ustawa

Ustawa – akt prawny o charakterze powszechnie obowiązującym, najczęściej obecnie uchwalany przez parlament (w niektórych państwach zatwierdzany później przez organ władzy wykonawczej).


 • Nie wiedziałeś, że w twojej sprawie toczyło się postępowanie administracyjne? Możesz żądać wznowienia

  Nie wiedziałeś, że w twojej sprawie toczyło się postępowanie administracyjne? Możesz żądać wznowienia

  Wznowienie postępowania administracyjnego pozwala na ponowne rozpoznanie i rozstrzygnięcie sprawy zakończonej ostateczną decyzją. Muszą ku temu zaistnieć określone ustawowo przesłanki. Inaczej mówiąc, można żądać wznowienia postępowania, o ile decyzja została wydana w postępowaniu obarczonym wadami prawnymi. Wznowienie postępowania jest dopuszczalne wyłącznie w takiej sprawie, w której została wydana ostateczna decyzja kończąca postępowanie w sprawie. Nie oznacza to konieczności wyczerpania toku instancyjnego.

  czytaj więcej

 • Dla dobra wspólnego, czyli jakiego? Metafizyka wprowadzana do języka prawa może usprawiedliwić wszystko

  Dla dobra wspólnego, czyli jakiego? Metafizyka wprowadzana do języka prawa może usprawiedliwić wszystko

  Jeśli niejeden doświadczony prawnik, wybitny filozof, wprawny konstytucjonalista czy zawzięty politolog ma problem z jasnym stwierdzeniem, czym jest dobro wspólne, to co ma powiedzieć przeciętny obywatel?

  czytaj więcej

 • SN: Za czołówkę telewizyjną należą się tantiemy

  SN: Za czołówkę telewizyjną należą się tantiemy

  Organizacja zarządzająca prawami autorskimi nie może ograniczać wypłat tantiem za niektóre rodzaje krótkich form audiowizualnych, emitowanych w telewizji. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Ruszają prace nad zmianami w Sądzie Najwyższym

  Ruszają prace nad zmianami w Sądzie Najwyższym

  Od wejścia w życie ustawy o SN (Dz.U. z 2018 r. poz. 5) minął zaledwie tydzień, a już widać, że nowe regulacje sprawiają sporo kłopotów. Wszystko dlatego, że powołano dwie zupełnie nowe izby – dyscyplinarną oraz kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych, a nie zapewniono warunków do ich funkcjonowania.

  czytaj więcej

 • Czy politycy i samorządowcy powinni mniej zarabiać?

  Czy politycy i samorządowcy powinni mniej zarabiać?

  Jarosław Kaczyński, prezes PiS, zapowiedział, że w administracji samorządowej i rządowej ma być skromnie. Czy samorządowi włodarze powinni mieć obniżone pensje?

  czytaj więcej

 • Dzień, w którym Unia może rozjechać Ubera

  Dzień, w którym Unia może rozjechać Ubera

  TSUE rozstrzygnie dziś, czy państwom członkowskim wolno wprowadzać sankcje dla firm konkurujących z tradycyjnymi korporacjami taksówkowymi.

  czytaj więcej

 • Tak firmy obchodzą zakaz handlu w niedzielę. Czy skarbówka pomoże PIP w tropieniu fałszerzy kodów PKD

  Tak firmy obchodzą zakaz handlu w niedzielę. Czy skarbówka pomoże PIP w tropieniu fałszerzy kodów PKD

  Za wskazanie dominującej działalności niezgodnie z prawdą grożą surowe kary. Solidarność chce, aby na wniosek inspektorów pracy prawdziwość danych weryfikowały urzędy skarbowe.

  czytaj więcej

 • Ostatni dzwonek na wniosek do rejestru rynku mocy

  Ostatni dzwonek na wniosek do rejestru rynku mocy

  Tego dnia rozpoczął się proces certyfikacji ogólnej w ramach rynku mocy. Przeprowadzają ją Polskie Sieci Elektroenergetyczne – operator systemu przesyłowego. Muszą do niej przystąpić wszyscy wytwórcy energii elektrycznej, którzy dysponują jednostkami o mocy osiągalnej co najmniej 2 MW brutto lub wyższej. Ten całkowicie nowy obowiązek certyfikacji wprowadziła ustawa z 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz.U. z 2018 r. poz. 8). Warto zwrócić uwagę, że obejmuje on nie tylko tych przedsiębiorców, którzy planują swój udział w aukcjach rynku mocy, lecz znacznie szerszy krąg podmiotów – również tych, którzy produkują energię na własne potrzeby, ale mają podpisaną umowę przyłączeniową z firmami dystrybucyjnymi. Ponadto do certyfikacji ogólnej mogą fakultatywnie przystąpić te podmioty, które planują udział w aukcjach mocy w ramach samodzielnych lub agregowanych jednostek DSR (tj. oferujących redukcję mocy). PSE szacuje, że łącznie zobowiązanych może być nawet ok. 2 tys. podmiotów. Przedstawiamy, jak przebiega procedura certyfikacji.- Chociaż certyfikacja ogólna w ramach rynku mocy potrwa do 29 maja 2018 r., to dla zobowiązanych istotna jest data 12 kwietnia. Po tym dniu zamknięta zostanie możliwość złożenia wniosku na stronie internetowej. A tym, którzy go nie złożą lub nie zdążą zrobić tego w terminie, grozi kara administracyjna, którą może wymierzyć prezes URE w wysokości nawet 5 proc. przychodów podmiotu z roku poprzedniego. Celem certyfikacji ogólnej jest pozyskanie informacji o jednostkach oraz wpisanie ich do nowego rejestru rynku mocy. Sam udział w certyfikacji ogólnej nie uprawnia jeszcze do udziału w aukcjach mocy. Podmioty zainteresowane udziałem w aukcjach mocy powinny przystąpić do kolejnej certyfikacji – do aukcji głównej. Certyfikacja do aukcji głównych na lata 2021–2023 rozpocznie się 5 września 2018 r. Szczegółowe zasady udziału w certyfikacji oraz w innych procesach rynku mocy zostały zawarte w regulaminie rynku mocy, dostępnym na stronie www.rynekmocy.pl - pisze Marek Duk kierownik Wydziału Certyfikacji i Aukcji Rynku Mocy w departamencie rozwoju systemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.

  czytaj więcej

 • Dyrektywa PSD2: Fintechom będzie łatwiej rozwijać samodzielne usługi

  Dyrektywa PSD2: Fintechom będzie łatwiej rozwijać samodzielne usługi

  Nowe regulacje ułatwią im dostęp do rachunków w bankach. Wzrosną jednak wymogi dotyczące zabezpieczeń i infrastruktury IT - mówi Tomasz Klecor prawnik i partner w Legal Geek Sp. z o.o.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Zbyt wysoka cena bezpieczeństwa zadłużonego rolnika

  Debata DGP: Zbyt wysoka cena bezpieczeństwa zadłużonego rolnika

  Ochrona polskiej ziemi i zabezpieczenie interesów rolników – takie cele miały przyświecać rządzącym przy pracy nad dwoma aktami prawnymi: tzw. ustawą o ziemi rolnej, która wprowadza obostrzenia, kto i ile może jej kupić, a także rozporządzeniem ministra sprawiedliwości określającym przedmioty należące do rolników i niepodlegające egzekucji. Dziś coraz częściej mówi się, że regulacje te zabetonowały rynek nieruchomości rolnych i uderzyły w cały agrobiznes. Włącznie z finansującym go sektorem bankowym. Eksperci dyskutowali na ten temat w DGP.

  czytaj więcej

 • Woda i ścieki w Warszawie nagle tanieją

  Woda i ścieki w Warszawie nagle tanieją

  82 mln zł. O tyle mniej w porównaniu z zeszłym rokiem zamierza zarobić stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w nadchodzących 12 miesiącach. Już pod nadzorem Wód Polskich.

  czytaj więcej

 • Wdrażanie RODO opóźni się, najpewniej do lipca

  Wdrażanie RODO opóźni się, najpewniej do lipca

  Przepisy wprowadzające ustawę o ochronie danych osobowych nie będą gotowe na czas. To zaś oznacza m.in., że adwokaci powinni informować przeciwników procesowych o przetwarzaniu ich danych.

  czytaj więcej

 • Wernerowicz: Udostępnienie sektora bankowego fintechom zmieni dotychczasowy układ sił

  Wernerowicz: Udostępnienie sektora bankowego fintechom zmieni dotychczasowy układ sił

  Sejm na ostatnim posiedzeniu przyjął nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy PSD2. Rozwiązania przewidziane w tym akcie będą kołem zamachowym rozwoju sektora nowoczesnych usług płatniczych. Skorzystają przede wszystkim konsumenci. Dyrektywa mocno uporządkuje rynek bezgotówkowy, więc klienci będą mogli poczuć się lepiej chronieni, a to dobra informacja też dla dostawców usług.

  czytaj więcej

 • Nielegalne wyroby tytoniowe szybciej znikną z rynku

  Nielegalne wyroby tytoniowe szybciej znikną z rynku

  Producenci i importerzy skarżą się na nielegalne wyroby tytoniowe masowo obecne na polskim rynku. Walkę z nimi utrudniają niedoskonałe przepisy. Resort zdrowia opracowuje nowe, które mają uzdrowić sytuację.

  czytaj więcej

 • Konstytucja biznesu: Prokurent teraz nawet w bardzo małej firmie

  Konstytucja biznesu: Prokurent teraz nawet w bardzo małej firmie

  Dzięki Konstytucji biznesu będzie mógł go ustanowić także prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wpisany do CEIDG. Na to rozwiązanie biznes czekał od lat.

  czytaj więcej

 • W środę pierwsze czytanie projektu ogłoszenia nieopublikowanych wyroków TK

  W środę pierwsze czytanie projektu ogłoszenia nieopublikowanych wyroków TK

  W środę na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy dot. Trybunału Konstytucyjnego autorstwa PiS. Projekt przewiduje ogłoszenie niepublikowanych wyroków TK w ciągu siedmiu dni do wejścia w życie noweli.

  czytaj więcej

 • TSUE: Państwa Unii mogą zakazać UberPop bez konsultacji z Komisją Europejską

  TSUE: Państwa Unii mogą zakazać UberPop bez konsultacji z Komisją Europejską

  Państwa członkowskie UE mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności przewozowej w ramach usługi UberPop i ścigać je na drodze karnej bez notyfikowania KE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE).

  czytaj więcej

 • Piotrowicz: Pierwsze czytanie noweli o SN nie powinno odbywać się na sali plenarnej

  Piotrowicz: Pierwsze czytanie noweli o SN nie powinno odbywać się na sali plenarnej

  Nie podzielam zdania posłów Nowoczesnej, że pierwsze czytanie noweli ustawy o SN powinno się odbyć na sali plenarnej Sejmu; domaganie się tego, wpisuje się w działania o charakterze obstrukcyjnym zatrzymania reformy sprawiedliwości - uważa szef komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS).

  czytaj więcej

 • Sejm zajmie się projektem zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN

  Sejm zajmie się projektem zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN

  W środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS - wynika ze wstępnego harmonogramu obrad Sejmu.

  czytaj więcej

 • Timmermans przedstawi w środę KE wyniki wizyty w Polsce

  Timmermans przedstawi w środę KE wyniki wizyty w Polsce

  Wiceszef KE Frans Timmermans przedstawi na środowym posiedzeniu kolegium komisarzy wyniki swojej wizyty w Polsce - poinformował w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas. Jak zapowiedział, KE będzie uważnie śledzić prace w parlamencie nad ustawami sądowymi.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne