uczniowie

Uczniowie z mojej klasy (tytuł oryginalny: Nxënësit e klasës sime) – albański film fabularny z roku 1984 w reżyserii Saimira Kumbaro.


 • Mniej studentów ze stypendiami, ale za to z wyższymi

  Mniej studentów ze stypendiami, ale za to z wyższymi

  Pomoc finansowa dla studentów jest rozdrobniona. Należałoby ograniczać prawo do stypendiów, ale jednocześnie zadbać o odpowiednią wysokość tych świadczeń - mówi Jacek Pakuła, organizator konferencji „Pomoc materialna dla studentów i doktorantów”, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  czytaj więcej

 • Jak powtórzyć I klasę, aby nie zanudzić dzieci

  Jak powtórzyć I klasę, aby nie zanudzić dzieci

  Oddział 1+, zadania kserowane z innych podręczników, indywidualny tok nauczania: to pomysły na pracę z pierwszakami, które zostaną na drugi rok. Bałagan – tak nauczyciele określają skutki ustawy oświatowej, którą w grudniu przyjął Sejm. Dzięki niej obecny siedmiolatek, który w ubiegłym roku poszedł do szkoły, może – na życzenie rodziców – zacząć ją od początku. Z sondażu DGP wynika, że na drugi rok w pierwszej klasie zostanie 5–15 proc. obecnych siedmioletnich pierwszaków.

  czytaj więcej

 • Rozpoczęły się matury. Przystąpiło do nich 280 tysięcy uczniów

  Rozpoczęły się matury. Przystąpiło do nich 280 tysięcy uczniów

  Ponad 280 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi w tym roku do egzaminów maturalnych. Sesja egzaminacyjna zakończy się 27 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 5 lipca. W ubiegłym roku maturę zdało 82 proc. uczniów.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał nowelę Karty Nauczyciela m.in. dotyczącą godzin karcianych

  Prezydent podpisał nowelę Karty Nauczyciela m.in. dotyczącą godzin karcianych

  Prezydent podpisał w środę nowelizację Karty Nauczyciela, która zakłada likwidację tzw. godzin karcianych i zawiera nowe regulacje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, m.in. rozszerza na wszystkich wymóg niekaralności.

  czytaj więcej

 • Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym [ARKUSZ]

  Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym [ARKUSZ]

  W czwartek około południa zakończył się pisemny egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym - obowiązkowym dla wszystkich abiturientów.

  czytaj więcej

 • Pod hasłem "Tu jest Europa!" przez Warszawę przeszła Parada Schumana

  Pod hasłem "Tu jest Europa!" przez Warszawę przeszła Parada Schumana

  Przy dźwiękach bębnów ulicami Warszawy przeszła w sobotę 17. już proeuropejska Parada Schumana, w której maszerowało kilka tysięcy ludzi, głównie młodzież. Do 15.30 działa towarzyszące jej Miasteczko Schumana, czyli edukacyjny festyn uliczny. "Parada Schumana, którą organizujemy co roku w okolicy 9 maja, to świętowanie +Dnia Europy+. Tego dnia, 66 lat temu Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, złożył propozycję powołania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, stanowiącej fundament dzisiejszej Unii Europejskiej. Zawsze celebruje się wtedy wartość integracji europejskiej" - powiedział PAP prezes Fundacji Schumana Marcin Zaborowski.

  czytaj więcej

 • Trzy marsze z okazji "Dnia Europy". Było spokojnie i bez incydentów

  Trzy marsze z okazji "Dnia Europy". Było spokojnie i bez incydentów

  Marsz KOD i opozycji, Parada Schumana oraz pochód środowisk narodowo-katolickich przeszły w sobotę ulicami Warszawy w związku z przypadającym 9 maja "Dniem Europy". Według policji przebiegły one spokojnie i obyło się bez incydentów. W marszu KOD zdaniem policji uczestniczyło ok. 45 tys. osób, zaś wg rzecznika stołecznego Ratusza nawet ok. 240 tys.

  czytaj więcej

 • Minister Zalewska zapowiada specjalne dodatki finansowe dla nauczycieli

  Minister Zalewska zapowiada specjalne dodatki finansowe dla nauczycieli

  Specjalne dodatki finansowe dla nauczycieli - wychowawców oraz skupienie problemów związanych z bezpieczeństwem w jednym programie – o tych m.in. pomysłach mogących poprawić bezpieczeństwo w szkołach mówiła w poniedziałek w Gdańsku minister edukacji Anna Zalewska.

  czytaj więcej

 • Edukacja: "Przecież uczeń nie może mieć racji". Szkoły nie przestrzegają praw uczniów?

  Edukacja: "Przecież uczeń nie może mieć racji". Szkoły nie przestrzegają praw uczniów?

  Brak swobody w wyrażaniu własnego ja, emocji i poglądów, koncentracja na wynikach, a nie rozwoju, brak poczucia wspólnoty i autentycznych relacji – to główne zarzuty, jakie gimnazjaliści i licealiści mają wobec swoich szkół. Analiza Fundacji Pokolenia oraz Ośrodka Analiz Społecznych to kolejny raport pokazujący, że z klimatem w polskiej szkole nie jest najlepiej.

  czytaj więcej

 • Radwan: Najpierw dokładne regulacje, potem resocjalizacja przez pracę w szkole

  Radwan: Najpierw dokładne regulacje, potem resocjalizacja przez pracę w szkole

  Rodzice uczniów i przedszkolaków po przeczytaniu w ubiegłym tygodniu w DGP artykułu o tym, że więźniowie pracują w placówkach oświatowych, podzielili się tak samo, jak zwolennicy i przeciwnicy „dobrej zmiany”. Jedni są zbulwersowani, że osoby odbywające karę za niepłacenie alimentów, mandatów, jazdę pod wpływem alkoholu lub drobne kradzieże wyręczają woźnych, sprzątaczki i kucharki, a nawet są asystentami nauczycieli. Inni zwracają uwagę, że tego typu resocjalizacja jest prowadzona w wielu krajach na świecie. Na pewno zwolennikami poszukiwania kadr w aresztach śledczych są samorządy i dyrektorzy placówek oświatowych, którzy zatrudniają skazanych, by zaoszczędzić na etatach administracyjnych.

  czytaj więcej

 • Nowy mazowiecki kurator oświaty: Nie bagatelizujemy żadnych skarg, nawet anonimowych

  Nowy mazowiecki kurator oświaty: Nie bagatelizujemy żadnych skarg, nawet anonimowych

  Jedynie pojedyncze, szczególnie uzasadnione wnioski w sprawie likwidacji placówek oświatowych będą otrzymywać moją zgodę - mówi w wywiadzie dla DGP Aurelia Michałowska, nowy mazowiecki kurator oświaty.

  czytaj więcej

 • Matury: Uczniowie zmierzą się z biologią i filozofią

  Matury: Uczniowie zmierzą się z biologią i filozofią

  Maturzyści w środę rano przystąpią do pisemnego egzaminu z biologii. Po południu odbędzie się egzamin z filozofii. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne