- Darmowa kolonoskopia na NFZ ze znieczuleniem. Kto może skorzystać bez skierowania?
- Gdzie zrobisz kolonoskopię na NFZ? [LISTA PLACÓWEK]
- Kolonoskopia. Na czym polega badanie?
- Kolonoskopia. Jak przebiega badanie?
- Rak jelita grubego. Jakie mogą być pierwsze objawy?
Rak jelita grubego może nie dawać żadnych objawów nawet przez kilka lat. Na niechlubnej liście nowotworów najczęściej występujących u Polaków rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce (po nowotworze płuc). Chorobę diagnozuje się u 18 tys. osób rocznie. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium (I i II) daje bardzo dobre rokowania. Odsetek 5-letnich przeżyć wynosi do 90-100 proc. Warto zrobić kolonoskopię, która jest darmowa i dostępna z bezpłatnym znieczuleniem. Komu przysługuje kolonoskopia na NFZ i jak się zapisać?
Darmowa kolonoskopia na NFZ ze znieczuleniem. Kto może skorzystać bez skierowania?
Ministerstwo Zdrowia zapewniaprogram przesiewowy, dzięki któremu można skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii. Aby to zrobić, nie potrzeba skierowania. Przede wszystkim należy spełnić kryterium wiekowe, czyli:
- mieć50-65 lat lub
- 40-49 lat – w przypadku gdy krewny pierwszego stopnia (rodzice) miał diagnozę nowotworu jelita grubego;
Pozostałe kryteria to:
- brak objawów sugerujących nowotwór jelita grubego;
- brak wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.
Aby zrobić kolonoskopię, należy wybrać placówkę realizującą profilaktyczny program. W przychodni trzeba będzie wypełnić ankietę. Można również dowiedzieć się o szczegółach dotyczących badania.
Gdzie zrobisz kolonoskopię na NFZ? [LISTA PLACÓWEK]
Aby sprawdzić, gdzie można wykonać badanie, wejdź na stronę dostępną TUTAJ. W oknie "Nazwa programu" należy wpisać "Kolonoskopia". Wystarczy znaleźć placówki z odpowiadającą nam lokalizacją, zadzwonić i zapisać się na badanie.
Kolonoskopia. Na czym polega badanie?
W czasie badania kolonoskopii można rozpoznać nawet małe polipy i je usunąć, by nie doprowadzić do rozwoju raka. Polipy i gruczolaki ma 30-40 proc. ludzi po 50. roku życia. Nie wszystkie gruczolaki zamienią się w raka.
Kolonoskopia. Jak przebiega badanie?
Przed badaniem otrzymamy specjalny środek przeczyszczający. Podczas badania lekarz wprowadza do odbytu giętki aparat zakończony kamerą. Wówczas dokładnie obejrzy jelito od środka, co sprawi, że wykryje zmiany (pobierze wycinki lub usunie mniejsze polipy (do 15 mm). Dzięki tak dokładnemu badaniu jest możliwość szybkiego podjęcia dalszego leczenia w razie potrzeby. Pobrany podczas badania materiał trafi do badania histopatologicznego. To pozwoli wykluczyć niebezpieczne zmiany. Podczas kolonoskopii zapewnione jest znieczulenie miejscowe lub w całkowitym uśpieniu, czyli ogólne (w przypadku wskazań medycznych, np. dużego lęku przed badaniem).
Ważne
Kolonoskopię możesz wykonać w znieczuleniu – bezpłatnie.
Rak jelita grubego. Jakie mogą być pierwsze objawy?
Rak jelita grubego to choroba, która rozwija się w ostatnim odcinku jelita grubego, czyli ostatnie 1,5 metra przewodu pokarmowego.
Najczęściej (w 96 proc.) nowotwór rozwija się na podstawie polipa, kiedy wraz z jego rozrastaniem się w tkance następują zmiany nowotworowe.
Objawy, które powinny wzbudzić nasz niepokój, to:
- śluz i krew w stolcu;
- krwawienie z odbytu;
- zmiana rytmu wypróżnień, zwłaszcza jeśli wcześniej nie był żadnych problemów;
- stałe uczucie parcia na stolec lub brak możliwości całkowitego wypróżnienia;
- wzdęcie, uczucie przelewania w brzuchu;
- ból podbrzusza;
- brak apetytu;
- wymioty;
- spadek masy ciała, anemia.
Czynniki rozwoju nowotworu jelita grubego i profilaktyka. Co jest ważne?
Czynniki rozwoju raka jelita grubego to:
- wiek – zwłaszcza po 50 roku życia;
- obecność polipów w jelicie grubym – zwłaszcza w typie gruczolaka;
- genetyka – jeśli ktoś z krewnych chorował, znacznie zwiększa to ryzyko (np. zespół Lyncha czy zespół polipowatości rodzinnej – szczególnie u tych pacjentów ważna jest wcześniejsza interwencja, by uniknąć ryzyka nowotworów);
- choroby zapalne jelit;
- nadwaga i otyłość;
- nieaktywny tryb życia;
- zła dieta;
- spożywanie alkoholu;
- palenie papierosów.
Dr Mateusz Jęckowski, specjalista chirurgii ogólnej, przypomina, co należy robić, by zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego. W profilaktyce najważniejsze są:
- zdrowa dieta;
- dużo ruchu;
- konieczne wykonywanie badań profilaktycznych.