Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) - polski urząd antymonopolowy, obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej (rządowej), działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r.


 • Jak egzekwować prawa naruszone klauzulami

  Jak egzekwować prawa naruszone klauzulami

  Nowe przepisy mają spowodować, że niedozwolone postanowienia umowne będą szybciej eliminowane z obiegu. Teraz zajmować się tym będzie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zakaże ich stosowania. Nie oznacza to jednak, że konsument został pozbawiony prawa do samodzielnego egzekwowania swoich praw.

  czytaj więcej

 • Mniej tajemnic w bankach

  Mniej tajemnic w bankach

  Od 17 kwietnia banki nie mogą odmawiać prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów udostępnienia żądanych przez niego informacji. Do tej pory zdarzało się to często, gdyż instytucje finansowe powoływały się na tajemnicę bankową. Zmiana ma pomóc skuteczniej chronić konsumentów.

  czytaj więcej

 • Agent z urzędu zadba o kupujących

  Agent z urzędu zadba o kupujących

  Nowe przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów powinny uczynić życie najsłabszych uczestników rynku łatwiejszym.

  czytaj więcej

 • Już nie będzie naciągania na produkty finansowe

  Już nie będzie naciągania na produkty finansowe

  Od niedzieli nie można nakłaniać konsumentów do nabycia usług finansowych, które nie odpowiadają ich potrzebom. Przedsiębiorcy, zanim skierują konkretną ofertę do klienta, powinni najpierw przeanalizować, czy rzeczywiście jest dla niego odpowiednia.

  czytaj więcej

 • Po kłamliwej reklamie nawet cztery bezsenne lata

  Po kłamliwej reklamie nawet cztery bezsenne lata

  Od 17 kwietnia okres przedawnienia w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów wydłużył się z jednego roku do trzech lat – teoretycznie. W praktyce bowiem może być jeszcze dłuższy.

  czytaj więcej

 • Za torby w luku autobusu przewoźnik odpowie. A za bagaż podręczny...

  Za torby w luku autobusu przewoźnik odpowie. A za bagaż podręczny...

  Prowadzę firmę przewozową. Zamierzam wprowadzić zmiany w regulaminie ustalającym warunki przewozu. Przede wszystkim chcę ograniczyć do 1000 zł odpowiedzialność za bagaż oddany przez podróżnego do bagażnika autobusu. Bagaż przekraczający podaną wartość pasażer musiałby ubezpieczyć na własny koszt. Dzięki temu pasażerowie wartościowe przedmioty będą przewozili w torbie podręcznej. Ograniczyłbym w ten sposób również problem z wyłudzeniami nienależnych pieniędzy.

  czytaj więcej

 • W bankach mogą się pojawić inwestorzy spekulacyjni

  W bankach mogą się pojawić inwestorzy spekulacyjni

  Sprawa kredytów frankowych, niskie stopy procentowe i konsolidacja to kluczowe wyzwania, jakie stoją przed polskimi instytucjami finansowymi. Do tego dochodzą problemy, z którymi muszą się zmierzyć finansiści na całym świecie: zmiany demograficzne, wpływ nowoczesnych technologii i coraz ostrzejsze regulacje – oceniają uczestnicy dyskusji DGP.

  czytaj więcej

 • Zniesienie taryf gazowych: Ceny nie muszą być niższe

  Zniesienie taryf gazowych: Ceny nie muszą być niższe

  Obowiązujące taryfy nie pozwalają, by cena błękitnego paliwa przekraczała ich maksymalny dopuszczalny poziom. Nie ma gwarancji, że po zniesieniu tego obowiązku zapłacimy mniej.

  czytaj więcej

 • Dotacje mogą pogrążyć wodociągi

  Dotacje mogą pogrążyć wodociągi

  Środki z funduszy europejskich przyczyniły się do podniesienia poziomu ochrony środowiska w naszym kraju oraz dostępności usług zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Przy czym paradoksalnie dla firm wodociągowo-kanalizacyjnych ich wykorzystanie stało się dziś źródłem bardzo poważnego problemu.

  czytaj więcej

 • Zmowy przetargowe bardziej ścigane. Ale efekty wciąż mizerne

  Zmowy przetargowe bardziej ścigane. Ale efekty wciąż mizerne

  Zmowa przy wartym 20 mln zł przetargu na sprzęt dla lotnisk, zmowa firm holowniczych w Opolu, Pionkach i Puławach – w ostatnim czasie głośno jest o sprawach niedozwolonych porozumień, zawieranych między podmiotami startującymi w przetargach w ramach zamówień publicznych.

  czytaj więcej

 • UOKiK bierze się za dropshipping. To koniec nieuczciwych pośredników na Allegro

  UOKiK bierze się za dropshipping. To koniec nieuczciwych pośredników na Allegro

  Część wystawiających towary na portalach typu Allegro próbuje uciec od odpowiedzialności, twierdząc, że jedynie pośredniczą w sprzedaży. Dropshipping to po prostu model logistyczny sprzedaży towarów za pośrednictwem internetu (patrz: grafika). Korzystają z niego przede wszystkim małe e-sklepy, gdyż dzięki niemu nie muszą się martwić o magazynowanie produktów i zamrażać gotówki w towarze. Od pewnego czasu jednak problemem staje się pozorny dropshipping.

  czytaj więcej

 • DPS: Trzeba sprawdzić, czy senior będzie miał dobrą opiekę

  DPS: Trzeba sprawdzić, czy senior będzie miał dobrą opiekę

  Moja babcia mieszka sama i już nie bardzo sobie radzi. Postanowiła, że chce przeprowadzić się do domu opieki – pisze pan Mateusz. – To ma być prywatny ośrodek. Babcia zobligowała mnie do znalezienia takiego domu, sprawdzenia placówki. Nie bardzo wiem, jak się do tego zabrać, zwłaszcza że media donoszą raz po raz o skandalicznych warunkach, jakie panują w niektórych z nich – martwi się czytelnik

  czytaj więcej

 • Google chce nauczyć Polaków odpowiedzialnego pożyczania pieniędzy

  Google chce nauczyć Polaków odpowiedzialnego pożyczania pieniędzy

  Od 13 lipca polskie firmy pożyczkowe nie będą już mogły reklamować swojej oferty za pośrednictwem czołowej wyszukiwarki na świecie. Poinformowało o tym właśnie samo Google na swoim blogu.

  czytaj więcej

 • Bezpieczeństwo produktów: Regulacje jak w UE i wyższe kary dla przedsiębiorców

  Bezpieczeństwo produktów: Regulacje jak w UE i wyższe kary dla przedsiębiorców

  Nowa ustawa z 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz.U. poz. 542), która obowiązuje od 20 kwietnia 2016 r., to akt ważny dla ok. 35 tys. polskich przedsiębiorców. Dostosowuje ona zasady wprowadzania na rynek wyrobów i oznaczania ich znakiem CE do ustawodawstwa europejskiego. Wdraża przy tym przepisy ogólne kilkunastu dyrektyw sektorowych (z czego dziewięć wchodzi w życie w 2016 r.), w tym m.in. dotyczące definicji zasad dokonywania oceny zgodności, obowiązków podmiotów gospodarczych czy zasad notyfikacji jednostek oceniających zgodność.

  czytaj więcej

 • UOKiK i RF: Bank powinien obniżyć i zwrócić koszty kredytu przy wcześniejszej spłacie

  UOKiK i RF: Bank powinien obniżyć i zwrócić koszty kredytu przy wcześniejszej spłacie

  Jeżeli klient przed terminem spłaci kredyt konsumencki, bank powinien obniżyć i zwrócić mu wszystkie koszty tej pożyczki, niezależnie od ich charakteru - uznali wspólnie w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy.

  czytaj więcej

 • Rezygnacja z wycieczki kosztuje

  Rezygnacja z wycieczki kosztuje

  Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta nie można odstąpić od umowy o świadczenie usług turystycznych, nawet jeśli umowa ta została zawarta przez na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Musimy zapłacić zazwyczaj odstępne, ale żądanie 100 proc. zwrotu jest niezgodne z prawem.

  czytaj więcej

 • Przeciek w sprawie TTIP: Taktyczny stan gry w negocjacjach nad TTIP – Marzec 2016 (Tłumaczenie)

  Przeciek w sprawie TTIP: Taktyczny stan gry w negocjacjach nad TTIP – Marzec 2016 (Tłumaczenie)

  W ujawnionych 2 maja dokumentach negocjacyjnych w sprawie TTIP znalazła się notatka podsumowująca. Poniżej publikujemy jej tłumaczenie. Do zapisu, specjalnie dla "DGP", odnieśli się eksperci, których komentarze można przeczytać na stronach gazetaprawna.pl.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej