kodeks

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kodeks. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kodeks.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Error Fare: Upolowałeś tani lot? Nie masz się z czego cieszyć

  Error Fare: Upolowałeś tani lot? Nie masz się z czego cieszyć

  W końcu udało ci się upolować tani bilet na twój wymarzony, egzotyczny kierunek? Cena okazała się kilkukrotnie niższa niż zazwyczaj? Radzimy wstrzymać się z rezerwacją hotelu. To może być Error Fare.

  czytaj więcej

 • Na co może liczyć u szefa pracownik podnoszący kwalifikacje?

  Na co może liczyć u szefa pracownik podnoszący kwalifikacje?

  Szkolenia, kursy czy studia podyplomowe to tylko niektóre sposoby na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany to ułatwiać. Pracownikowi przysługuje prawo do płatnego urlopu szkoleniowego lub zwolnienie z całości lub części dnia pracy. Pracodawca może też pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.

  czytaj więcej

 • Drukarz nie chciał wydrukować ulotek LGBT: Wolnoć Tomku w swoim domku

  Drukarz nie chciał wydrukować ulotek LGBT: Wolnoć Tomku w swoim domku

  Sprawa łódzkiego drukarza, który odesłał z kwitkiem organizację LGBT, w moim odczuciu pokazała, jak płytki był dotąd dyskurs na temat ochrony przed dyskryminacją

  czytaj więcej

 • Karmienie piersią. Jak powinien zachować się restaurator?

  Karmienie piersią. Jak powinien zachować się restaurator?

  PROBLEM: Na restauratorów w całym kraju padł blady strach. Kilka dni temu ruszył precedensowy proces, jaki wytoczyła 27-letnia gdańszczanka jednej z sopockich restauracji. Według niej podczas pobytu w lokalu nie pozwolono jej swobodnie nakarmić dziecka piersią. Szefostwo lokalu odrzuca te zarzuty, informuje jedynie, że kelner poprosił kobietę, by nie karmiła przy stoliku, a przeniosła się w bardziej dyskretne miejsce. Było to podyktowane uwagami innych gości, których raziło takie zachowanie. Kobieta domaga się 10 tys. zł odszkodowania oraz przeprosin w mediach. Wspiera ją Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. Chce ono, by sąd stwierdził, czy takie traktowanie matek karmiących w miejscach publicznych i ogólnie dostępnych jest zgodne z prawem, czy też jest dyskryminacją. Ta sprawa wywołała olbrzymie poruszenie: w mediach, w prasie, na forach dyskusyjnych. Inni restauratorzy zastanawiają się, czy postępowanie personelu sopockiej restauracji było prawidłowe? Obecnie niewiele restauracji oferuje swoim klientkom wydzielone miejsca do dyskretnego karmienia dzieci. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić właściciel lokalu, aby nie narazić się na zarzuty dyskryminacji? Czy można ustrzec się innych tego typu prowokacji – wszak wygrany precedensowy proces stać się może inspiracją dla naśladowców? Szukamy odpowiedzi na wybrane pytania.

  czytaj więcej

 • Starosta cofnął dotację na działalność? Można się starać, by rozłożył należność na raty

  Starosta cofnął dotację na działalność? Można się starać, by rozłożył należność na raty

  Prowadzę działalność gospodarczą. Korzystałem z dofinansowania na jej podjęcie (10 tys. zł). Starosta zakwestionował jednak wiele wydatków i zgodnie z jego decyzją mam zwrócić środki. Przyczyną problemów był nie tylko brak klientów i brak środków do życia, lecz także choroba, która uniemożliwiła mi pracę. Nie mam możliwości dokonać jednorazowo spłaty. Starosta uważa, że nie ma obowiązku rozłożenia spłaty na raty ani podstaw do umorzenia. Nie mam żadnego majątku, aby go sprzedać. Czy jest podstawa, aby się odwołać od decyzji starosty?

  czytaj więcej

 • Agent ma prawo do świadczenia wyrównawczego za zerwanie kontraktu

  Agent ma prawo do świadczenia wyrównawczego za zerwanie kontraktu

  Jako agent współpracowałam z producentem dachówek ceramicznych. Zajmowałam się sprzedażą na terenie południowej Polski. Dzięki mojemu wysiłkowi w drugim roku działalności spółki obroty wzrosły o ok. 40 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Gdy prezes się dowiedział, że jestem w ciąży, zmniejszył obszar, na którym zajmowałam się sprzedażą, nie chciał ze mną rozmawiać na temat zastępstwa w okresie porodu i pomijał mnie przy organizacji imprez marketingowych. Z tego powodu wypowiedziałam umowę agencyjną. Zażądałam wypłacenia świadczenia wyrównawczego. Prezes wskazał, że muszę wyliczyć wysokość szkody, jaką poniosłam wskutek rozwiązania umowy. Uważa także, że nie było podstaw do zerwania kontraktu, dlatego świadczenie mi nie przysługuje. Czy ma rację?

  czytaj więcej

 • Objęcie akcji przez członków zarządu spółki wbrew uchwale WZA może być uznane za nieważne

  Objęcie akcji przez członków zarządu spółki wbrew uchwale WZA może być uznane za nieważne

  Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego w formie pieniężnej. Wyłączono przy tym prawo poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Wbrew podjętej uchwale i pomimo wyłączenia prawa poboru akcjonariusze będący jednocześnie członkami zarządu spółki zdecydowali się na zawarcie umów objęcia akcji. Czy takie działanie może rodzić odpowiedzialność karną członków zarządu spółki?

  czytaj więcej

 • Fundusze unijne: Na co uważać zawierając umowę konsorcjum

  Fundusze unijne: Na co uważać zawierając umowę konsorcjum

  Problem: Przedsiębiorcy coraz odważniej korzystają ze środków unijnych, aby finansować prace badawczo-rozwojowe. W tym celu zawiązują konsorcja. Niestety okazuje się, że dążenie do szybkiego pozyskania unijnej dotacji często skutkuje niefortunnie sformułowanymi umowami konsorcjalnymi, a optymizm bierze górę nad chłodną analizą konsekwencji prawnych i podatkowych tej formy działania.

  czytaj więcej

 • Aktywizacja bezrobotnych nie do końca udana. Będą zmiany

  Aktywizacja bezrobotnych nie do końca udana. Będą zmiany

  Nie wszystkie nowe rozwiązania mające aktywizować bezrobotnych sprawdziły się. Resort pracy planuje ich zmianę.

  czytaj więcej

 • Giełda: Nielegalny przeciek z Kancelarii Prezydenta ws. projektu ustawy frankowej? KNF i Ziobro nie widzą problemu

  Giełda: Nielegalny przeciek z Kancelarii Prezydenta ws. projektu ustawy frankowej? KNF i Ziobro nie widzą problemu

  Eksperci mówią o nielegalnym przecieku z Kancelarii Prezydenta. Jego wartość oscyluje wokół 5 mld zł. KNF i prokurator generalny Zbigniew Ziobro problemu nie widzą

  czytaj więcej

 • Skuteczniejsza ochrona pracowników tymczasowych. Kary dla firm wyniosą nawet 30 tys. zł

  Skuteczniejsza ochrona pracowników tymczasowych. Kary dla firm wyniosą nawet 30 tys. zł

  Firmy korzystające z usług pracowników tymczasowych nie unikną odpowiedzialności za nich. Za niezgodne z prawem zatrudnienie zapłacą nawet 30 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Źli sędziowie, czyli czego nas uczy historia antyczna [OPINIA]

  Źli sędziowie, czyli czego nas uczy historia antyczna [OPINIA]

  czytaj więcej

 • Podlaskie: 25 lat więzienia za podpalenie żony. Obrońca złożył apelację

  Podlaskie: 25 lat więzienia za podpalenie żony. Obrońca złożył apelację

  Zamiar bezpośredni czy ewentualny - tę kwestię będzie rozstrzygał sąd odwoławczy w procesie mieszkańca okolic Białegostoku, oskarżonego o zabójstwo żony. Kobieta została oblana benzyną i podpalona. Sąd pierwszej instancji skazał jej męża na 25 lat więzienia.

  czytaj więcej

 • Ziobro: Są afery większe niż Amber Gold. Wydałem prokuratorom jasne wytyczne

  Ziobro: Są afery większe niż Amber Gold. Wydałem prokuratorom jasne wytyczne

  Są afery większe niż Amber Gold; wydałem prokuratorom jasne wytyczne dot. ścigania przestępstw o charakterze finansowym, aby ich reakcja była lepsza niż w przypadku tamtych spraw - powiedział PAP minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

  czytaj więcej

 • Kaczyński podżegał do przestępstwa? Nowoczesna złożyła wniosek do prokuratury

  Kaczyński podżegał do przestępstwa? Nowoczesna złożyła wniosek do prokuratury

  Nowoczesna złożyła we wtorek w warszawskiej prokuraturze okręgowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o jego wypowiedź dotyczącą braku publikacji wyroku TK ws. nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

  czytaj więcej

 • Zdaniem Nowoczesnej Kaczyński popełnił przestępstwo. PiS nazywa zarzuty absurdalnymi

  Zdaniem Nowoczesnej Kaczyński popełnił przestępstwo. PiS nazywa zarzuty absurdalnymi

  Nowoczesna złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o jego wypowiedź dotyczącą braku publikacji wyroku TK ws. nowej ustawy o Trybunale. Zdaniem Łukasza Schreibera z PiS wniosek jest "absurdalny".

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał ustawę o gruntach warszawskich

  Prezydent podpisał ustawę o gruntach warszawskich

  Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną dot. gruntów warszawskich - poinformował we wtorek wieczorek dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Ustawa ma rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej