nowa karta nauczyciela

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu nowa karta nauczyciela. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące nowa karta nauczyciela.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Szkoła po nowemu. Oto najważniejsze zmiany

  Szkoła po nowemu. Oto najważniejsze zmiany

  .

  czytaj więcej

 • Zmiany w Karcie nauczyciela: Jak wygląda staż od nowego roku szkolnego [KOMENTARZ, część II]

  Zmiany w Karcie nauczyciela: Jak wygląda staż od nowego roku szkolnego [KOMENTARZ, część II]

  W drugiej części komentarza do nowelizacji Karty nauczy ciela (dokonanej ustawą z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych) omówione zostaną przede wszystkim zmienione przepisy regulujące staż, którego odbycie jest warunkiem uzyskania kolejnego stopnia w hierarchii zawodowej.

  czytaj więcej

 • Zmiany dla nauczycieli od 2018 roku: Ocena pracy, wydłużona ścieżka awansu i korekty pensum

  Zmiany dla nauczycieli od 2018 roku: Ocena pracy, wydłużona ścieżka awansu i korekty pensum

  Nowe testy, ocena pracy, wydłużona ścieżka awansu, korekty pensum – od września rozpoczyna się kolejny etap wdrażania reformy edukacji. Zmian jest wiele, a w kolejce czekają kolejne.

  czytaj więcej

 • Krok po kroku: Jak od 1 września będzie oceniany nauczyciel

  Krok po kroku: Jak od 1 września będzie oceniany nauczyciel

  Do tej pory nauczyciele byli oceniani przy okazji awansu zawodowego, na własny wniosek lub z inicjatywy dyrektora. Ostatnie dwie sytuacje były jednak bardzo rzadkie. W efekcie są nauczyciele, których praca była ostatni raz weryfikowana po 10 latach pracy (przy osiąganiu najwyższego stopnia awansu zawodowego). Dlatego resort edukacji narodowej postanowił, że od 1 września pedagodzy będą obligatoryjnie poddawani ocenie co trzy lata, a nie tylko przy zdobywaniu kolejnego stopnia zawodowego.

  czytaj więcej

 • MEN łagodnieje i zapowiada zmiany zasad nowej oceny nauczycieli

  MEN łagodnieje i zapowiada zmiany zasad nowej oceny nauczycieli

  Od września ma ruszyć system powszechnego oceniania pedagogów. Choć nowe rozwiązania jeszcze nie obowiązują, resort edukacji już zapowiada ich zmianę.

  czytaj więcej

 • Od 1 września zmiany w angażach nauczycieli. Warto się do nich dobrze przygotować

  Od 1 września zmiany w angażach nauczycieli. Warto się do nich dobrze przygotować

  W styczniu minęło 36 lat, od kiedy zaczęła obowiązywać ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967; dalej: Karta nauczyciela lub KN). Jest zatem jedną z najdłużej funkcjonujących pragmatyk zawodowych. Na przestrzeni lat ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, przez co jest już aktem przeregulowanym i miejscami niezrozumiałym. Ostatnio wiele rewolucyjnych rozwiązań wprowadziła do niej ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. poz. 2203; dalej: u.f.z.o.). Część z nich weszła w życie 1 stycznia 2018 r., część zacznie obowiązywać 1 września tego roku, a np. regulacje dotyczące nowego dodatku do pensji za wyróżniającą pracę dopiero 1 września 2020 r. Można się w tym wszystkim pogubić. Co więcej, niektóre pomysły Ministerstwa Edukacji Narodowej, choć były głośne, ostatecznie w nowelizacji się nie znalazły. O co chodzi? Przykładem jest wypłata nauczycielom pensji z dołu. Są oni jedyną grupą zawodową, której pensje wypłaca się z góry. Pomysł zmiany okazał się na tyle kontrowersyjny, że ministerstwo postanowiło się z niego wycofać. Żeby uporządkować ten galimatias prawny, jedna z dyrektorek szkół - Ewa Mazur - postanowiła zaprosić na spotkanie radcę prawną Urszulę Złotowską. W zebraniu wzięła też udział wicedyrektorka Monika Mróz oraz przedstawicielka szkolnej organizacji związkowej Marzena Kamińska. ©℗

  czytaj więcej

 • Zalewska do nauczycieli: Nowy system oceny pracy bardziej przejrzysty i obiektywny

  Zalewska do nauczycieli: Nowy system oceny pracy bardziej przejrzysty i obiektywny

  Od 1 września obowiązywać będzie nowy system oceny pracy nauczycieli. Jego podstawą jest większa przejrzystość i zobiektywizowanie ocen - napisała minister edukacji narodowej Anna Zalewska w liście do nauczycieli. Poprosiła, by przyjęli go ze spokojem i zrozumieniem.

  czytaj więcej

 • Nowy rok szkolny, nowe problemy: Oto 10 największych bolączek oświaty

  Nowy rok szkolny, nowe problemy: Oto 10 największych bolączek oświaty

  Oto 10 największych bolączek oświaty w ostatnim czasie. Część z nich jest już nauczycielom, dyrektorom szkół i samorządowcom dobrze znana. Przykładowo od lat nie ustają narzekania na trudności w zwalnianiu nauczycieli i system ich wynagradzania (w tym zwłaszcza tzw. czternastki). Postuluje się również likwidację Karty nauczyciela i zastąpienie jej nową pragmatyką dla tego zawodu. Podnoszona jest także konieczność rozprawienia się z dwuzmianowym trybem nauczania.

  czytaj więcej

 • Zalewska: To bardzo ważny rok, przed nami kolejny etap reformy

  Zalewska: To bardzo ważny rok, przed nami kolejny etap reformy

  Będzie to bardzo ważny rok, przed nami kolejny etap dobrze wdrażanej reformy - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska na uroczystej inauguracji roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Szkolno–Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Lutyni w woj. dolnośląskim.

  czytaj więcej

 • Ocena nauczyciela co trzy lub pięć lat. Tylko jak to liczyć

  Ocena nauczyciela co trzy lub pięć lat. Tylko jak to liczyć

  Ministerstwo Edukacji Narodowej obecnie chce, by była ona przeprowadzana nie co trzy lata, ale co pięć. Wątpliwości są jednak co do tego, w którym momencie wszcząć i kiedy zakończyć procedurę.

  czytaj więcej

 • Jarosław Wałęsa: Ja jestem czysty [WYWIAD Rigamonti]

  Jarosław Wałęsa: Ja jestem czysty [WYWIAD Rigamonti]

  - Ciągle liczę na rozsądek Pawła Adamowicza, bo to, co teraz proponuje, to jest wysyłanie złych sygnałów do mieszkańców. W Gdańsku powinniśmy iść zjednoczeni, a przede wszystkim Paweł powinien szanować swoje własne słowo. Wszystko, co mówił, okazało się nieprawdą - mówi w wywiadzie dla DGP Jarosław Wałęsa, europoseł, kandydat PO na prezydenta Gdańska w wyborach samorządowych.

  czytaj więcej

 • Zalewska: Do końca roku rekomendacje dot. doskonalenia zawodowego nauczycieli

  Zalewska: Do końca roku rekomendacje dot. doskonalenia zawodowego nauczycieli

  Do końca roku chcemy przedstawić rekomendacje do doskonalenia zawodowego nauczycieli - zapowiedziała w poniedziałek minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jak podkreśliła, zgodnie z przepisami ustawy Karta nauczyciela doskonalenie zawodowe stało się dla nauczycieli obowiązkowe.

  czytaj więcej

 • Ustawowa dyskryminacja niepełnosprawnych nauczycieli w szkole

  Ustawowa dyskryminacja niepełnosprawnych nauczycieli w szkole

  Od 1 września szefowie placówek oświatowych, często wbrew samym zainteresowanym, muszą automatycznie obniżać pensum niepełnosprawnym nauczycielom.

  czytaj więcej

 • Gminy dostaną 2,8 mld zł na podwyżki dla nauczycieli

  Gminy dostaną 2,8 mld zł na podwyżki dla nauczycieli

  Samorządowcy alarmują, że przyszłoroczny wzrost subwencji oświatowej jest zaniżony. Kolejny raz nie uwzględnia skutków reformy i odpraw dla zwalnianych z gimnazjów nauczycieli.

  czytaj więcej

 • Niepełnosprawny nauczyciel może pracować więcej godzin, ale tylko za zgodą lekarza

  Niepełnosprawny nauczyciel może pracować więcej godzin, ale tylko za zgodą lekarza

  Od 1 września obowiązuje nowelizacja Karty nauczyciela, która doprecyzowała, w jaki sposób pedagogom niepełnosprawnym w stopniu znacznym lub umiarkowanym obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin. Wprowadziła też ograniczenie, że w razie zmniejszenia pensum niepełnosprawnemu nauczycielowi nie przydziela się godzin ponadwymiarowych. W praktyce pojawiły się jednak problemy: czy pensum można nie obniżać za zgodą lekarza, a jeśli tak, to czy można wówczas przydzielać godziny ponadwymiarowe?

  czytaj więcej

 • RODO w szkole: 30 najważniejszych pytań i odpowiedzi

  RODO w szkole: 30 najważniejszych pytań i odpowiedzi

  Czy można podpisywać szafki dzieci? Ogłosić listę przyjętych na stronie internetowej szkoły? Pozwolić, by nauczyciel sprawdzał klasówki w domu? Rozwiewamy najważniejsze wątpliwości rodziców, uczniów, dyrektorów i nauczycieli dotyczące ochrony danych osobowych

  czytaj więcej

 • Jak ująć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w jednostkach oświatowych

  Jak ująć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w jednostkach oświatowych

  Jesteśmy nowo utworzoną placówką oświatową działającą w formie jednostki budżetowej. Zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych jesteśmy zobowiązani do utworzenia odpisu z tego tytułu. W jaki sposób należy dokonać tego odpisu? Kiedy środki z tytułu odpisu należy przekazać na wyodrębniony rachunek bankowy?

  czytaj więcej

 • Stefaniak: Nie walczę ani z Trzaskowskim, ani z Jakim. Walczę o głosy warszawiaków

  Stefaniak: Nie walczę ani z Trzaskowskim, ani z Jakim. Walczę o głosy warszawiaków

  Nie walczę ani z kandydatem KO na prezydenta stolicy Rafałem Trzaskowskim, ani z kandydatem ZP Patrykiem Jakim, walczę o głosy warszawiaków - mówi PAP kandydat PSL na prezydenta Warszawy Jakub Stefaniak. Muszę się napracować trzy razy więcej, niż ci dwaj politycy, ale mnie to nie boli - dodał.

  czytaj więcej

 • Schetyna: Kłamca nie może być premierem RP

  Schetyna: Kłamca nie może być premierem RP

  Kłamca nie może być premierem RP. Jeśli ma honor, jeśli nie chce plamić stron naszej historii, to musi ustąpić – powiedział w niedzielę szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział m.in. podniesienie pensji pielęgniarek i nauczycieli oraz przywrócenie służbom mundurowym poprzedniej wysokości emerytur.

  czytaj więcej

 • Nowe kryteria oceny nauczyciela: Trudno wyróżnić wyróżniającego

  Nowe kryteria oceny nauczyciela: Trudno wyróżnić wyróżniającego

  Nowe kryteria oceny są trudne do spełnienia nawet dla najlepszych nauczycieli. W dodatku niektóre przepisy wzajemnie się wykluczają.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne