ministerstwo finansów

Ministerstwo Finansów jest urzędem pomocniczym Ministra Finansów, centralnego organu administracji rządowej odpowiedzialnego za dział administracji rządowej – finanse publiczne.


 • Jędrzejewska: Po co komu wiedzieć zawczasu o zobowiązaniu

  Jędrzejewska: Po co komu wiedzieć zawczasu o zobowiązaniu

  Ministerstwo Finansów gromko obwieściło uruchomienie nowej usługi wypełniania rocznych PIT-ów przez urząd skarbowy. Od razu odezwali się malkontenci: że to żadna nowość, bo od kilku lat za pomocą strony MF można samemu wypełnić sobie wstępnie zeznanie. Że usługa jest niedostępna dla „wykluczonych” internetowo, bo bez dostępu do maila się nie obejdzie. Że trzeba czekać nawet do pięciu dni na odpowiedź z urzędu skarbowego. Pojawiły się głosy, że nowa usługa była bardziej potrzebna bankom niż podatnikom.

  czytaj więcej

 • MF: Pełnomocnik musi wiedzieć, czy rejestruje „słupa”

  MF: Pełnomocnik musi wiedzieć, czy rejestruje „słupa”

  Fiskusowi trudniej jest weryfikować zgłoszenia rejestracyjne podpisane przez profesjonalnych pełnomocników. Dlatego w początkowym okresie działania firmy odpowiadają oni solidarnie z nią za jej zaległości w VAT – wyjaśnił wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na poselską interpelację.

  czytaj więcej

 • Historia prac nad ustawą o biegłych rewidentach, czyli nieoczekiwany zwrot akcji na ostatniej prostej

  Historia prac nad ustawą o biegłych rewidentach, czyli nieoczekiwany zwrot akcji na ostatniej prostej

  Biała lista usług dozwolonych dla audytorów, pięcioletni okres rotacji, ograniczenia w podzlecaniu usług – to kształt przepisów przyjętych w zeszłym tygodniu przez Sejm.

  czytaj więcej

 • Pułapka dla firm: Zamieszanie w kwocie zmniejszającej podatek

  Pułapka dla firm: Zamieszanie w kwocie zmniejszającej podatek

  Od 2017 r. pracownicy mogą składać dwa niemal identyczne oświadczenia dla celów PIT. Skutki są jednak diametralnie różne. To pułapka zastawiona na płatników, czyli zakłady pracy.

  czytaj więcej

 • Firmy chcą kontroli podatkowej na życzenie

  Firmy chcą kontroli podatkowej na życzenie

  Największe spółki domagają się wprowadzenia kontroli podatkowej na życzenie. Dzięki niej miałyby pewność, że w przyszłości urząd nie zweryfikuje negatywnie ich rozliczeń.

  czytaj więcej

 • Główny ekonomista ZUS: Emerytura obywatelska? To będzie skok na kasę z budżetu państwa [WYWIAD]

  Główny ekonomista ZUS: Emerytura obywatelska? To będzie skok na kasę z budżetu państwa [WYWIAD]

  Im więcej osób będzie miało wizję niskich świadczeń, tym więcej będzie zainteresowanych rozmontowaniem systemu ubezpieczeniowego. Dla zwolenników emerytury obywatelskiej to jest szansa na skok na kasę z budżetu państwa, czytaj – z kieszeni pozostałych obywateli - mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS, b. minister finansów i podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

  czytaj więcej

 • Ile zarobi budżet na split paymencie

  Ile zarobi budżet na split paymencie

  Około 7,5 mld zł miałoby dać budżetowi w latach 2017–2018 wprowadzenie podzielonej płatności w rozliczeniach. Podzielona płatność – split payment – to sposób rozliczania podatku od towarów i usług. Polega na tym, że zamiast płacić sprzedawcy całą kwotę brutto za towar lub usługę, kupujący będzie dzielił ją na część netto (która trafi na konto sprzedającego) i VAT wpłacany na specjalny rachunek w urzędzie skarbowym.

  czytaj więcej

 • Rejestr podatników VAT coraz chudszy

  Rejestr podatników VAT coraz chudszy

  Po pierwszym kwartale 2017 r. naczelnicy urzędów skarbowych wykreślili ponad 36 tysięcy firm – poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś w odpowiedzi na poselską interpelację

  czytaj więcej

 • Spór o centralizację: Rząd przejmie kontrolę nad 31 mld euro

  Spór o centralizację: Rząd przejmie kontrolę nad 31 mld euro

  Wydłużenie procedur, naciski i konflikty – zdaniem lokalnych włodarzy taki efekt przyniosą zmiany szykowane przez rząd. Ten odbija piłeczkę: instytucje popełniają błędy, dlatego trzeba reagować.

  czytaj więcej

 • Komisje szacujące na celowniku samorządów. To klęska prawna

  Komisje szacujące na celowniku samorządów. To klęska prawna

  Klęski żywiołowe i nieurodzaje dają co roku w kość nie tylko rolnikom. Przez bałagan prawny tracą także gminy i zatrudnieni w nich urzędnicy. Chodzi o specjalne komisje ds. szacowania szkód w rolnictwie. Okazuje się, że do końca nie wiadomo, jaki faktycznie charakter ma udział samorządu w zakresie pomocy poszkodowanym. Czy jest to zadanie zlecone czy też własne gminy? Poglądy są podzielone – zarówno po stronie gmin, jak i wojewodów. To oczywiście powoduje kolejny zatarg – bo jeśli jest to zadanie zlecone, to powinny iść za nim pieniądze. A tych budżet państwa nie przekazuje. Cierpliwość samorządowców jednak się skończyła. Ale zmian przepisów rząd raczej nie przewiduje.

  czytaj więcej

 • Będzie 350 mln zł więcej na opiekę żłobkową

  Będzie 350 mln zł więcej na opiekę żłobkową

  Rząd chce zwiększyć wydatki na rozwój placówek dla najmniejszych dzieci. Zastrzeżenia partnerów społecznych budzi to, że dodatkowe pieniądze mają pochodzić z Funduszu Pracy.

  czytaj więcej

 • Kłopotliwy system kształcenia medyków

  Kłopotliwy system kształcenia medyków

  Brakuje lekarzy specjalistów. Resort zdrowia konsultuje zmiany w koszyku świadczeń łagodzące wymogi wobec placówek medycznych, ale to nie rozwiąże problemów.

  czytaj więcej

 • Zmiany w opłacie nie rozwiążą problemów egzekucji

  Zmiany w opłacie nie rozwiążą problemów egzekucji

  Nadal będą komplikacje z odzyskiwaniem należności z nieruchomości czy ze zbiegiem egzekucji – wynika z sondy przeprowadzonej przez DGP. Przeprowadziliśmy ją wśród największych miast w związku z planowaną przez Ministerstwo Finansów nowelizacją ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

  czytaj więcej

 • Polacy chętnie rozliczają się przez internet

  Polacy chętnie rozliczają się przez internet

  Jeszcze tylko przez tydzień, do 18 kwietnia, można poprosić fiskusa o wypełnienie zeznania PIT za ubiegły rok – przypomina Ministerstwo Finansów. Chodzi o nowy sposób rozliczenia, dostępny obok dotychczasowej usługi wstępnego rozliczenia PIT za pomocą Portalu Podatkowego (usługa PFR, dzięki której podatnik, po wpisaniu danych, otrzymuje wstępnie wypełnione zeznanie, uzupełnia je na przykład o ulgi i wysyła, również elektronicznie, do urzędu skarbowego).

  czytaj więcej

 • MON dementuje: Wypowiedź Berczyńskiego bez wpływu na rezygnację z caracali

  MON dementuje: Wypowiedź Berczyńskiego bez wpływu na rezygnację z caracali

  Powodem rezygnacji z podpisania kontraktu na śmigłowce Caracal było niewypełnienie zobowiązań offsetowych - oświadczyło w piątek MON, nawiązując do medialnej wypowiedzi szefa podkomisji smoleńskiej Wacława Berczyńskiego, iż to on przyczynił się do rezygnacji z umowy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej