- Jeśli pani Izabela mogła zostać uratowana i przez czyjeś zaniedbanie straciła życie, to te osoby muszą być absolutnie ukarane i kara ta musi być surowa i nieuchronna - powiedziała dziennikarzom ministra zdrowia przed ogłoszeniem wyroku w sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny.
Szefowa MZ zaznaczyła, że resort zdrowia przygotował wytyczne dla szpitali i lekarzy do obowiązujących przepisów dotyczących terminacji ciąży w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia kobiety.
- Te wytyczne działają. Na szczęście nie mamy takich przypadków - powiedziała.
Leszczyna zaznaczyła, że legalne aborcje, legalne terminacje ciąży, wynikające z zagrożenia zdrowia lub życia kobiety są prowadzone. Dodała, że we współpracy z prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem przeprowadziła analizy dotyczące terminacji ciąży.
- Nie jest tak, że aborcja jest tylko w podziemiu, co jest dla kobiet bardzo niebezpieczne, a często dostępna tylko dla kobiet zamożnych. Szpitale w Polsce dokonują terminacji ciąży zgodnie z przepisami i to zapewnia bezpieczeństwo pacjentkom - powiedziała.
Śmierć Izabeli z Pszczyny wywołała protesty przeciwko przepisom aborcyjnym
Izabela we wrześniu 2021 r. zgłosiła się do Szpitala Powiatowego w Pszczynie po tym, jak odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Izabela zmarła wskutek wstrząsu septycznego. Śmierć kobiety, która osierociła kilkuletnią córkę, wywołała w całym kraju protesty przeciwko obowiązującym przepisom dotyczącym aborcji pod hasłem: „Ani jednej więcej”.
Wytyczne dla szpitali i lekarzy od ministry zdrowia
W sierpniu 2024 r. ministra zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła wytyczne dla szpitali i lekarzy, które są wykładnią obowiązującego prawa dotyczącego przerwania ciąży. Podkreśliła wówczas, że do procedury przerwania ciąży wystarcza jedno orzeczenie lekarza stwierdzające istnienie przesłanki zagrożenia zdrowia kobiety, w tym na przykład zaświadczenie lekarza psychiatry.
Kolejne z rozwiązań wprowadzonych przez ministrę zdrowia w ubiegłym roku zakłada, że szpital, który ma umowę z NFZ na udzielanie świadczeń z ginekologii i położnictwa, ma obowiązek wykonać zabieg przerwania ciąży na miejscu, niezależnie od tego, czy lekarze pracujący w szpitalu powołują się na klauzulę sumienia.
Aborcje w 2025 r.
W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 legalnych aborcji. W całym 2024 r. było 890 aborcji (NFZ kwalifikuje je jako indukcję poronienia). W 2023 r. w szpitalach wykonano 425 zabiegów przerwania ciąży (423 z powodu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety i dwie aborcje w przypadkach, kiedy ciąża była wynikiem czynu zabronionego). W 2022 r. przeprowadzono 161 zabiegów, wszystkie z powodu zagrożenia życia lub zdrowia osoby w ciąży. W 2021 r. w szpitalach wykonano 107 aborcji; w 2020 r. – 1078; w 2019 r. – 1110.
W październiku 2020 r. TK uznał, że niezgodna z konstytucją jest przesłanka dopuszczająca przerwanie ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Orzeczenie TK weszło w życie 27 stycznia 2021 r. (PAP)
kno/ agz/ lm/