istotne jak w przypadku działalności całorocznej. Przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania przedsiębiorców, uwzględniając najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych. Bierzemy też pod uwagę ostatnie zmiany przepisów, a wśród nich m.in. znowelizowane od 16 kwietnia br. rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 22, poz. 169 ze zm.).

  czytaj więcej

 • TSUE: Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z przepisów dyrektywy wodnej

  TSUE: Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z przepisów dyrektywy wodnej

  Dzisiejszym wyrokiem Trybunał orzekł, że nie dokonując pełnej lub prawidłowej transpozycji przepisów dyrektywy wodnej, Polska uchybiła zobowiązaniom spoczywającym na niej na mocy tej dyrektywy.

  czytaj więcej

 • Brexit zajmie Londynowi lata. Czy Wielkiej Brytanii grozi paraliż?

  Brexit zajmie Londynowi lata. Czy Wielkiej Brytanii grozi paraliż?

  Ostatni raz Zjednoczone Królestwo negocjowało umowę o wolnym handlu 45 lat temu. „Financial Times” oszacował, że w brytyjskiej administracji jest ok. 20 osób, które byłyby w stanie podołać takiemu zadaniu. A potrzeba 500.

  czytaj więcej

 • Potrzebne nam są wolne związki zawodowe

  Potrzebne nam są wolne związki zawodowe

  Niektórzy zwolennicy wolnego rynku z chęcią wysłaliby „zawodowe związki na Powązki”, czyli na cmentarz historii. Niesłusznie. Bo ich działalność nie musi być z definicji warcholstwem ani cyniczną walką o przywileje. Są także inne ciekawe modele związków zawodowych. Całkowicie wyjątkowy jest model japoński. Tam związki doprowadziły do sytuacji, w której z jednej strony wywalczyły dożywotnią gwarancję zatrudnienia (choć nie ma ona charakteru formalnego), z drugiej stały się siłą działającą raczej na poziomie politycznym, a nie oddolnym.

  czytaj więcej

 • Społeczna odpowiedzialność biznesu coraz mocniej puka do drzwi polskich firm

  Społeczna odpowiedzialność biznesu coraz mocniej puka do drzwi polskich firm

  Międzynarodowe standardy sprawozdawczości z zakresu CSR zostały wreszcie przetłumaczone na polski. Mniejsze firmy będą miały do nich łatwiejszy dostęp, a dzięki ich stosowaniu mogą stać się bardziej konkurencyjne.

  czytaj więcej

 • Połączenie adwokatów i radców prawnych? Chcą go nieliczni

  Połączenie adwokatów i radców prawnych? Chcą go nieliczni

  Mało prawdopodobne, by fuzja samorządów przyczyniła się do poprawy warunków wykonywania zawodów adwokata i radcy.

  czytaj więcej

 • Śmieci: Gmina usunie ekologiczną bombę na koszt właściciela

  Śmieci: Gmina usunie ekologiczną bombę na koszt właściciela

  Samorząd będzie mógł niezwłocznie usunąć odpady, które zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, a zalegają na prywatnych posesjach. Nie będzie musiał za to płacić.

  czytaj więcej

 • Czy bank może kserować dowód? GIODO zaczyna batalię i tym razem chce wygrać

  Czy bank może kserować dowód? GIODO zaczyna batalię i tym razem chce wygrać

  Banki kopiują dokumenty tożsamości. Ta praktyka, choć dla nich wygodna, naraża klientów na niepotrzebne ryzyko. GIODO zaczyna kolejną batalię, którą tym razem chce wygrać.

  czytaj więcej

 • CETA bez głosowania parlamentów krajowych? Komisja Europejska ma nowy plan

  CETA bez głosowania parlamentów krajowych? Komisja Europejska ma nowy plan

  Komisja Europejska oficjalnie zwróciła się do Rady UE o podpisanie umowy handlowej CETA, wynegocjowanej pomiędzy UE a Kanadą. Mimo uznania, że jest to umowa mieszana, a więc jej przyjęcie wymaga zgody parlamentów krajowych, komisarz Cecilia Malmström liczy na tymczasowe stosowanie umowy już po wydaniu przez Radę pozytywnej decyzji a przed ratyfikacją jej przez parlamenty krajowe.

  czytaj więcej

 • Choroba zawodowa: ZUS nie pomoże przy sporządzaniu zawiadomienia

  Choroba zawodowa: ZUS nie pomoże przy sporządzaniu zawiadomienia

  Do naszej firmy wpłynęło zawiadomienie o stwierdzeniu choroby zawodowej. Z tego, co wiem, w takim przypadku obowiązkiem pracodawcy jest przesłanie zawiadomienia o skutkach takiej choroby do Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Skąd pracodawca pozyskuje informacje o tych skutkach● Czy opisuje je lekarz orzecznik ZUS● Czy pracodawca obligatoryjnie otrzymuje takie informacje od stosownych instytucji.

  czytaj więcej

 • Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu?

  Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu?

  Miałem ważny przegląd techniczny, ale policja podczas kontroli stwierdziła, że samochód jest na tyle niesprawny, że zagraża bezpieczeństwu na drodze. I w związku z tym zatrzymano mi dowód rejestracyjny – narzeka pan Joachim. – Czy rzeczywiście policjanci mieli prawo pozbawić mnie (tymczasowo) tego dokumentu – zastanawia się kierowca.

  czytaj więcej

 • Kolorowa rewolucja w śmieciach za nawet 112 mln zł

  Kolorowa rewolucja w śmieciach za nawet 112 mln zł

  Resort środowiska chce ujednolicić zasady segregacji odpadów. Teraz co gmina, to inne kolory pojemników, a nawet ich liczba. Po zmianach, niezależnie gdzie będziemy mieszkać, papier czy szkło wrzucimy do koszy o ustalonym kolorze.

  czytaj więcej

 • W Polsce nie ma patriotyzmu konstytucyjnego

  W Polsce nie ma patriotyzmu konstytucyjnego

  Nie stworzyliśmy w Polsce czegoś na kształt patriotyzmu konstytucyjnego, przekonania o ważności, a może i dumy z istnienia zbioru zasad ważniejszych niż zwykłe prawo.

  czytaj więcej

 • Zgoda na wycinkę drzew nie będzie potrzebna

  Zgoda na wycinkę drzew nie będzie potrzebna

  Samorządowcy prędzej zrezygnują z obowiązku występowania o zezwolenie na wycinkę drzew, niż ustalą nowe zasady – uważają eksperci. To będzie im się bardziej opłacać.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej