koszt delegacji

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu koszt delegacji. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące koszt delegacji.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rząd nie chce dopłacać do dyżurów nocnych aptek

  Rząd nie chce dopłacać do dyżurów nocnych aptek

  Konflikt między powiatami a aptekarzami nie słabnie, a resort zdrowia nie pomaga. Choć końca sporu nie widać, to są pomysły na jego złagodzenie – np. czuwanie na telefon.

  czytaj więcej

 • Prezydent: Chciałbym, aby amerykańska firma zapewniła dostawy gazu skroplonego do Polski

  Prezydent: Chciałbym, aby amerykańska firma zapewniła dostawy gazu skroplonego do Polski

  Chciałbym, żeby w perspektywie była długofalowa umowa z jakąś amerykańską firmą, która zapewni dostawy gazu skroplonego do Polski - powiedział w czwartek w Polskim Radiu prezydent Andrzej Duda.

  czytaj więcej

 • Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Co się zmieni po reformie

  Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Co się zmieni po reformie

  Od 1990 r. KRS – jako niezależny organ konstytucyjny – skupia w swoich rękach monopol na decydowanie o tym, kto ma przed sobą przyszłość w zawodzie sędziego i jak będzie wyglądała jego ścieżka kariery. Ma rozstrzygający głos w sprawie nominacji, awansów, obsady kierowniczych stanowisk, wysyłania na emeryturę, a nawet usuwania z zawodu. A zatem to właśnie rada prześwietla i filtruje kandydatów na sędziów, przedstawia prezydentowi swoich faworytów na stanowiska na wszelkich szczeblach – od Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego po sądy rejonowe i wojskowe, a także wybiera rzeczników dyscyplinarnych. W oczach ministerstwa KRS na przestrzeni lat urosła do rangi potężnej korporacyjnej spółdzielni, która toruje dostęp do zawodu pupilom liderów lokalnych środowisk sędziowskich i opiera się jakiejkolwiek formie demokratycznej kontroli. Także z perspektywy wielu sędziów rada w dotychczasowej formule i skostniałym składzie zawiodła: stała się zamkniętą kliką, niepotrzebnie wdała się w politykę, nie reagowała, gdy politycy nadwerężali sędziowską autonomię ani nie walczyli zbyt zacięcie o poprawę warunków pracy w sądach. Mimo to większość sędziów podkreśla, że środowisko potrzebuje silnej i dobrze zorganizowanej rady, która ochroni jego członków przed szykanami w pracy i naciskami polityków, odsieje słabych kandydatów na sprawiedliwych sędziów i w końcu – głośno skrytykuje wszelkie próby zawłaszczenia sobie przed rząd części władzy przynależnej sądownictwu.

  czytaj więcej

 • Dyrektor Łaźni Nowej: Moja rezygnacja jest formą sprzeciwu

  Dyrektor Łaźni Nowej: Moja rezygnacja jest formą sprzeciwu

  Dyrektor krakowskiego teatru Łaźnia Nowa Bartosz Szydłowski oświadczył, że jego rezygnacja z funkcji dyrektora naczelnego jest "formą sprzeciwu dla nieczytelnych i często sprzecznych przepisów dotyczących prowadzenia instytucji kultury"; to, co dzieje się wokół tej sceny, nazwał "publicznym linczem".

  czytaj więcej

 • Polska musi balansować, przylgnięcie do jednego z mocarstw niewiele da

  Polska musi balansować, przylgnięcie do jednego z mocarstw niewiele da

  Przylgnięcie tylko do jednego z mocarstw, poza złudnym poczuciem bezpieczeństwa, niewiele Warszawie daje. Zwłaszcza gdy trwa niepowtarzalna koniunktura na to, by wpływy wielkich na Polskę zaczęły się wzajemnie równoważyć.

  czytaj więcej

 • Zaliczka na podróż służbową. Jak ją ująć w księgach rachunkowych?

  Zaliczka na podróż służbową. Jak ją ująć w księgach rachunkowych?

  Pracownik zgodnie z dyspozycją pracodawcy potwierdzoną wystawieniem polecenia wyjazdu służbowego wyjeżdża w trzydniową delegację. Na jego wniosek pracodawca wyraził zgodę na wykorzystanie w podróży służbowej samochodu osobowego będącego własnością pracownika. Zwrócił się on z wnioskiem o wypłacenie zaliczki na pokrycie kosztów tej podróży. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych udzieloną zaliczkę oraz jej rozliczenie?

  czytaj więcej

 • Biały Dom przesłał ONZ notę o wycofaniu się USA z porozumienia paryskiego

  Biały Dom przesłał ONZ notę o wycofaniu się USA z porozumienia paryskiego

  Departament Stanu przesłał oficjalną notę, w której zawiadomił ONZ o wycofaniu się USA z porozumienia paryskiego uzupełniającego ramową konwencję Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu. W nocie zaznaczono, że USA nie wykluczają powrotu do porozumienia.

  czytaj więcej

 • Sędziowie nie będą powoływani do konkretnego sądu. To obejście zasady nieprzenoszalności?

  Sędziowie nie będą powoływani do konkretnego sądu. To obejście zasady nieprzenoszalności?

  W przyszłości sędziowie mogą być powoływani nie do konkretnych sądów, a do okręgów sądowych. To pozwoliłoby lepiej zarządzać kadrą orzekającą.

  czytaj więcej

 • Polski atom made by China? To możliwe

  Polski atom made by China? To możliwe

  W zamian za kupienie technologii elektrowni atomowych Chińczycy proponują nam inwestycje.

  czytaj więcej

 • Teraz przedawnienie roszczeń deliktowych liczymy nieco inaczej

  Teraz przedawnienie roszczeń deliktowych liczymy nieco inaczej

  Kilka lat temu w naszym zakładzie przebywała delegacja pracowników potencjalnego kontrahenta. Podczas oprowadzania po hali produkcyjnej jeden z członków delegacji zaczął bez naszego zezwolenia przeglądać system kontrolujący pracę maszyn i wprowadził w nim – jak twierdzi przypadkowo – zmiany. Na skutek tego maszyna uległa awarii. Ponieważ nie używaliśmy jej często, zorientowaliśmy się dopiero po kilku tygodniach. Ustalenie odpowiedzialnego członka delegacji również zajęło sporo czasu. Niestety, ani on, ani jego pracodawca nie poczuwali się do odpowiedzialności, a prowadzone z nimi rozmowy nie przyniosły rezultatu. Ku naszemu zaskoczeniu kilka dni temu otrzymaliśmy pismo od niedoszłego kontrahenta, że wszelkie ewentualne roszczenia związane z kosztami usunięcia awarii uległy przedawnieniu wobec braku należytej staranności po stronie naszej firmy w ustaleniu podstaw odpowiedzialności, o czym ma świadczyć nowa treść art. 442 1 par. 1 kodeksu cywilnego. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie tej kwestii.

  czytaj więcej

 • Macierewicz: Modernizacja armii to koszt ponad 550 mld zł w ciągu 14 lat

  Macierewicz: Modernizacja armii to koszt ponad 550 mld zł w ciągu 14 lat

  Modernizacja techniczna polskiej armii będzie wymagać nakładów 550 mld zł w ciągu 14 lat – powiedział szef MON Antoni Macierewicz, otwierając we wtorek targi zbrojeniowe w Kielcach. Wyraził solidarność z Koreą Południową, która ma w tym roku wystawę narodową.

  czytaj więcej

 • Pomoc socjalna dla uczniów nie może zależeć od budżetu

  Pomoc socjalna dla uczniów nie może zależeć od budżetu

  Rady gminy często zmieniają zasady przyznawania pomocy materialnej uczniom w ciągu roku szkolnego. Prawo im tego nie zabrania, nie mogą jednak wykraczać poza delegację ustawową.

  czytaj więcej

 • Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Nie wszystkie pozostałości produkcyjne muszą być w myśl prawa odpadami. Część z nich ma szansę być uznana za produkt uboczny. Takie zakwalifikowanie może być dla przedsiębiorcy atrakcyjne z prostego powodu: skoro produkt uboczny nie jest odpadem, to nie podlega rygorom szeroko pojętego prawa odpadowego. A to przekłada się na oszczędności, korzyści i generalnie większą wygodę, np. brak obowiązków sprawozdawczych i innych wynikających z przepisów środowiskowych. Aby jednak zakwalifikować pozostałości produkcyjne jako produkt uboczny, trzeba najpierw dokonać zgłoszenia marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce ich wytwarzania. Problem w tym, że powinny być przy tym spełnione określone w ustawie warunki. Jak się okazuje w praktyce, wykazanie przed organami administracji publicznej, że mamy do czynienia z produktem ubocznym, a nie odpadem, nie jest wcale zadaniem łatwym, nie tylko ze względu na brak rozporządzenia (które powinno zostać wydane na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy o odpadach), ale i z powodu wątpliwości interpretacyjnych, jakie niosą za sobą te relatywnie nowe przepisy. Jakie warunki trzeba spełnić, jak wygląda procedura i jak zwiększyć szansę na uznanie produktu za uboczny?

  czytaj więcej

 • Nie drażnić Gazpromu

  Nie drażnić Gazpromu

  Thomas Triller nie jest podobny do Donalda Trumpa. Jest bardziej krępy, ma brodę i jest skromniejszy. To, co łączy go z amerykańskim prezydentem, to gazociąg Nord Stream 2 – obydwaj mogą zablokować jego budowę i obydwaj nie mają na to ochoty.

  czytaj więcej

 • Wałęsa żąda przeprosin od Wyszkowskiego za sprawę wyroku dot. "Bolka"

  Wałęsa żąda przeprosin od Wyszkowskiego za sprawę wyroku dot. "Bolka"

  Lech Wałęsa żąda przeprosin od Krzysztofa Wyszkowskiego za jego wypowiedzi w mediach, że przed kilku laty wygrał proces z b. prezydentem dotyczący oskarżenia pierwszego lidera "Solidarności" o to, że był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek".

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej