Powiedzenie „sport to zdrowie” zna każdy, Medicover postanowił sprawdzić, ile prawdy jest w tej powtarzanej mądrości. W programie badawczym Zdrowa OdWaga wzięło udział ponad dwustu pacjentów w wieku powyżej 30 lat.

Trener wspomógł przemianę

– Sport to zdrowie w dwóch wymiarach. Odgrywa istotną rolę w profilaktyce, ale też – jak pokazało nasze badanie – jest to sposób na leczenie pewnych już rozwiniętych ryzyk zdrowotnych. Zakwalifikowaliśmy do naszego programu pacjentów, którzy mieli podwyższony wskaźnik BMI i nadciśnienie albo podwyższony cholesterol lub glukozę we krwi. 12 miesięcy aktywności fizycznej koordynowanej przez naszego trenera spowodowało, że u tych wszystkich pacjentów te ryzyka się zmniejszyły – opowiada Artur Białkowski.

Badanie Medicover wykazało znaczący spadek wskaźnika trzewnej tkanki tłuszczowej (7,4 proc. u mężczyzn i 6,6 proc. u kobiet) wskazujący na poprawę składu ciała i akumulacji tłuszczu trzewnego.

Redukcja tkanki tłuszczowej zmniejsza ryzyka wystąpienia stanu zapalnego w organizmie, który to może być przyczyną kardiologicznych problemów zdrowotnych, chorób układu metabolicznego czy nawet nowotworów. Są badania, które pokazują, że nowotwory piersi czy gruczołu krokowego u mężczyzn są efektem stanów zapalnych wynikających ze zwiększonej tkanki tłuszczowej. Interwencja, która będzie zmniejszała jej pozom, to dobry kierunek – podkreśla wiceprezes Medicover.

Mniejsza absencja w pracy

Dodatkowa analiza pokazała, że średnia liczba dni zwolnień chorobowych uczestników programu spadła o 32 proc. Z pewnością przyczyniło się do tego zmniejszenie dolegliwości związanych z bólem pleców i ogólnie układu mięśniowo-szkieletowego. Z badania wynika, że odczuwanie bólu pleców zmniejszyło się o 68 proc., a wytrzymałość badana w teście deska (plank) wzrosła o 22 proc.

Artur Białkowski był gościem studia „Dziennika Gazety Prawnej” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.