organizacje zajmujące się ochroną środowiska

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu organizacje zajmujące się ochroną środowiska. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące organizacje zajmujące się ochroną środowiska.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zmiany w refundacji wyrobów medycznych są niezbędne

  Zmiany w refundacji wyrobów medycznych są niezbędne

  Co sądzą o planowanych nowych przepisach o refundacji pacjenci, szefowie placówek ochrony zdrowia, przedstawiciele wytwórców sprzętu i opozycji? Tego dowiedzieliśmy się podczas debaty redakcyjnej Dziennika Gazety Prawnej

  czytaj więcej

 • Kto płaci, ten wymaga. Ile państwa w kulturze?

  Kto płaci, ten wymaga. Ile państwa w kulturze?

  ILE PAŃSTWA W KULTURZE | Sponsorować i nadzorować czy dotować i nie ingerować? Artysta chce robić sztukę za publiczne pieniądze i zachować niezależność. Instytucje kultury chcą, aby wizja artysty była podporządkowana oczekiwaniom publiczności

  czytaj więcej

 • Gdy giganci walczą, dostaje się ludziom. Konflikt o SN wpłynie na zwykłe sprawy rozpoznawane w kraju

  Gdy giganci walczą, dostaje się ludziom. Konflikt o SN wpłynie na zwykłe sprawy rozpoznawane w kraju

  Po ostatnich orzeczeniach, ujmijmy to w uproszczeniu, dwóch najwyższych instancji sądowniczych w kraju, można śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia ze starciem tytanów. Roli i pozycji ustrojowej zarówno Sądu Najwyższego, a do niedawna również Trybunału Konstytucyjnego, wyjaśniać nie trzeba. Rysująca się aktualnie linia demarkacyjna wyznacza spór, który większość obywateli obserwuje z oddalenia. Dla prawnika nie może być jednak jakiejkolwiek wątpliwości, że konflikt ten będzie rezonował również na płaszczyźnie zwykłych spraw rozpoznawanych codziennie na tysiącach sal rozpraw w kraju. A dodam w tym miejscu dla jasności, że jesteśmy zaledwie w połowie starcia, kiedy przeciwnicy wymienili pierwsze ciosy rozpoznawcze.

  czytaj więcej

 • Reforma sądownictwa: Co się zmieni, a co powinno

  Reforma sądownictwa: Co się zmieni, a co powinno

  Prezydent podpisał ustawę o ustroju sądów powszechnych i zwrócił Sejmowi uchwalone przez parlament ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Zapowiedział jednocześnie inicjatywy legislacyjne w dwóch ostatnich sprawach. Ponieważ założenia zmian nie są znane, postanowiliśmy poprosić prawników o wskazanie kierunków, w jakich mogłyby pójść w interesie zarówno systemu wymiaru sprawiedliwości, jak i obywateli. Zapytaliśmy też o budzące obawy wielu praktyków i dużej części społeczeństwa możliwości rozwoju sytuacji w sądach powszechnych, gdy minister sprawiedliwości zyskuje bezpośredni nadzór nad ich prezesami.

  czytaj więcej

 • System motywujący dla sędziów, niższe opłaty sądowe. To byłaby prawdziwa reforma sądownictwa

  System motywujący dla sędziów, niższe opłaty sądowe. To byłaby prawdziwa reforma sądownictwa

  Przygotowane de facto przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a zgłoszone jako projekty poselskie trzy ustawy dotyczące sądownictwa, z których dwie zostały zawetowane przez prezydenta, reklamowane były przez polityków partii rządzącej oraz część mediów jako „reforma sądownictwa”.

  czytaj więcej

 • Zastępca RPO: Obywatele wreszcie zainteresowali się państwem [WYWIAD]

  Zastępca RPO: Obywatele wreszcie zainteresowali się państwem [WYWIAD]

  - Powinniśmy przypominać Polakom i Polkom, że mają narzędzia do wpływania na rzeczywistość polityczną nie tylko w wyborach. Że osoby wybrane powinny działać w naszym imieniu i mamy prawo monitorować, jak realizują swoje programy wyborcze i jakie standardy rządzenia stosują - uważa dr Sylwia Spurek, zastępca rzecznika praw obywatelskich.

  czytaj więcej

 • Pomysły na reformę wymiaru sprawiedliwości, czyli protokół rozbieżności

  Pomysły na reformę wymiaru sprawiedliwości, czyli protokół rozbieżności

  Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie dyskusji o rzeczywistej reformie wymiaru sprawiedliwości. Przede wszystkim dlatego, że problem zainteresował znaczną część społeczeństwa, o czym świadczą lipcowe protesty.

  czytaj więcej

 • Reforma sądownictwa: Potrzebne są zmiany, a nie rewolucja [DEBATA DGP]

  Reforma sądownictwa: Potrzebne są zmiany, a nie rewolucja [DEBATA DGP]

  Obowiązkowe wysłuchanie publiczne kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego i członków KRS, losowy przydział spraw w SN i więcej nowoczesnych technologii – to część pomysłów uczestników spotkania w redakcji DGP na poprawę wymiaru sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Opłaty za parkowanie w mieście powiązane z minimalnym wynagrodzeniem? Ministerstwo Rozwoju planuje rewolucję

  Opłaty za parkowanie w mieście powiązane z minimalnym wynagrodzeniem? Ministerstwo Rozwoju planuje rewolucję

  Możliwość wyznaczenia w dużych miastach śródmiejskich stref płatnego parkowania oraz zróżnicowane limity opłat za parkowanie, powiązane procentowo z minimalnym wynagrodzeniem to niektóre zmiany, jakie planuje Ministerstwo Rozwoju.

  czytaj więcej

 • Wciąż jesteśmy za słabo przygotowani na cyberataki [DEBATA DGP]

  Wciąż jesteśmy za słabo przygotowani na cyberataki [DEBATA DGP]

  Mijają dwa miesiące od ataku Petya, który pokazał, jak bardzo podatne na cyberzagrożenia są także polskie instytucje. Wcześniej był atak na Komisję Nadzoru Finansowego i bardzo groźny ransomware WannaCry, który trochę szczęśliwie ominął nasz kraj. O zagrożeniach i sposobach obrony przed cyberatakami dyskutowano podczas debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną.

  czytaj więcej

 • Puszcza Białowieska w TSUE: Eksperci mają nadzieję, że Trybunał podtrzyma decyzję o zakazie wycinki

  Puszcza Białowieska w TSUE: Eksperci mają nadzieję, że Trybunał podtrzyma decyzję o zakazie wycinki

  - Nie wydaje mi się, aby obecność ministra Szyszki w Luksemburgu spowodowała, że TSUE odstąpi od podtrzymania postanowienia zabezpieczającego z końca lipca. Wynika to z faktu, że bezsprzecznie mamy do czynienia z łamaniem zasad ochrony Obszaru Natura 2000, zawartych w planie zadań ochronnych, a więc łamaniem prawa oraz z niezastosowania się do wezwań Komisji Europejskiej i Trybunału nakazujących wstrzymanie wycinki - mówi profesor Rafał Kowalczyk z PAN w Białowieży. 

  czytaj więcej

 • Sejm kończy wakacje. Czym zajmie się na pierwszym posiedzeniu?

  Sejm kończy wakacje. Czym zajmie się na pierwszym posiedzeniu?

  Sejm, który we wtorek rozpoczyna czterodniowe posiedzenie - pierwsze po wakacyjnej przerwie - wysłucha informacji rządu o działaniach wz. nawałnicami, które w sierpniu przeszły nad Polską. Posłowie zajmą się też projektami ustaw: o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych i o statusie sędziów TK.

  czytaj więcej

 • Jakich wad trzeba się wystrzegać w decyzjach i raportach środowiskowych

  Jakich wad trzeba się wystrzegać w decyzjach i raportach środowiskowych

  Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1405 ze zm., dalej: ustawa środowiskowa) obowiązuje już niemal 9 lat. Jednak z jej stosowaniem nadal są problemy. Na podstawie orzecznictwa sądów administracyjnych i poglądów doktryny można pokusić się o wskazanie typowych, częstych błędów przy wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a także tych dotyczących raportów o oddziaływaniu przedsięwzięć na środowisko. Jest to o tyle istotne, że takie nieprawidłowości prowadzą do uchylania decyzji, a nawet do stwierdzania ich nieważności. To zaś komplikuje po stronie inwestora proces inwestycyjny, a po stronie organów pociąga za sobą koszty nie tylko pracownicze, ale szczególnie te związane z postępowaniami sądowymi. Poniżej pokazujemy te nieprawidłowości, z którymi można spotkać się najczęściej.

  czytaj więcej

 • Wszystkie służby III RP

  Wszystkie służby III RP

  Dwie agencje specjalne zamiast jednej? Nowe ministerstwo ds. bezpieczeństwa państwa? PiS – oprócz poważnych zmian w sądownictwie oraz wzięcia się za media – przymierza się do zreformowania służb specjalnych

  czytaj więcej

 • Katalońska deklaracja niepodległości

  Katalońska deklaracja niepodległości

  Stworzenie realnie funkcjonującego państwa będzie znacznie trudniejsze niż ogłoszenie secesji. Jutro kataloński parlament może proklamować niepodległość regionu. Ale nawet jeśli deputowani zbiorą się bez przeszkód, to ta niepodległość będzie raczej deklaratywna niż faktyczna.

  czytaj więcej

 • Dziekan Wydziału Lekarskiego UJ: Poziom wynagrodzeń początkujących medyków jest rażąco niski

  Dziekan Wydziału Lekarskiego UJ: Poziom wynagrodzeń początkujących medyków jest rażąco niski

  Obecny poziom wynagrodzeń początkujących medyków jest rażąco niski – napisał w liście do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ prof. Maciej Małecki. Lekarze rezydenci 12 dzień prowadzą protest głodowy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej