ministerstwo finansów formularze

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ministerstwo finansów formularze. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ministerstwo finansów formularze.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Gminy mogą już wnioskować o środki z Malucha+

  Gminy mogą już wnioskować o środki z Malucha+

  Do 24 listopada wojewodowie będą przyjmować od samorządów wnioski o przyznanie pieniędzy na nowe żłobki i kluby dziecięce. Krócej, bo do 17 listopada, zbierane będzie zapotrzebowanie na pokrycie kosztów miejsc w funkcjonujących już placówkach.

  czytaj więcej

 • Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców (firm do 10 osób) dołączy do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres. Dane do jego utworzenia są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych firmy.

  czytaj więcej

 • Jak uzasadnić rynkowy charakter transakcji?

  Jak uzasadnić rynkowy charakter transakcji?

  To proces polegający na uzasadnieniu rynkowego charakteru danej transakcji wewnątrzgrupowej, realizowanej ze stroną powiązaną. 1 stycznia 2017 r. weszły w życie zmiany w polskich przepisach w zakresie cen transferowych. Implementacja wytycznych dotyczących dokumentowania transakcji wewnątrzgrupowych opracowana na forum OECD została dokonana w ramach nowelizacji ustawy o CIT oraz opublikowania finalnych wersji rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy.

  czytaj więcej

 • Uproszczone sprawozdanie CIT-TP

  Uproszczone sprawozdanie CIT-TP

  W raz z deklaracją podatkową CIT-8 za 2017 r. podatnicy, których przychody lub koszty przekroczą w roku podatkowym 2017 10 mln euro, po raz pierwszy zobowiązani będą do złożenia uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz, analogicznie, od osób fizycznych (dalej CIT-TP). Wzór CIT-TP stanowi załącznik do rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z   8 czerwca 2017 r. w   sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. poz. 1190; dalej: rozporządzenie).

  czytaj więcej

 • JPK_VAT: Mikroprzedsiębiorco, wykorzystaj doświadczenie firm małych, dużych i średnich

  JPK_VAT: Mikroprzedsiębiorco, wykorzystaj doświadczenie firm małych, dużych i średnich

  Za nami prawie półtora roku obowiązkowego przesyłania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w postaci pliku JPK_VAT bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów. Od lipca 2016 r. wysyłka dotyczyła firm dużych, a od 1 stycznia 2017 r. dołączyły do nich firmy małe i średnie. Początki nie były łatwe, pojawiało się wiele różnych problemów. Analiza tych przypadków może pomóc mikroprzedsiębiorstwom, które będą przekazywać rejestry VAT elektronicznie od 1 stycznia 2018 r.

  czytaj więcej

 • Eksperci radzą: Jak przygotować się na Jednolity Plik Kontrolny?

  Eksperci radzą: Jak przygotować się na Jednolity Plik Kontrolny?

  Szykują się nowe obowiązki dla mikroprzedsiębiorców. Od 1 stycznia najmniejsze firmy będą musiały przesyłać skarbówce informacje o transakcjach VAT w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Eksperci z Comarch i Taxpoint radzą, jak uniknąć błędów i wykorzystać doświadczenie dużych i średnich firm, które już teraz raportują organom skarbowym pliki JPK.

  czytaj więcej

 • Ceny transferowe weszły w etap raportowania. Wcześniej fiskus wziął je pod lupę

  Ceny transferowe weszły w etap raportowania. Wcześniej fiskus wziął je pod lupę

   Polskie podmioty dominujące działające w międzynarodowych grupach kapitałowych muszą do końca grudnia – po raz pierwszy – złożyć informację o grupie podmiotów (CBCR, ang. Country-by-Country Report) za 2016 rok.

  czytaj więcej

 • Skarbówka walczy z korupcją we własnych szeregach

  Skarbówka walczy z korupcją we własnych szeregach

  Już kilkaset zgłoszeń (anonimów, skarg, meldunków, interwencji) dotyczących korupcji urzędników Krajowej Administracji Skarbowej wpłynęło do Biura Inspekcji Wewnętrznej (BIW). Ponad 100 z nich zostało przekazanych do realizacji – poinformowało DGP biuro prasowe KAS.

  czytaj więcej

 • Radomsko musi otworzyć się na świat

  Radomsko musi otworzyć się na świat

  Z inicjatywy Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Radomsku 23 czerwca br. odbyło się Radomszczańskie Forum Przedsiębiorczości. Dzień zaowocował ważnymi i rzeczowymi dyskusjami o potencjale rozwoju gospodarczego miasta i regionu.

  czytaj więcej

 • Radomsko musi otworzyć się na świat

  Radomsko musi otworzyć się na świat

  Z inicjatywy Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Radomsku 23 czerwca br. odbyło się Radomszczańskie Forum Przedsiębiorczości. Dzień zaowocował ważnymi i rzeczowymi dyskusjami o potencjale rozwoju gospodarczego miasta i regionu.

  czytaj więcej

 • Zanim prześlesz JPK_VAT. 10 faktów o jednolitym pliku kontrolnym

  Zanim prześlesz JPK_VAT. 10 faktów o jednolitym pliku kontrolnym

  Zbliża się termin przesłania pierwszego pliku JPK_VAT. Dla mikroprzedsiębiorców jest to nowy obowiązek. Duże przedsiębiorstwa a także sektor MŚP już zobowiązane są do raportowania skarbówce danych w ramach struktur JPK. Co zmieniło się w prawie podatkowym i na co należy zwrócić uwagę przed wysyłką pierwszego pliku?

  czytaj więcej

 • MF o kłopotliwych transakcjach z małymi podatnikami VAT. Nie ma korzyści bez ryzyka

  MF o kłopotliwych transakcjach z małymi podatnikami VAT. Nie ma korzyści bez ryzyka

  Zawieranie umów z małym podatnikiem VAT może być bardzo opłacalne podatkowo, ale wiąże się też z ryzykiem. I to dla obu stron transakcji.

  czytaj więcej

 • Sądy jak elektroniczna bankowość. Woś: Cel to pełna elektronizacja [WYWIAD]

  Sądy jak elektroniczna bankowość. Woś: Cel to pełna elektronizacja [WYWIAD]

  - Chcemy, by Polacy mogli być obsługiwani przez sądownictwo na poziomie usług bankowości internetowej, łącznie z możliwością sprawdzania np. terminów rozpraw przez aplikację - mówi w wywiadzie dla DGP Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Jak zaoszczędzić rozliczając PIT? Ulgi i odliczenia w 2018 roku

  Jak zaoszczędzić rozliczając PIT? Ulgi i odliczenia w 2018 roku

  Podatnicy mogą sporo zaoszczędzić uwzględniając w formularzu podatkowym poniesione w 2017 roku wydatki. Część z nich można odliczyć od podstawy opodatkowania, a część bezpośrednio od podatku. Co uwzględnić w deklaracji by odprowadzić jak najmniejszy podatek?

  czytaj więcej

 • Zmiany w rejestrze podatników VAT. Kto trafi na czarną listę?

  Zmiany w rejestrze podatników VAT. Kto trafi na czarną listę?

  Ministerstwo Finansów prowadzi rejestr podatników VAT w nowej odsłonie. Ten zawiera trzy listy: wykaz podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych z listy vatowców i przywróconych do rejestru. Mają one służyć zarówno podatnikom mogących sprawdzić kontrahentów, jak i budżetowi. Jest to bowiem podstawa działania ustawy o STIR, której głównym założeniem jest walka z oszustami podatkowymi.

  czytaj więcej

 • Ostatnie chwile na JPK_VAT. Sprawdź, jak przesłać pliki

  Ostatnie chwile na JPK_VAT. Sprawdź, jak przesłać pliki

  Najbliższy poniedziałek, czyli 26 lutego mija ostateczny termin obowiązkowej wysyłki JPK_VAT za styczeń. Od tej pory już wszystkie firmy będą musiały raportować skarbówce pliki w ramach jednolitego pliku kontrolnego w terminie do 25. dnia każdego miesiąca. Zaniedbanie tego obowiązku czy nieprawidłowa interpretacja przepisów może skutkować dotkliwymi karami finansowymi. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów i sprawnie przesłać pliki JPK.

  czytaj więcej

 • Fronczek o ustawach komorniczych: Wciąż mamy poważne zastrzeżenia do wielu rozwiązań [WYWIAD]

  Fronczek o ustawach komorniczych: Wciąż mamy poważne zastrzeżenia do wielu rozwiązań [WYWIAD]

  Dla efektywnego wykonywania wyroków sądowych kluczowe znaczenie ma stabilność funkcjonowania kancelarii komorniczych. Przyjęte ustawy jej nie gwarantują - mówi w wywiadzie dla DGP Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

  czytaj więcej

 • Potrzebny nowy wzór CIT-8

  Potrzebny nowy wzór CIT-8

  Ministerstwo Finansów idzie podatnikom na rękę i proponuje wydłużenie terminów na przygotowanie dokumentacji cen transferowych. Ale aktualny wzór deklaracji CIT tego nie przewiduje.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej