ryczałt na dojazdy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ryczałt na dojazdy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ryczałt na dojazdy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Uwaga! Komentarz zawiera wszystkie najnowsze zmiany wprowadzone do ustawy o PIT. Większość z nich weszła w życie 1 stycznia 2015 r. Jeśli termin był inny, np. 4 lub 31 stycznia, 1 kwietnia i 31 sierpnia 2015 r., a także 1 lub 2 stycznia 2016 r., zaznaczyliśmy to na czerwono. Zmiany te zostały zawarte w następujących ustawach: z 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. poz. 251); z 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 211); z 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 73); z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1328); z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1662); z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. poz. 478); z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 699); z 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. poz. 693); z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2015 r. poz. 1863); z 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym (Dz.U. poz. 1215).

  czytaj więcej

 • Koszty uzyskania przychodu na etacie można podwyższyć

  Koszty uzyskania przychodu na etacie można podwyższyć

  Kiedy? Na przykład gdy pracownik pracuje u dwóch pracodawców albo gdy dojeżdża do miejsca pracy. Tak samo jeśli wykonuje prace twórcze, wtedy może rozliczać koszty 50 proc., przy czym sądy i fiskus pilnują, aby rozdzielono, jaka część poborów przypada na działalność autorską, a jaka na realizację zwykłych obowiązków

  czytaj więcej

 • Dlaczego warto zostać krwiodawcą

  Dlaczego warto zostać krwiodawcą

  Ulgi podatkowe, dni wolne od pracy, dostęp poza kolejnością do lekarza czy apteki – takie udogodnienia prawo przewiduje dla honorowych dawców krwi

  czytaj więcej

 • Fiskus woli uparcie trzymać się diety

  Fiskus woli uparcie trzymać się diety

  Bezpłatne wyżywienie w podróży służbowej to żaden przychód dla pracownika – twierdzą sądy i eksperci. Urzędy nadal jednak żądają daniny od nadwyżki ponad limity zwolnienia z PIT.

  czytaj więcej

 • Dopłaty do dojazdów do pracy nie należy traktować jako części pensji

  Dopłaty do dojazdów do pracy nie należy traktować jako części pensji

  Ryczałt za podróż z domu do miejsca zatrudnienia nie stanowi wynagrodzenia za pracę, więc nie ma wpływu na wysokość składek na ubezpieczenie społeczne – orzekł Sąd Najwyższy, uznając kasację zainteresowanej.

  czytaj więcej

 • Sporny PIT od świadczeń w podróży służbowej

  Sporny PIT od świadczeń w podróży służbowej

  Pan Marek prowadzi firmę budowlaną realizującą kontrakty w całej Polsce. Pracownicy mu podlegli często dostają służbowe polecenie wyjazdu na drugi koniec kraju, aby tam pracować nad danym projektem. Do tej pory firma wypłacała im z tego tytułu diety, ale teraz padł pomysł zmian – pracodawca zamierza zwracać zatrudnionym faktycznie poniesione podczas podróży koszty. – Czy zmiana ma w praktyce jakiekolwiek znaczenie, a pracownicy nadal będą musieli płacić podatek od części pieniędzy – pyta czytelnik

  czytaj więcej

 • Wojna o leczenie w domu: Chory wykluczony z kuracji za karę

  Wojna o leczenie w domu: Chory wykluczony z kuracji za karę

  Chorego na sztywniejące zapalenie stawów wykluczono z leczenia. Jak przekonuje Paweł Marmurowicz, za karę. Bo protestował przeciw zbędnemu przetrzymywaniu w szpitalu

  czytaj więcej

 • Koszty dojazdu do pracy sędziów: Sprawą zajmie się powiększony skład SN

  Koszty dojazdu do pracy sędziów: Sprawą zajmie się powiększony skład SN

  Powiększony skład Sądu Najwyższego rozstrzygnie, czy sędziowie mogą skutecznie dochodzić wyrównania zwrotu całości kosztów odbytych przejazdów, które były wypłacane w wysokości niższej od stawek maksymalnych ryczałtów.

  czytaj więcej

 • Asystenci rodziny chcą dodatków za pracę w terenie

  Asystenci rodziny chcą dodatków za pracę w terenie

  Osoby wspierające rodziny zagrożone zabraniem dzieci uważają, że powinny im przysługiwać podobne uprawnienia jak pracownikom socjalnym. Przeszkadza im też nadmiar biurokracji.

  czytaj więcej

 • Jędrzejewska: Pytania do zdrowego rozsądku

  Jędrzejewska: Pytania do zdrowego rozsądku

  Kto powiedział, że ryczałt za jazdy lokalne nie jest zwrotem kosztów używania do celów służbowych prywatnych samochodów, motocykli i motorowerów? Czy nie wynika to z tytułu i treści rozporządzenia ministra infrastruktury? A jeżeli nie zwrot kosztów, to co innego? Wynagrodzenie?

  czytaj więcej

 • Podróż szkoleniowa to nie służbowa, ale pracodawca może je zrównać

  Podróż szkoleniowa to nie służbowa, ale pracodawca może je zrównać

  Wyjazd na szkolenie, studia lub kursy zasadniczo różni się od delegacji, ale może być podobnie – lub wręcz identycznie – rozliczany. Inne jednak będą skutki podatkowo-ubezpieczeniowe. Do obowiązków pracodawcy należy ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Powinność ta nie jest jednak poparta żadną sankcją, wskutek czego za jej naruszenie zatrudniającemu nic nie grozi. Mimo to wielu pracodawców inwestuje jednak w rozwój swoich pracowników.

  czytaj więcej

 • NSA: Ulga samochodowa to nie ryczałt

  NSA: Ulga samochodowa to nie ryczałt

  Osoby niepełnosprawne będące właścicielami lub współwłaścicielami samochodów mogą odliczyć od dochodu tylko tyle, ile faktycznie wydały na dojazdy na rehabilitację, a nie pełną kwotę 2280 zł – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • MF tłumaczy, co przedsiębiorca odliczy w podróży służbowej

  MF tłumaczy, co przedsiębiorca odliczy w podróży służbowej

  Do kosztów podatkowych można zaliczyć kupione podczas delegacji bilety na targi, wystawy, pokazy, koszty opłaty za bagaż, ale nie wyżywienie – wynika z wyjaśnień resortu finansów.

  czytaj więcej

 • PIT 2016: Prawo podatkowe dyskryminuje mieszkających daleko od pracy

  PIT 2016: Prawo podatkowe dyskryminuje mieszkających daleko od pracy

  Podatnicy, którzy mieszkają np. w Katowicach, a pracują w Warszawie, nie odliczą wyższych kosztów dojazdów. Kolej nie wystawia bowiem żadnych biletów okresowych na trasy dłuższe niż 240 km. Tymczasem przepisy podatkowe nie pozwalają uwzględniać w zeznaniu rocznym wydatków na bilety jednorazowe, nawet gdy są one imienne.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej