ochrony środowiska

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ochrony środowiska. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ochrony środowiska.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ochrona wartości konstytucyjnych? Adwokatura powinna zacząć od samej siebie

  Ochrona wartości konstytucyjnych? Adwokatura powinna zacząć od samej siebie

  Nie tylko nieubłagana logika kalendarza, ale także coraz częstsze przejawy nadzorczej nadaktywności organów samorządu adwokackiego wskazują jednoznacznie, że rok wyborczy w adwokaturze dobiegł końca. Rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Katowicach tłumaczy adwokatom, że ukrywanie przed nimi orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego dotyczącego zakazu reklamy jest przejawem najwyższej troski władz adwokatury o jej morale.

  czytaj więcej

 • Gminy porządkują ukryte reklamy, ale pomniki i kostka brukowa to problem

  Gminy porządkują ukryte reklamy, ale pomniki i kostka brukowa to problem

  PROBLEM: Ustawa krajobrazowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 774 ze zm.) uderzając w niechciane reklamy w miastach, przysporzyła włodarzom sporo rozterek. W obecnym stanie prawnym bowiem trudno jednoznacznie stwierdzić, jak należy np. traktować dane fundatora pomnika, które są na nim umieszczone. A co z kostką brukową z napisem firmy? Czy jest to tylko niewinna informacja o inwestorze, czy już powinna być traktowana jak reklama? A jeśli tak, to czy musi być na nią wydane pozwolenie i czy powinna być regulowana w specjalnej uchwale? A może trzeba za nią płacić, gdy jest umieszczona w pasie drogowym? Postanowiliśmy sprawdzić, jak poszczególne jednostki samorządowe radzą sobie z tego typu problemami. Pytania w sprawie reklam umieszczanych na elementach architektonicznych zadaliśmy także prawnikom. I choć ich opinie się różnią co do zasadności podejmowania uchwał w tym zakresie, to zgodnie twierdzą, że to, które z regulacji stosuje się w konkretnym przypadku i kiedy jest mowa o reklamie, uzależnione jest od faktycznych okoliczności w danej sprawie. Taki wniosek płynie też z lektury pionierskiej „uchwały pomnikowej” miasta Wrocławia.

  czytaj więcej

 • Samorządy ruszają na wojnę ze smogiem. Będą zakazy dla mieszkańców

  Samorządy ruszają na wojnę ze smogiem. Będą zakazy dla mieszkańców

  Śląsk, Małopolska, Mazowsze, Podkarpacie i Opole pracują nad przepisami zakazującymi m.in. palenia węglem i ogrzewania domów starymi piecami.

  czytaj więcej

 • Rządowe zakupy. Dama, książę i kolekcja za grosze

  Rządowe zakupy. Dama, książę i kolekcja za grosze

  Zakup przez rząd kolekcji książąt Czartoryskich obwołano kulturalnym wydarzeniem ubiegłego roku. Kulturalna była tylko sama otoczka transakcji, bo nabywca nie miał prawa do kupna, a druga strona wystawiła na sprzedaż nie swoją własność

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2017 rok

  Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2017 rok

  Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2017 r. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Zgodnie z ustawą, dochody budżetu państwa wyniosą ponad 325 mld zł, a wydatki ponad 384 mld zł, maksymalny poziom deficytu nie przekroczy zaś 59 mld 345 mln 500 tys. zł.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej