ryczałt za dojazdy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ryczałt za dojazdy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ryczałt za dojazdy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Sporny PIT od świadczeń w podróży służbowej

  Sporny PIT od świadczeń w podróży służbowej

  Pan Marek prowadzi firmę budowlaną realizującą kontrakty w całej Polsce. Pracownicy mu podlegli często dostają służbowe polecenie wyjazdu na drugi koniec kraju, aby tam pracować nad danym projektem. Do tej pory firma wypłacała im z tego tytułu diety, ale teraz padł pomysł zmian – pracodawca zamierza zwracać zatrudnionym faktycznie poniesione podczas podróży koszty. – Czy zmiana ma w praktyce jakiekolwiek znaczenie, a pracownicy nadal będą musieli płacić podatek od części pieniędzy – pyta czytelnik

  czytaj więcej

 • Wojna o leczenie w domu: Chory wykluczony z kuracji za karę

  Wojna o leczenie w domu: Chory wykluczony z kuracji za karę

  Chorego na sztywniejące zapalenie stawów wykluczono z leczenia. Jak przekonuje Paweł Marmurowicz, za karę. Bo protestował przeciw zbędnemu przetrzymywaniu w szpitalu

  czytaj więcej

 • Koszty dojazdu do pracy sędziów: Sprawą zajmie się powiększony skład SN

  Koszty dojazdu do pracy sędziów: Sprawą zajmie się powiększony skład SN

  Powiększony skład Sądu Najwyższego rozstrzygnie, czy sędziowie mogą skutecznie dochodzić wyrównania zwrotu całości kosztów odbytych przejazdów, które były wypłacane w wysokości niższej od stawek maksymalnych ryczałtów.

  czytaj więcej

 • Asystenci rodziny chcą dodatków za pracę w terenie

  Asystenci rodziny chcą dodatków za pracę w terenie

  Osoby wspierające rodziny zagrożone zabraniem dzieci uważają, że powinny im przysługiwać podobne uprawnienia jak pracownikom socjalnym. Przeszkadza im też nadmiar biurokracji.

  czytaj więcej

 • Jędrzejewska: Pytania do zdrowego rozsądku

  Jędrzejewska: Pytania do zdrowego rozsądku

  Kto powiedział, że ryczałt za jazdy lokalne nie jest zwrotem kosztów używania do celów służbowych prywatnych samochodów, motocykli i motorowerów? Czy nie wynika to z tytułu i treści rozporządzenia ministra infrastruktury? A jeżeli nie zwrot kosztów, to co innego? Wynagrodzenie?

  czytaj więcej

 • Podróż szkoleniowa to nie służbowa, ale pracodawca może je zrównać

  Podróż szkoleniowa to nie służbowa, ale pracodawca może je zrównać

  Wyjazd na szkolenie, studia lub kursy zasadniczo różni się od delegacji, ale może być podobnie – lub wręcz identycznie – rozliczany. Inne jednak będą skutki podatkowo-ubezpieczeniowe. Do obowiązków pracodawcy należy ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Powinność ta nie jest jednak poparta żadną sankcją, wskutek czego za jej naruszenie zatrudniającemu nic nie grozi. Mimo to wielu pracodawców inwestuje jednak w rozwój swoich pracowników.

  czytaj więcej

 • NSA: Ulga samochodowa to nie ryczałt

  NSA: Ulga samochodowa to nie ryczałt

  Osoby niepełnosprawne będące właścicielami lub współwłaścicielami samochodów mogą odliczyć od dochodu tylko tyle, ile faktycznie wydały na dojazdy na rehabilitację, a nie pełną kwotę 2280 zł – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • MF tłumaczy, co przedsiębiorca odliczy w podróży służbowej

  MF tłumaczy, co przedsiębiorca odliczy w podróży służbowej

  Do kosztów podatkowych można zaliczyć kupione podczas delegacji bilety na targi, wystawy, pokazy, koszty opłaty za bagaż, ale nie wyżywienie – wynika z wyjaśnień resortu finansów.

  czytaj więcej

 • PIT 2016: Prawo podatkowe dyskryminuje mieszkających daleko od pracy

  PIT 2016: Prawo podatkowe dyskryminuje mieszkających daleko od pracy

  Podatnicy, którzy mieszkają np. w Katowicach, a pracują w Warszawie, nie odliczą wyższych kosztów dojazdów. Kolej nie wystawia bowiem żadnych biletów okresowych na trasy dłuższe niż 240 km. Tymczasem przepisy podatkowe nie pozwalają uwzględniać w zeznaniu rocznym wydatków na bilety jednorazowe, nawet gdy są one imienne.

  czytaj więcej

 • Każde nieodpłatne świadczenie trzeba rozpatrywać odrębnie

  Każde nieodpłatne świadczenie trzeba rozpatrywać odrębnie

  ORZECZENIE | Noclegi opłacone przez pracodawcę nie są przychodem pracownika. Podobnie przejazdy w godzinach pracy. Inaczej jest, gdy firma zwraca koszty wyżywienia i dojazdu do miejsca pracy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Ryczałt od najmu prywatnego tylko do kwoty 100 tys. zł

  Ryczałt od najmu prywatnego tylko do kwoty 100 tys. zł

  Podatnicy wynajmujący domy i mieszkania będą mogli płacić zryczałtowany 8,5-proc. podatek tylko wtedy, gdy ich przychody z poprzedniego roku nie przekroczą ustawowego limitu – zakłada Ministerstwo Finansów.

  czytaj więcej

 • Będzie można odliczyć więcej w ramach ulgi rehabilitacyjnej

  Będzie można odliczyć więcej w ramach ulgi rehabilitacyjnej

  Nie trzeba będzie udowadniać, że auto było wykorzystywane na dojazdy na zabiegi. Niepełnosprawny lub jego opiekun odejmą 2280 zł, jeśli tylko mają samochód.

  czytaj więcej

 • NFZ lepiej zapłaci za nocne wizyty

  NFZ lepiej zapłaci za nocne wizyty

  Fundusz chce finansować opiekę nocną i świąteczną w nowy sposób: za gotowość i osobno za faktycznie przyjętych chorych. Może to być korzystniejsze dla szpitali udzielających większej liczby porad

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć absencje i pracę w porze nocnej

  Jak rozliczyć absencje i pracę w porze nocnej

  Pracownik zatrudniony od 1 czerwca 2017 r. uzyskuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3900 zł. Mężczyzna mieszka w innej miejscowości, niż znajduje się zakład pracy, dlatego wypłacamy mu też miesięczny ryczałt – 350 zł na dojazdy do pracy. Zasady jego wypłacania wynikają z regulaminu wynagradzania i zgodnie z nim ryczałt jest zmniejszany o 1/22 za każdy dzień nieobecności w pracy z powodu np. urlopu i choroby. W październiku pracownik chorował przez pięć dni (11–15 października). Wcześniej, tj. w lipcu, przebywał przez pięć dni roboczych na zasiłku opiekuńczym. W tym miesiącu był też przez trzy dni (24 godziny) na urlopie bezpłatnym. Ze względu na szczególną sytuację w firmie pracował przez sześć godzin w porze nocnej. Jak rozliczyć jego przychód za październik? Czy można u tego pracownika stosować podwyższone koszty uzyskania przychodów?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej