szkolnictwo wyższe

Szkoła wyższa – jednostka organizacyjna państwowa, samorządowa lub prywatna działająca na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym lub w przypadku uczelni kościelnych na podstawie umowy Rządu RP z władzami odpowiedniego kościoła.


 • Program 500 plus: Utrata stypendium to zmniejszenie dochodu

  Program 500 plus: Utrata stypendium to zmniejszenie dochodu

  Uczeń nie jest osobą pracującą, dlatego należne mu stypendium mieści się w pojęciu stypendium dla bezrobotnych. W związku z tym może być uznane za dochód utracony.

  czytaj więcej

 • Zaremba: Autonomia środowiska akademickiego jest wartością

  Zaremba: Autonomia środowiska akademickiego jest wartością

   Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, wyraził zdumienie z powodu mojego artykułu pt. „Czy szkoła wyższa powinna być korporacją? Reforma Gowina przywróciła spór o podstawowe wartości” (DGP 4 listopada 201 7 r .), poświęconego sporowi o model wyższych uczelni. Przeczytałem w ostatnią środę przed Nowym Rokiem („Kędzierski: Już nigdy nie będzie takich uniwersytetów”), że niepotrzebnie wspieram Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej (KKHP). Zwłaszcza że wiele razy „obrażał on rozmówcę”, podczas gdy wiceminister nauki Piotr Dardziński na spotkaniu w Teologii Politycznej udzielał „rzeczowych odpowiedzi”.

  czytaj więcej

 • Rewolucja w 50-proc. kosztach: Dla kogo i na jakich zasadach preferencje w PIT

  Rewolucja w 50-proc. kosztach: Dla kogo i na jakich zasadach preferencje w PIT

  Wątpliwości związane z nowymi przepisami w zakresie ulg podatkowych podatnicy mogą rozwiać, występując np. o wydanie interpretacji indywidualnej.

  czytaj więcej

 • Czas na finał rekonstrukcyjnego serialu: Kto zostaje, a kto odchodzi?

  Czas na finał rekonstrukcyjnego serialu: Kto zostaje, a kto odchodzi?

  Najprawdopodobniej w tym tygodniu poznamy nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Najwyższa pora na zamknięcie ciągnącej się od jesieni dyskusji o rekonstrukcji, bo spora część urzędników czeka na to, kto będzie ich szefem. – 40 proc. administracji rządowej nie pracuje, czekając na rozstrzygnięcia – mówi jeden z polityków PiS.  W przypadku obsady stanowiska ministra finansów najpoważniejszym kandydatem, który – jak przekonują nasi informatorzy – zyskał już akceptację kierownictwa politycznego PiS, jest wiceminister finansów Teresa Czerwińska, która odpowiada za budżet. Jednak w niedzielę pojawiły się wokół niej kontrowersje. Wirtualna Polska podała, że urodziła się ona w 1974 r. w Dyneburgu na Łotwie, która wówczas należała do ZSRR, co miałoby być przeszkodą w uzyskaniu dostępu do informacji niejawnych. Resort finansów wiadomość o odmowie dostępu do tego typu informacji zdementował, ale nie podał, czy o taki dostęp występowano. Na liście kandydatów na szefa MF pojawia się też Paweł Gruza, wiceminister finansów odpowiedzialny za podatki, i prawa ręka Mateusza Morawieckiego w sprawach gospodarczych – Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. W przypadku resortu rozwoju od początku mocnym kandydatem jest wiceminister Jerzy Kwieciński. Na giełdzie nazwisk pojawia się też Jadwiga Emilewicz, także wiceminister rozwoju. Jest wiceprezesem partii Jarosława Gowina Porozumienie.

  czytaj więcej

 • MF planuje nową ulgę podatkową dla firm. Kto będzie mógł skorzystać?

  MF planuje nową ulgę podatkową dla firm. Kto będzie mógł skorzystać?

  Resort finansów planuje wprowadzenie ulgi podatkowej dla firm komercjalizujących swoje wynalazki - poinformował PAP dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów Maciej Żukowski.

  czytaj więcej

 • Kim jest Teresa Czerwińska, nowa minister finansów?

  Kim jest Teresa Czerwińska, nowa minister finansów?

  Teresa Czerwińska została we wtorek nowym ministrem finansów. Wcześniej jako wiceminister finansów odpowiadała za budżet, zastępując Hannę Majszczyk.

  czytaj więcej

 • Jadwiga Emilewicz nowym ministrem przedsiębiorczości i technologii [SYLWETKA]

  Jadwiga Emilewicz nowym ministrem przedsiębiorczości i technologii [SYLWETKA]

  Jadwiga Emilewicz, rodowita krakowianka, dotychczasowa wiceminister rozwoju została ministrem przedsiębiorczości i technologii.

  czytaj więcej

 • Prof. Łukasz Szumowski nowym ministrem zdrowia [SYLWETKA]

  Prof. Łukasz Szumowski nowym ministrem zdrowia [SYLWETKA]

  Prof. Łukasz Szumowski, dotychczasowy wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, został we wtorek powołany na ministra zdrowia. Szumowski, tak jak jego poprzednicy, z wykształcenia jest lekarzem. Jego dziedzina medycyny to kardiologia.

  czytaj więcej

 • MF zapewnia: Wykładowcy z prawem do 50 proc. kosztów uzyskania przychodu

  MF zapewnia: Wykładowcy z prawem do 50 proc. kosztów uzyskania przychodu

  Nauczyciele akademiccy nadal mogą płacić podatek tylko od połowy przychodów, niezależnie od tego, czy wykonują działalność naukowo-dydaktyczną, jedynie naukową czy tylko dydaktyczną.

  czytaj więcej

 • Wolta w sprawie kosztów u nauczycieli akademickich [OPINIA]

  Wolta w sprawie kosztów u nauczycieli akademickich [OPINIA]

  W wyjaśnieniach do najnowszej nowelizacji ustawy o PIT minister finansów przychylił się do rozwiązań kwestionowanych w minionym roku przez dyrektora KIS. Chodzi o procentowo określany udział kosztów „autorskich” w wynagrodzeniu za pracę.

  czytaj więcej

 • Horbaczewski: Czerwińska ma duże doświadczenie w administracji rządowej

  Horbaczewski: Czerwińska ma duże doświadczenie w administracji rządowej

  Teresa Czerwińska to osoba z dużym doświadczeniem w administracji rządowej; potrafi od razu wejść w funkcję ministra, czyli nie potrzebuje okresu przejściowego – powiedział PAP ekonomista Sławomir Horbaczewski. Jej nominacja na ministra finansów "jest bardzo rozsądnym posunięciem" - ocenił.

  czytaj więcej

 • W Sejmie znów o przerywaniu ciąży

  W Sejmie znów o przerywaniu ciąży

  Posłowie decydują o losach dwóch obywatelskich projektów: zaostrzającego i liberalizującego obowiązujące przepisy. Projekt komitetu #ZatrzymajAborcję ma wyeliminować prawo do przerywania ciąży w przypadkach, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

  czytaj więcej

 • Gowin: Macierewicz na pewno zachowa się lojalnie wobec PiS

  Gowin: Macierewicz na pewno zachowa się lojalnie wobec PiS

  Antoni Macierewicz na pewno zachowa się lojalnie wobec PiS - uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Za "kompletnie wyssane z palca" uznał wszelkie spekulacje dot. powstania nowej partii kierowanej przez b. ministra obrony.

  czytaj więcej

 • Gowin: Jest pytanie czy potrzebujemy tylu wiceministrów, tu będzie korekta

  Gowin: Jest pytanie czy potrzebujemy tylu wiceministrów, tu będzie korekta

  Jest pytanie o to, czy potrzebujemy aż takiej liczby wiceministrów - mówił w piątek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w TVN 24. Jak dodał, obóz rządowy nie chce należeć do rekordzistów w Europie w tej kwestii. To ulegnie korekcie - zapowiedział.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne