Od stycznia 2025 r. funkcjonują w Polsce 133 programy lekowe. Są bardzo ważne z punktu widzenia pacjentów, bo dla wielu są jedyną szansą na otrzymanie skutecznego i bezpiecznego leczenia. Tymczasem w niektórych ośrodkach pacjenci stykają się z problemami związanymi z włączeniem do leczenia, pomimo spełnienia kryteriów włączenia, które są publikowane wraz z obwieszczeniami refundacyjnymi. Zjawisko ma różną skalę, ale w ramach jednego ośrodka może liczyć nawet kilkudziesięciu chorych.
Trudności związane z finansowaniem programów lekowych przekładają się na sytuację szpitali, dla których realizacja tego rodzaju świadczeń wiąże się z zaciąganiem zobowiązań, które są pokrywane przez płatnika publicznego z opóźnieniem. Niektóre placówki zachowują ostrożność w przyjmowaniu nowych pacjentów do programów lekowych. Jest to szczególnie widoczne w przypadku wprowadzonych od 2024 r. programów lekowych, dla których często przyznane przez OW NFZ wartości kontraktów na realizację programów są niewspółmiernie niskie do liczby pacjentów, którzy powinny zostać włączeni do terapii w danym województwie. Choć programy lekowe to tak samo jak refundacja apteczna to świadczenie gwarantowane, obserwowane są nierówności w dostępie do leczenia. W przypadku chorób dermatologicznych oraz reumatologicznych w 11 szpitalach nowi pacjenci nie są włączani do programów, a w 19 szpitalach odbywa się to tylko częściowo (tj. zamiana leczenia w przypadku braku skuteczności lub włączanie tylko na biosymilary Anty TNF). Dotyczy to głównie chorych w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim wielkopolskim, dolnośląski - na oddziałach reumatologicznych oraz dermatologicznych. Podobne trudności obserwuje się również dla wielu innych programów lekowych, w szczególności dla chorób nieonkologicznych.
W debacie udział wezmą:
• Marek Kos, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
• Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”
• dr Grzegorz Byszewski, Federacja Przedsiębiorców Polskich
• prof. Brygida Kwiatkowska, konsultantka krajowa w dziedzinie reumatologii, zastępca dyrektora ds. klinicznych, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher
• Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych Na Łuszczycę, prezes Fundacji Amicus
• Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie