przepisy ochrony środowiska

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu przepisy ochrony środowiska. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące przepisy ochrony środowiska.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak rozliczyć wydatki na zakup odzieży ochronnej w CIT i VAT

  Jak rozliczyć wydatki na zakup odzieży ochronnej w CIT i VAT

  ABC sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) nabyła 5 września 2016 r. od firmy X odzież roboczą i obuwie robocze na łączną kwotę 6150 zł, w tym VAT 1150 zł. Ogółem zakupiono 20 kompletów odzieży i 20 par obuwia (odzież robocza – wartość jednego zestawu 150 zł, obuwie robocze – wartość jednej pary 100 zł). Odzież, obuwie robocze i środki ochrony indywidualnej zostały nabyte z zamiarem przekazania pracownikom magazynu zgodnie z wymogami prawa pracy. Spółka ABC zajmuje się importem i dystrybucją materiałów budowlanych. Faktura dokumentująca nabycie przedmiotowej odzieży i obuwia roboczego została wystawiona 5 września 2016 r. Spółka ABC odebrała tę fakturę w dniu jej wystawienia łącznie z nabytymi towarami. Zapłaty za fakturę spółka dokonała 19 września 2016 r., w ostatnim dniu umownego terminu płatności. Przewidywany okres używania odzieży i obuwia jest dłuższy niż rok, ale spółka chciałaby te wydatki zaliczyć wprost do kosztów uzyskania przychodów. Jak spółka powinna rozliczyć nabycie tych towarów na gruncie VAT i CIT? Podatek VAT i zaliczki na CIT spółka płaci miesięcznie, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

  czytaj więcej

 • Powszechna składka audiowizualna upadła. Kolejny pomysł na finansowanie TVP jest równie absurdalny

  Powszechna składka audiowizualna upadła. Kolejny pomysł na finansowanie TVP jest równie absurdalny

  Po fiasku idei powszechnej składki audiowizualnej czas na nowy pomysł – jak zreformować ustawę abonamentową i zapewnić środki na TVP i Polskie Radio. Zdaniem Jacka Kurskiego należy przyjąć, że w każdym gospodarstwie stoi telewizor.

  czytaj więcej

 • "Chcą nam wmówić, że możliwa jest rezygnacja z TTIP, bo to nie był udany projekt, a CETA to całkiem coś innego" [WYWIAD]

  "Chcą nam wmówić, że możliwa jest rezygnacja z TTIP, bo to nie był udany projekt, a CETA to całkiem coś innego" [WYWIAD]

  - Choć proces negocjacji TTIP chwieje się, to jeszcze nie upadł. Nadal czekamy na głos KE, która przyzna, że ta misja się nie powiodła i pora ją skończyć. Niestety, wycofywanie się ostatnio niektórych krajów z TTIP może być budowaniem przedpola dla umowy CETA. A ona była negocjowana wcześniej niż umowa z USA i kompletnie poza debatą publiczną - przestrzega w rozmowie z gazetaprawna.pl Maria Świetlik z Akcji Demokracja. 22 września będą zapadać kluczowe decyzje w tej kwestii. 

  czytaj więcej

 • W Puszczy Białowieskiej wycięto 7 tys. drzew

  W Puszczy Białowieskiej wycięto 7 tys. drzew

  W tym roku ze względów bezpieczeństwa ścięto i pozostawiono do naturalnego rozkładu w Puszczy Białowieskiej 7 tys. drzew - poinformowały PAP Lasy Państwowe. Resort środowiska dodaje, że wkrótce w puszczy mają ruszyć cięcia sanitarne i nowe nasadzenia.

  czytaj więcej

 • Wycinka drzew bez opłat: Za nasadzenia zastępcze odpowiada nabywca nieruchomości czy deweloper?

  Wycinka drzew bez opłat: Za nasadzenia zastępcze odpowiada nabywca nieruchomości czy deweloper?

  Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U z 2015 r. poz. 1651 ze zm.; dalej: u.o.p.) daje przedsiębiorcom ubiegającym się o zezwolenie na wycinkę drzew lub krzewów możliwość zwolnienia się z obowiązku uiszczenia opłaty za ich usunięcie. Możliwe jest to pod warunkiem m.in. wypełnienia obowiązku nasadzeń zastępczych oraz utrzymania żywotności posadzonych drzew przez 3 lata. Deweloperzy mają jednak często z tym problem, gdyż z reguły po zakończeniu budowy przenoszą własność nieruchomości na nabywców. Kto więc ma odpowiadać za utrzymanie nasadzeń w prawidłowej kondycji po zbyciu nieruchomości – nabywca czy w dalszym ciągu deweloper?Wycinka drzew bez opłat: Za nasadzenia zastępcze odpowiada nabywca czy deweloper?

  czytaj więcej

 • Prezes Instytutu Ordo Iuris: Wypełniliśmy pewną niszę

  Prezes Instytutu Ordo Iuris: Wypełniliśmy pewną niszę

  Oczywiście, że mam poczucie wpływu na rzeczywistość. Na pewno klimat jest teraz dużo lepszy do wprowadzenia w życie naszych propozycji aniżeli wtedy, gdy u władzy była koalicja PO-PSL – mówi Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, konserwatywnego prawniczego think tanku

  czytaj więcej

 • Gdy mecenas ma trudny charakter

  Gdy mecenas ma trudny charakter

  Klient nie musi weryfikować pism formułowanych przez swojego pełnomocnika ani też zatwierdzać ich treści

  czytaj więcej

 • Ochrona stosunków wodnych ważniejsza niż prawa właściciela

  Ochrona stosunków wodnych ważniejsza niż prawa właściciela

  Wójt może nakazać wykonanie urządzeń regulujących stan wody na danym gruncie. Także gdy działania inwestora, które doprowadziły do naruszenia poziomu wody u sąsiadów, były zgodne z prawem.

  czytaj więcej

 • Powiaty muszą informować o niebezpiecznych substancjach zalegających w ziemi

  Powiaty muszą informować o niebezpiecznych substancjach zalegających w ziemi

  Starostowie mają zidentyfikować na swoim terenie stare, nawet tylko potencjalne zanieczyszczenia powierzchniowe warstw gruntu. Czas na to oraz na przekazanie danych do rejestru to niespełna 25 miesięcy.

  czytaj więcej

 • Rząd: Cywilizujemy hazard. Opozycja: Chodzi tylko o dochody

  Rząd: Cywilizujemy hazard. Opozycja: Chodzi tylko o dochody

  Ochrona graczy przed negatywnymi skutkami hazardu i walka z szarą strefą - to według wiceministra finansów Wiesława Janczyka główne cele projektu nowelizacji ustawy hazardowej, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek w Sejmie.

  czytaj więcej

 • Gowin przedstawił plany dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego. Sprawdź, co się zmieni

  Gowin przedstawił plany dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego. Sprawdź, co się zmieni

  Zmiany w systemie szkolnictwa wyższego, wsparcie partnerstwa nauki z biznesem oraz realizacja społecznej odpowiedzialności nauki - to elementy planu zmian systemowych dla nauki i szkolnictwa wyższego, przedstawionego we wtorek na posiedzeniu rządu przez ministra nauki.

  czytaj więcej

 • Fałszywe faktury z karą jak za zabójstwo

  Fałszywe faktury z karą jak za zabójstwo

  25 lat więzienia za puste faktury – to najwyższa kara przewidziana w przyjętym wczoraj przez Radę Ministrów projekcie nowelizacji kodeksu karnego.

  czytaj więcej

 • Kanalizacja lub kara. Szamba do muzeum

  Kanalizacja lub kara. Szamba do muzeum

  Mieszkańcy będą musieli przyłączyć się do sieci we wskazanym w ustawie terminie. Pod groźbą sankcji.

  czytaj więcej

 • Właściciele ziemi śpią na ekologicznej bombie, która po zmianie prawa może wybuchnąć

  Właściciele ziemi śpią na ekologicznej bombie, która po zmianie prawa może wybuchnąć

  Pięć nowych rozporządzeń szczegółowo regulujących zasady postępowania z zanieczyszczoną ziemią, które zostały opublikowane 5 września 2016 r. i jednocześnie tego samego dnia weszły w życie, może właścicielom niektórych gruntów przydać nowych obowiązków, a przy tym zdrowo uderzyć ich po kieszeni. Wszystko dlatego, że nowe przepisy bardziej restrykcyjnie niż obowiązujące wcześniej rozporządzenia określają istotne kwestie dotyczące ich obowiązków w zakresie oczyszczania zanieczyszczonych gruntów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej