sądownictwo

Sadownictwo – dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych.


 • 7 rzeczy, które zmienią się w Sądzie Najwyższym po reformie PiS

  7 rzeczy, które zmienią się w Sądzie Najwyższym po reformie PiS

  Sąd Najwyższy jest najistotniejszym sądem w Polsce. Zgodnie z obowiązującą jeszcze ustawą powołany jest on przede wszystkim do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Przy czym robi to w sposób inny niż sądy powszechne, czyli sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne. Obywatele do Sądu Najwyższego nie wnoszą bowiem odwołań, lecz kasacje (w sprawach karnych) i skargi kasacyjne (w innych – np. cywilnych, gospodarczych, z zakresu prawa pracy; z wyłączeniem spraw administracyjnych podlegających Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu). Sąd Najwyższy nie rozpoznaje już sprawy merytorycznie. Skupia się na procedurze. Jeśli więc sędzia sądu powszechnego źle zinterpretował przepis, który zastosował, Sąd Najwyższy może uchylić wyrok. Ale jeśli doszło do błędnego ustalenia faktów, Sąd Najwyższy tego co do zasady nie będzie brał pod uwagę. Dlatego też mówi się, że Sąd Najwyższy jest „sądem prawa”.

  czytaj więcej

 • Zmiana ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dlaczego to jest ważne?

  Zmiana ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dlaczego to jest ważne?

  KSSiP to uruchomiona w 2009 r. w Krakowie kuźnia kadr wymiaru sprawiedliwości, nadzorowana przez ministra sprawiedliwości. W założeniu miała przygotowywać do zawodu m.in. przyszłych sędziów, zapewniając im wszechstronne szkolenie na najwyższym poziomie (co oczywiście podatników niemało kosztuje). W praktyce duża część absolwentów szkoły nigdy dotąd nie zasiadła za sędziowskim stołem, odpadając z konkursów przeprowadzanych przez Krajową Radę Sądownictwa lub w ogóle do nich nie przystępując. Osoby te zajęły wymagające dużo mniejszych kompetencji stanowiska asystentów sędziów czy referendarzy sądowych lub całkowicie zrezygnowały z kariery w sądach. Sytuację ma uzdrowić nowe prawo, które już weszło w życie – w czerwcu tego roku, i jest jednym z pierwszych elementów forsowanej przez PiS reformy sądownictwa. Projekt zmieniający dotychczas obowiązującą ustawę o KSSiP powstał w resorcie sprawiedliwości i od początku był przez ministerstwo firmowany.

  czytaj więcej

 • Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Co się zmieni po reformie

  Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Co się zmieni po reformie

  Od 1990 r. KRS – jako niezależny organ konstytucyjny – skupia w swoich rękach monopol na decydowanie o tym, kto ma przed sobą przyszłość w zawodzie sędziego i jak będzie wyglądała jego ścieżka kariery. Ma rozstrzygający głos w sprawie nominacji, awansów, obsady kierowniczych stanowisk, wysyłania na emeryturę, a nawet usuwania z zawodu. A zatem to właśnie rada prześwietla i filtruje kandydatów na sędziów, przedstawia prezydentowi swoich faworytów na stanowiska na wszelkich szczeblach – od Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego po sądy rejonowe i wojskowe, a także wybiera rzeczników dyscyplinarnych. W oczach ministerstwa KRS na przestrzeni lat urosła do rangi potężnej korporacyjnej spółdzielni, która toruje dostęp do zawodu pupilom liderów lokalnych środowisk sędziowskich i opiera się jakiejkolwiek formie demokratycznej kontroli. Także z perspektywy wielu sędziów rada w dotychczasowej formule i skostniałym składzie zawiodła: stała się zamkniętą kliką, niepotrzebnie wdała się w politykę, nie reagowała, gdy politycy nadwerężali sędziowską autonomię ani nie walczyli zbyt zacięcie o poprawę warunków pracy w sądach. Mimo to większość sędziów podkreśla, że środowisko potrzebuje silnej i dobrze zorganizowanej rady, która ochroni jego członków przed szykanami w pracy i naciskami polityków, odsieje słabych kandydatów na sprawiedliwych sędziów i w końcu – głośno skrytykuje wszelkie próby zawłaszczenia sobie przed rząd części władzy przynależnej sądownictwu.

  czytaj więcej

 • Tejchman: Koniec demokracji czy koniec PiS?

  Tejchman: Koniec demokracji czy koniec PiS?

  Wśród ludzi broniących pomysłów Prawa i Sprawiedliwości na reformę wymiaru sprawiedliwości coraz trudniej znaleźć intelektualnych liderów dawnej prawicy.

  czytaj więcej

 • Mikosz: Rzeczywistym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości nie jest postkomunizm

  Mikosz: Rzeczywistym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości nie jest postkomunizm

  Działania PiS nie mają nic wspólnego z reformą dotykającą rzeczywistych źródeł nieprawidłowości funkcjonowania sądów. A takiej polski wymiar sprawiedliwości bardzo potrzebuje

  czytaj więcej

 • Prof. Zajadło: To ja już wolę sędziokrację

  Prof. Zajadło: To ja już wolę sędziokrację

  W układzie trójpodziału władz przewagę zawsze ma parlament, bo to on stanowi prawo. Ale temu, kto tworzy prawo, nie wszystko wolno. Musi przestrzegać pewnych granic. A tę nieprzekraczalną czerwoną linię stanowi konstytucja

  czytaj więcej

 • Wróbel: Jak zrównoważyć władzę króla

  Wróbel: Jak zrównoważyć władzę króla

  Ruina projektu reformowania Polski przez prawicę zniechęca mnie... Wiem, że partia Jarosława Kaczyńskiego od dawna jedzie już w drugą stronę. Jednak na sztandarach ma prawicowe znaki, zatem w powszechnym odczuciu realizuje projekt ruchu prawostronnego – i już. W istocie polityka prezesa PiS jest oparta na refleksji, że o stopniu głębokości reformy świadczy przyrost możliwości podejmowania decyzji personalnych przez władzę centralną. A potrzebę zmian potwierdzają wycia opozycji. Jak wyje, to znaczy, że na reformie traci, a więc była ona potrzebna.

  czytaj więcej

 • Sędziowie okazali się nieodporni na pokusy

  Sędziowie okazali się nieodporni na pokusy

  W 1979 r. kard. Józef Ratzinger użył ciekawych słów: „Wyznawca chrześcijaństwa jest prostym człowiekiem. Biskupi powinni bronić wiary tych prostych ludzi przed potęgą intelektualistów”. Mimo że odnosiły się one – co oczywiste – do sfery religijnej czy, może nawet bardziej, organizacyjnej Kościoła, są dobrym tłem służącym do opisu tego, co wydarzyło się w Polsce w ostatnich trzech dekadach. Od działań elit odpowiedzialnych za państwo u progu III RP i ich zaniechań, do reformy wymiaru sprawiedliwości zaproponowanej przez obóz Zjednoczonej Prawicy.

  czytaj więcej

 • Policja: Blokowanie jezdni to naruszenie Prawa o ruchu drogowym

  Policja: Blokowanie jezdni to naruszenie Prawa o ruchu drogowym

  Policja usunęła z jezdni protestujących, ponieważ blokowanie drogi jest naruszeniem Prawa o ruchu drogowym - poinformował w piątek rano PAP Mariusz Mrozek z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji odnosząc się do nocnych zajść przed Sejmem.

  czytaj więcej

 • Policja: 52 mandaty karne w związku z nocnym protestem przed Sejmem

  Policja: 52 mandaty karne w związku z nocnym protestem przed Sejmem

  Policja wylegitymowała 270 osób, 52 osoby przyjęły mandaty karne związane z blokowaniem jezdni, jedna osoba została zatrzymana - poinformował w piątek rano PAP Mariusz Mrozek z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji odnosząc się do nocnych zajść przed Sejmem.

  czytaj więcej

 • Wójcik: Nie dajmy sobie wmówić, że jest łamana demokracja

  Wójcik: Nie dajmy sobie wmówić, że jest łamana demokracja

  Nie dajmy się nabrać tym, którzy dzisiaj mówią, że jest łamana demokracja; to czarna narracja opozycji. Wiele osób czekało na reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział w piątek w radiowej Jedynce wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

  czytaj więcej

 • Błaszczak: Do historii odchodzi postkomunistyczny układ w sądach

  Błaszczak: Do historii odchodzi postkomunistyczny układ w sądach

  Większość sędziów to przyzwoici ludzie, jest grupka, która próbuje sterroryzować środowisko - powiedział w piątek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W jego ocenie "grupa, która trzymała władzę" w sądach była zwolennikiem układu postkomunistycznego i właśnie odchodzi do historii.

  czytaj więcej

 • Wałęsa: To Kaczyński jest kanalią. Jego brat Lech też był kanalią. Nikt ich nie lubił

  Wałęsa: To Kaczyński jest kanalią. Jego brat Lech też był kanalią. Nikt ich nie lubił

  - Jeszcze będziemy Jarosławowi Kaczyńskiemu stawiać pomniki, że wymusił na nas zrobienie czegoś mądrego i dobrego. Bez niego byśmy spali, płynęli, tacy poprawni politycznie, tacy zadowoleni z tego, co jest – mówi były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

  czytaj więcej

 • Prof. Safjan: Ustawa o SN tak naprawdę jest o dyscyplinarkach wobec sędziów

  Prof. Safjan: Ustawa o SN tak naprawdę jest o dyscyplinarkach wobec sędziów

  Ustawa o Sądzie Najwyższym tak naprawdę jest ustawą o postępowaniu dyscyplinarnym w stosunku do sędziów, którzy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności nawet wbrew stanowisku rzecznika dyscyplinarnego - ocenił w piątek sędzia europejskiego trybunału sprawiedliwości prof. Marek Safjan.

  czytaj więcej

 • Kidawa-Błońska: Mam nadzieję, że prezydent zawetuje wszystkie trzy ustawy dot. sądownictwa

  Kidawa-Błońska: Mam nadzieję, że prezydent zawetuje wszystkie trzy ustawy dot. sądownictwa

  W tej chwili chodzi o to, by prezydent Andrzej Duda zawetował wszystkie trzy ustawy: o SN, KRS i o sądach powszechnych; mam nadzieję, że prezydent widząc Polaków na ulicach wsłucha się w ten głos i może podejmie odważną decyzję - powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

  czytaj więcej

 • Rulewski: Polska powoli, ale systematycznie zamienia się w zakład karny

  Rulewski: Polska powoli, ale systematycznie zamienia się w zakład karny

  Polska powoli, ale systematycznie zamienia się w zakład karny - powiedział podczas senackiej debaty nad ustawą o Sądzie Najwyższym Jan Rulewski (PO) ubrany w strój więzienny. Jako sprawozdawca mniejszości komisji wystąpił o odrzucenie ustawy o SN.

  czytaj więcej

 • Piotrowicz: Rozumiałbym opozycję, gdybyśmy wcześniej nie deklarowali chęci reformy sądownictwa

  Piotrowicz: Rozumiałbym opozycję, gdybyśmy wcześniej nie deklarowali chęci reformy sądownictwa

  Rozumiałbym oburzenie opozycji, gdybyśmy wcześniej nie deklarowali chęci reformy sądownictwa; jednak to nie tak, że reformujemy kraj w kierunku nieoczekiwanym przez obywateli - uważa szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz (PiS).

  czytaj więcej

 • Kraj w chaosie. Jak zagraniczna prasa pisze o Polsce

  Kraj w chaosie. Jak zagraniczna prasa pisze o Polsce

  Erozja władzy sądowniczej to jedna na największych plag z naszych czasów – pisze niemiecki „Sueddeutsche Zeitung”. Zobacz, jak zachodnia prasa komentuje wydarzenia związane ze zmianami w sądownictwie forsowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość.

  czytaj więcej

 • Nowoczesna apeluje do senatorów, by nie zaakceptowali ustawy o SN

  Nowoczesna apeluje do senatorów, by nie zaakceptowali ustawy o SN

  Nowoczesnej skierowała w czwartek list do senatorów z apelem o to, by udowodnili swoją podmiotowość i nie zaakceptowali uchwalonej w czwartek przez Sejm ustawy o Sądzie Najwyższym.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej