opłata notarialna od darowizny

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu opłata notarialna od darowizny. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące opłata notarialna od darowizny.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Uprawiając ziemię możesz nabyć do niej prawo

  Uprawiając ziemię możesz nabyć do niej prawo

  Rodzice mają niewielką posiadłość, do której przylega łąka – pisze pan Wojciech z Augustowa. – Niestety, nie zdołaliśmy ustalić, kto jest jej właścicielem. Od wielu lat moi rodzice zajmują się tą łąką, dbają o ziemię. Pomyśleliśmy, że może warto byłoby zrobić porządek w dokumentach. Czy jest szansa na przejęcie takiej niczyjej ziemi

  czytaj więcej

 • Kiedy można unieważnić akt notarialny

  Kiedy można unieważnić akt notarialny

  Osoby, które sprzedały nieruchomość pod wpływem błędu co do skutków zawieranej umowy lub zostały podstępem namówione do dokonania transakcji, mogą się ubiegać o unieważnienie transakcji. W pozwie muszą wykazać, że u notariusza złożyły wadliwe oświadczenie woli

  czytaj więcej

 • Mieszkanie w darowiznie od rodziców. Fiskusowi należy zgłosić przelewy, a nie nabycie lokalu

  Mieszkanie w darowiznie od rodziców. Fiskusowi należy zgłosić przelewy, a nie nabycie lokalu

  Podatnik, który staje się właścicielem mieszkania na skutek wpłat dokonanych przez rodziców na rachunek dewelopera, otrzymuje od nich darowiznę pieniężną, a nie rzeczową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Wyjaśnił, że chcąc skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, obdarowany musi dotrzymać 6-miesięcznego terminu zgłoszenia w stosunku do zapłaconych przez rodziców rat, a nie nabycia lokalu będącego ich rezultatem.

  czytaj więcej

 • Czy darowizna połowy mieszkania jest zwolniona z podatku

  Czy darowizna połowy mieszkania jest zwolniona z podatku

  Brat i siostra dostali w spadku po 50 proc. udziałów w mieszkaniu. Teraz chcą rozwiązać tę sytuację w taki sposób, aby jedno z nich stało się właścicielem całego mieszkania. Rozważają przekazanie darowizn. Czy zwolnione z podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn są darowizny: 50 proc. udziałów w mieszkaniu na rzecz brata oraz pieniędzy na rzecz siostry. Jeśli są zwolnione, to pod jakimi warunkami? Czy od takich darowizn trzeba zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?

  czytaj więcej

 • Fiskus może zaskoczyć przy sprzedaży domu

  Fiskus może zaskoczyć przy sprzedaży domu

  Wielu podatników jest przekonanych, że zapłacą podatek wtedy, gdy podejmą świadomą decyzję o zbyciu nieruchomości. Nic bardziej mylnego

  czytaj więcej

 • Finał absurdów w podatkach lokalnych: Za garaże i miejsca postojowe zapłacisz podatek tylko od swojej części

  Finał absurdów w podatkach lokalnych: Za garaże i miejsca postojowe zapłacisz podatek tylko od swojej części

  Właściciele garaży i miejsc postojowych w budynkach wielorodzinnych zapłacą daninę tylko od swojej części. Skończy się optymalizacja z wykorzystaniem budynków

  czytaj więcej

 • Jak opodatkować najem mieszkania?

  Jak opodatkować najem mieszkania?

  Pan Mariusz chce wynająć mieszkanie, które kupił dwa lata temu za 300 tys. zł. Mieszkanie jest spore, ma 45 mkw. powierzchni. Chciałby od najemcy miesięcznie 1800 zł. Przychody musi jednak rozliczyć podatkowo. – Czy bardziej opłaca się opodatkować najem ryczałtem czy amortyzować? A jeśli amortyzować, to jak to zrobić – pyta pan Mariusz

  czytaj więcej

 • Za przemilczenie darowizny lub pożyczki grozi sankcyjny podatek

  Za przemilczenie darowizny lub pożyczki grozi sankcyjny podatek

  Osiem lat temu dostałam od ojca dużą kwotę, ale nie poinformowałam o tym fiskusa, nie zapłaciłam też należnej daniny – pisze pani Maria. – Dla części kwoty spisana została umowa, w której zobowiązałam się oddać pieniądze, ale reszta miała pozostać podarunkiem rodzica. Dziś chcę kupić po okazyjnej cenie dom. Gdyby urząd skarbowy zadawał pytania o to, skąd mam na to środki, zamierzam przypomnieć swoje ustalenia z ojcem. Skoro minęło więcej niż pięć lat, to przecież nie muszę już od tych pieniędzy płacić podatku – sądzi czytelniczka

  czytaj więcej

 • Senat za Europejskim Poświadczeniem Spadkowym

  Senat za Europejskim Poświadczeniem Spadkowym

  Nowela wprowadza przepisy dostosowujące polskie prawo do unijnego rozporządzenia o Europejskim Poświadczeniu Spadkowym. Jak wskazano w uzasadnieniu, rozporządzenie od 17 sierpnia br. będzie stosowane w sposób bezpośredni, bez potrzeby implementacji do polskiego systemu prawnego.

  czytaj więcej

 • Co zmienia ustawa o samorządzie gminnym?

  Co zmienia ustawa o samorządzie gminnym?

  Prezydent 20 lipca 2015 r. podpisał ustawę z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1045). Wprowadza ona zmiany m.in. w ustawach: o podatku od spadków i darowizn, o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych, o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz o podatku leśnym. Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.

  czytaj więcej

 • Jak inwestor wykaże prowizję za usługi pośrednictwa

  Jak inwestor wykaże prowizję za usługi pośrednictwa

  Podatnik jest właścicielem akcji i udziałów spółek kapitałowych, które zamierza sprzedać. W tym celu skorzysta z usług pośrednika specjalizującego się w obrocie instrumentami finansowymi na rynku giełdowym oraz pozagiełdowym. Czy prowizję dla pośrednika w związku ze zbyciem akcji można rozliczyć w kosztach przy ustalaniu dochodu uzyskanego z tej transakcji w PIT w ramach przychodów z kapitałów pieniężnych?

  czytaj więcej

 • Jak opodatkować nabycie lokalu przez jedno z małżonków

  Jak opodatkować nabycie lokalu przez jedno z małżonków

  Podatnik jest żonaty, nie ma rozdzielności majątkowej. Dostał pewną sumę pieniędzy jako honorarium, czyli nie weszła ona do majątku wspólnego z żoną, stanowiła majątek odrębny podatnika. Za te pieniądze kupił mieszkanie w 2012 roku, ale przez przeoczenie lub z powodu braku pełnego rozeznania w kwestiach podatkowych akt notarialny został spisany jako własność wspólna małżeńska.

  czytaj więcej

 • Darowizny: Komu przysługuje ulga mieszkaniowa?

  Darowizny: Komu przysługuje ulga mieszkaniowa?

  Nabywacie prawa do nieruchomości nie zawsze musi wiązać się z zapłatą podatku. Polskie prawo przewiduje kilka warunków, po których spełnieniu nie jest konieczne przekazywanie pieniędzy fiskusowi. Dowiedz się, kto może skorzystać z ulgi mieszkaniowej na podstawie ustawy od spadków i darowizn.

  czytaj więcej

 • Darowizny: W razie rażącej niewdzięczności można odebrać mieszkanie

  Darowizny: W razie rażącej niewdzięczności można odebrać mieszkanie

  Pani Halina podarowała wnukowi mieszkanie, a sama zamieszkała u córki. Zdawało jej się, że zobowiąże młodego człowieka do opieki nad nią, gdy będzie w podeszłym wieku. Tak się jednak nie stało. Wnuk w ogóle się nią nie interesuje, mało że nie pomaga, nie odwiedza starszej pani, to jeszcze słyszała od innych członków rodziny, że życzył jej rychłej śmierci. Pani Halina chciałaby odwołać darowiznę. Cóż z tego jednak: wnuk zagospodarował się już w mieszkaniu i ani myśli je oddać. – Co robić – zastanawia się czytelniczka

  czytaj więcej

 • Co zmieni się w podatku od spadków i darowizn w 2016 roku

  Co zmieni się w podatku od spadków i darowizn w 2016 roku

  Od 1 stycznia obowiązują zmienione zasady opodatkowania spadków i darowizn. Modyfikacje są istotne ponieważ dotyczą zarówno zwolnień, jak i nakładają obowiązki podatkowe na nowe podmioty.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa: Podatek od czynności cywilnoprawnych

  Poradnia podatkowa: Podatek od czynności cywilnoprawnych

  Na jakich zasadach przysługuje zwrot pobranego podatku; Kiedy spółka zapłaci PCC przy pożyczce odnawialnej; Jaka forma transakcji nie powoduje opodatkowania; Jakie grunty uprawniają do skorzystania ze zwolnienia; Jak rozliczyć zamianę rzeczy ruchomej; Czy zakup w postępowaniu upadłościowym skutkuje zapłatą podatku; Jak uniknąć zapłaty PCC przy pożyczce od rodziny; W którym urzędzie złożyć rozliczenie zakupu mieszkania i garażu;  Czy przy częściowym zniesieniu współwłasności konieczny jest PCC - na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź na najnowszej poradni podatkowej DGP.

  czytaj więcej

 • Można amortyzować wynajmowane mieszkanie

  Można amortyzować wynajmowane mieszkanie

  - Roczny odpis amortyzacyjny wynosi wówczas 1,5 proc. wartości początkowej wynajmowanych mieszkań. Podatnicy mogą ja ustalić w uproszczony sposób, przyjmując wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych powierzchni i kwoty 988 zł - wyjaśnia Renata Targosz st. specjalista  z Urzędu Skarbowego w Wadowicach.

  czytaj więcej

 • Dla kogo nowy, tańszy sposób rozliczeń?

  Dla kogo nowy, tańszy sposób rozliczeń?

  Na zastosowanie uproszczenia ustawodawca nie zezwolił organizacjom pożytku publicznego prowadzącym działania finansowane ze środków pochodzących z 1 proc.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej