Ekologia

11 września 2019 r.

W uzasadnieniu rząd przyznaje, że ostatni rok i przetaczająca się wówczas przez Polskę fala pożarów magazynów i składowisk obnażyły słabość dotychczasowych przepisów, w których nadzór nad inwestycjami związanymi z gospodarką komunalną pozostawiał wiele do życzenia. Wprowadzane zmiany mają temu przeciwdziałać.

Wyższe wymogi dla rynku odpadowego11 września 2019 r.

Rząd planuje rozszerzyć grupę przedsięwzięć, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko i inwestycje związane z gospodarką odpadami. To jedna z kluczowych zmian, którą przewidziano w najnowszym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Wczoraj został on przyjęty przez rząd.

9 września 2019 r.

Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

fot. Wojtek Górski

Piotr Woźny: W ciągu dekady będzie po smogu9 września 2019 r.

- Będę starał się w najbliższych tygodniach uzyskać potwierdzenie z KE, że jesteśmy na dobrej drodze - zapowiada nowy prezes NFOŚiGW Piotr Woźny, gdy pytamy, czy rządowy program Czyste Powietrze pozyska eurofundusze. Jego zdaniem do 2028 r. smogu w Polsce może już nie być.

2 września 2019 r.

Certyfikaty emisji CO2 wzbudzają kontrowersje: to kwestia nadużyć i podatkowych, i outsourcingu emisyjnego

Globalne ocieplenie: Ile (s)tracimy przez klimat?2 września 2019 r.

Globalne ocieplenie dla ekonomisty jest efektem zewnętrznym, czyli sytuacją, w której niezależnie od naszych wyborów pojawia się dobro/zło, na którego występowanie nie mamy wpływu. Jak wtedy, gdy sąsiad przypali zupę i w naszym mieszkaniu pachnie nieładnie – nawet jeśli akurat niczego nie gotujemy.

2 września 2019 r.

Kolejne zmiany wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Grube foliówki z opłatą na ekologię2 września 2019 r.

Od niedzieli sklepy pobierają opłatę recyklingową (20 gr plus VAT) także od grubych toreb foliowych (powyżej 50 mikrometrów). Sieci handlowe mogą wrócić do cieńszych toreb plastikowych lub zastąpić je siatkami z innych materiałów.

27 sierpnia 2019 r.

Paulina Pietrzak dyrektor Targów  Pol-Eco System

Wyspa odpadów na Pacyfiku jest pięć razy większa od Polski. Co dalej ze środowiskiem? [STUDIO DGP]27 sierpnia 2019 r.

- Zrównoważona gospodarka odpadami jest bardzo istotnym tematem, który stawia wiele wyzwań przed branżą ochrony środowiska. Jest on zarówno bardzo medialny. Prawie każdy z nas zapewne słyszał, że wyspa odpadowa na Pacyfiku ma powierzchnię pięć razy większą od powierzchni Polski – mówi Paulina Pietrzak, dyr. Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska Pol-Eco System.

26 sierpnia 2019 r.

O problemie „nierzetelnego kwalifikowania obszarów objętych klęską suszy” informują włodarze ze Związku Gmin Wiejskich RP (ZGWRP) w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego

Dane o suszy zaniżone? Włodarze alarmują26 sierpnia 2019 r.

Zdaniem samorządowców w Polsce jest za mało stacji pomiarowych, pomagających określać stan suszy na danym terenie. W efekcie zdarza się, że w jednej gminie jest uruchamiana pomoc, a w sąsiedniej, również dotkniętej klęską – już nie.

Galerie