Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy – kodeks karny, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości (MS).

Projekt ma na celu zwiększenie ochrony funkcjonariuszy publicznych oraz osób, które – choć nie posiadają formalnego statusu funkcjonariusza – narażają swoje zdrowie i życie w celu ochrony porządku publicznego i ratowania innych ludzi. Wzmocniona ochrona będzie służyć także wszystkim osobom wykonującym działania ratownicze, takim jak ratownicy górscy, wodni czy medyczni, a także obywatelom, którzy podejmują interwencję w obronie innych” – wyjaśnia MS.

Decyzja o zmianie przepisów wynika z faktu, że w ostatnich latach nasiliły się przypadki agresji wobec funkcjonariuszy policji, straży miejskiej, strażaków czy ratowników medycznych. Coraz częściej ofiarami ataków stają się także zwykli obywatele, którzy podejmują działania w celu udzielenia pomocy ofiarom przestępstw lub przeciwdziałania aktom przemocy.

„W ostatnich latach media wielokrotnie informowały o brutalnych atakach na funkcjonariuszy publicznych i ratowników. Projektowane zmiany wpisują się w aktualne tendencje w doktrynie prawa karnego, zgodnie z którymi ochrona osób narażonych na agresję w związku z pełnieniem swoich funkcji powinna być priorytetem państwa” – podkreśla resort.

Powołuje się też na orzecznictwo Sądu Najwyższego, w którym wielokrotnie podkreślano, że atak na funkcjonariusza publicznego stanowi atak na autorytet państwa. W ocenie MS nowelizacja wpisuje się także w kierunek ochrony funkcjonariuszy określony przez Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że wymagają oni szczególnej ochrony ze względu na istotne funkcje, jakie pełnią w społeczeństwie (uzasadnienie wyroku TK z 21 września 2015 r., sygn. akt K 28/13).

Zdaniem MS zmiany w kodeksie karnym odstraszą potencjalnych sprawców i wpłyną na zmniejszenie liczby ataków na służby ratownicze i obywateli interweniujących w sytuacjach zagrożenia. Rada Ministrów ma przyjąć projekt w II kw. 2025 r. ©℗