ministerstwo środowiska

Ministerstwo Środowiska, utworzone w 1999 ministerstwo zajmuje się ochroną środowiska oraz gospodarką wodną w Polsce.


 • Fundusze unijne: Dokąd po pieniądze na rozwój firm

  Fundusze unijne: Dokąd po pieniądze na rozwój firm

  Fundusze na infrastrukturę, wsparcie rozwoju przedsiębiorstw, technologie, szkolenia dla pracowników, osób z niepełnosprawnością. Mogą z nich zaczerpnąć również przedsiębiorcy. Ale jak się dowiedzieć, skąd i na co można dostać finansowanie?

  czytaj więcej

 • Bezprawne ogrodzenia i brak przejścia nad jeziorem? NIK potwierdza samowolę, a władze bezradne

  Bezprawne ogrodzenia i brak przejścia nad jeziorem? NIK potwierdza samowolę, a władze bezradne

  PRAWO WODNE: Spacer brzegiem jeziora? Zapomnijmy. Półtorametrowa strefa niezagrodzona od brzegu, czyli tzw. prawo przejścia, to na ogół fikcja prawna. Kto ma grunt na brzegu, grodzi go do samej wody, a nawet w głąb akwenu, żeby nikt mu nie naruszał własności. Do zmiany podejścia nie może zmusić opornych ani wójt, ani zarząd gospodarki wodnej, ani nawet policja. Kary są śmieszne, a przypadków naruszeń jest coraz więcej. Sprawie przyjrzała się po raz kolejny Najwyższa Izba Kontroli. Potrzebna jest zmiana przepisów, bo kary są mało dolegliwe, a skuteczna pozostaje w praktyce tylko droga sądowa. To zaś trwa bardzo długo. Choć wynika to wprost z przepisów, spory budzi też samo ustalanie linii brzegowej, a ostatni wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza, że w mniej zawiłych sprawach wątpliwości nie ma. Najważniejsza jest krawędź brzegu, potem linia porostu traw i wreszcie stan wody (patrz poniżej). Niewiele wskazuje na to, że coś się zmieni. Wprawdzie obecnie trwają prace nad nowym prawem wodnym (projekt jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji), a resort środowiska odpowiada, że analizuje raport, ale zapowiedzi zmiany przepisów w tej kwestii na razie jednak nie ma.

  czytaj więcej

 • Warszawa: Protest branży śmieciowej przeciwko zmianom ws. odbioru odpadów

  Warszawa: Protest branży śmieciowej przeciwko zmianom ws. odbioru odpadów

  Przeciwko możliwości bezprzetargowego zlecania spółkom komunalnym przez gminy m.in. odbioru śmieci protestowała we wtorek w Warszawie branża odpadowa. Uważa ona, że proponowane zmiany w prawie doprowadzą do upadku 200 polskich firm i utraty pracy przez 18 tys. osób.

  czytaj więcej

 • Wniosek RPO poróżnił prokuratorów

  Wniosek RPO poróżnił prokuratorów

  Rzecznik praw obywatelskich uprawia politykę, a nie walczy o nasze prawa – takie głosy wybrzmiewają w środowisku prokuratorskim. Dowodem ma być ostatnia jego interwencja dotycząca przenoszenia prokuratorów o kilka stopni niżej w hierarchii.

  czytaj więcej

 • Gliński o MKiDN za rządów PO: Lekkomyślność i dowolność działań

  Gliński o MKiDN za rządów PO: Lekkomyślność i dowolność działań

  Panowała lekkomyślność, dowolność działań, swoista radosna twórczość w zakresie polityki kulturalnej państwa - tak stan resortu kultury za rządów PO i PSL określił w środę w Sejmie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

  czytaj więcej

 • Radziwiłł: Spuścizną po PO-PSL są kłopoty z informatyzacją i zadłużenie

  Radziwiłł: Spuścizną po PO-PSL są kłopoty z informatyzacją i zadłużenie

  Zaniedbania poprzedniej ekipy rządzącej skutkują m.in. kłopotami z informatyzacją polskiej służby zdrowia oraz zadłużeniem szpitali – powiedział w środę minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oceniając ostatnie osiem lat sprawowania władzy przez koalicję PO-PSL.

  czytaj więcej

 • Macierewicz: Siły zbrojne nie zapewniały bezpieczeństwa RP

  Macierewicz: Siły zbrojne nie zapewniały bezpieczeństwa RP

  Gdy wchodziłem do ministerstwa obrony, Siły Zbrojne RP nie posiadały ani zdolności zapewnienia bezpieczeństwa terytorium państwa, obszaru powietrznego, kluczowych obiektów kierowania państwem, ani cyberprzestrzeni - mówił w środę w Sejmie minister ON Antoni Macierewicz, przedstawiając audyt swego resortu.

  czytaj więcej

 • Teraz pieniądze popłyną rzekami

  Teraz pieniądze popłyną rzekami

  Prace hydrotechniczne będą nowym kluczowym rynkiem infrastrukturalnym dla setek firm – obok dróg, kolei i energetyki.

  czytaj więcej

 • Jak złoty zareaguje na decyzję Moody’s?

  Jak złoty zareaguje na decyzję Moody’s?

  Od czasu styczniowej redukcji wiarygodności kredytowej Polski przez Standard & Poor's, rynek spekuluje na temat podobnych kroków kolejnych agencji. W piątek poznamy decyzję agencji Moody’s. Czy cięcie ratingu jest rzeczywiście przesądzone i jaki będzie miało wpływ na złotego? Wyjaśnia Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl.

  czytaj więcej

 • Procedura sądowa jest pracochłonna, nieracjonalna, czasami absurdalna. Terapia szokowa musi nadejść

  Procedura sądowa jest pracochłonna, nieracjonalna, czasami absurdalna. Terapia szokowa musi nadejść

  Szukanie odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć równowagę między niezależnością sędziów a ich rozliczalnością, nie jest końcem demokracji. Łaciński dylemat: kto będzie pilnować samych strażników, jest aktualny w każdej epoce. Polskie sądy wymagają naprawy. Jedni się jej boją, drudzy wyczekują.

  czytaj więcej

 • Nowy algorytm: W pogoni za jakością, a nie za studentem [WYWIAD]

  Nowy algorytm: W pogoni za jakością, a nie za studentem [WYWIAD]

  WYWIAD TERESA CZERWIŃSKA Cały czas mówi się o tym, że student jest kosztem. Tymczasem jest inwestycją. Jeżeli chcemy innowacyjnej gospodarki, musimy w niego inwestować

  czytaj więcej

 • Europejski Kongres Medyczny – Zdrowie w wymiarze krajowym i międzynarodowym

  Europejski Kongres Medyczny – Zdrowie w wymiarze krajowym i międzynarodowym

  Już za 3 tygodnie w Gdańsku odbędzie się II edycja Europejskiego Kongresu Medycznego. W wydarzeniu udział weźmie wielu znakomitych międzynarodowych i polskich ekspertów z zakresu zdrowia publicznego, ekonomii i zarządzania placówkami medycznymi. Podczas dwóch dni kongresowych odbędzie się szereg interesujących debat, które będą dotyczyły najbardziej aktualnych problemów służby zdrowia w ujęciu europejskim.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej