ustawa

Ustawa – akt prawny o charakterze powszechnie obowiązującym, najczęściej obecnie uchwalany przez parlament (w niektórych państwach zatwierdzany później przez organ władzy wykonawczej).


 • Ochrona wizerunku: Jakie zdjęcia z imprez masowych można opublikować

  Ochrona wizerunku: Jakie zdjęcia z imprez masowych można opublikować

  Wizerunek stanowi dobro osobiste i w myśl kodeksu cywilnego jest chroniony prawem. Zgodnie z przepisami, rozpowszechnianie wizerunku wymaga zgody osoby przedstawionej na zdjęciu. Jednak roszczenia uczestnika imprezy masowej, którego wizerunek został utrwalony na opublikowanym przez fotografa zdjęciu, nie zawsze zostaną rozpatrzone zgodnie z jego wolą.

  czytaj więcej

 • Ubezwłasnowolnienie a intencje wnioskodawcy

  Ubezwłasnowolnienie a intencje wnioskodawcy

  Pojęcie ubezwłasnowolnienia nierozerwalnie wiąże się ze zdolnością do czynności prawnych. Ta, w odróżnieniu od zdolności prawnej, którą nabywamy z chwilą urodzenia powstaje z wraz z osiągnięciem pełnoletności. Jednak ograniczoną zdolność do czynności prawnych nabywa się wraz z ukończeniem 13 roku życia. Osoby ubezwłasnowolnione odznaczają się właśnie ograniczoną zdolnością do czynności prawnych, lub całkowitym jej pozbawieniam. Kodeks cywilny wyróżnia ubezwłasnowolnienie całkowite i ograniczone.

  czytaj więcej

 • Szymański: Chcemy rozwiązać kwestię TK z powodów krajowych, a nie nacisków zewnętrznych

  Szymański: Chcemy rozwiązać kwestię TK z powodów krajowych, a nie nacisków zewnętrznych

  Chcemy rozwiązać kwestię "nieładu" wokół TK z powodów krajowych, a nie z powodu nacisków zewnętrznych - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Zadeklarował też, że rząd jest zawsze gotowy, aby z "najlepszą wolą" uczestniczyć w dialogu z Komisją Europejską.

  czytaj więcej

 • Zalewska: W klasach I-III będą trzy podręczniki do wyboru

  Zalewska: W klasach I-III będą trzy podręczniki do wyboru

  W klasach I-III szkoły podstawowej nauczyciele będą mieli wybór między trzema darmowymi podręcznikami, wśród których będzie "Nasz elementarz" - zapowiedziała w poniedziałek minister edukacji Anna Zalewska. Jak dodała szczegóły dotyczące tej zmiany poda w połowie czerwca.

  czytaj więcej

 • Petru: Przyszłość Polski zależy od reakcji rządu na stanowisko KE

  Petru: Przyszłość Polski zależy od reakcji rządu na stanowisko KE

  Przyszłość Polski będzie zależała od reakcji rządu na stanowisko Komisji Europejskiej ws. poszanowania zasad rządów prawa w naszym kraju - ocenił podczas poniedziałkowego briefingu w Sejmie lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

  czytaj więcej

 • Gminna wojna o lampy. Branżę energetyczną czeka rewolucja

  Gminna wojna o lampy. Branżę energetyczną czeka rewolucja

  W ciągu kilkunastu dni do posłów wpłynie samorządowy projekt nowelizacji prawa energetycznego, który odbierze zakładom energetycznym część władztwa nad oświetleniem ulicznym na rzecz gmin. W odpowiedzi branża przedstawia własne propozycje zakończenia trwającej od lat wojny. Gminy przejmują inicjatywę w trwającej od lat wojnie z zakładami energetycznymi o uliczne lampy i związane z tym rachunki za prąd. Jak wynika z naszych ustaleń, na przełomie maja i czerwca do sejmowej podkomisji, która wypracuje zmiany, trafi samorządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Jak słyszymy w Sejmie, cieszy się on sporym poparciem parlamentarzystów z różnych opcji politycznych. Materiał będzie stanowić podstawę do dalszych prac nad zmianami przepisów.

  czytaj więcej

 • Lekarze krytykują nieograniczony dostęp bliskich do dokumentacji

  Lekarze krytykują nieograniczony dostęp bliskich do dokumentacji

  Samorząd lekarski krytycznie ocenia rozwiązanie przewidujące nieograniczony dostęp osób bliskich do informacji chronionych obecnie tajemnicą lekarską. Proponowane zmiany prowadzą - w ocenie NRL - do istotnego osłabienia bezpieczeństwa i poufności informacji objętych ochroną.

  czytaj więcej

 • Kukiz'15: Dla dobra Polaków sprawa TK powinna być szybko rozwiązana

  Kukiz'15: Dla dobra Polaków sprawa TK powinna być szybko rozwiązana

  Kwestia Trybunału Konstytucyjnego powinna zostać rozwiązana jak najszybciej, nie dlatego, że interesuje się tym Komisja Europejska, tylko dla dobra Polaków - powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

  czytaj więcej

 • MSP chce specjalnej ochrony przed wrogim przejęciem dla Grupy Azoty i KGHM

  MSP chce specjalnej ochrony przed wrogim przejęciem dla Grupy Azoty i KGHM

  Grupa Azoty S.A. oraz KGHM Polska Miedź S.A., w których Skarb Państwa ma znaczące udziały, miałyby być objęte specjalną ochroną przed wrogim przejęciem - wynika z projektu rozporządzenia ws. wykazu firm podlegających ochronie w ramach ustawy o kontroli niektórych inwestycji.

  czytaj więcej

 • Obniżony wiek podstawą ochrony pracownika

  Obniżony wiek podstawą ochrony pracownika

  Resort pracy nie planuje wprowadzenia zakazu pracy dla osób przechodzących na emerytury w obniżonym wieku emerytalny. Przejście na emeryturę będzie dobrowolne.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne