konsument

* konsument - w biologii: rodzaj organizmów żywych,


 • Narodziny PiSonomiki. Oto wszystkie skutki wyższej pensji minimalnej

  Narodziny PiSonomiki. Oto wszystkie skutki wyższej pensji minimalnej

  Czy inflacja eksploduje i za towary i usługi zapłacimy więcej? Firmy zaczną uciekać z wynagrodzeniami w szarą strefę? Jak poradzą sobie z tym samorządy, szkoły i szpitale?

  czytaj więcej

 • Brak terenów pod inwestycje i przestarzałe przepisy. Deweloperzy czekają na reformę prawa budowlanego

  Brak terenów pod inwestycje i przestarzałe przepisy. Deweloperzy czekają na reformę prawa budowlanego

  Biurokracja, niska podaż gruntów i niewystarczająca przewidywalność kosztów przedsięwzięcia – to bolączki deweloperów, którzy nie mogą doczekać się kompleksowej reformy prawa budowlanego. Mimo tych wszystkich problemów liczba oddawanych przez nich mieszkań w ciągu ośmiu miesięcy tego roku wzrosła.

  czytaj więcej

 • Polska. Kraj dłużników

  Polska. Kraj dłużników

  Niemal wszystkie ostatnie zmiany dotyczące rynku wierzytelności są korzystne dla tych, którzy nie płacą, a nie tych, którym należą się pieniądze. Biznes dostrzega w tym coraz większy problem.

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Na ile władza powinna się angażować w różne projekty unowocześniające gospodarkę, jak powinna wyglądać współpraca urzędników i przedsiębiorców, jak ci ostatni mogą wpływać na ważne polityczne decyzje – o tych sprawach dyskutowano w redakcji Dziennika Gazety Prawnej w ramach projektu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”.

  czytaj więcej

 • BCC: Wyrok TSUE otworzył drogę do przewalutowania kredytów frankowych

  BCC: Wyrok TSUE otworzył drogę do przewalutowania kredytów frankowych

  Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej otworzył drogę do przewalutowania kredytów frankowych - ocenił w czwartek Business Centre Club. Po korzystnym dla frankowiczów rozstrzygnięciu przez polskie sądy przetoczy się fala pozwów w sprawie kredytów frankowych - dodano.

  czytaj więcej

 • UOKiK: Po orzeczeniu TSUE banki powinny usunąć z umów niedozwolone postanowienia

  UOKiK: Po orzeczeniu TSUE banki powinny usunąć z umów niedozwolone postanowienia

   Dzisiejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nie oznacza automatycznego przewalutowania kredytów, jednak ma znaczenie dla postępowań sądowych oraz konsumentów, których umowy zawierają klauzule niedozwolone, uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zdaniem Urzędu, banki powinny wyeliminować z umów niedozwolone postanowienia umowne.

  czytaj więcej

 • Wyrok TSUE w praktyce: Automatycznie nie zmieni umów, frankowicze muszą iść do sądów [WYWIAD]

  Wyrok TSUE w praktyce: Automatycznie nie zmieni umów, frankowicze muszą iść do sądów [WYWIAD]

  - Więcej „frankowiczów” musi dać znać, że nie są zadowoleni ze swoich umów i będą walczyli o swoje prawa w sądach. Wyrok TSUE to kolejny argument w sporze, który dostali do ręki. Tylko pod presją banki zdecydują się na wypracowanie racjonalnych propozycji ugodowych – mówi Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego.

  czytaj więcej

 • Wyrok TSUE ws. kredytów we frankach: Co to oznacza w praktyce

  Wyrok TSUE ws. kredytów we frankach: Co to oznacza w praktyce

  Orzeczenie TSUE potwierdza, że banki stosowały niedozwolone klauzule. Teraz wiele będzie zależało od linii orzeczniczej sądów – mówi DGP minister finansów Jerzy Kwieciński.

  czytaj więcej

 • Pięć przykazań rozsądnego frankowicza

  Pięć przykazań rozsądnego frankowicza

  Po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku, dotyczącego tzw. „kredytów frankowych”, wiele osób, posiadających kredyty w tej walucie, postanawia walczyć w sądzie o swoje prawa. Pamiętajmy jednak, by nie dać się ponieść fali emocji i entuzjazmu, wywołanych wydaniem wyroku, i zadbać o swoje sprawy w sposób bezpieczny i profesjonalny.

  czytaj więcej

 • Zbrodnia się przedawnia, ale kredyt frankowy nie [WYWIAD]

  Zbrodnia się przedawnia, ale kredyt frankowy nie [WYWIAD]

  - Tylko zbrodnie przeciwko ludzkości nie podlegają przedawnieniu. Nie jestem w stanie zrozumieć co kierowało ustawodawcą, ażeby ochronę przed przedawnieniem roszczeń przedsiębiorców przeciwko konsumentom, podnosić tak wysoko. Z założenia nasz system ochrony konsumentów powinien ich chronić jako z definicji słabszą stronę umowy z przedsiębiorcą. Tymczasem jest dokładnie na odwrót - mówi mec. Dawid Biernat.

  czytaj więcej

 • Orlen i Lotos gotowe do fuzji

  Orlen i Lotos gotowe do fuzji

  Co przyniesie przejęcie Lotosu przez PKN Orlen i jak wpłynie na kondycję obu spółek, lokalnych społeczności i polskiej gospodarki? – zastanawiali się uczestnicy debaty „Fuzja Orlenu i Lotosu – nowy wielki polski gracz”

  czytaj więcej

 • Sądy nie muszą uwzględniać żądań banków o pominięcie upływu terminu przedawnienia [WYWIAD]

  Sądy nie muszą uwzględniać żądań banków o pominięcie upływu terminu przedawnienia [WYWIAD]

  - Ustawodawca w uzasadnieniu do nowelizacji kodeksu cywilnego wprost wskazał, że „przy stosowaniu przesłanki „względów słuszności” uprawnione jest odwołanie się do poglądów, jakie w doktrynie i orzecznictwie ukształtowały się przy stosowaniu przesłanki „zasad współżycia społecznego”. Jest to w mojej ocenie o tyle istotne, że orzecznictwo i doktryna, dotyczące rozumienia przesłanek z art. 5 kc są bardzo bogate. Podnosi się np., że nie może się skutecznie powoływać na naruszanie zasad współżycia społecznego ten, kto sam te zasady narusza - mówi w rozmowie z gazetaprawna.pl adw. Wiktor Budzewski.

  czytaj więcej

 • Hirsch: Nowa kadencja PiS przypadnie na czas spowolnienia. Czy rząd poradzi sobie z ewentualną recesją?

  Hirsch: Nowa kadencja PiS przypadnie na czas spowolnienia. Czy rząd poradzi sobie z ewentualną recesją?

  Nowa kadencja może być inna niż poprzednie, ponieważ istnieje rosnące prawdopodobieństwo, że będzie ona przypadać na okres poważnego spowolnienia gospodarczego na świecie, a w Europie Zachodniej może nawet recesji. Polską w tym czasie będą rządzić ludzie, którzy nie mają doświadczenia w zarządzaniu państwem i gospodarką w takich okolicznościach.

  czytaj więcej

 • SA: Kredyt frankowy to kredyt złotowy

  SA: Kredyt frankowy to kredyt złotowy

  Nie ma powodu, aby unieważniać umowę kredytową sprzed lat. Zarazem jednak – na skutek zastosowania niedozwolonych postanowień umownych przez bank – frankowicze nie mogą ponosić ryzyka walutowego.

  czytaj więcej

 • Nowy rzecznik finansowy został powołany

  Nowy rzecznik finansowy został powołany

  Profesor Mariusz Golecki. To on będzie stał na straży konsumenckich interesów w starciach z bankami, zakładami ubezpieczeń i instytucjami pożyczkowymi. Zastąpi na stanowisku Aleksandrę Wiktorow, której kadencja dobiegła końca.

  czytaj więcej

 • Samooczyszczenie wymagane dopiero po prawomocnej decyzji o zmowie przetargowej

  Samooczyszczenie wymagane dopiero po prawomocnej decyzji o zmowie przetargowej

  Nieprawomocna decyzja stwierdzająca zmowę przetargową nie oznacza konieczności przejścia przez firmę procedury samooczyszczenia – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

  czytaj więcej

 • Prezes UOKiK dał wytyczne do marketingu

  Prezes UOKiK dał wytyczne do marketingu

  Już na początku rozmowy należy podać klientowi cenę bez rabatu i sformułować warunki bez jego udzielania – wynika ze stanowiska organu adresowanego do firm telekomunikacyjnych.

  czytaj więcej

 • Kredyty we frankach: Banki oddadzą pieniądze i poproszą o zwrot

  Kredyty we frankach: Banki oddadzą pieniądze i poproszą o zwrot

  Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, o jakim mówią bankowcy, zmniejszy opłacalność złożenia pozwu o unieważnienie kredytu. Ale jej nie przekreśli.

  czytaj więcej

 • O tym, jak frankowicze zostali złotowcami

  O tym, jak frankowicze zostali złotowcami

  Wyobraźmy sobie, że chcemy wziąć kredyt hipoteczny. Co nas interesuje? Zaufanie do banku – oczywiście. Rekomendacje znajomych – jasna rzecz. Marża – fakt. Ale wszystkich interesuje również, a wielu przede wszystkim, oprocentowanie. Bo kredyt, nawet małe dziecko to wie, polega na tym, że ktoś nam pożycza pieniądze, a my musimy oddać mu trochę więcej. I istotne jest to, ile więcej. Ale czy na pewno? Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie niekoniecznie. I nie chodzi nawet o kredyt nieoprocentowany (w przyrodzie, przy kredytach konsumenckich, istnieje coś takiego jak kredyt darmowy, gdy kredytodawca narusza przepisy prawa), lecz o to, że zdaniem sądu może istnieć umowa kredytowa, która nie wiadomo jak jest oprocentowana.

  czytaj więcej

 • Koniunktura słabsza, ale eksport większy

  Koniunktura słabsza, ale eksport większy

  Sprzedaż do Niemiec w sierpniu mocno wzrosła. To co najmniej dziwne, biorąc pod uwagę stan niemieckiej gospodarki.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej