przewodnik

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu przewodnik. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące przewodnik.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zmiany w VAT: Rachunek VAT 2020

  Zmiany w VAT: Rachunek VAT 2020

  Cechą charakterystyczną rachunku VAT jest możliwość uznawania i obciążania go wyłącznie kwotami wskazanymi w przepisach art. 62b Prawa bankowego (przepisy te są odpowiednio stosowane do rachunków VAT prowadzonych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe). Uznawanie rachunków VAT i obciążanie ich innymi kwotami niż wskazane w tych przepisach jest niedopuszczalne.

  czytaj więcej

 • Michalski: Na grzyby z kamizelką kuloodporną [OPINIA]

  Michalski: Na grzyby z kamizelką kuloodporną [OPINIA]

  Do niedawna byłem pewny, że największe zagrożenie w lesie może mnie spotkać ze strony kleszczy czy trujących grzybów. Moje spojrzenie na ten temat uległo jednak diametralnej zmianie za przyczyną przegłosowanej w Senacie specustawy dotyczącej zwalczania ASF. Wprowadzi ona bowiem nowe szerokie kompetencje dla myśliwych. Po lekturze jej przepisów dochodzę do wniosku, że wychodząc na grzyby do lasu lepiej zaopatrzyć się już nie tylko w koszyk, ale również w kamizelkę kuloodporną i adwokata.

  czytaj więcej

 • Koordynator pacjenta zajmuje się głównie papierkową robotą

  Koordynator pacjenta zajmuje się głównie papierkową robotą

  Przeciążenie biurokracją to główny problem, z którymi mierzą się koordynatorzy pacjenta onkologicznego. Mimo tego większość z nich wychodzi poza rolę administratora, stając się przewodnikiem chorego po systemie.

  czytaj więcej

 • „Małe kobietki” i „Dobre żony” Louisy May Alcott. Bunt kobiet trwa

  „Małe kobietki” i „Dobre żony” Louisy May Alcott. Bunt kobiet trwa

  Czym jest wolność i jak podążać własną ścieżką? Pod koniec XIX wieku niewiele kobiet się nad tym zastanawia, jednak Marmee March uczy tej postawy swoje córki. Meg, Jo, Beth i Amy - cztery siostry o wyrazistych charakterach, mimo trwającej wojny secesyjnej, nieobecności ojca i wielu trudności dzielą się z innymi entuzjazmem i miłością do życia.

  czytaj więcej

 • Jakie koszty odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej [PODCAST]

  Jakie koszty odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej [PODCAST]

  Wydatki dotyczące osób niepełnosprawnych w zeznaniu rocznym mogą odliczyć nie tylko np. osoby zatrudnione na etat, ale też prowadzące firmę. Preferencja dotyczy również przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych tj. według skali i ryczałtowców.

  czytaj więcej

 • Jakie świadczenia dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2020 roku

  Jakie świadczenia dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2020 roku

  Osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunowie mogą w 2020 roku liczyć m.in. na zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne, rentę socjalną, dofinansowanie udziału w turnusie rehabilitacyjnym oraz dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i środków pomocniczych. Kwoty niektórych świadczeń wzrosły.

  czytaj więcej

 • Samsung zachęca: bądź przewodnikiem swojego dziecka w cyfrowym świecie

  Samsung zachęca: bądź przewodnikiem swojego dziecka w cyfrowym świecie

  czytaj więcej

 • Co rosyjski zabójca robił w Warszawie? "FSB wie, że jest tu łatwo działać"

  Co rosyjski zabójca robił w Warszawie? "FSB wie, że jest tu łatwo działać"

  - Jeżeli służba wybiera miasto na przygotowanie operacji, to ma je sprawdzone, wie, że tam jest łatwo działać - mówi gen. Jarosław Stróżyk, który służył m.in. w Służbie Wywiadu Wojskowego, w latach 2010–2013 był zastępcą szefa Zarządu Wywiadu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli

  czytaj więcej

 • Policja o śmierci sześciu psów: Ogromna tragedia. Straciliśmy fachowców i przyjaciół

  Policja o śmierci sześciu psów: Ogromna tragedia. Straciliśmy fachowców i przyjaciół

  Ta sytuacja jest dla nas ogromną tragedią. Więzi, jakie rodzą się pomiędzy przewodnikiem a jego zwierzęciem, nie da się odtworzyć. Pożegnamy je z szacunkiem, na jaki w pełni zasłużyły swoją wieloletnią służbą i oddaniem - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak.

  czytaj więcej

 • Sieciowe produkty turystyczne polsko-czeskiego pogranicza

  Sieciowe produkty turystyczne polsko-czeskiego pogranicza

  W ramach projektu „Turystyka wspólna sprawa”, realizowanego przez miasto Świdnicę (polskiego lidera w stymulowaniu rozwoju turystycznego regionów, uznanego organizatora kongresów i konferencji dla branży turystycznej) oraz miasto partnerskie Trutnov w Czechach, zorganizowana zostanie bezpłatna konferencja szkoleniowa dla branży turystycznej polsko-czeskiego pogranicza. Wydarzenie odbędzie się wiosną w Świdnicy.

  czytaj więcej

 • Opłata za śmieci powiązana ze zużyciem wody jest niesprawiedliwa dla hoteli

  Opłata za śmieci powiązana ze zużyciem wody jest niesprawiedliwa dla hoteli

  Właściciele spa i obiektów z basenami zaskakiwani są wysokością rachunków za odbiór odpadów komunalnych. Mogą jednak zaskarżać niekorzystne uchwały rad gmin, domagając się ustanowienia dla siebie odrębnego sposobu naliczania stawek.

  czytaj więcej

 • Regulaminy czystości i porządku w gminach: Z opracowaniem nie warto czekać do września

  Regulaminy czystości i porządku w gminach: Z opracowaniem nie warto czekać do września

  Rady gmin rozpoczęły proces dostosowania regulaminów o utrzymaniu czystości i porządku do nowych regulacji. Mają na to czas do 6 września 2020 r. Tego dnia upływa termin dostosowania prawa miejscowego do przepisów ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1579; dalej: nowelizacja). Przy czym jest to termin wejścia w życie gminnej regulacji, a nie jej przyjęcia. Tymczasem, jak mówi dr inż. Jacek Pietrzyk, ekspert ze spółki Atmoterm SA, zajmujący się m.in. sporządzaniem takich dokumentów, na przygotowanie dobrego, mającego m.in. zoptymalizować koszty gospodarki odpadami regulaminu, potrzeba co najmniej trzech miesięcy. [wywiad s. D6] Nie wszystkie rady biorą to pod uwagę i nie wszystkie radzą sobie z natłokiem przepisów, niekiedy wewnętrznie niespójnych. Świadczą o tym liczne orzeczenia sądów i rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów. Ponadto brak regulaminów powoduje, że regionalne izby obrachunkowe uchylają uchwały w sprawie wysokości stawek opłat za śmieci, nie mają bowiem podstawy do ustalenia, czy wysokość została przyjęta prawidłowo.

  czytaj więcej

 • Zawieszone loty z Polski do Włoch: Dwóch przewoźników wprowadza ograniczenia

  Zawieszone loty z Polski do Włoch: Dwóch przewoźników wprowadza ograniczenia

  LOT zawiesza do 12 marca br. włącznie wszystkie rejsy do Włoch. Osoby posiadające bilety na te połączenia zostaną o tym fakcie poinformowane - przekazał w niedzielę PAP p.o. rzecznika prasowego LOT Michał Czernicki. Również linie Wizz Air poinformowały o zawieszeniu lotów na północ kraju.

  czytaj więcej

 • Epidemia koronawirusa. Sri Lanka wstrzymuje przyloty samolotów pasażerskich z powodu COVID-19

  Epidemia koronawirusa. Sri Lanka wstrzymuje przyloty samolotów pasażerskich z powodu COVID-19

  W ramach działań przeciwko koronawirusowi rząd Sri Lanki wstrzymał w środę wszystkie przyloty samolotów pasażerskich do stolicy kraju. Odloty odbywają się normalnie. Na czwartek zaplanowano lot czarterowy z Kolombo do Warszawy.

  czytaj więcej

 • Silesia Film zdalnie nauczy dzieci technik animacji filmowej

  Silesia Film zdalnie nauczy dzieci technik animacji filmowej

  Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach przygotowała na czas społecznej kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem filmowy projekt – za pośrednictwem mediów społecznościowych nauczy dzieci podstaw animacji.

  czytaj więcej

 • #Zostańwdomu – koncerty, filmy, teatry i muzea są w internecie [PRAKTYCZNA LISTA]

  #Zostańwdomu – koncerty, filmy, teatry i muzea są w internecie [PRAKTYCZNA LISTA]

  Instytucje kultury – prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek, przygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. #Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie! - zachęca ministerstwo kultury.

  czytaj więcej

 • Akcja #zostańwdomu: Muzea, teatry i biblioteki otwarte są online [PRAKTYCZNA LISTA]

  Akcja #zostańwdomu: Muzea, teatry i biblioteki otwarte są online [PRAKTYCZNA LISTA]

  Akcja "#zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie" spotkała się z dużym zainteresowaniem. Przyłączają się do niej kolejne instytucje kultury, nie tylko prowadzone i współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale także samorządowe; zaś te, które brały już udział w akcji, ciągle poszerzają swoją ofertę. Resort kultury zachęca do korzystania z bogatego wachlarza możliwości kontaktu z kulturą online.

  czytaj więcej

 • Koronawirus w Azji. 20 ofiar w Malezji, Francuzi zakażeni w Kambodży, stan wyjątkowy w Tajlandii

  Koronawirus w Azji. 20 ofiar w Malezji, Francuzi zakażeni w Kambodży, stan wyjątkowy w Tajlandii

  W Azji Południowo-Wschodniej wystąpiły nowe przypadki koronawirusa i zgony na skutek zakażenia. W Kambodży największa grupa infekcji jest łączona z turystami z Francji, w Malezji potwierdzono 20 zgonów osób zakażonych, a w Tajlandii w związku z epidemią obowiązuje stan wyjątkowy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej