Ekologia

25 listopada 2020 r.

Mimo to pomiędzy światem polityki a ruchem klimatycznym panuje napięcie. Szmer rozczarowania wśród aktywistów wywołały doniesienia o nominacjach na kluczowe stanowiska w administracji Joego Bidena postaci znanych z korzystania z obrotowych drzwi między polityką a sektorem paliw kopalnych.

Tylko podatki mogą uratować klimat [OPINIA]25 listopada 2020 r.

Zielona odbudowa nabiera rozpędu. Kurs na neutralność klimatyczną obierają nawet stawiające wcześniej opór koncerny i gospodarki. W zeszłym tygodniu plany przekierowania gospodarki swojego kraju na tory sprzyjające klimatowi – pod hasłem „zielonej rewolucji przemysłowej” – przedstawił Boris Johnson. W perspektywie kilku miesięcy jest też szansa na ekologiczny zwrot Waszyngtonu.

25 listopada 2020 r.

80 proc. pojazdów to samochody o normie emisji spalin Euro 4 i poniżej

Za 10 lat obowiązkowe strefy czystego transportu25 listopada 2020 r.

Miasta już od początku przyszłego roku będą mogły skuteczniej zakazywać wjazdu właścicielom najbardziej trujących aut. Obowiązek wprowadzania stref czystego transportu (SCT) w każdej gminie powyżej 100 tys. mieszkańców wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Tak zakłada Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które jest autorem projektu nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw.

13 listopada 2020 r.

Nowy fundusz ma udzielać poręczeń na kredyty i pożyczki zaciągane na cele związane z inwestycjami proekologicznymi, np. wymianę pieców i instalacji, modernizację budynków, realizowanych w ramach programu „Czyste powietrze”.

Ekologiczny Fundusz Poręczeń i Gwarancji: Pomysł na przyspieszenie programu „Czyste powietrze”13 listopada 2020 r.

Dzięki gwarancjom Banku Gospodarstwa Krajowego w przyszłym roku w bankach komercyjnych i spółdzielczych w całej Polsce zostaną uruchomione specjalne kredyty na realizację proekologicznych inwestycji, np. wymianę pieca czy ocieplenie budynku. Osoby nieposiadające odpowiedniego zabezpieczenia łatwiej zdobędą pieniądze. Część kapitału zostanie spłacona z dotacji z NFOŚiGW.

5 listopada 2020 r.

Według NIK na przeszkodzie w rozwoju elektromobilności stanęły kwestie finansowe, w tym brak dofinansowania z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, a także alternatywnych form nabywania pojazdów elektrycznych.

Niepewna przyszłość elektromobilności w samorządach5 listopada 2020 r.

79 proc. miast na koniec ubiegłego roku nie miało we flocie urzędu żadnego samochodu elektrycznego. W dodatku samorządy, których sytuacja finansowa pogorszyła się w związku z epidemią, skłaniają się do wstrzymania lub znacznego ograniczenia inwestycji w elektromobilność – wynika z analizy NIK przeprowadzonej w kwietniu i maju tego roku.

4 listopada 2020 r.

Zniecierpliwienie po stronie samorządowej rośnie, bo chociaż resort przedstawił propozycje dotyczące tego, jak chce udrożnić system gospodarki odpadami, zatrzymać rosnące koszty i pomóc samorządom (pakiet „Czystość Plus”), to przełożenie pomysłów na projekty nie idzie tak szybko, jak oczekiwaliby tego samorządowcy.

Gospodarka odpadami – wciąż czekamy na rozwiązania4 listopada 2020 r.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wiceminister klimatu Jacek Ozdoba zapewnił, że w ciągu 10 dni zostanie powołany zespół, w ramach którego obie strony będą szukać rozwiązań dla systemu gospodarki odpadami. Możliwe więc, że wkrótce uda im się spotkać w ramach tego gremium.

2 listopada 2020 r.

Nowy SEAT Leon z niską ratą2 listopada 2020 r.

Oferta finansowania przez Volkswagen Financial Services nowego SEAT-a Leona to doskonała okazja dla małych i średnich firm, które mogą zdecydować się na nowy samochód w niskich ratach z pełną obsługą serwisową i nawet bez opłaty wstępnej.

Galerie