ustawa

Ustawa – akt prawny o charakterze powszechnie obowiązującym, najczęściej obecnie uchwalany przez parlament (w niektórych państwach zatwierdzany później przez organ władzy wykonawczej).


 • 4 grupy, które mogą starać się o wcześniejszą emeryturę

  4 grupy, które mogą starać się o wcześniejszą emeryturę

  Najbardziej powszechna jest emerytura pomostowa, jednak mężczyźni mogą starać się także o emeryturę częściową. Specjalne przywileje przysługują też poszczególnym grupom zawodowym – nauczyciele mogą się na przykład starać o świadczenie kompensacyjne.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć świadczenia urlopowe dla pracowników

  Jak rozliczyć świadczenia urlopowe dla pracowników

  ABC sp. o.o. zatrudnia 12 pracowników (według stanu na 1 stycznia 2016 r. w przeliczeniu na pełne etaty). Wszyscy pracownicy zatrudnieni są na pełny etat. Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych spółka nie utworzyła zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, lecz wypłaca świadczenia urlopowe każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. 11 lipca 2016 r. zostało wypłacone świadczenie urlopowe pracownikowi udającemu się na urlop w okresie od 12 do 28 lipca 2016 r. w wysokości 1000 zł (ustalonej przez pracodawcę). Świadczenie to zostało w 2016 r. wypłacone temu pracownikowi po raz pierwszy. Pracownik, któremu wypłacono to świadczenie urlopowe, jest zatrudniony na pełny etat w normalnych warunkach. Jak spółka ABC powinna rozliczyć wypłatę świadczenia urlopowego na gruncie CIT, PIT (obowiązki płatnika) i VAT? Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie.

  czytaj więcej

 • Ziobro: Czynności notarialne będą nagrywane

  Ziobro: Czynności notarialne będą nagrywane

  Nowelę ustawy o notariacie, która zakłada nagrywanie czynności notarialnych, zapowiada minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że chodzi o zwalczanie lichwiarskich pożyczek, które doprowadzają wielu ludzi do tragedii, a wielu ląduje na bruku.

  czytaj więcej

 • Uszczelnianie VAT: Prezydent podpisał pakiet paliwowy

  Uszczelnianie VAT: Prezydent podpisał pakiet paliwowy

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kilku ustaw, stanowiącą tzw. pakiet paliwowy, który ma uszczelnić pobór VAT - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pakiet zakłada m.in., że importer paliwa z innego kraju UE będzie musiał zapłacić od niego podatek VAT w ciągu 5 dni od momentu sprowadzenia go do Polski.

  czytaj więcej

 • Rząd: Będą kolejne zmiany w ustawie hazardowej

  Rząd: Będą kolejne zmiany w ustawie hazardowej

  Zmiany w ustawie hazardowej, wprowadzające m.in. możliwość organizowania gier na automatach poza kasynami, co ma jednak zostać objęte monopolem państwa, to jeden z punktów wtorkowego posiedzenia rządu.

  czytaj więcej

 • Nowoczesna chce powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów

  Nowoczesna chce powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów

  Klub Nowoczesnej złożył w Sejmie projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów. Wniosek klub uzasadnił m.in. licznymi informacjami pochodzącymi od organów państwa - KNF, NIK, NBP - o nieprawidłowościach w działaniu systemu SKOK-ów. Klub PiS nie poprze projektu.

  czytaj więcej

 • Rząd chce ułatwić dostęp do rachunków płatniczych. Będzie nowelizacja ustawy

  Rząd chce ułatwić dostęp do rachunków płatniczych. Będzie nowelizacja ustawy

  Łatwiejszy dostęp do rachunków płatniczych ma zapewnić nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, którą we wtorek ma się zająć Rada Ministrów. Projekt ma służyć walce z wykluczeniem finansowym.

  czytaj więcej

 • Szarek: IPN musi wyjść na zewnątrz, nie może być zamknięty w gabinetach

  Szarek: IPN musi wyjść na zewnątrz, nie może być zamknięty w gabinetach

  IPN musi wyjść na zewnątrz, by przekazać historię młodemu pokoleniu i Polakom; nie może być zamknięty w gabinetach - uważa kandydujący na prezesa IPN dr Jarosław Szarek. Według niego w IPN powinni pracować ludzie, dla których przekazywanie polskiego dziedzictwa jest nobilitacją.

  czytaj więcej

 • Kosiniak-Kamysz: Emerytalny projekt PSL alternatywą dla kłótni w rządzie

  Kosiniak-Kamysz: Emerytalny projekt PSL alternatywą dla kłótni w rządzie

  Przyjęcie napisanego przez PSL projektu umożliwiającego przejście na emeryturę po 40 latach pracy to alternatywa dla prezydenckiego projektu emerytalnego i kłótni w rządzie dotyczących zmian w emeryturach - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

  czytaj więcej

 • Prezydium KRS ws. ustawy o TK: Pozycja ustrojowa TK to fundament państwa prawa

  Prezydium KRS ws. ustawy o TK: Pozycja ustrojowa TK to fundament państwa prawa

  Niektóre zapisy ustawy z 7 lipca o Trybunale Konstytucyjnym uniemożliwią wywiązywanie się z jego roli, a przez to zmienią ustaloną od wielu lat pozycję ustrojową sądu konstytucyjnego, obniżając jego rangę i znaczenie społeczne - uznało prezydium Krajowej Rady Sądownictwa.

  czytaj więcej

 • "Nowoczesna" upraszcza procedury podatkowe. Projekty ustaw trafiły do Sejmu

  "Nowoczesna" upraszcza procedury podatkowe. Projekty ustaw trafiły do Sejmu

  Termin przedawnienia zobowiązań podatkowych nie będzie zawieszany w nieskończoność, jednoosobowi przedsiębiorcy zapłacą tylko 15 proc. PIT, stratę podatkową będzie można rozliczać nie przez 5, a przez 15 lat – tego chce Nowoczesna.

  czytaj więcej

 • PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Nowoczesnej

  PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Nowoczesnej

  Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego Nowoczesna Ryszarda Petru z ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Nowoczesna chce zaskarżyć tę decyzję.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne