przedszkole

Przedszkole – instytucja opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci w wieku od 3 lat do rozpoczęcia obowiązku szkolnego.


 • Zawieszenie firmy nie wydłuży prawa przedsiębiorcy do preferencyjnych składek

  Zawieszenie firmy nie wydłuży prawa przedsiębiorcy do preferencyjnych składek

  Niski ZUS można opłacać tylko przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od założenia działalności. Nie ma znaczenia, czy przez ten czas rzeczywiście była ona prowadzona. Przedsiębiorca, który rozpoczyna wykonywanie działalności gospodarczej, ma prawo do skorzystania z preferencyjnej stawki składek ZUS. Może je odprowadzać od podstawy wymiaru wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Uprawnienie to przysługuje w okresie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

  czytaj więcej

 • Edukacyjne wkurzenie

  Edukacyjne wkurzenie

  Ale jestem wkurzona – takie słowa słyszę od kolejnej zaprzyjaźnionej matki, której dzieci albo dopiero zaczęły szkołę, albo są w starszych klasach. Powód? Kolejna reforma wywracająca system edukacji do góry nogami. Nasze rozmowy, rozmowy rodziców, nie toczą się wokół tego, czy ministerstwo wymyśliło dobry system, który poprawi wyniki gospodarcze kraju za 20 lat i czy dzięki zmianie podniesie się poziom wykształcenia – jak to określa minister edukacji Anna Zalewska – nowych elit Rzeczypospolitej. Nie. Rozmowy dotyczą problemów tu i teraz, tych, które dotkną naszych dzieci.

  czytaj więcej

 • 1 lipca to ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus z wyrównaniem

  1 lipca to ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus z wyrównaniem

  Piątek to ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus - jeśli chcemy otrzymać świadczenie z trzymiesięcznym wyrównaniem. Jeśli złożymy wniosek po 1 lipca, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym wniosek wpłynął. Wnioski składa się raz w roku.

  czytaj więcej

 • Dotacje na żłobki i przedszkola

  Dotacje na żłobki i przedszkola

  O tym, jak trudno jest o miejsce w żłobku czy przedszkolu wie każdy młody rodzic. Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich miejsc z roku na rok przybywa.

  czytaj więcej

 • Rząd podsumowuje trzy miesiące programu 500 plus. Rafalska: Szacujemy, że wnioski dotyczą ponad 3,5 mln dzieci

  Rząd podsumowuje trzy miesiące programu 500 plus. Rafalska: Szacujemy, że wnioski dotyczą ponad 3,5 mln dzieci

  Możemy się spodziewać, że liczba wniosków o świadczenie 500 plus dotyczyć będzie w sumie 3 mln 560 tys. dzieci - poinformowała w piątek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Przypomniała, że według szacunków uprawnionych było ok. 3,7 mln dzieci.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć wypoczynek letni dla dzieci pracowników sfinansowany ze środków obrotowych pracodawcy

  Jak rozliczyć wypoczynek letni dla dzieci pracowników sfinansowany ze środków obrotowych pracodawcy

  W ABC sp. z o.o. działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Dodatkowo spółka zdecydowała się dofinansować wypoczynek letni dla niepełnoletnich dzieci pracowników. Wprowadziła stosowne zapisy w regulaminie wynagradzania. Dofinansowaniem objęty został wypoczynek w formach zorganizowanych (kolonie, obozy) przez podmioty prowadzące działalność w zakresie organizowania wypoczynku dzieci na zasadach określonych w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, posiadające stosowne akredytacje kuratora oświaty. Kwota dofinansowania wynosi 500 zł (bez względu na liczbę dzieci danego pracownika korzystających z wypoczynku). Przyznanie dofinansowania nie jest uzależnione od statusu materialnego (dochodowego) pracownika ani nie jest różnicowane w zależności od tego statusu. Wypłaty pierwszych dofinansowań spółka dokona w okresie 18–20 lipca 2016 r. Dotyczyć one będą dzieci korzystających z wypoczynku w okresie od 27 czerwca do 8 lipca 2016 r. Łączna kwota dofinansowań za ten okres wynosi 4000 zł (otrzyma je 8 pracowników). Dofinansowania zostaną przelane na rachunek bankowy uprawnionych pracowników w dniach 18–20 lipca 2016 r. Zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownik powinien złożyć wniosek o dofinansowanie wraz z dokumentami potwierdzającymi wydatek na wypoczynek i jego charakter w terminie 7 dni od dnia zakończenia wypoczynku, a pracodawca ma 7 dni na przelanie dofinansowania na rachunek bankowy pracownika. Jak prawidłowo spółka powinna rozliczyć przedmiotowe dofinansowanie na gruncie CIT i VAT? Czy na spółce ABC jako płatniku ciążą jakieś obowiązki w zakresie PIT? VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie.

  czytaj więcej

 • Edukacja: Zmiany uderzą w niepubliczne placówki. Uczniowie wrócą do szkół prowadzonych przez gminy

  Edukacja: Zmiany uderzą w niepubliczne placówki. Uczniowie wrócą do szkół prowadzonych przez gminy

  Zmiany uderzą w niepubliczne placówki. MEN tak przerabia system, aby uczniowie wrócili do szkół prowadzonych przez gminy. W całym kraju działa dziś 849 niepublicznych gimnazjów. To one najwięcej stracą na reformie oświaty, którą szykuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celowo. Według danych resortu to one odbierają gminom uczniów, a – co za tym idzie – także płynące z Warszawy pieniądze.

  czytaj więcej

 • Koniec ze sprawdzianem dla szóstoklasistów. Prezydent podpisał ustawę

  Koniec ze sprawdzianem dla szóstoklasistów. Prezydent podpisał ustawę

  Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację ustawy o systemie oświaty likwidującą sprawdzian dla szóstoklasistów. Zgodnie z nowelą od nowego roku szkolnego maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego.

  czytaj więcej

 • Ratując zdrowie, nauczyciel nie traci prawa do wypoczynku

  Ratując zdrowie, nauczyciel nie traci prawa do wypoczynku

  Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na pytanie prejudycjalne wrocławskiego sądu. Stwierdził też, że polskie przepisy mogą być niezgodne z unijnymi.

  czytaj więcej

 • Skarbówka chce, aby rejestrować paliwo do prywatnych przejazdów pracowników

  Skarbówka chce, aby rejestrować paliwo do prywatnych przejazdów pracowników

  Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stanął po stronie fiskusa i uznał, iż istnieje obowiązek stosowania kasy rejestrującej w przypadku zużycia paliwa na cele osobiste przez pracownika.

  czytaj więcej

 • Przyznanie dofinansowania do wypoczynku ujmuje się na stronie Wn konta 851 ZFŚS

  Przyznanie dofinansowania do wypoczynku ujmuje się na stronie Wn konta 851 ZFŚS

  Komisja zakładowa ZFŚS po zmianie regulaminu przyznała dofinansowanie do kolonii dla dzieci pracowników. W jaki sposób zaewidencjonować wypłatę takiej dopłaty?

  czytaj więcej

 • Dotacje dla przedszkoli na nowych zasadach

  Dotacje dla przedszkoli na nowych zasadach

  Resort edukacji narodowej po raz kolejny zmodyfikował przepisy o przyznawaniu przez gminy dotacji dla niepublicznych szkół i przedszkoli. Będą one takie, jak w podobnej gminie, a nie dowolnie wybranej.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż alkoholu nieletnim grozi nie tylko grzywną, ale także cofnięciem zezwolenia

  Sprzedaż alkoholu nieletnim grozi nie tylko grzywną, ale także cofnięciem zezwolenia

  Kilka dni temu byłam świadkiem, jak sprzedawca w osiedlowym sklepie sprzedał nieletniemu alkohol. Nie wylegitymował go, a ja akurat znam tego młodego człowieka i wiem, ile ma lat. Zastanawiałam się, co zrobić, ale ostatecznie nie zareagowałam. Latem o wiele więcej młodych ludzi próbuje kupić alkohol, a sprzedawcy nie zawsze reagują, również na tych pijących w okolicy sklepu – pisze pani Martyna. – Co im grozi za sprzedaż alkoholu nieletniemu – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Zalewska: Na lekcjach historii będziemy uczyć o Smoleńsku. Ta katastrofa to fakt, do dziś niewyjaśniony

  Zalewska: Na lekcjach historii będziemy uczyć o Smoleńsku. Ta katastrofa to fakt, do dziś niewyjaśniony

  - Nauczyciele już nie chcą słuchać o tym, jak to mają 53 dni urlopu i jak to pracują po trzy godziny dziennie. Są otwarci, chętni, tylko trzeba im umożliwić działanie. Oni nawet chcą być oceniani. I będą. Co pięć lat - stwierdziła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej,  w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. 

  czytaj więcej

 • Przyklej się do mistrza, czyli czemu politycy tak lgną do sportu

  Przyklej się do mistrza, czyli czemu politycy tak lgną do sportu

  Sport, podobnie jak religia, to ogromny generator emocji. A w związku z tym genialne narzędzie do uprawiania socjotechniki. Przydatne w każdym ustroju, lecz pożądane zwłaszcza przez te, które przeżywają problemy - mówi Przemysław Nosal, socjolog sportu, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor książki „Technologia i sport" oraz kilkudziesięciu publikacji z zakresu socjologii kultury, sportu i polityki społecznej.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć świadczenia urlopowe dla pracowników

  Jak rozliczyć świadczenia urlopowe dla pracowników

  ABC sp. o.o. zatrudnia 12 pracowników (według stanu na 1 stycznia 2016 r. w przeliczeniu na pełne etaty). Wszyscy pracownicy zatrudnieni są na pełny etat. Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych spółka nie utworzyła zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, lecz wypłaca świadczenia urlopowe każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. 11 lipca 2016 r. zostało wypłacone świadczenie urlopowe pracownikowi udającemu się na urlop w okresie od 12 do 28 lipca 2016 r. w wysokości 1000 zł (ustalonej przez pracodawcę). Świadczenie to zostało w 2016 r. wypłacone temu pracownikowi po raz pierwszy. Pracownik, któremu wypłacono to świadczenie urlopowe, jest zatrudniony na pełny etat w normalnych warunkach. Jak spółka ABC powinna rozliczyć wypłatę świadczenia urlopowego na gruncie CIT, PIT (obowiązki płatnika) i VAT? Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie.

  czytaj więcej

 • Trybunał Konstytucyjny odroczył wyrok ws. ustawy o gruntach warszawskich

  Trybunał Konstytucyjny odroczył wyrok ws. ustawy o gruntach warszawskich

  Trybunał Konstytucyjny odroczył we wtorek bez terminu ogłoszenie wyroku ws. ustawy o gruntach warszawskich, która miała rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. Ustawę przed decyzją o podpisaniu zaskarżył poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne