uczelnie

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu uczelnie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące uczelnie.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Uczelnia może zmienić program w trakcie studiów

  Uczelnia może zmienić program w trakcie studiów

  Szkoły wyższe mogą dowolnie kształtować siatkę zajęć. Studenci muszą liczyć się z tym, że obowiązkowe przedmioty nie znajdą się co roku w ofercie edukacyjnej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Powstanie Rada Mediów Narodowych. Sejm przyjął ustawę

  Powstanie Rada Mediów Narodowych. Sejm przyjął ustawę

  Utworzenie Rady Mediów Narodowych, która ma powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP, zakłada "pomostowa" ustawa medialna, którą Sejm uchwalił w środę wieczorem. W czwartek ustawą zajmie się Senat.

  czytaj więcej

 • Prorektor ALK: Nasi studenci lubią wyzwania

  Prorektor ALK: Nasi studenci lubią wyzwania

  O przyszłości zawodowej prawnika nie decyduje to, czego się uczy, lecz to, czy potrafi zrozumieć i zinterpretować prawo na korzyść klienta - wyjaśnia Monika Całkiewicz, profesor, prorektor ds. studiów prawniczych Akademii Leona Koźmińskiego.

  czytaj więcej

 • Uczelnia Łazarskiego: Absolwent jest naszą wizytówką

  Uczelnia Łazarskiego: Absolwent jest naszą wizytówką

  Dbamy o to, by program kształcenia zapewniał dobry start na rynku pracy – twierdzi Mieczysław Błoński, którego wydział zajął I miejsce wśród szkół niepublicznych.

  czytaj więcej

 • Co studenci sądzą o kierunku prawo

  Co studenci sądzą o kierunku prawo

  Przepełnione grupy, bezużyteczne zajęcia, niskie wymogi – na to narzekają osoby, które studiują prawo. Doceniają natomiast to, że uczelnie coraz bardziej starają się dostosować program do potrzeb rynku pracy.

  czytaj więcej

 • Na szczycie najlepszych wydziałów prawa bez zmian: Kraków i Warszawa

  Na szczycie najlepszych wydziałów prawa bez zmian: Kraków i Warszawa

  Bezkonkurencyjni – tak można nazwać tegorocznych laureatów X Rankingu Wydziałów Prawa. W obu kategoriach – uczelni publicznych i niepublicznych – pierwsza trójka pozostała ta sama.

  czytaj więcej

 • Praca za granicą tylko dla wytrwałych prawników

  Praca za granicą tylko dla wytrwałych prawników

  Dzięki studiom w Polsce prawnik może osiągnąć przewagę wiedzy nad miejscowymi konkurentami, choć musi się nauczyć traktować pracę jak... biznes.

  czytaj więcej

 • Wiemy, jak kształcą na prawie i jak radzą sobie absolwenci

  Wiemy, jak kształcą na prawie i jak radzą sobie absolwenci

  Analiza 10 wydań rankingu pokazuje, że uczelnie zażarcie walczą o utrzymanie wysokich miejsc w zestawieniu. Dystans do najlepszych się skraca.

  czytaj więcej

 • Dyżur PIP: Prace sezonowe są ściśle związane z porami roku

  Dyżur PIP: Prace sezonowe są ściśle związane z porami roku

  Dyżur PIP: Katarzyna Piecyk, główny specjalista w departamencie prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, odpowiada na pytania czytelników DGP.

  czytaj więcej

 • Jak najlepsze wydziały uczą prawników

  Jak najlepsze wydziały uczą prawników

  10 pytań z okazji 10. edycji rankingu wydziałów prawa: jak najlepsze wydziały uczą prawników. Odpowiedzi udzielają: Jerzy Pisuliński i Mieczysław Błoński.

  czytaj więcej

 • Absolwenci po niepublicznych uczelniach mają większe pieniądze

  Absolwenci po niepublicznych uczelniach mają większe pieniądze

  Absolwenci prywatnych uczelni zarabiają więcej niż po szkołach publicznych. I szybciej też znajdują pracę. Na 3,6 tys. zł brutto mogą liczyć od razu po studiach absolwenci prawa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Dziekan UJ: Będziemy walczyć o utrzymanie wysokiej pozycji

  Dziekan UJ: Będziemy walczyć o utrzymanie wysokiej pozycji

  Chciałbym, aby nasz dyplom był przepustką do kariery zawodowej już nie tylko w Polsce, lecz także w Europie – mówi Jerzy Pisuliński, dziekan najlepszego wydziału prawa wśród uczelni publicznych.

  czytaj więcej

 • X Ranking Wydziałów Prawa DGP

  X Ranking Wydziałów Prawa DGP

  Między teorią a praktykąTo próba połączenia lodu z ogniem. A jednak dla najlepszych z naszego Rankingu Wydziałów Prawa rzecz możliwa do wykonania. Bo zarówno przedstawiciele szkół publicznych, jak i prywatnych doceniają fundament, jaką jest nauka teorii, ale nie bagatelizują siły praktyki. Różni ich jedynie to, na co mocniej stawiają akcenty. Jak mówi w wywiadzie (str. E6) prof. Tomasz Giaro z Uniwersytetu Warszawskiego: „Musimy dawać studentom podbudowę teoretyczną, co nie oznacza, że pomijamy kwestie praktyki zawodowej”. W podobnym tonie wypowiada się Mieczysław Błoński z Uczelni Łazarskiego. Podkreśla (str. E5), że „łatwiej zrozumieć teorię, gdy widzimy, jakie ma ona przełożenie na praktykę”. Inne rozłożenie akcentów nie powinno dziwić. Wynika to chociażby z tego, że historia publicznych wydziałów prawa ma nawet kilkaset lat, natomiast prywatne dopiero ją tworzą. Nie bez znaczenia jest również dynamicznie zmieniający się rynek usług prawniczych. Ten jest zdecydowanie bardziej wymagający dla młodych adeptów sztuki prawniczej niż jeszcze np. dekadę temu. Ale dzięki temu dający większe możliwości rozwoju zawodowego. Dla części absolwentów wydziałów prawa to będzie kariera w urzędach, w biurach prawnych albo założenie własnej kancelarii. Dla innych jeszcze praca w wielkiej korporacji (coraz częściej za granicą), a dla pozostałych poświęcenie się pracy czysto naukowej. I właśnie to, gdzie młode osoby widzą siebie np. po 10 latach od ukończenia studiów, powinno determinować wybór uczelni, gdzie chcą się kształcić teraz. Bo każda z placówek, która bierze udział w naszym rankingu ma swoją specyfikę i podkreśla to, co wyróżnia je na tle innych. Dla jednych najważniejsze jest indywidualne podejście do studenta, inne stawiają na kadrę profesorską. Tak zróżnicowane podejście świadczy również o tym, że uczelnie nauczyły się walczyć o studenta. Działają bowiem w sytuacji, gdy do ich drzwi coraz mocniej puka niż demograficzny. Coraz mniej osób studiuje, a to dla nich realne straty finansowe. Dla uczelni wybór „między teorią a praktyką” urasta więc do rangi dobra luksusowego. Muszą być po prostu najlepsze - podkreśla Dominika Sikora, zastępca redaktora naczelnego DGP.

  czytaj więcej

 • Przyszłość w prawie zapisana

  Przyszłość w prawie zapisana

  Co roku w porze letniej szkoły wyższe zapełniają się kandydatami na studia, którzy podejmują decyzję, jaki kierunek rozwoju powinni obrać. Chociaż każdego roku nieco inne kierunki cieszą się popularnością, to jednak prawo zawsze przyciąga dużą rzeszę chętnych na studia. Studiów prawniczych poszukują nie tylko maturzyści, ale również osoby aktywne na rynku pracy, które chcą się zmienić branżę lub zwiększyć swoje kompetencje.

  czytaj więcej

 • Młodzi wybierają prawo

  Młodzi wybierają prawo

  Studia prawnicze dają wszechstronną wiedzę. Pozwalają z powodzeniem kształtować ścieżkę kariery w różnych obszarach rynku pracy. Absolwenci prawa mogą bowiem znaleźć zatrudnienie nie tylko w kancelariach, ale również instytucjach państwowych, biznesie czy bankach. Jest to więc perspektywa ciekawych i rozwijających wyzwań, ponadprzeciętnych zarobków, a także możliwość zbierania wartościowych doświadczeń.

  czytaj więcej

 • Czy warto zdobywać wiedzę?

  Czy warto zdobywać wiedzę?

  Od kilku lat panuje przekonanie, że edukacja na poziomie studiów wyższych powinna odpowiadać potrzebom rynku czy gospodarki.

  czytaj więcej

 • Prawo i biznes dobrze się uzupełniają

  Prawo i biznes dobrze się uzupełniają

  Pisarz, adwokat, współwłaściciel prywatnej kliniki medycznej, samorządowiec, radca prawny w dużej firmie zagranicznej, producent jachtów, wiceprezes w korporacji, właściciel dużej firmy logistycznej - co łączy te osoby? Wspólna uczelnia i te same studia. To absolwenci prawa Akademii Leona Koźmińskiego (ALK).

  czytaj więcej

 • 26 stypendiów dla najlepszych kandydatów na prawo

  26 stypendiów dla najlepszych kandydatów na prawo

  Dzięki bardzo dobrym wynikom na maturze, osoby zainteresowane kierunkiem prawo na Uniwersytecie SWPS będą mogły studiować za darmo przez pierwszy rok nauki. W ramach programów „Mistrzowski Start” i „Temida” uczelnia oferuje kandydatom łącznie 26 stypendiów na studiach prawniczych w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Trwa nabór wniosków.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne